علایم مزاجهای چهارگانه و انتخاب غذا.حجامت.زالو درمانی.

اموزشی و بهداشتی و سلامتی

 

با توجه به خواص ضدمیکروبی که در عصاره و اسانس پونه وجود دارد، می‌توان از این فرآورده‌ها به عنوان جایگزین طبیعی برای آنتی بیوتیک‌ها استفاده کرد.wassat.gif  4u2ap3b.gifLaie_23.gif

 پونه از خانواده نعناع است و ترکیبات شیمیایی موجود در این گیاه اسانس روغنی فرار یا روغن مانتول است. به علاوه در اعضاى این گیاه مقدارى تانن مواد رزینى و قند نیز وجود دارد و حاوی مقدار زیادی ویتامین آ و بی است.

پونه بادشکن، ضدنفخ، خلط آور و مفید براى سیاه سرفه و آسم است؛ همچنین سرفه را آرام و خروج خلط را تسهیل مى‌کند و اثر محرک بر روى ترشح معده دارد؛ از ترش کردن معده جلوگیری می‌کند و برای هضم غذا و برطرف کردن سکسکه مفید است.
پونه قاعده آور، ضد تشنج و آرام کننده اعصاب است و در رفع سستی، خارش و عفونت رحم تاثیر گذار است.

همچنین پونه کوهی کار روده را منظم می‌کند و در درمان ناراحتی‌های کبدی، اسهال خونی و ناراحتی‌های عصبی اختلالات گوارشی موثر است.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

طب سنتی ایران نیز با نگاهی عمیق به این موضوع پرداخته و ثابت کرده است که رابطه مستقیمی بین نوع تغذیه و حافظه آدمی وجود دارد. روانشناسان و پزشکان آلوپاتیک استرس را عامل اصلی این عارضه عنوان می‌کنند، در حالی که درمان استرس به تنهایی به بهبود شرایط کمک نمی‌کند.
پیشینیان می‌پنداشتند که مواد غذایی در اثر ترشحات دهان، معده، روده‌ها، کبد و لوزالمعده دچار تغییرات و استحالاتی شده و سرانجام به صورت کشکاب در‌می‌آید. کشکاب از راه روده‌ها جذب و به وسیله عروق به کبد می‌رود. کبد در اثر اعمال طبیعی خود آن را پخته و یا تغییراتی به ۴ شکل متفاوت در می‌آورد.

بدن انسان از ۴ خلط تشکیل شده که هر یک به نوبه خود وظایفی در بدن دارند که به شرح زیر است: 

▪ گونه اول که مانند گل کدر، تار و سنگین است سودا نامیده می‌شود. سودا طبعی سرد و خشک دارد. افزایش سودا در بدن لاغری، تیرگی رنگ پوست (متمایل به سیاهی)، غلظت خون، سوزش معده، اشتهای کاذب و فزونی فکر و خیال را به همراه دارد. و رویاهای شخص در خواب توام با وحشت و تاریکی است.

▪ بلغم، ماده لزج سفید رنگی است که نسبتا سبک‌تر بوده و روی سودا قرار می‌گیرد. افزایش بلغم موجب سپیدی، نرمی و سستی پوست، ضعف گوارش، آروغ ترش، خواب بسیار، کندی حواس، ریزش لعاب دهان و آب بینی رقیق و غیر سوزان می‌شود. شخص در خواب و رویا باران، برف و آب می‌بیند. قدما طبیعت چنین فردی را سرد و تر می‌نامیدند. 


▪ خلط سوم ماده قرمز رنگی است که خون نامیده می‌شود. خون بدون هیچ‌ تغییری و بلاواسطه صرف تغذیه بدن می‌شود. چنانچه اندازه این خلط در بدن بیش از حد طبیعی باشد؛ رنگ بدن به سرخی گراییده و شخص احساس می‌کند زبانش سنگین‌تر شده است. سستی و کاهلی اعضا، دهان‌دره و خمیازه، کندی حواس، بروز برخی جوش‌ها در بدن، گاهی خون‌ریزی لثه‌ها و بینی از عوارض افزایش خلط خون در بدن است. در این حالت رویاهای شخص سرخ و خونین است و طبیعت بیمار گرم و تر.

▪ خلط چهارم ماده زردرنگی است که از دیگر خلط‌ها سبکتر بوده و صفرا نام دارد. اگر صفرا از حد خود تجاوز کند رنگ بدن و چشم‌ها به زردی گراییده، بینی خشک و زبان نیز زبر و خشک می‌شود. تشنگی، تهوع، قی، سوزش معده و بی‌میلی به غذا از سایر عوارض افزایش خلط صفرا در بدن است. خواب شخص نیز با مناظری از گرما و آتش توام است. در چنین حالتی طبیعت بیمار گرم و خشک است.


● اثرات بلغم در مغز
همان‌طور که گفته شد قدما معتقد بودند افزایش رطوبت و سردی در مغز باعث سستی و تنبلی دما‎غ، کندی ذهن، تفکر و حواس شده شخص را به فراموشی دچار می‌کند. هر قدر رطوبت و خلط بلغم در سر بیشتر جمع شود، به همان نسبت فراموشی افزایش، تیزهوشی و قوه ادراک کاهش می‌یابد به طوری که شخص کاملا فاقد هرگونه فهم و شعور می‌گردد. در این حالت فراموشی با سنگینی سر و ترشحات بینی همراه است.
به‌علاوه وجود رطوبت در سر موجب سرگیجه، تشنج، سکته، صرع و … می‌گردد. طبیعی است از بین بردن رطوبت، عوارض گفته شده را از بین می‌برد. 23.gif6.gif45.gif5.gifstretcher.gif
خوردن بعضی از غذاها که اصطلاحا سرد و تر نامیده می‌شوند، موجب تولید رطوبت و بلغم در بدن می‌شود. برخی از غذاهای سرد و تر عبارتند از: ماست، خیار، هندوانه، کاهو، آلو، اسفناج، نارنج، پرتقال، برنج، گوشت گاو، گوشت بز، گوشت خروس.
افرادی که طبیعت معتدل دارند با خوردن غذاهای سرد و تر، طبیعتشان به سردی و تری متمایل می‌شود و اگر خوردن غذاهای سرد و تر چند روز ادامه داشته باشد سستی، تنبلی و‌ ضعف قوه تفکر در آن‌ها پدیدار شده، به فراموشی دچار می‌شوند.
گاهی دانش‌آموزان زرنگ، یک روز پس از درس معلم، علی‌رغم آن که به اندازه کافی تمرین کرده و به حافظه خود نیز اطمینان دارند، آموخته‌هایشان را از یاد می‌برند. بررسی‌ها نشان داده، این دانش‌آموزان شب قبل، برنج و ماست مصرف کرده‌اند.
در این حالت ماست و برنج در بدن رطوبت و سردی ایجاد کرده، در کلاس درس به واسطه هیجان عصبی، رطوبت به مغز روی آورده، رابطه مراکز حافظه و تکلم را کند و سپس قطع نموده است. هنگام سکته مغزی نیز همین اتفاق می‌افتد با این تفاوت که در این‌جا رطوبت دور مراکز حافظه و تکلم را گرفته، مانع جریان ارتباطی بین آن‌ها شده ولی خرابی ایجاد نکرده است. Laie_28.gifeghfal.gifbliss.gif127fs2361263.gif150fs218633.gif2mo5pow.gifLaie_52.giffingersmiley.gifau.gif1522.gif272p.gif4869.gifcow.gif
شایسته است اولیای دانش‌آموزان به طبیعت فرزندانشان و تاثیر غذاهای گوناگون در جسم، روحیه و جان آن‌ها توجه داشته باشند. همچنین باید بدانند که غذاهای مختلف اثرات متفاوتی به روی ترشحات غدد درونی و کارکرد آن‌ها دارند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

بر اساس گزارش منابع اینترنتی، میشل کادوتو بوم شناس و نویسنده در مقاله خود درباره اثر گیاهان در معنویت ما، که در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرده تصریح می کند: بر اساس کتاب پیدایش عهده عقیق، خداوند در مرکز بهشت درخت زندگی را کاشت که از شاخه های آن میوه خیر و شر آویخته شده بود. رودخانه از پایه درخت عبور می کرد و پس از انشعاب به چهار قسمت جاری می شد.

بسیاری از آیین های معنوی چون اسلام، مسیحیت، یهودیت و اعتقادات مردمان بومی سراسر دنیا داستان خلقت را به مثابه باغی توصیف می کنند که یک چهارم جهان بوده است. نقش برجسته این نماد در ایران باستان 6 هزار سال پیش نیز مشاهده شده است.

گیاهان میان این دایره در نقطه اتصال میان زمین و بهشت رشد می کنند و برای روح و جسم غذا محسوب شده و برای نیروهای شفا دهنده مورد استفاده قرار می گیرند.

درمان گیاهی باستانی اسلام که پایه ای برای طب یونانی امروز محسوب می شود، تصدیق می کند که سلامت زمانی حاصل می شود که فرد در چهار عنصر آب، خاک، هوا و آتش به تعادل دست یابد.

بیش از یک هزار سال پیش، ابن سینا، فیلسوف و پزشک ایرانی مسلمان تصریح کرد که اسطوخودوس یکی از بهترین گیاهان معطر محسوب می شود که به قلوب و روح ما جانی دوباره می بخشد. در میان سایر گیاهان معطر که چنین خاصیتی دارند می توان به گل رز، زعفران ، دارچین و هل اشاره کرد.
بومیان آمریکایی نیز به منظور تطهیر و تزکیه روح از دود حاصل از سوزاندن گیاهان استفاده می کردند.

رایحه های قدرتمند گیاهان می تواند به تعادل سالم و نشاط منتهی شود. روغن سدر نفس روحانی و جسمانی ما را تقویت می کند، تعادل را برقرار، حس ارتباطی ما را تقویت کرده و از سیستم ایمن سازی ما حمایت می کند.

نعناع روحیه انسان را بالا برده، کندر به تقویت ایمان ما کمک کرده و تعادل را در زندگی حاکم می کند. گیاهان می توانند روح و جسم را تغذیه کنند. کتاب زهر یکی از کتاب های عرفانی و اصلی در دین یهودیت می آموزد که به واسطه خوردن، جسم و روح خود را شکل می دهیم. خوردن به معنای دعوت جسم روحانی به جسم فیزیکی و تغذیه روح است. به همین منظور طی عید یهودیان از گیاهان تلخی چون کاهوی رومین، موسیر یا جعفری استفاده می کنند. طعم این گیاهان یادآوری کننده رنجی است که قوم بنی اسرائیل هنگام بردگی در مصر متحمل شدند. تجربه این تلخی به فرد کمک می کند بر درد دیگران تأکید کرده و حس مهربانی و رحم را در خود پرورش دهد.

گیاهان همچنین در روزهای دینی و مراسم عبادی بسیاری از ادیان کاربرد دارد. مسلمانان طی ماه مبارک رمضان در پایان هر روز، زمان افطار بر اساس سنت نبوی از گلاب و خرما به عنوان طعامی استفاده می کنند که پیامبر روزه خود را افطار می کرده است.

در خانه بسیاری از مؤمنان مسیحی غذای سنتی که برای عید پاک و کریسمس تهیه می شود، از نظر گیاهی و ادویه های استفاده شده نسبت به سایر غذاهای سال غنی تر است.

پیروان آئین هندوئیسم نیز مراسم عبادی متعددی را برای ریحون یکیاز مقدس ترین گیاه هندوها آغاز می کنند. پس از تناول هر وعده از غذایی که در روز دینی سرو می شود، مؤمنان هندو اغلب زمانی را به تعمق درباره تجارب جمعی زندگی اختصاص می دهند و پس از آن زمانی را به استراحت و مراقبه می پردازند.

بابوبه، دارچین، رازیانه و کندر تمرکز آرام و مراقبه را در ما تقویت می کند. زمانی که به حس بیداری ژرف تری نیازمندیم گیاه بادیان رومی می تواند نیروهای ما را متمرکزتر کند. روغن اسطوخودس نیز ایجاد کننده آرامش و صلح است. از سوی دیگر رزماری حس وفاداری را افزایش داده و پیوندهای معنوی ما را از عشق تقویت می کند.

گیاهان می توانند ما را در تقویت رابطه و سایر مخلوقات و آفرینش های خداوند را در تعادل یاری کنند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

گیاهان؛ تقویت کننده روحیه معنویت
tree changes from green to red and back animated gif
نقش گیاهان در ارتقاء روحیه معنوی پیروان آیین های دینی چون اسلام، مسیحیت، یهودیت و حتی هندوئیسم مسئله ای است که بسیاری از آن غافل مانده اند، اما با اندکی تأمل می توان دریافت که گیاهان دارویی و خوراکی نقش مهمی در ایجاد حس معنویت و تعادل فیزیکی و معنوی انسان دارند.

بر اساس گزارش منابع اینترنتی، میشل کادوتو بوم شناس و نویسنده در مقاله خود درباره اثر گیاهان در معنویت ما، که در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرده تصریح می کند: بر اساس کتاب پیدایش عهده عقیق، خداوند در مرکز بهشت درخت زندگی را کاشت که از شاخه های آن میوه خیر و شر آویخته شده بود. رودخانه از پایه درخت عبور می کرد و پس از انشعاب به چهار قسمت جاری می شد.

بسیاری از آیین های معنوی چون اسلام، مسیحیت، یهودیت و اعتقادات مردمان بومی سراسر دنیا داستان خلقت را به مثابه باغی توصیف می کنند که یک چهارم جهان بوده است. نقش برجسته این نماد در ایران باستان 6 هزار سال پیش نیز مشاهده شده است.very bare Charlie Brown Christmas tree animated gif

گیاهان میان این دایره در نقطه اتصال میان زمین و بهشت رشد می کنند و برای روح و جسم غذا محسوب شده و برای نیروهای شفا دهنده مورد استفاده قرار می گیرند.

درمان گیاهی باستانی اسلام که پایه ای برای طب یونانی امروز محسوب می شود، تصدیق می کند که سلامت زمانی حاصل می شود که فرد در چهار عنصر آب، خاک، هوا و آتش به تعادل دست یابد.
بیش از یک هزار سال پیش، ابن سینا، فیلسوف و پزشک ایرانی مسلمان تصریح کرد که اسطوخودوس یکی از بهترین گیاهان معطر محسوب می شود که به قلوب و روح ما جانی دوباره می بخشد. در میان سایر گیاهان معطر که چنین خاصیتی دارند می توان به گل رز، زعفران ، دارچین و هل اشاره کرد.tree with ghost that creeps out and says boo animated gif

tree leaves change from green to brown animated gif
 
tree leaves change from green to brown animated gif
 بومیان آمریکایی نیز به منظور تطهیر و تزکیه روح از دود حاصل از سوزاندن گیاهان استفاده می کردند.

رایحه های قدرتمند گیاهان می تواند به تعادل سالم و نشاط منتهی شود. روغن سدر نفس روحانی و جسمانی ما را تقویت می کند، تعادل را برقرار، حس ارتباطی ما را تقویت کرده و از سیستم ایمن سازی ما حمایت می کند.
tree leaves change from green to brown animated gif
نعناع روحیه انسان را بالا برده، کندر به تقویت ایمان ما کمک کرده و تعادل را در زندگی حاکم می کند. گیاهان می توانند روح و جسم را تغذیه کنند. کتاب زهر یکی از کتاب های عرفانی و اصلی در دین یهودیت می آموزد که به واسطه خوردن، جسم و روح خود را شکل می دهیم. خوردن به معنای دعوت جسم روحانی به جسم فیزیکی و تغذیه روح است. به همین منظور طی عید یهودیان از گیاهان تلخی چون کاهوی رومین، موسیر یا جعفری استفاده می کنند. طعم این گیاهان یادآوری کننده رنجی است که قوم بنی اسرائیل هنگام بردگی در مصر متحمل شدند. تجربه این تلخی به فرد کمک می کند بر درد دیگران تأکید کرده و حس مهربانی و رحم را در خود پرورش دهد.
tree with changing color background animated gif
گیاهان همچنین در روزهای دینی و مراسم عبادی بسیاری از ادیان کاربرد دارد. مسلمانان طی ماه مبارک رمضان در پایان هر روز، زمان افطار بر اساس سنت نبوی از گلاب و خرما به عنوان طعامی استفاده می کنند که پیامبر روزه خود را افطار می کرده است.

در خانه بسیاری از مؤمنان مسیحی غذای سنتی که برای عید پاک و کریسمس تهیه می شود، از نظر گیاهی و ادویه های استفاده شده نسبت به سایر غذاهای سال غنی تر است.

پیروان آئین هندوئیسم نیز مراسم عبادی متعددی را برای ریحون یکیاز مقدس ترین گیاه هندوها آغاز می کنند. پس از تناول هر وعده از غذایی که در روز دینی سرو می شود، مؤمنان هندو اغلب زمانی را به تعمق درباره تجارب جمعی زندگی اختصاص می دهند و پس از آن زمانی را به استراحت و مراقبه می پردازند.tree with ghost that creeps out and says boo animated gif

بابوبه، دارچین، رازیانه و کندر تمرکز آرام و مراقبه را در ما تقویت می کند. زمانی که به حس بیداری ژرف تری نیازمندیم گیاه بادیان رومی می تواند نیروهای ما را متمرکزتر کند. روغن اسطوخودس نیز ایجاد کننده آرامش و صلح است. از سوی دیگر رزماری حس وفاداری را افزایش داده و پیوندهای معنوی ما را از عشق تقویت می کند.گیاهان می توانند ما را در تقویت رابطه و سایر مخلوقات و آفرینش های خداوند را در تعادل یاری کنند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٠٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

بهداشت کودک از نگاه ابوعلی سینا

توصیه های مربوط به نگهداری نوزاد :
نوزاد را در تابستان باید با آب معتدل، شستشو داد . در زمستان، آب شستشو باید کمی گرم باشد ولی نه به آن اندازه ای که آزار دهنده باشد . بهترین موقع شستشوی نوزاد بعد از خواب طولانی است . رواست که نوزاد را روزی دو تا سه بار شست و زیانی ندارد که در تابستان آب شستشوی نوزاد، ولرم و تا اندازه ای خنک باشد ولی در زمستان حتما باید معتدل الحراره باشد . گرمی آب شستشو باید به حدی باشد که تن نوزاد را گرم کند . موقع استحمام نوزاد باید مواظب بود که آب در سوراخ گوش هایش نفوذ نکند.


شیر مادر برای نوزاد از هر شیر دیگری بهتر است، زیرا بیشتر از هر غذای دیگر، به گوهر غذایی نوزاد که در زندگی جنینی به او می رسد شباهت دارد . حتی به تجربه، ثابت شده است که در دهان گرفتن نوک پستان ، در دفع آزار شیرخواران، بسیار سودمند است . جهت اعتدال مزاج و پرورش صحیح و سالم نوزاد، علاوه بر شیر ، مراعات دو نکته بسیار مهم دیگر نیز ضروری است : یکی از آن دو نکته جنبانیدن نوزاد به آهستگی و ملایمت و دیگری موسیقی و آوازی است که برحسب عادت، برای خوابانیدن نوزاد می خوانند . نوزاد به هر نسبتی که برای جنبانیدن و گوش دادن به موسیقی آمادگی بیشتری پیداکند، تن و روانش برای ورزش های بدنی و روانی، آمادگی بیشتری می یابد.

توصیه های مربوط به تربیت کودک :

وقتی بچه را از شیر باز داشتند، غذایش باید با شوربا (سوپ) و گوشت های سبک شروع شود . از شیر باز داشتن بچه باید به طور تدریجی صورت گیرد . باید بچه را با قرص هایی که از نان و شکر ساخته شده است مشغول کرد تا پستان را فراموش کند .

بچه را تا وقتی که خود به طور طبیعی یارای نشستن و راه رفتن ندارد، نباید به زور به این کارها وادار کرد، زیرا ممکن است به پشت و ساق هایش آسیبی برسد . در نخستین مراحلی که طفل نشستن و یا خزیدن بر روی زمین را شروع می کند، باید زیراندازش نرم باشد تا از زبری زمین خراش برندارد . باید چوب و کارد و هر چیزی که آزار می رساند ویا می برد از مسیر راهش جمع شود و نگذارند که طفل از جاهای بلند پر ت شود . وقتی دندان های نیش طفل سر بر می آورند نباید چیز سخت را بجود تا ماده ای که نیش از آن تکوین می یابد از بین نرود.

"باید بسیار مراقب بود که در اوان انتقال کودک به مرحله خردسالی، اخلاق و رفتار وی پسندیده و معتدل گردد. برای این منظور نباید کاری کرد که کودک به خشم زیاد ، ترس زیاد، اندوه و شب بیداری زیاد برخورد کند و یا دچار شود . هرچه را طفل آرزو کرد باید زود برآورده شود و از هر چیز نفرت داشت از وی دور گردد . در این دستور دو نفع وجود دارد : یکی نفع نفسانی است زیرا بچه از همان طفولیت به اخلاق و رفتار نیکو خوی می گیرد و نیکی در او سرشتی می شود و از او جدا نمی گردد . دیگر آنکه برای بهبود تنش مطلوب است، زیرا همانطور که از سوء مزاج، بدخلقی و بدرفتاری سر می زند، از عادت به بدخویی نیز سوء مزاج پیدا می شود . مثلا خشم، مزاج را بیشتر از حالت اعتدال گرم می کند، اندوه ، خشک مزاجی ببار م ی آورد، پژمردگی و کم ارادگی نیروی روانی را سستی می بخشد و سلامت مزاج رابه سوی بلغمی بودن گرایش می دهد. پس معلوم می شود که در خوش خلقی دی تن و روان نیز هست.

وقتی کودک از خواب بیدار شد، بهتر آن است که استحمام شود و بعد به مدت یک ساعت با اسباب بازی هایش و یا به منظور بازی کردن تنها گذاشته شود، سپس کمی غذا بخورد و از آن به بعد زیاد تر از پیش به بازی بپردازد، باز استحمام کند و غذا بخورد و تا حد ممکن نگذارند در وقت غذا خوردن آب بنوشد، زیرا آب غذای خام را قبل از هضم شدن به درون می راند.

"وقتی کودک به شش سالگی رسید، باید او را به معلم و شخص ادب آموز سپرد و به تدریج به کسب تحصیلش واداشت. نباید او را به زور وادار کرد که یک دفعه کتاب را بگیرد و از خود دور نسازد.

این بود دستور پرورش خردسالان تا زمان چهارده سالگی آنها . در این مدت همواره باید مراقب حال و مزاج آنها بود که آیا تری یا خشکی در مزاج آنها و یا سختی در جسمشان در ا فزایش یا در کاهش و یا در حال اعتدال است .

باید در کاهش دادن ورزش به تدریج عمل کنند، حتی در ورزش سخت و دشوار هم که نمی خواهند دیگر انجام دهند باید ترک آن تدریجی باشد. ورزش در بین سن خردسالی و نوجوانی باید به صورت معتدل انجام گیرد.Woman And Carving Pumpkin Coloring Sheet

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٠٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

توصیه های دوران بارداری به گفته بوعلی سینا

توصِه های دوران بارداری :

"در اوان بارداری تولدنوزاد، باید زن بار دار خود را چنانکه لازم و مناسب حال است مراعات کند . ما در ا ین باره دستوراتی می دهیم که هر زنی در حالت بارداری، آن را کاملا اجرا کند بهره بیند و با مشکلات غیرمنتظره روبرو نمی شود :

1. در سراسر دوران بارداری باید شکمشان نرم باشد و از یبوست بپرهیزند

2. اگر یبوست شدید داشتند شیر خِشت (نوعی صمغ گیاهی با خاصیت ملین) و امثال آن بخورند تا لینت یابند

3. ورزش نه شدید و نه بسیار ناچیز بلکه ورزش با شدت متوسط بکنند

4. به آرامی پیاده روی نمایند اما آن هم نه بیش از اندازه که به افراط

5. باید به هیچ وجه حرکات بسیار شدید بکنند و نباید از جایی به جایی بپرند

6. باید از ضربت خوردن و بر زمین افتادن برحذر باشند

7. از پرخوری و عصبانیت، بپرهیزند

8. باید کوشش کنند که اندوهگین نباشند و بسیار غم نخورند . خلاصه از هرچه سبب سقط جنین می شود باید بپرهیزند. به ویژه در ماه اول حاملگی تا مدت بیست روز و مخصوصا در هفته اول باردار شدن به مدت سه روز باید از مراعات این دستورات غافل نباشند و از هرچه بچه را تکان می دهد دوری جویند و هرچه را که در باره نگهداری جنین نوشته ایم مو به مو اجرا کنند.

9. از سردنده های نزدیک شکم به پایین خود را با پارچه ای نرم پشمی بپوشانند

10. غذایشان نان خوب و برشته با شورباهای ساده و شورباهای زیره ای باشد

11. نباید هیچ تند مزه ای یاتلخ مزه ای رابخورند".

توصیه های پس از زایمان :

"همین که مادر نوزاد را به دنیا آورد باید خود را بپوشد که سرما نخورد، کوشش کند خون کافی بیرون دهد و غذای خوب و مناسب حال بخورد . نباید به طور ناگهانی به غذاهای پرمایه و دیرهضم هجوم آورد . مبادا زیاده از حد لازم گرمی به درونش راه یابد و نیروی تغییردهنده کبد را ناتوان کند و تشنگی زیاد بر او دست یابد.

خونریزی ایام بعد از زایمان، حرکت ها و نوبت هایی دارد . در وهله اول تشویش و درد همراه دارد . اگر خون زایچگی از بیست روز گذشت و تا بیست و چهار روز فروکش نکرد یا بعد از فروکش کردن باز برگشت، معلوم می شود که حالت غیرطبیعی است، که حتما باید مادر، خود را پاکسازی کند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٠٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

غذاهایی که خوردن آنها با یکدیگر مضر است.

بدن انسان مانند کارخانه ای عمل میکند که اگر مواد سوختی آن غیراستاندارد باشند، درهمه قسمتهای آن مشکلاتی بوجود میآید و حتی دربرخی موارد مشکلاتی غیر قابل جبران و پردردسر؛ پس چه بهتراست همیشه قبل از درمان پیشگیری کنیم تا وجودی سالم داشته باشیم و درنتیجه عمری طولانی تر و سرشار از شادابی.
ازجمله علتهایی که باعث میشود بدن دچار اختلال شود سوء تغذیه و خوردن غذاهایی است که باهم سازگارنیستند و معده را ازحالت عادی خارج و از کاراصلی آن باز میدازند که در نتیجه منجر به اختلالات گوارشی میشود که امامان ما به این نکته اشاره کرده اند که (هرگاه معده دچارناراحتی شود، تمام بدن نیز به نوبه خود مشکلدار میشوند) که امروزه دانشمندان به این نکته رسیده اند. در ادامه نیزبه ذکر برخی از این عادات غذایی ونکات اشتباه میپردازیم:
انجیر با شیر، انگور و گوشت خشک شده، تخم مرغ و ماهی زیرا بیم آن میرود که به نقرس و قولنج و بواسیر و درددندان گرفتار شوند، خوردن همیشگی تخم مرغ سبب پیدایش لکه هایی در چهره است، خوردن چیزهای شور، گوشت شور، ماهی شور پس ازفصد و حجامت سبب لکه های سیاه پوست وجرب (گال) میشود، خوردن گرده گوسفند و اندرونه آن مثانه رامیآزارد، حمام رفتن با شکم پرسبب قولنج میگردد، شستشوی با آب سرد پس ازخوردن ماهی فلج میآورد، نزدیکی بدون آنکه آبی انزال شود باعث سنگ کلیه میشود، خوردن تخم مرغ زیاد و همیشگی باعث ورم طحال و نیز بادهایی درفم معده میگردد، پربودن شکم ازتخم مرغ پخته تنگی نفس می آورد، خوردن گوشت خام درشکم تولید کرم میکند، خوردن دایمی انجیرسبب ایجادشپش دربدن است، آشامیدن آب سرد پس ازچیز گرم و یاشیرینی دندانها را ازبین میبرد، زیادخوردن گوشت حیوانات وحشی و گاو باعث تغییر عقل و سرگردانی فهم و کندی ذهن میگردد و فراموشی را زیاد میکند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

خلط و مزاج در طب سنتی

خلط ماده ای است مرطوب روان که از غذاها در مرحله نخستین هضم بوجود می آید و بچهار نوع تقسیم یم شود، خلط خونی، خلط بلغمی، خلط صفراوی زرد و صفراوی سیاه و خلط سودائی.

 

پاولف فیزیولوژیست مشهور روسی در انسان چهار نوع خلط یافته است که دقیقاً با اخلاط چهارگانه بالا مطابفت دارد.

 

بعقدیه او تحریک ضعیف و منع ضعیف بیان کننده نوع سوداوی ضعیف است تحریک قوی و منع ضعیف، نشان دهنده نوع آتشی مزاج صفراوی است.

 

تحریک قوی همراه با منع قوی بیانگر نوع آرم بلغمی و زنده دل دموی، بر حسب میزان قابلیت تحریک آنها است.

 

با توجه به اینکه چهار نوع خلط پیشنهادی پاولف با اخلاط اربعه مطابقت دارد می توان امیدوار بود که علم در آینده بتواند، رطوبت، خشکی، گرمی و سردی بدن را اندازه گیری نماید.

 

مزاج

 

مزاج کیفیتی است که از واکنش متقابل اجزای ریز مواد متضادبوجود می آید در این واکنشهای متقابل بخش زیادی از یک یا چند ماده با بخش زیادی از ماده یا مواد متخالف با هم می آمیزند (بر هم تأثیر می کنند) از این آمیزش و تأثیر، کیفیت مشابهی حاصل می شود که آن را مزاج نامیده اند.

 

میتوان چنین گفت که مزاج عبارت است از:

 

تأثیر متقابل اثر متضاد عناصر چهارگانه و یا بعبارت دیگر مزاج حالت فعالیت کل بدن یا اجزاء بدن است، چنانچه گرمی را می توان حالت تجمع انرژی و سردی را حالت کم شدن و تفریق انرژی و رطبت و خشکی را بیان کننده حالاتی از ماده دانست.

 

گرمی و سردی مزاج از اصول علمی برخوردار است برای رشون شدن موضوع بشرح زیر می پردازیم.

 

از اول قرن بیستم پزشکان و دانشمندان اروپا دو موضوع را در دانش پزشکی مورد توجه کامل قرار دادند و بتدریج که مطالعات و آزمایشات علمی درباره آن پیشرفت کرد، اهمیت آن روز افزون گردید یکی از آن دو سلسله اعمال نباتی (سیستم نور و ژتاتیف) و دیگری غدد مترشحه داخلی است که موضوع علم (آندوکرینولوژی) را تشکیل می دهد، کلیه اعمال حیاتی و هر گونه فعل و انفعالات شیمایی بدن تحت نظر مستقیم این دو دستگاه انجام می گردد و هر اختلالی که در کار اعضاء و اجزاء تخلیه بدن بروز کند، دخالت مستقیم این دو دستگاه در آن محرز است و چون خود این دو دستگاه با هم ارتباط بسیار نزدیک دارند و از لحاظ علمی لازم و ملزوم یکدیگرند بطوریکه می توان گفت یک دستگاه می شوند، لذا امروز آنها را مجموعاً بنام سیستم نرواندوکرین؛، می نامند.

 

اعضاء و اجزاء مختلف این دستگاه بزرگ ارمونهای متعددی ترشح می کنند و اعمال مختلف اعضاء بدن تحت عمل این ارمونها انجام می گردد، بروز هر عمل حیاتی مربوط بیک سلسله اعمال شیمایی است و کلیه اعمال حیاتی انجام شده در بدن تولید حرارت می کند و هر چه فعل و انفعالات شیمایی انجام شده در بدن سریعتر و تندتر انجام شود حرارت بیشتری تولید می شود و تمام این واکنشها مربوط به فعالیت غدد مترشحه داخلی است و مقدار حرارت ایجاد شده با تعیین متابولیسم بازال انجام می شود در بین همه غدد داخلی، غده تیروئید بیش از همه در بالا بردن متابولیسم بازال (سوخت و ساز بدن) فعال است، بطوریکه هر چه فعالیت غده تیروئید بیشتر باشد متابولیسم بازال بیشتر است.

 

اگر چند نفر هم سن و هم جنس را انتخاب کنیم و متابولیسم بازال آنها را در نظر بگیریم مشاهده می شود که نسبت بالا یا پایین بودن متابولیسم بازال در آنها یکسان نیست و در عده ای بالا، و در تعدادی کم و در افرادی بطور متوسط معتدل می باشد، می توان گفت که با هم فرق دارد، گر چه همه آنها یکسان از نظر سن و جنس بوده باشند.

 

دسته ای که فعالیت غده تیروئید در آنها معتدل است حکمای قدیم آنها را دارای مزاج معتدل می نامند، در دسته ای که فعالیت غده بیش از حد طبیعی است ، قدما آنها را گرم مزاج می نامند.

 

در دسته ای که فعالیت غده تیروئید کمتر از طبیعی بوده است، اینها را سرد مزاج گفته اند:

 

اینجا معلوم می شود که نظریه گرمی و سردی مزاج تا چه اندازه اصالت علمی متین و محکم دارد.

 

اکنون می توان گفت هر ماده ای که از خارج وارد بدن می شود چه داروئی باشد و چه غذایی در غدد مترشحه داخلی منجمله روی غده تیروئید اثر خواهد کرد لذا متابولیسم بازال بالا یا پایین خواهد رفت. که نتیجۀ آن ایجاد حرارت یا برودت خواهد شد و قدما هر ماده ای که متابولیسم را بالا برد، گرم و هر ماده ایکه آنرا بحد اعتدال وا دارد معتدل می گوید، در این صورت کلم و کدو و خیار و کاهو که در طبیعت قدیم سرد می باشند متابولیسم بازال را پایین می آورند و تره و شنبلیله که هر کدام بعقیده دانشمندان قدیم گرم محسوب شده اند، متابولیسم بازال را بالا می برند.

 

با این توجه مبحث گرمی و سردی دارای اهمیت علمی بوده و از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

مزاج اندامها

 

هر اندامی دارای اعتدال مزاج ویژه خود می باشد و از لحاظ مزاج با اندام دیگر متفاوت است مثلاً مزاج استخوان وقتی معتدل است که خشکی آن بیشتر باشد ، مغز آدمی موقعی معتدل است که رطوبت زیاد داشته باشد، قلب موقعی در حد اعتدال است که از حرارت ویژه ای برخوردار بوده باشد و اعصاب وقتی در حد اعتدالند که از سردی مخصوص خود بهره مند شده باشند.Gasping Grasper

 

خداوند متعال هر اندام و هر جانواری را مزاجی بخشیده است که به آن سزاوار است و این مزاج با توان و تحمل وی سازگار و باحوال و کردارش متناسب است و مزاج انسان در آفرینش متناسب با نیروی او متناسب با کنش و واکنشهای اوست و بهر اندامی نیروئی داده است که شایسته آن است برخی از اندامها را گرم، عده ای را سرد، تعدادی را خشک و دسته ای را مرطوب آفریده است.

 

اندامهائیکه دارای مزاج گرمند به ترتیب اولویت بررسی می شود.

 

1- گرمترین اندامهای آدمی روان است و نیز دل که خواستگاه روان است.

 

2- خون که گرم است.

 

3- کبد که شبیه خون لخته شده است.

 

4- گوشت که پس از جگر از لحاظ گرمی قرار دارد.

 

5- ماهیچه ها که پس از گوشت قرار دارند.

 

6- کبد و کلیه هاریال رگهای ضربان دار، رگهای بدون ضربان.

 

اندامهای دارای مزاج سرد بترتیب اهمیت:

 

بلغم، پیه، چربی، مو، استخوان، غضروف، زردپی ها، غشاء(شامه) عصب، نخاع، مغز، پوست.

 

اندامهای دارای مزاج مرطوب

 

بلغم، خون، چربی، پیه، مغز، نخاع، گوشت، پستان، بیضه ها، ریه ها، جگر، طحال، کلیه ها، ماهیچه ها، پوست.

 

بعضی از اعضاء فوق دارای مزاجی سد و مرطوب می باشند که در هر دو دسته نام برده شده اند.

 

اندامهای دارای مزاج خشک:

 

1- مو، استخوان، غضروف ها، زردپی ها، شامه، شریانها، وریدها، عصب حرکتی، که سرد و تر و خشک تر از حد اعتدال است.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

مزاج در مرحله عمر

 

خردسالان از روز تولد تا دوران جوانی از نظر مزاج بگرمی نزدیکترند و در حد اعتدال گرمی اند و از نظر رطوبت مزاج پا را فراتر نهاده اند.

 

اعتدال مزاج نوجوانان بیشتر از اعتدال خردسالان است ولی جوان در مقایسه با خردسالان خشک مزاج تر و در مقایسه با پیران و نوپیران گرم مزاج تر است . تن نوپیران و پیران سرد است (در حد اعتدال).Birbal's Sweet Reply

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

نشانه های زیر راهنمای حالات مزاجی است:Hodja The King

 

اگر ماهیچه ها زیاد باشند دلیل بر وجود رطوبت و گرمی است و گواه استواری و استحکام است اگر گوشت کم باشد و چربی هم نداشته باشد (لاغری) نشان دهنده گرمی و خشکی است. لیکن چربی و پیه همیشه نشانه سردی هستند.

 

اگر همراه چربی پیه زیاد باشد و عروق تنگ باشد یعنی برجستگی عروق در کار نباشد و شخص در هنگام کم غذایی به لاغری گراید و حرارت غریزی او کم شود، دلیل بر مزاج طبیعی و سرشتی است.

 

کمی چربی و پیه دلالت بر حرارت دارد، زیرا ماده چربی و پیه زاده چربی خون است که سردی آنرا بند آورده است، از این رو است که چربی کبد کم و روده ها زیاد است.

 

تن پرگوشت و کم چربی و کم پیه دلیل بر وجود رطوبت زیاد از حد است اگر بدنی پرگوشت و پرچربی و پر پیه باشد که از حد معمولی زیادی کرده باشد دلیل بر رطوبت و سردی بیش از اندازه است و چنین بدنی سرد و تر مزاج است، بدن خنک و بدن سرد مزاجان از لحاظ سستی و تنبلی در درجه اول است و بعد از آن بدنهای گرم و خشک.

 

بطور خلاصه می توان گفت که:

 

در چاقان با گوشت زیاد، مزاج گرم و تر است، در چاقان (چاقها) با چربی زیاد ، مزاج سرد و تر است در لاغران کم گوشت، مزاج سرد و تر و در لاغران کم چربی مزاج گرم و خشک است.

 

اگر گرمی و خشکی با هم جمع گردند موی در رستن سریع تر و کلفت تر خواهد شد کم شدن رشد مو یا توقف آن دلیل بر دو حالت است اول آنکه خون در محل رستنگاه (محل رویش خود) کم می شود که در این حال مزاج بسیار تر است رنگ موی اگر سیاه باشد دلیل گرمی مزاج است موی مایل به زرد دلیل سرد مزاجی است موی طلائی و سرخ دلیل بر اعتدال مزاج است موی سفید دلیل بر رطوبت و سردی است همچنانکه در پیران صادق است و یا دلیل بر خشکی شدید است.

 

بیماریهای خشک کننده می توانند موی را سفید کنند بعقیده ارسطو سفید شدن موی دلیل بر وجود بلغم است اما باید دانست که تغییرات آب و هوا در شکل و مقدار مو مؤثر است از این رو دلیل کاملی وجود ندارد که سفید یا کم بود و یا زیادی موی دلیلی بر مزاج مخصوص باشد.

 

پوست نیز می تواند صاحب خود را از نظر مزاجی معرفی نماید بدین طریق که ـ سفید بودن پوست دلیل بر کمبود خون و همراه با سردی مزاج است اگر سردمزاجی نباشد کمبود یا نبودن خون همراه گرمی و خلط صفراوی است که بر اثر آن رنگ پوست زرد می گردد.

 

سرخی زیاد پوست دلیل بر وجود خون زیاد و راهنمای گرمی مزاج خیلی زیاد باشد دلیل بروجود صفراست.

 

پژمردگی رنگ پوست و از زردی به سیاهی زدن آن، نشانه این است که سردی شدید، خون را کم کرده است.

 

رنگ پوست اسمر (سیاهی که بزردی می زند) پوست را بسوی گرمی راهنمایی می کند.

 

پوست دارای رنگ بادمجانی دلیل بر سرد مزاجی است و نیز خشک مزاجی زیرا این رنگ نتیجه سودای خالص است. زنگ گچی، مزاج سرد را می رساند رنگ بلغمی و سردی دلیل بر سردی و تر مزاجی است که با کمی سودا مخلوط است رنگ عاجی دلیل بر آنست که سرد مزاجی ناشی از باغم است.

 

قوای نفسانی نیز می تواند راهنمای مزاج انسانی باشد از این رو:

 

خشمناکی زیاد بیتابی، آشفتگی، زرنگی، زودفهمی، اقدام سریع، بیشرمی، سنگدلی، چالاکی، خلق مردانه و غیرو دلیل بر گرم مزاجی است و حالات عکس آن دلیل بر سرد مزاجی است.

 

پایداری در خشم، در آشتی، خیالپردازی، تودار بودن و نظای رآن نشانه خشک مزاجی است، تأثیرپذیری زودگذر دلیل بر گرم مزاجی است. گرم مزاجها در خواب می بینند که در آتش می سوند و یا آفتاب زده می شوند سرد مزاجها در خواب می بینند که رنج می بینند و یا در آب سرد غوطه ورند کسی که خلط زیاد دارد خواب همجنس آنرا می بیند.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

علائم ازدیاد یا چیره شدن یکی از اخلاط چهارگانه و در مان آن

 

چون پایه و اساس این کتاب بر روی حالات چهارگانه مزاجها قرار دارد و معالجه و طبابت از روی علائم و نشانه های موجود رد بدن بیمار شروع می شود لذا باید دقیقاً مزاج یا حالات کنونی هر بیمار مورد معالجه بخوبی تعیین گردد و بررسی شود که حال او با کدام یک از اخلاط چهارگانه 0خون، صفرا، سودا، بلغم) مطابقت دارد و کدام خلط در بدن بیمار پیدا شده است که زیادی آن باعث بیماری و ناتوان گشته است، از این رو در اول کتاب برای روشن شدن مطلب مکرر نام مزاج و اخلاط برده شده است.

 

متذکر شویم که چون غذاهای وارد شده در بدن باعث پیدایش اخلاط مربوطه خواهد شد و امتلاء و پر شدن آوندهای بدن از شیره غذاها مزاج یک فرد را تعیین می نمایند از این روز شناختن غذاها هم اهمیت فراوانی در ایجاد و پیدایش بیماری خواهد داشت و ازدیاد هر مواد خورده شده ای در بدن ایجاد همانگونه واکنشی را خواهد کرد که مربوط باوست.

 

با این تعریف معلوم یم شود که پیدایش حالات چهارگانه کاملاً مربوط به مواد غذایی وارد شده در بدن است.

 

این روشنگری بما اجازه می دهد که با تغییر مواد غذایی بتوانیم بیشتر بیماریها را تغییر یا بهبودی بخشیم و با دادن غذا یا مواد ضد حالت بیماری وضع مرض و بیماری او بحالت طبیعی برخواهد گشت.

 

بنظر می رسد که با تغییر دادن حالت خلط بیمار و عوض کردن محیط داخلی بدن (پ، اچ) می توان در زندگی میکروبها، انگلها و جرم های بیماریزا دخالت کرده آنها را از سیر خود بازداشت مثلاً جرم بیماریزائی که قبلاً در محیط قلیایی زندگی می کرده با برگشت محیط زندگی او بوضع ضد آن (محیط اسیدی) بعلت عدم ناسازگاری با محیط فعلی، زندگی را از دست خواهد داد یا لااقل در پیشرفت آن رکودی حاصل خواهد شد و این عملاً در معالجه گیاه درمانی به تجربه رسیده است.

 

عوض کردن محیط داخلی بدن برای ادامه یک خلط و یا ژرم بیماریزا بهترین راه مبارزه در پیشرفت بسوی سلامتی است. یا بهتر بگوییم تغییر ناگهانی حالت بدن از خلطی به خلط دیگر و از محیطی به محیط دیگر مثلاً سردی را به گرمی مبدل کردن و یا عکس آن، بهترین راه مبارزه و بهترین مانع برای پیشرفت حالت ژرمهای بیماریزا است.Honest Opinion

 

برای مثال:

 

بیماری مبتلا به سنگ ادراری تناسلی مراجعه می نماید، با بررسی مزاج و محیط داخلی او از روی علائم ظاهری و معاینان کلینیکی معلوم می شود که او صاحل کدام یک از اخلاط چهارگانه است و کدام خلط در بدن او غلبه کرده که منجر به ایجاد رسوبات ادراری تناسلی شده است با عوض کردن آن خلط بیمرایزا بوسیله موادی ضد آن رسوبات حاصله از بین خواهد رفت مثل آبی که یخ بسته باشد و آنرا در محیط گرم قرار دهند و بهمین طریق املاح پیدا شده در آوندهای بدن آدمی تغییر کده بهبودی یا بیماری پیدا می شود.

 

طب گیاه در مانی بقدری تابع غذاها و محیط داخلی بدن است که با گفتن قارادهان ترش و با بردن نام شیرینی، ذائقه شیرین خواهد شد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

چیست ؟قدما معتقدند که در آفرینش اجسام عنصرى خالص یافت نمى شود و تمام موجودات ، اشیاء و آنچه دیده مى شود مخلوط یا ممزوجى از عناصر به نسبتهاى مختلف است ، خواص مختلفى که در اجسام دیده مى شود به علت همین اختلاف ترکیبى آنها است ، تغییر شکل ، اندازه ، حجم ، وزن ، قد و همه اختلافاتى که در عالم آفرینش دیده مى شود مربوط به اختلاف یا کم و زیادى عناصر سازنده آنها است این اختلاف ساختمانى از نظر علمى مورد بحث همه محافل جهان است .

اختلافات بالا از زندگى ذره اى حیات سرچشمه مى گیرد که همه مربوط به اسید دزوکسى ریبونوکلئیک یا A.D.N و دزوکسس ریبونوکلئیک یا D.N.A مى باشد.
پس مى توان مزاج را چنین تعریف کرد که :

 مزاج عبارت است از حالتى که در اثر واکنش متقابل اجزاى ریز مواد به وجود مى آید در این واکنش تقابل ، قسمت زیادى از یک یا چند ماده با بخش زیادى از ماده با مواد متخالف با هم مى آمیزند (بر هم تاءثیر مى کنند) و از این آمیزش یا تاءثیر، کیفیت متشابهى حاصل مى شود (بنام مزاج ) لذا مى توان چنین گفت که مزاج حالت فعالیت کل بدن یا اجزاى بدن است .

باید دانست که هر فردى داراى مزاجى است مربوط به خود که با مزاجهاى دیگر افراد متفاوت است و مزاج هر کس مخصوص به خود اوست دانشمندان طب گیاهى معتقدند:
همانطوریکه افراد بشر از حیث شکل ، اندام ، قد، وزن ، و بالاخره صورت ظاهرى تفاوت دارند از حیث حالت وضعیت بدنى نیز مختلف اند. و این اختلاف به علت موادى است که بدن آنها را مى سازد، ورود روزانه اجزاء و مواد مختلف به بدن باعث به وجود آمدن مزاج مى شود لذا مزاج ممزوجى از ترکیبى از ترکیبات مختلف است :
حالت و وضع بدنى هر فرد را مزاج گویند.
براى اینکه معنى کاملى از مزاج در ذهن روشن شود باید دانست که هر کسى استعداد پذیرش بعضى از بیماریها را دارد و در مقابل بعضى مقاوم است . با علم به این کیفیت ، مزاج عبارت است از طرز واکنش شخصى در مقابل عوامل مرضى ، در طرز واکنش اشخاص ، بعضى واکنشها ثابت است و بیشتر مشاهده مى شود و برخى واکنشها متغیر است از این واکنشها مزاج فرد را مى توان شناخت .

براى تعریف مزاج ، بیشتر عمل فیزیولوژى را مورد نظر قرار مى دهند، زیرا وضع دینامیک یعنى طرز عمل احشاء و اعضاء در تغییر مزاج موثر است با وجود اینکه اعمال حیاتى را نمى توان از هم جدا دانست و اگر عضوى نسبت به سایر اعضاء بیشتر کار کند و یا عملى در دستگاه بدن انسان از سایر اعمال بیشتر انجام پذیرد آن عضو از نظر تشریحى و آن عمل از نظر فیزیولوژى ، مى تواند معرف نوع مزاج شمرده شود، در میان اعمالى که حیات انسان به آنها متکى است ، اعمال شیمیائى بیشتر از اعمال فیزیکى مورد اهمیت است بنابراین مزاجها روى اعمال شیمیائى بدن از هم متمایز مى گردند اعمال شیمیائى بر چهارگونه است که متابولیسم بدن را تشکیل مى دهند.

اول آنابولیسم ، یعنى اعمالى که توسط آن مواد غذائى به انسان زنده تبدیل مى گردد.
دوم و سوم کاتابولیسم یعنى اعمالى که توسط آن انساج زنده تولید نیرو مى کنند، عمل کاتابولیسم مربوط به اعضاى تنفس است که عمل تهویه به بدن به آن مربوط مى باشد. کبد که تهیه مواد قندى و دفع مواد سمى را به عهده دارد در عمل کاتابولیسم شرکت مى نماید.

چهارم عمل دفع مواد مضره و خروج آنها از بدن است .
تفوق یکى از این اعمال چهارگانه که از راه وراثت در بدن انسان ثابت شده باشد، انسان را داراى صفات و واکنشهاى ثابتى مى نماید که آن را سرشت مى نامند.

مزاج عبارتست از وضع فیزیولوژى فعلى و طرز واکنش آن که قابل تغییر نیز مى باشد به این جهت فقط با علائم فیزیولوژى که آن هم قابل تغییر است شناخته مى شود لذا براى شناخت ارزش هر کس و معرفت به احوال و اوضاع او، باید قبلا شکل خارجى او که حاکى از سرشت و ساختمان اوست در نظر گرفته شود مثل قد، اندام شکل ، سر و گردن ، چاقى و لاغرى ، سپس مزاج او که به وضع کنونى دلالت دارد مورد توجه قرار گیرد. و براى اینکار علاوه بر علائم ظاهرى بایستى از تجزیه خون - ادرار و رادیوگرافى و غیره نیز استمداد طلبید.

تغییرات مزاج در طب با رژیم غذائى ، بهداشت ، کار و مسکن ، آب و هوا متوافق است لذا با رعایت آنها انحراف مزاج از سلامت به سوى بیمارى را مى توان پیشگیرى نمود.
مزاج ممکن است گرم ، سرد، خشک ، و رطوبتى باشد که گرمى را به علت وجود انرژى و سردى را به علت تفرق و ضعف و رطوبت را به علت جمع شدن مایعات در سلولهاى بدن و خشکى را بیانگر حالاتى از ماده مى دانند.
مى دانیم که فعل و انفعالات شیمیائى بدن تحت نظر مستقیم سلسله اعصاب نباتى و غدد مترشحه داخلى انجام مى گیرد، هر اختلاف و نارسائى که در بدن پیدا مى شود مربوط به کم یا زیاد کار کردن این دو دستگاه مى باشد.
ارمونهاى متعددى که این دستگاهها ترشح مى کنند بدن را به کار مربوطه وادار مى سازند پس بروز هر عمل حیاتى تواءم با یک سلسله فعل و انفعال شیمیائى است و تقریبا کلیه فعل و انفعالات شیمیائى در داخل بدن ایجاد حرارت مى کند. هر قدر فعل و انفعالات شیمیائى بدن سریع تر انجام شود حرارت ایجاد شده زیاد است و اندازه گیرى این انرژى ایجاد شده به وسیله متابولیسم بازال انجام مى گیرد و نیز مى دانیم که متابولیسم بازال مربوط به کار غده تیروئید است حال اگر صاحب مزاجى داراى متابولیسم بازال بالاتر از طبیعى باشد آن را گرم مزاج و اگر فردى داراى متابولیسم بازال پائین باشد سردمزاج و حد واسط باشد آن را مزاج معتدل گویند. هر دارو یا غذا و نیز هر واکنشى که باعث بالا رفتن کار غده تیروئید باشد آن را گرم و اگر باعث پائین آمدن کار غده تیروئید باشد آن را سرد گویند. مزاجى را رطوبتى نامند که ، مقدار زیادى آب در سلولهاى بدن آن فرد جمع شده باشد و به اصطلاح رطوبت بر مزاج غلبه کرده باشد.

اگر مقدار مواد کانى و املاح در مزاجى زیادتر از معمول جمع شده باشد آن را مزاج خشک گویند. پیدایش مزاجهاى مختلف در حقیقت عبارت است از عکس العمل بدن نسبت به عوامل خارجى ، این جمله (عکس العمل بدن نسبت به عوامل خارجى ) همان مبحث بزرگ ، حساسیت مصونیت ، آنافیلاکسى و آلرژى و غیره است دانشمندان قدیم معتقدند که ، هر کس به واسطه حالت و وضع بدنى خود یعنى مزاجى که در اختیار دارد، آماده پذیرش یا دفع بیمارى مخصوص به خود مى باشد و براى معالجه آن فرد لازم است که مزاج او شناخته شود

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

چند نوع مزاج وجود دارد ؟

شناخت مزاجها روى هم رفته به قرار زیر است :
1 - مزاج گرم ، مزاج سرد، مزاج تر، مزاج خشک ، که این چهار مزاج را مزاجهاى ساده و منفرد گویند.
2 - مزاجهاى ساده و مرکب ، که عبارتند از مزاج گرم و تر گرم و خشک ، سرد و تر و مزاج سرد و خشک .
3 - مزاج دموى یا (ریوى ) یا مزاج صفراوى یا (کبدى ) مزاج بلغمى یا (هاضمه اى ) مزاج سوداوى یا (عصبى ) این چهار مزاج را مزاجهاى مادى گویند و یک مزاج معتدل نیز شناخته شده است که با این توصیف جمعا 13 مزاج وجود دارد.
مزاجهاى مادى مانند مزاجهاى ساده ، مرکب هم مى باشند از این رو مزاج بلغمى خونى و مزاج صفراوى عصبى مزاج خود به دو قسمت تقسیم مى شود، عصبى ضعیف و عصبى قوى . نیز گفته اند.

علائم مزاجها
مزاج صفراوى : شخصى که مزاجش صفراوى باشد علائمى مثل گرمى و خشکى پوست ، زردى رنگ چهره یا زیتونى داشته و خون اینگونه افراد داراى املاح صفراوى است . نسوج بدن آنها آغشته از ترشحات کبدى است و داراى نسوجى سفت و سخت و لاغر و رشته هاى عضلانى آنها واضح و پیدا است استخوانهاى بدنشان برجسته و خطوط چهره اشان نمودار است ، تنفس و نبض آنها سریع ، خوابشان کوتاه و همراه با آشفتگى است حرکات آنها سریع و تند و عجول در کارها و حسود و خشمگین در امور مى باشد.

علائم مزاجى بلغمى (لنفاوى )
صاحبان مزاج لنفاوى عموما داراى چربى زیاد، پوستشان سرخ ، بدن آنها سرد و نرم ، عضلاتشان مثل اعمالشان عموما کند و افراد تنبلى هستند. خواب آنها سنگین و عمیق و حرکاتشان آهسته و آرام ، دستها و اندامشان مثل دست مرده ، کوشش و فعالیت آنها کم و با بى قیدى همراه است .

علائم مزاج دموى (پرخونى )
در این اشخاص گردش خون خیلى تند و سریع ، پوست بدنشان سرخ و رنگین و گرم است ، مخاطهاى آنها قرمز (مثل چشمان و زبان ) عروق بدنشان باز و متسع نبض کامل و پر، اشتها فراوان خواب عمیق و راحت حرکاتشان وسیع ، دستها چاق و کف دستهایشان گرم است .

علائم مزاج سوداوى (عصبى )
همچنان که گذشت این مزاج به سوداوى قوى و سوداوى ضعیف تقسیم مى شود علائم سوداوى ضعیف عبارت است از کندى عکس العمل (به علت ضعف اعصاب ) و کندى کار قلب و ریه ، پریدگى رنگ چهره و افتادگى خطوط صورت ، غمگین و غصه دار بودن ، خودخور، متنفر و فرارى از کار و کوشش اما در نهاد افرادى ثابت قدم و پابرجا هستند.

علائم سوداوى قوى
تندى و با فشار عصبى یعنى عکس العمل شدید حرکات سریع و خشن ، قلب و ریه تند و سریع چشمها درخشان براق ، فعالیت خیلى زیاد و افرادى بى ثبات و قابل تحریک و خیالاتى و تحت سریع عوامل قرار مى گیرند و با خوابهاى ناراحت کننده و مهیج و مضطرب هم آغوشند.
دو گونه مزاج دیگر تشخیص داده شده است که به نام مزاج رطب و یا تر و دیگرى مزاج یابس یا خشک نامیده مى شوند، در اینجا گرمى و سردى مزاج در کار نیست اینگونه مزاجها را سازج رطب یعنى ساده تر و سازج یابس ‍ یعنى ساده خشک گویند. براى آشنا شدن به این دو مزاج بایستى به مثال زیر توجه نمود :

اگر به دو شخص سالم که هیچگونه ضایعات و اختلافى در اعضاى بدن خود نداشته و از نظر سن ، وزن ، قد و سایر مشخصات ظاهرى با هم یکسان بوده و تفاوتى نداشته باشند، ادرنالین به مقدار کم تزریق کنیم یا بخورانیم یکى از این دو نفر ادرنالین را به خوبى تحمل کرده و دیگرى ممکن است به طپش قلب و ناراحتى مبتلا گردد، شخصى که حساسیت نشان داده است داراى اعصاب حساس در مقابل ادرنالین است در صورتى که دومى این حساسیت را ندارد. حال اگر به همین دو نفر ازرین به مقدار کم تزریق کنیم یا بخورانیم یکى از آنها حساسیت نشان داده در صورتى که دیگرى از ازرین در امان است . نمونه این اشخاص در هر محیطى زیاد دیده مى شود (مثل تفاوت ویار در خانمهاى آبستن ، همه آبستند اما در یکى یا چند نفر آنها ویار دیده مى شود).

حکماى قدیم از جمله ابو على سینا، آنها را که تحریک پذیرند، داراى مزاج رطب یا تر و دسته اى که حساس نیستند داراى مزاجهاى یابس یا خشک مى دانند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٤۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

Imageتقویت کننده ها
گرمى و سردى
 هر دارو یا غذا و یا هر عاملى که بتواند سوخت و ساز بدن را زیاد کرده یعنى متابولیسم بازال را بالا برد آنرا گرم مى نامند.
گرمى بخش هاى جسم آدمى عبارتند از:
1- غذاهائى که از لحاظ مقدار در حد اعتدال باشد.
2- حرکات معتدل ، ورزش معتدل .
3- ماساژ اندامهاى بدن در حد اعتدال .
4- حرکت و جنبش حتى اگر خارج از اعتدال باشد ولى نه در حد افراط و تفریط.
5- غذاها و خوراکیها و داروهاى گرم .
6- استحمام در حد اعتدال .
7- کارهاى شغلى که با حرکت و جنب و جوش تواءم باشد.
8- تماس بدن با گرم کننده هاى معتدل مثل هوا، ضماد، مرهم و غیره .
9- حالت خشم چه در حد اعتدال و چه در حال افراط.
10- غم و اندوه که خیلى بیشتر از حد طاقت نباشد زیرا زیاد شدن آن باعث سردى بدن است .
12- عفونت از انواعى که گرمى غیرطبیعى به وجود آورد.
13- تراکم در سطح بدن که موجب تجمع و توقف بخار مى شود.
14- (گشادى عروق ) که در درون بدن موجب گسترش بخار(7) در بدن مى گردد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

سست کننده هاى بدن
آنچه باعث کم شدن متابولیسم بازال باشد یعنى بتواند کار غده تیروئید را کمتر از معمول نماید سردى نامیده مى شود.
سردى بخشها عبارتند از:
1- هر گونه جنبش و حرکات شدید زیرا باعث کم شدن حرارت غریزى و تحلیل رفتن آن مى گردد.
2- آرامش در حد افراط زیرا حرارت غریزى بر اثر افراط در آرامش خفه مى شود.
3- امساک در خوردن و نوشیدن .
4- غذا و داروهاى سرد، کم انرژى .
5- تخلخل (دیلاتسیون یا گشاد شدن عروق ) زیاد در بدن که در حرارت غریزى ایجاد آشفتگى مى نماید.
6- برخورد به چیزهائى که از کنش آنها سردى حاصل مى شود.
7- زیاده روى در احتباس یعنى نگهداشتن مواد بیرونى راندنى از جسم که بر اثر آن حرارت غریزى جمع و متوقف مى شود.
8- تخلیه در حد افراط زیرا نیروى بدن به دنبال تخلیه کم مى شود (مثل اسهال ).
9- اندوه زیاد و ترس مفرط.
10- شادى بیش از حد.
11- شغلهائى که سردى بخش هستند مثل کسانى که در آب کار مى کنند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 


رطوبت بخشها (زیاد شدن مایعات بدن )
عوامل رطوبت بخش عبارتند از:
آرامش ، خواب ، مانده گارى موادى که باید تخلیه شوند، صرف زیاد مایعات ، پرخورى ، غذاى رطوبت بخش ، داروى رطوبت بخش ، تماس با مواد رطوبت زا به ویژه استحمام با شکم سیر، تماس با سردى دهنده ها که رطوبت را متوقف و جمع مى کند.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

خشکى دهنده ها (زیاد شدن املاح بدن )
عوامل زیر باعث خشکى مزاج مى گردد.
جنبش ، شب زنده دارى زیاد، تخلیه زیاد، زیاده روى در نیروى جنسى ، کمى غذا و غذاى خشک داروهاى خشکى دهنده حرکات زیاد نفسانى از هر نوع بطور متوالى و به حد افراط، تماس با خشکى دهنده ها شستشو با آبهاى قابض ، سردى یخ ‌زننده که نمى گذارد غذا به اندام برسد تماس با هر چیز بسیار گرم زیرا تحلیل رفتن بیش از حد مى دهد، شستشوى زیاد بدنThe Generous Student

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

بر اساس مطالب کتاب‌های مربوط به طب کهن ایرانی از جمله کتاب قانون ابن سینا و نیز انواع دیگری از طب های کهن مانند طب کهن یونانی، طب کهن چینی (5 مزاج)، طب کهن عربی و...،
افراد به چهار مزاج گرم و خشک، گرم و مرطوب، سرد و خشک و سرد و مرطوب تقسیم می شوند که از این بین دو مزاج گرم و سرد مزاج های اصلی را تشکیل می دهند، افراد گرم مزاج معمولا افراد پرانرژی، پرکار، فعال و برونگرا هستند که احساسات خود را سریع بروز می‌دهند به طوریکه افراد گرم و خشک تحریک پذیری فوق‌العاده‌ای دارند وخیلی زود خشمگین می‌شوند.

در افراد گرم مزاج معمولا سوزش اندامها و احساس حرارت ناگهانی بدون علت مشاهده می‌شود.
نبض افراد گرم مزاج سریع می زند و رگ‌ها، برجسته و فراخ است
به طوری که افراد گرم و مرطوب، رنگ چهره‌شان به دلیل فراوانی خونی که در رگ‌ها وارد می شود به سرخی گرایش دارد.
بدن افراد گرم مزاج در هوای سرد به راحتی با عوامل فیزیکی و فیزیولوژیک گرم می‌شود اما خنک شدن بدن آنها در هوای گرم به راحتی قابل انجام نیست.
افراد گرم مزاج معمولا غذاهای گرم مزاج (از نظر طب سنتی) را به خوبی تحمل نمی کنند.

 از طرف دیگر در بین افراد دارای مزاج سرد، سستی، ناتوانی، کمبود انرژی و احساس ضعف شایع است؛ به طوری که افراد سرد و مرطوب، کند، بی حال و بی حوصله بوده و تمایل چندانی به انجام کار ندارند و افراد سرد و خشک به ندرت تا پایان روز انرژی کافی برای انجام کار دارند.
به طور کلی افراد سرد مزاج درون‌گرا بوده و احساسات خود را کمتر بروز می‌دهند .
افراد سرد و مرطوب تحریک پذیری پایین دارند و بی خیال و غیر حساسند. نبض درآنها آرام بوده و رگها باریک است، خون اندکی در آنها جریان دارد
به طوری که سفیدی و رنگ پریدگی در افراد دارای مزاج سرد و مرطوب کاملا مشهود است.
بدن افرادی که دچار غلبه سردی مزاج هستند در هوای سرد به راحتی با عوامل فیزیکی و فیزیولوژیک گرم نمی‌شود و سرما تا مدت زیادی در بدن این افراد باقی می ماند .
افراد سرد مزاج معمولا غذاهای سرد مزاج (از نظر طب سنتی) را به خوبی تحمل نمی کنند.
 تعریفی که از این مزاج‌ها در طب کهن از جمله طب سنتی ایرانی انجام شده است،  دراین پژوهش سعی شده مشخص شود آیا افرادی که از لحاظ طب کهن به گرم مزاج و سرد مزاج تقسیم بندی می‌شوند از نظر علم جدید و مدرن امروز نیز با هم تفاوتی دارند یا نه! از آنجا که پاسخ بدن به استرس‌ها از طریق سه سیستم یعنی اعصاب سمپاتیک، اعصاب پاراسمپاتیک وغدد فوق کلیوی صورت می‌گیرد که تحریک هر کدام از این سیستم‌ها اثرات متفاوتی روی هوموستاز (حفظ تعادل اعمال بدن) در بدن داشته و عملکرد آنها نقش مهمی در حفظ تعادل اعمال بدن دارند، در این پژوهش سعی شد نشان داده شود که فعالیت این سیستم ها در بدن افراد گرم مزاج و سرد مزاج چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.
 منبع اصلی ترشح هورمون نوراپی نفرین، سیستم عصبی سمپاتیک و منبع اصلی ترشح هورمون‌های اپی نفرین و کورتیزول، غدد فوق کلیوی است؛ از طرف دیگر، سیستم عصبی سمپاتیک به دو بخش سیستم عصبی سمپاتیک مربوط به اعصاب محیطی سمپاتیک وسیستم عصبی سمپاتیک مربوط به غدد کلیوی تقسیم بندی می‌شود. سیستم عصبی پاراسمپاتیک نیز مربوط به تحریک اعصاب واگ است.

 از طرفی پاسخ‌های ایمنی نیز که نقش مهمی در حفظ تعادل اعمال بدن دارند به دو دسته کلی T Helper 1( TH1( و THelper 2 (TH2) تقسیم می‌شوند که انحراف پاسخ ایمنی به سمت TH1 باعث تقویت پاسخ ایمنی سلولی و انحراف پاسخ ایمنی به سمت TH2 باعث تقویت پاسخ ایمنی هومورال، تولید آنتی بادی و همچنین واکنش‌های آلرژیک می‌شود.

 در این طرح فعالیت سیستم های یاد شده (سیستم عصبی سمپاتیک محیطی، سیستم عصبی سمپایتک غدد فوق کلیوی، سیستم عصبی پاراسمپاتیک و ترشح کورتیزول توسط غدد فوق کلیوی و همچنین انحراف پاسخ‌های ایمنی به سمت TH1 و TH2 در افراد گرم مزاج و سردمزاج مورد بررسی قرار گرفت.

علاوه بر آن، با افزایش نسبت شدت گرمی مزاج به شدت سردی آن، فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک محیطی افزایش می یابد. همچنین هنگامی که مزاج به سمت شدیدا گرم یا شدیدا سرد میل می‌کند، انحراف سیستم ایمنی به سمت پاسخ های TH2 افزایش می یابد اما این افزایش هنگام میل به سمت مزاج شدیدا گرم بسیار بیشتر از هنگامی است که مزاج به سمت شدیدا سرد میل می کند.

 این پژوهش اولین تحقیقی است که در مورد اساس علمی تقسیم بندی افراد به گرم مزاج و سردمزاج نه تنها در طب کهن ایرانی، بلکه در تمامی طب‌های کهن که به این تقسیم بندی باور دارند، انجام شده است. متاسفانه در این زمینه تا به حال کارعلمی صورت نگرفته بود و برای توجیه تفاوت افراد گرم مزاج و سرد مزاج، تنها یک سری پیشنهادهای تئوریک مطرح شده بود. در حالی که مشخص شدن اساس علمی تفاوت افراد سرد مزاج و گرم مزاج (مانند مشخص شدن اساس علمی دیگر اصول طب کهن) این امکان را فراهم می کند تا طب مدرن در تشخیص و درمان بیماری‌ها و برگرداندن تعادل به عملکرد بدن از طب سنتی نیز کمک بگیرد.

 متاسفانه امروزه موضوع تقسیم بندی افراد به گرم مزاج و سردمزاج در کتاب‌های مرجع پزشکی جایگاهی ندارد و با عنوان نداشتن اساس علمی، تعدادی از پزشکان، وجود این تفاوت را رد می کنند، این بررسی بتواند شروعی برای انجام کارهای تحقیقاتی دیگر در این زمینه و از طرفی باعث معرفی طب کهن ایرانی در جهان شود و این طب سرنوشتی مانند طب سوزنی چینی پیدا کند که با مشخص شدن میزان قابل توجهی از اساس علمی و مکانیسم عمل طب سوزنی توسط تحقیقات علمی، این طب ازحالت منطقه‌یی خود به یک علم پزشکی مدرن و جهانی تبدیل شد وبی‌تردید جایگاه امروز خود را در جهان مدیون تحقیقات علمی است که روی آن انجام شده است.

 عدم مشخص شدن اساس علمی مزاج های گرم و سرد (مانند دیگر مفاهیم طب سنتی ایرانی( از یک سو باعث شده است که درمان‌های طب کهن ایرانی هنوز بر پایه تجربه، آزمون و خطا و مراجعه به متون باقی‌مانده از گذشته‌های بسیار دور باقی بماند و از سوی دیگر باعث بی اعتنایی طب نوین به توانایی های درمانی طب کهن ایرانی شده است.
گفتنی است، بودجه این طرح تحقیقاتی توسط مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم وآلرژی دانشگاه علوم پزشکی تهران فراهم شده  است.
تذکر:
1- جای خوشوقتی است که در این دوره، روشهای طبی اصیل و کهن جهان مورد اهمیت واقع می شود، البته به نفع خود اشخاص است.
2- سعی بر شناختن مکاتب طب کهن کار خوبی است، ولى سعی بر شناخت و تطبیق آنها بر مبانی طب رایج روش نوعا غلطی است.
3- اکر اهتمامی به این مکاتب طبی می خواهند بدهند، آنها را از اهلش (نه طب رایج) فرا بکیرند و بر طبق مبانی خود این روشها، آنوقت در کاربرد ببینند کدام روش در کدام مورد سالمتر و سریعتر و کم هزینه تر و بی خطرتر و موفقتر است، همان روش را طبق اصول خودش بکاربرند، و به هیج آنها را با هم مخلوط نکنند، البته بیشرفتهاى ابزاری اکر در خدمت روشهاى کهن قرار کیرد تاثیر و موفقیت آنها را جندین برابر می کند ولى این به معنای بردن مبانی طب کهن در قالبهاى رایج نیست.

 نتایج این مطالعه که برای نخستین بار در دنیا روی افراد گرم مزاج و سرد مزاج جهت ارزیابی سیستم نورواندوکرین و الگوی سایتو کاینی (TH1/TH2) پاسخ‌های ایمنی انجام شد، دلالت بر این داشت که که افراد گرم‌ مزاج دارای فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک محیطی بیشتر و فعالیت سمپاتیک فوق کلیوی، فعالیت کورتیکوستروئید فوق کلیوی و فعالیت سیستم عصبی پاراسمپاتیک (عصب واگ) کمتری نسبت به افراد سرد مزاج هستند. همچنین تمایل الگوی سایتوکاینی در آنها نسبت به افراد سرد مزاج، بیشتر به سمت TH2 می باشد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:۳٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

مزاجتان سرد است یا گرم؟ «مزاج به کیفیت متشابه حاصل از ترکیب و امتزاج عناصر گفته می‌شود.» مثلاً اگر آب (سرد و تر) و خاک (سرد و خشک) را با هم مخلوط کنند تا کاملاً درهم‌ آمیخته شوند به شکلی که قدرت دسترسی به هرکدام به‌تنهایی وجود نداشته باشد، ترکیب جدید، سرد و از نظر رطوبت، خنثی (معتدل) خواهد بود. در جهان آفرینش بی‌نهایت مزاج داریم زیرا درصد آمیختن عناصر رابعه با هم متفاوت است. مزاج‌ها به‌طورکلی به دو نوع معتدل و غیرمعتدل و برحسب شرایط فصلی، مکان زندگی، سن و جنس افراد، ذاتی یا اکتسابی بودن و… دسته‌بندی می‌شوند. در افراد با مزاج گرم و خشک، عنصر آتشی زیاد است. این افراد بیش‌فعال و پرتحرک‌اند و زود عصبانی می‌شوند. مصرف موادی مانند کاکائو و چیپس که عنصر آتش زیادی دارند موجب جنب‌وجوش فراوان، خشکی پوست و دهان و عطش زیاد در این افراد می‌شود. در افراد با مزاج گرم و تر، عنصر هوایی در آنها زیاد است. این افراد در بهار و با افزایش گرما و رطوبت بسیار می‌خوابند. در افراد با مزاج سرد و تر، عنصر آب در وجودشان زیاد است و حرکت کُند دارند. افراد بسیار آرامی‌اند. و در نهایت در افراد با مزاج سرد و خشک، عنصر خاک در آنها زیاد است و افرادی یُبس با عقایدی خشک‌اند. همان‌طور که گفته شد، مزاج افراد در دوره‌های سنی متفاوت است. در سنین رشد (تولد تا 30 سال) مزاج افراد گرم و تر، در سنین شباب (30 تا 40 سال) مزاج افراد گرم و خشک، در سنین کهولت (40 تا 60 سال) مزاج سرد و خشک و در سنین شیخونیت (سنین بالای 60 سال) مزاج افراد سرد و تر است. بر این اساس، افرادی که به‌طور ژنتیکی مزاج سرد و خشک دارند در سنین کهولت و انحطاط علایم شدیدتری بروز می‌دهند، درحالی‌که در سن نمو وضعیت متعادل‌تری دارند. برعکس، افراد با مزاج گرم و تر در سنین بالا به اعتدال نزدیک‌ترند. می‌توانید تفسیر کنید که چرا باید برای تسریع رشد یک کودک به او غذاهای معتدلی مانند نان و گندم و گوشت بدهیم و مصرف مثلاً کاکائو که باعث افزایش خشکی می‌شود مضر است. فصول نیز روی بدن انسان تأثیر می‌گذارند. فصل بهار گرم و تر است. در این فصل افرادی که مزاج گرم و تر دارند، خصوصاً اگر در سنین رشد و نمو باشند، مشکلات بیشتری پیدا خواهند کرد. تابستان فصل گرم و خشک است. در این فصل اوج بیماری افراد با مزاج گرم و خشک است که در سنین شباب‌اند و فعالیت زیادی دارند. فصل پاییز سرد و خشک است. این فصل اوج بیماری‌های پوستی و اگزما و ترک لب‌هاست. حتی بیماری‌های روانی در این فصل شیوع بیشتری می‌یابند. بهتر است در این فصل غذاهای گرم و مرطوب استفاده شود. در زمستان مزاج سرد و تر است. یعنی اوج شیوع بیماری‌های مفصلی است. در نتیجه افراد بالای 50 سال بخصوص زنان که مزاج سرد و تر دارند، در این فصل بیشتر از بیماری‌های مفصلی رنج می‌برند. براساس باورهای طب سنتی ایران، در فصل تابستان بیماری افراد با مزاج گرم و خشک بدتر می‌شود و بهتر است این افراد در فصول گرم به مناطق با هوای خنک و مرطوب مسافرت کنند. برعکس، افراد با مزاج سرد و تر در زمستان دچار بیماری‌های مفصلی و پوستی می‌شوند و بهتر است در صورت امکان به مناطق گرم بروند تا سلامت خود را حفظ کنند.

 

گرمی بخوریم یا سردی؟ غذاها اهمیت خاصی در حفظ سلامتی انسان‌ها دارند. انسان‌ها با یکدیگر تفاوت‌های مزاجی دارند، در نتیجه برای هر فرد تدبیر غذایی مناسب و منحصربه‌فردی باید در نظر گرفته شود. طبق اعتقادات طب سنتی ایران، غذاها علاوه بر اعضای بدن، بر روان و روح افراد هم تأثیرگذار است. بنابراین افراد باید در آنچه برای خوردن و آشامیدن انتخاب می‌کنند دقت کنند تا تعادل مزاجی‌شان برهم نخورد. در ادامه، به چند توصیة تغذیه‌ای طب سنتی ایران توجه کنید. 1. نان طبیعی سرشار از پروتئین و ویتامین‌ها و غذایی کامل است. نان یکی از موادی است که برای سلامتی ضروری است ولی امروزه با روش‌های ناصحیح نان را پخت می‌کنند. نان سنگک بهترین نوع نان است. 2. هضم تخم‌مرغ نیمرو، در مقایسه با انواع دیگر آن، سخت‌تر است. 3. بسیاری از لکه‌های تیرة پوست ناشی از گوشت گاو و فراورده‌های آن مثل سوسیس و کالباس است. 4. بهترین گوشت برای انسان گوشت گوسفند است. گوشت سردست بهتر از گوشت ران است. گوشت گاو ممکن است باعث اختلالات خواب، ضایعات پوستی و کاهش تمرکز شود. 5. شلغم برای کاهش وزن مناسب است، زیرا شکم را پر می‌کند. همچنین بهترین داروی زمستان است. 6. پیاز غذای خوبی است ولی نقش دارویی آن غلبه دارد. بنابراین نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد. پیاز ضدباکتری و رقیق‌کنندة خون است ولی مصرف زیادش حافظه را کم می‌کند. 7. کلم داروی خوبی برای بعضی دردهای مفصلی است. 8. عرق زیره در کسی که سردی و تری بر او غلبه می‌کند و اشتهایش به‌شدت زیاد است کاربرد دارد. عرق زیره باید نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود. این ماده مزاج فرد را به گرم تغییر داده و اشتهایش را کم می‌کند. البته باید همزمان فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا وزن اضافی خود را هم کم کند. 9. اگر خشکی و گرما بر مغز غلبه کند، فرد دچار بی‌خوابی و پرفعالیتی می‌شود و در رختخواب دیر به خواب می‌رود. این افراد باید غذاهایی که رطوبت را افزایش می‌دهند مانند کاهو، گشنیز، ماء‌الشعیر و خاکشیر بیشتر مصرف کنند تا خوابشان تنظیم شود. 10. در افرادی که مزاج تر دارند، خوردن غذاهای رطوبت‌زا مانند ماست یا میوه‌های اوایل فصل بهار سوء‌مزاج و خواب‌آلودگی ایجاد می‌کند. بنابراین بهتر است که ماست را با مثلاً سیر مصرف کنند. 11. زردک (جزر) همان هویج ایرانی است که رنگ زرد متمایل به نارنجی دارد. این گیاه برای درمان بیماری‌های زنان ازجمله خونریزی‌های نامنظم تجویز می‌شود. 12. تره مزاج گرم و خشک دارد و در درمان بواسیر استفاده می‌شود. برای درمان یبوست نباید به همه آلو داد، زیرا در افراد سردمزاج مشکلات دیگری ایجاد می‌کند.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٢٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

انواع لبنیات و مزاج آن ها

ماست ................... سرد و تر شیر ................... سرد و تر
کره ...................... سرد و تر دوغ ................خیلی سرد و تر
سرشیر................... سرد و تر خامه ................... سرد و تر
پنیر................... سرد و خشک کشک ............... سرد و خشک
لور ....................... سرد و تر قره قوروت ..خیلی سرد و خشک
ماست چکیده .......... سرد و تر
توجه: در صورت اضافه کردن مقداری نمک به پنیر یا لور، می توان تا حدودی از شدت سردی آن ها کاست. همه ی انواع لبنیات فوق العاده سرد هستند و برای افراد دارای طبع سرد مضر است. با توجه به این که لبنیات از کلسیم زیادی برخوردار است، نحوه ی استفاده از آن را بیان می کنم.
از بین مواد لبنی کشک بیش ترین کلسیم و پروتئین را داراست. در هر 100 گرم کشک، 74/5 گرم آن پروتئین و بقیه املاح و کلسیم است. توصیه می شود هفته ای یک بار آش جو همراه با کشک مرغوب و نیز کاله جوش که با کشک تهیه می شود و غذای بسیار مفیدی است، به خصوص برای افرادی که از پادرد و یا پوکی استخوان رنج می برند، استفاده شود.
در صورت استفاده از ماست، بهتر است از ماست چکیده استفاده شود، تا بتوان موادی مانند پودر موسیر، نمک طعام، پونه ی کوهی و فلفل سیاه به مقدار کم به آن اضافه کرد. در صورت استفاده از پنیر ، بهتر است آن را همراه با گردو و سبزی جات معطر و خرما یا پیاز و به عنوان شام استفاده کرد. استفاده از نان سنگک تازه و برشته همراه با پنیر و گردو نیز توصیه می شود.
خانواده های محترم سعی نمایند از مصرف روزانه ی ماست خودداری نمایند. سعی کنید ماست را از رژیم غذایی خود و فرزندانتان حذف کنید. این ماده ی غذایی به خصوص برای کودکانی که دارای طبعی سرد هستند، خطر آفرین است.
کودکانی که دارای شب ادراری هستند، افرادی که از آرتروز و درد استخوان رنج می برند، بیماران مبتلا به ام اس (MS) ، بیماری ای ال اس (ALS) و یا پارکینسون، و بیماران اعصاب و روان، بیماران رماتیسمی و افرادی که دارای ناراحتی فکری هستند می تواند مضر باشد. سعی کنید لبنیات را به شکل کشک آن هم هفته ای یک تا دو بار مصرف کنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

انواع حبوبات و غلات و مزاج آن ها
حبوبات و غلات در حقیقت غذای اصلی انسان است که خداوند متعال در قرآن کریم و در سوره ی عبس در آیه 27 به آن اشاره می کند.
با استفاده ی صحیح از حبوبات و غلات نیازمندی های بدن انسان مرتفع می گردد. حبوبات و غلات دارای مواد ضد سرطان هستند . سیستم ایمنی بدن را با استفاده از این مواد می توان تقویت کرد و از این طریق بر بیماری ها غلبه نموده و آن ها را از بین برد.
پروتئین های موجود در این مواد بهترین و بی ضررترین پروتئین های گیاهی هستند که ارزش غذایی فوق العاده ای دارند و انرژی قابل ملاحظه ای را ایجاد می کنند.
توجه: بهترین روش طبخ حبوبات استفاده از آرام پز و یا طبخ با شعله و حرارت کم است. سعی کنید هرگز از زودپز برای طبح حبوبات استفاده نکنید. صحیح ترین روش استفاده از حبوبات ترکیب آن ها با یکدیگر به نسبت درست است که در واقع، استفاده از مجموع آن هاست. .

حبوبات و غلات نوع مزاج حبوبات و غلات نوع مزاج
نخود سفید .......گرم و خشک نخود سیاه......... گرم و خشک
لوبیا سفید ....... گرم و خشک لوبیا چیتی ............. گرم و تر
لوبیا قرمز کوچک .... گرم و تر لوبیا قرمز درشت ... گرم و تر
لوبیا چشم بلبلی ..کمی گرم و تر لوبیا کشاورزی(کپسولی) کمی گرم و تر
عدس ............ سرد و خشک دال عدس .. گرم و خشک
گندم ............... گرم و تر جو .................... سرد و تر
بهترین روش استفاده از چهار مغز(= گردو، بادام، فندق و پسته) یا به صورت شیرهای گیاهی و یا به جای یک وعده غذای کامل ( از هر کدام 12/5گرم) همراه با کمی عسل یا خرما و یا کشمش و توت خشک و یک عدد میوه ی فصل است. این مقدار آجیل یاد شده در مقایسه با گوشت ، از چهار برابر انرژی برخوردار است.
توجه: باید دقت شود که مغزها خام و تازه باشند. برای نگهداری از مغزها از جای خشک و خنک استفاده کنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

انواع آجیل و مغزهای گیاهی و مزاج آن ها
آجیل ها مانند بادام ، گردو، فندق ، پسته و ... منبع غنی پروتئین ها، ویتامین ها و دیگر مواد لازم برای بدن انسان، مثل املاح معدنی هستند مغزها مخصوصا گردو، بادام، فندق و پسته حاوی 20 نوع پروتئین هستند. با استفاده ی معقول از آن ها نیازهای بدن ما مرتفع می شود و دچار کمبود نخواهیم شد. آجیل ها انرژی زیادی در بدن انسان تولید می کنند.
مغزهای گیاهی مزاج مغزهای گیاهی مزاج
بادام هندی ............ گرم و خشک گردو ..................... گرم و خشک
بادام درختی ... کمی گرم و تر پسته ............ گرم و خشک
فندق ................. گرم و خشک نارگیل ............... گرم و خشک
بادام زمینی .......... گرم و تر بادام کوهی ........... گرم و خشک
بنه (پسته کوهی) گرم و خشک کنجد ............................ گرم و تر
بلوط ...................... سرد و خشک تخمه ی دست انبو .... گرم و تر
چلغوز (نوعی آجیل) خیلی گرم و خشکبذرهای قهوه ای .... گرم و خشک
بذرک سیاه ........ گرم و خشک شاه بلوط .......... سرد و خشک
خشخاش.............. سرد و خشک شاه دانه .............. گرم و خشک
تخمه ی آفتاب گردان .. گرم و تر تخمه ی کدو ............. سرد و تر
تخمه ی هندوانه ........ سرد و تر تخمه ی خربزه ......... گرم و تر
تخمه ی طالبی .......... گرم و تر تخمه ی گرمک ........... سرد و تر

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

انواع ریشه ها و مزاج آن ها
ریشه ها بهترین و بیش ترین املاح و مواد معدنی را در بردارند و بهترین و صحیح ترین روش استفاده از آن ها در درجه ی اول به صورت خام و در درجه ی دوم پختن به روش بخارپز است.
ریشه ها نوع مزاج ریشه ها نوع مزاج
شلغم .................. گرم و خشک ترب سیاه ............ گرم و خشک
ترب سفید ............. گرم و خشک پیاز .................. گرم و خشک
سیر ...................... گرم و خشک سیب زمینی ............... سرد و تر
سیب زمینی ترشی . کمی گرم و تر هویج فرنگی ............ گرم و تر
زردک (هویج ایرانی) ... گرم و تر شقاقل (هویج بیابانی) ... گرم و تر
کلم قمری ........... گرم و تر موسیر ............. گرم و خشک
چغندر قرمز ... معتدل و کمی گرم چغندر قند ... معتدل و کمی گرم


   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

انواع سبزی جات و مزاج آن ها
سبزی جات از فیبر زیادی برخوردارند و علاوه بر این، دارای ویتامین های مختلفی هستند. در سبد غذایی روزانه حتما از سبزی جات استفاده کنید؛ چرا که سبزی جات به خاطر داشتن فیبر زیاد موجب فعالیت حرکت های دودی شکل روده می شود و این امر به نوبه ی خود باعث می گردد که سیستم گوارش انسان از کارکرد خوبی برخوردار شود و در نتیجه، سلامتی انسان تضمین گردد. بهتر است سالاد را همیشه قبل از غذا و همراه با جوانه ها (جوانه ی گندم،‌ماش و... و لیمو ترش تازه میل کنید و در تهیه ی آن نیز به جای سس از روغن زیتون استفاده نمایید.
سبزی جات انواع مزاج سبزی جات انواع مزاج
کلم برگ ......... گرم و خشک گل کلم ......... گرم و خشک
کلم بروکلی ......... گرم و خشک کنگر ......... گرم و کمی خشک
تره فرنگی ......... گرم و خشک ریواس ............ سرد و کمی خشک
مارچوبه ......... گرم و تر شنگ .............. سرد و خشک
ریش بز .............سرد و خشک غاز یاقی ............ سرد و خشک
ترشک .............. سرد و خشک قارچ ................. سرد و تر
کنگر فرنگی ... کمی گرم و خشک لوبیا سبز ...........سرد و تر
خرفه ............. خیلی سرد شور ......... گرم و خشک
سلمک .......... سرد و تر بلمک ............... سرد و تر
والک ......... گرم و خشکریحان ............... کمی گرم و خشک
تره ...... خیلی گرم و کمی خشک جعفری ....... خیلی گرم و خشک
شنبلیله ......... گرم و خشک گیشنیز ............ سرد و خشک
تربچه ......... گرم و خشک پیازچه ......... گرم و خشک
نعناع......... نسبتا گرم و خشک ترخون ........ خیلی گرم و خشک
مرزه ......... نسبتا گرم و خشک سوسنبر ... خیلی گرم و خشک
پونه ........ گرم و خشک شاهی ...... گرم و نسبتا خشک
شوید (شبت) ..... گرم و خشک اسفناج ............ کمی سرد و تر
کرفس ......... گرم و خشک بامیه ........ سرد و تر
کاهوی ...............سرد و تر یونجه ......... گرم و خشک

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

انواع توت ها و بذرهای ملین و مزاج آن ها
توت ها مواد غذایی شیرینی هستند که هم به صورت تازه و هم به صورت خشک می توان از آن ها استفاده نمود. توت ها دارای قند فراوانی هستند که ارزش غذایی فوق العاده بالایی دارند و انرژی زیادی را در بدن ایجاد می کنند؛ خصوصا اگر خشک شده باشند که مقدار قند آن ها افزایش می یابد. قندهای موجود در این گونه میوه ها ساده است و سریع جذب می شود و انرژی فراوانی تولید می کند.
بذرهای ملین نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردارند؛ زیرا بر اثر خیس شدن، موسین فراوانی تولید می کنند. استفاده از این نوع بذرها سیستم گوارش را بیمه می کند و از نفوذ اسید معده به جداره ی آن نیز جلوگیری می نماید. بذرهای ملین هم چنین حرکات دودی روده را افزایش داده و از یبوست جلوگیری می کنند. استفاده ی صحیح از این بذرها موجب سلامتی و نشاط انسان می شود.
توت ها و بذرها ملین انواع مزاج توت ها و بذرها ملین انواع مزاج
توت سفید ............... گرم و تر توت سیاه ............... گرم و تر
شاه توت ............... سرد و تر توت فرنگی ............... سرد و تر
تمشک...................... معتدل توت خشک ............... گرم و تر
قدومه ی شیرازی ............ گرم و تر قدومه ی شهری (باغی) .. گرم و تر
تخم مرو................... سرد و تر خاکشیر................... خنک
بارهنگ .................... خنک اسفرزه .................... سرد و تر
فرنجمشک ............ گرم و خشک تخم شربتی ............... گرم و تر
بالنگو ............... گرم و تر تخم ریحان ............... گرم و تر


   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

انواع صیفی جات و مزاج آن ها
صیفی جات از مواد معدنی مفیدی برخوردارند. استفاده از آن ها در غذای روزانه برای سلامتی بسیار مفید است و مانع از به وجود آمدن امراض می شود. صیفی جات که رنگ زرد دارند،‌ دارای موادی به نام بتاکاروتن هستند که در بدن انسان تبدیل به ویتامین A می شوند و برای دید چشم بسیار مفیدند. باید توجه داشتکه استفاده ی بیش از حد از این مواد رنگی (کاروتن) موجب نازایی می شود و برای تولید مثل مضر است.
صیفی جاتی که از رنگ سبز برخوردار هستند دارای موادی به نام کلروفیل بوده و در خون سازی سهیم هستند. صیفی جاتی مانند خربزه و هندوانه و طالبی و گرمک ادرارآور، و برای شستشوی سیستم اورولوژی (کلیه ها و مثانه) مفید هستند. پوست هندوانه برای نفخ معده که بر اثر خوردن هندوانه به وجود می آید بسیار مفید است. پوست خربزه بهترین داروی ورم پروستات در مردان است. انسان با استفاده ی صحیح و به موقع از این نعمت های باارزش الهی همیشه جسمی سالم و روحی پر نشاط خواهد داشت.
صیفی جات نوع مزاج صیفی جات نوع مزاج
خربزه ........................ گرم و تر هندوانه ...................... سرد و تر
طالبی ....................... گرم و تر گرمک ....................... سرد و تر
دست انبو ................... گرم و تر خیار سبز ............. کمی سرد و تر
خیار چمبر ........................ معتدلگوجه فرنگی .................سرد و تر
فلفل دلمه ای ........ گرم و خشک فلفل سبز ........ گرم و خشک
بی بر ........ گرم و خشک بادمجان ........ گرم و خشک
کدو خورشتی ............ سرد و تر کدو حلوایی ................. گرم و تر

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

 

انواع مرکبات و مزاج آن ها
تمام مرکبات از نظر مزاج سرد هستند، ولی به خاطر داشتن ویتامین C از میوه جات باارزش به حساب می آیند و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند و در واقع، سردی این گونه میوه جات اثر منفی خود را به خاطر بالا رفتن متابولیسم بدن از دست می دهند.
لیمو ترش باارزش ترین میوه ای است که خداوند آفریده است. استفاده ی مداوم از این میوه به جای سس و چاشنی مصنوعی، متابولیسم بدن را بالا برده و سوخت و ساز را تنظیم می کند.
استفاده از کیوی رسیده برای افرادی که از اجابت مزاج خوبی برخوردار نیستند بسیار مفید است. بهتر است که کم مصرف شود. (مثلا روزی یک عدد).
گریپ فوروت و نارنج برای افرادی که دارای فشار خون بالایی هستند توصیه می شود. نارنج به خصوص برای افراد دیابتی بهترین داروهاست.
نارنگی برای افرادی که بدن آن ها دچار آسیت (تجمع مایعات در بافت ها) شده توصیه می شود. نارنگی بهترین دارو برای ورم پروستات است (از تجارب شخصی نگارنده) باید دانست استفاده از نارنگی برای افرادی که از دیابت بی مزه رنج می برند خطرناک است. عموما مرکبات در فصل زمستان استفاده می شوند و استفاده ی مداوم از آن ها، از انواع سرما خوردگی ها جلوگیری می کند و بهترین روش پیشگیری از بیماری های فصل زمستان است.
مرکبات نوع مزاج مرکبات نوع مزاج
پرتقال ......................... سرد و تر لیمو شیرین ................... سرد و تر
نارنگی .................. سرد و خشک دارابی ................ سرد و تر
بتابی ................ سرد و تر بید خونی ................ سرد و تر
لیمو عمانی .......... سرد و خشکگریپ فوروت ................. سرد و تر
بالنگ (ترنج)................ سرد و تر نارنج ................ خیلی سرد و تر
بکرایی ................ سرد و تر لیمو ترش ................ سرد و تر
کیوی ................ سرد و تر پرتقال مربایی ................ سرد و تر


   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

انواع میوه جات و مزاج آن ها
خداوند متعال نعمت های فراوانی را برای انسان آفریده که از جلمه ی آن ها انواع گوناگون میوه است. چون بدن انسان به املاح و ویتامین های زیادی نیاز دارد، میوه های فراوانی در طبیعت وجود دارد. بهتر است انسان به طور معمول از تمام انواع میوه جات استفاده کند تا بدن او هرگز دچار کمبود املاح یا ویتامین نشود.
توصیه می شود میوه جاتی را که می توان با پوست خورد، به همان شکل مصرف شود. هسته و دانه ی همه میوه جات ضد انگل هستند و این از عجایب آفرینش است. بهتر است انسان هر میوه ای را در همان فصل خود استفاده کند. میوه جات منبع عظیمی از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها هستند که علیه رادیکال های آزاد موجود در بدن انسان وارد عمل شده و آن ها را از بین می برند. میوه جات و سبزی جات قوی ترین داروهایی هستند که انواع سرطان ها را سرکوب می کنند. میوه در واقع دارویی است الهی برای درمان تمام بیماری ها؛ و چه داروی قشنگ و خوش طعمی است میوه!
میوه جات بهترین و باارزش ترین هدایای الهی به انسان هستند. بااستفاده از این نعمت الهی شکر آن رابه جای آورید تا خداوند متعال لطف خویش را بر شما افزایش دهد.
شکر نعمت، نعمتت افزون کند کفر، نعمت از کفت بیرون کند
میوه جات نوع مزاج میوه جات نوع مزاج
سیب ...................... گرم و خشک انار .............................. سرد و تر
به ................................. معتدل گیلاس ..................... گرم و تر
آلبالو ......................... سرد و تر آلو .......................... سرد و تر
زردآلو.......................... سرد و تر گوجه سبز ............... سرد و خشک
آلو بخارا ..................... سرد و تر آلو سیاه ............... سرد و تر
آلو زرد ............... سرد و خشک ازگیل............... سرد و خشک
زالزالک ............... سرد و خشک انگور......................... گرم و تر
گلابی ..................... گرم و تر خرما..................... گرم و خشک
قیسی ..................... گرم و تر شفتالو..................... سرد و تر
زیتون رسیده .................. گرم و تر زیتون کال ............... سرد و خشک
موز .................. گرم و خشک آناناس .................. گرم و تر
پاپایا (خربزه ی درختی) .. گرم و تر انبه .................. گرم و تر
کنار (میوه ی درخت سدر) ... خنک شلیل ...................... سرد و تر
ذغال اخته ................. سرد و تر هلو .......................... سرد و تر


   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

Woman And Carving Pumpkin Coloring Sheet انواع گوشت ها و مزاج آن ها
گوشت منبع غنی پروتئین های حیوانی است و استفاده ی معقول از آن ها توصیه می شود. زیاده روی از این مواد در رژیم غذای توصیه نمی شود و پرخوری از این مواد موجب بیماری های صعب العلاجی می شود. امروزه، اکثر مردم جامعه ی ما استفاده بهینه از این مواد را نمی دانند و علت آن تبلیغ بیش از حد درباره ی گوشت سفید است که زیاده روی در مصرف آن موجب بیماری های استخوانی می شود. هر نوع گوشت مزاج خاصی دارد و برای افراد خاصی توصیه می شود. گوشت های سفید عموما از مزاج سرد برخور دارند و برای افرادی که ناراحتی های استخوان و رماتیسم دارند و به خصوص برای افرادی که از بیماری های روحی و افسردگی رنج می برند توصیه نمی شود. و بعضی از گوشت های قرمز نیز دارای طبع سرد هستند، مانند گوشت گاو، گوشت گوساله، گوشت بز که اثر تخریبی آن ها در افراد سرد مزاج بیش از گوشت سفید است. گوشت های قرمز که از مزاج گرم برخوردار هستند به افرادی که دارای دردهای استخوانی، اعصاب، روماتیسم، آرترید روماتوئید و صرع هستند توصیه می شود. گوشت گنجشک و گوشت سار و گوشت کبوتر برای کودکان صرعی و کودکانی که دیر زبان باز می کنند و یا دیر راه می روند بسیار مفید است. گوشت شتر برای افرادی که طبع سرد دارند و همیشه احساس سرما می کنند بسیار مفید است.
پاچه ی گوسفند همراه با سوپ جو برای افرادی که یبوست مزاج دارند و از کلیت روده رنج می برند سودمند است.
توجه: گوشت های سفید یا قرمزی که طبع آن ها سرد است برای افرادی که دچار بیماری ام اس (MS) هستند فوق العاده مضر است.
گوشت ها نوع مزاج گوشت ها نوع مزاج
شتر ....................... گرم و خشک گاو ......................... سرد و تر
گوساله ....................... سرد و تر گوسفند .................... گرم و تر
بز ......................... سرد و تر مرغ محلی ................گرم تر
خروس ........................ سرد و تر جوجه ی مرغ ............... گرم و تر
جوجه ی خروس ................ خنک انواع ماهی ها ........... سرد و تر
کبوتر ........................ گرم و تر آهو ........................ گرم و تر
کله و پاچه .................. سرد و تر سیرابی ........................ سرد و تر
میگو........................ سرد و تر اردک ........................ سرد و تر
غاز ........................ گرم و تر بوقلمون ........................ گرم و تر
کبک ........................ گرم و تر بلدرچین وحشی............... گرم و تر
قرقاول........................ گرم و تر 0سار ........................ گرم و تر
گنجشک ........................ گرم و تر دل........................ گرم و تر
قلوه ........................ گرم و تر جگر سفید ................. سرد و تر
جگر سیاه ...................... گرم و تر

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

انواع ادویه جات و مزاج آن ها
ادویه جات مواد معطری هستند که برای رنگ و طعم غذا استفاده می شوند و عموما از طبع گرم و خشک برخوردار هستند و از این رو، نباید در مصرف آن ها زیاده روی کرد. رعایت این امر هم غذا را خوش مزه و خوش رنگ می کند و هم بدن انسان را از این که دچار آسیب یا بیماری شود محافظت می کند. هم چنین از ادویه جات می توان برای تعادل غذاهای سرد استفاده کرد و مزاج آن ها را تغییر داد. زیاده روی در استفاده از ادویه جات ناراحتی کبدی و پوستی را سبب می شود. بر این اساس، ادویه جات باید در حد متعادل و متعارف استفاده شود.
ادویه جات نوع مزاج ادویه جات نوع مزاج
آویشن ............. گرم و خشک اکلیل کوهی ............. گرم و خشک
بادیان رومی (رازیانه) .. گرم و خشک برگ بو ............. گرم و خشک
پونه ی کوهی .......... گرم و خشک جوز هندی............. گرم و خشک
خردل ......... گرم و خیلی خشک دارچین ............. گرم و خشک
فلفل قرمز ........ خیلی گرم و خشک سماق ............ سرد و خشک
کاکائو ............. گرم و خشک هل کمی گرم و خیلی خشک
میخک ......... خیلی گرم و خشکزردچوبه ............. گرم و خشک
زعفران ............. گرم و خشک زنجبیل ........... خیلی گرم و خشک
زنیان ............. گرم و خشک زیره ی سبز .... خیلی گرم و خشک
زیره ی سیاه .... خیلی گرم و خشک فلفل سیاه .... خیلی گرم و خشک
فلفل سفید .... خیلی گرم و خشک گل رنگ ............... گرم و خشک
گل پر ................ گرم و خشک وانیل ............. گرم و خشک
سیاه دانه ............. گرم و خشک انیسون ............. گرم و خشک


   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

تش

تشخیص مزاج ، شخص غذا درمان و یا طبیب را در شناخت نوع بیماری و درمان کمک می نماید . درمان بیماری با این روش بسیار ساده است .

درمان با این روش ، به حالت در آوردن اخلاط اربعه است . تعادل اخلاط اربعه در بدن هر شخصی مساوی است با سلامتی و عدم تعادل آن ها برابر است با کسالت و بیماری .

اگر بدن آدمی را دقیقاً مورد بررسی قرار دهیم ، می بینیم که از اندام های متعددی تشکیل شده و هر اندامی از سلول های خاصی ساخته شده است . هماهنگی اندام ها نیز موجب سلامتی وحیات و ادامه آن می گردد .

در بدن هر فرد چهار نوع خلط وجود دارد که آن ها را اصطلاحا اخلاط اربعه می نامند . اخلاط اربعه عبارتند از صفرا ، خون ، بلغم و سودا .

به عنوان مثال ، اگر در فردی صفرا غلبه نماید ، او را صفراوی مزاج و اگر خون غلبه نماید ، او را دموی مزاج ، و اگر بلغم غلبه یابد ، او را بلغمی مزاج می نامند ، همچنان که اگر در شخصی سودا غلبه نماید ، اورا سوداوی مزاج می گویند .

در حالت طبیعی ، اخلاط اربعه در بدن هر شخص سالمی باید به حالت تعادل باشد تا زندگی و ادامه حیات او مقدور باشد ، تعادل اخلاط را مزاج می نامیم . با مطالعه اخلاط اربعه به طور جداگانه ، وظیفه هر یک مشخص خواهد شد .

هر نوع از مواد غذایی یک اثر خاصی بر روی اخلاط اربعه می گذارد و آن را به حالت تعادل و یا عدم تعادل در خواهد آورد .

به عنوان مثال ، استفاده از غذای چرب و شیرین به طور مداوم ، صفرا را افزایش می دهد ، هم چنان که پرخوری و عدم رعایت اعتدال در مصرف مواد غذایی موجب غلبه خون می شود . استفاده از ترشیجات سرکه و لبنیات به مقدار زیاد موجب طغیان و ازدیاد بلغم و خوردن غذاهای نمک سود و مانده و نیز خوردن بادمجان به مقدار زیاد و یا گوشت حیوانات پیر سبب ازدیاد سودا می گردد .

با تجویز غذاهای مناسب می توان مزاج غالب را به حالت تعادل در آورد و شخص بیمار را از حالت بیماری و کسالت نجات داد . فرمول به دست آمده چنین است :

عناصر اربعه – طبع خلاط اربعه - مزه دهان - رنگ زبان

آتش - گرم وخشک صفرا – تلخ - زرد
هوا - گرم و تر خون - شیرین - قرمز
آب - سرد و تر بلغم – ترش - سفید
خاک - سرد و خشک سودا – شور - سیاه

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۳:٠٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

غذاهای مفید برای افراد بلغمی مزاج :

تمام غذاهای گرمی بخش از قبیل گوشت شتر ، گوسفند ، کبوتر ، سار ، گنجشک ، بوقلمون کباب شده و از میوه جات : همه میوه های رسیده و شیرین .

از ادویه جات : هل ، دارچین ، زنجبیل ، زعفران ، جوز هندی ، فلفل سیاه و فلفل سفید و دانه فلفل ، دانه خردل ، سیر ، موسیر ، از ریشه ها : چغندر ، شلغم ، هویج ، کلم قمری ، ترب سیاه و سفید .

از سبزیجات : کلیه سبزیجات گرم ، مانند : انواع کلم ، ساقه کرفس ، نعناع ، ریحان ، جعفری ، مرزه ، ترخون ، تره و شوید . از حبوبات : نخود ، گندم ، لوبیا چیتی ، لوبیا کشاورزی و یا کپسولی ، دال عدس و لپه .

در صورت استفاده از سایر حبوبات و غلات ، بهتر است از ادویه جات گرم مانند : زیره سیاه ، زیره سبز ، زنجبیل ، دارچین ، هل ، زعفران و کمی زردچوبه استفاده شود .

از بذرهای ملین مانند : تخم ریحان ، تخم شربتی ، قدومه شیرازی ، خاکشیر و بارهنگ نیز می توان استفاده کرد .

از خشکبار : بادام ، گردو ، فندق ، پسته ، کنجد ، ارده مفید است و از عسل و شیره خرما نیز می توان مصرف کرد .

استفاده از این نوع مواد غذایی بسیاری از بیماری های اتوایمیون ، مانند : بیماری های رماتیسم ، پارکینسون و سایر بیماری های صعب العلاج را درمان می کند . اکثر افراد مبتلا به این بیماری ها از طبع سرد برخوردار هستند .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

غذاهای مفید برای افراد سوداوی مزاج :

کلیه غذاهای گرمی بخش ، مانند : گوشت گوسفند ، گوشت شتر ، گوشت کبوتر ، گوشت گنجشک و گوشت سار . در صورت مصرف برنج ، حتما از شوید و زیره سیاه استفاده شود . سبزیجات گرم ، مانند نعناع ، ریحان ، ترخون ، مرزه ، جعفری ، تره ، انواع کلم ، ساقه کرفس ، عسل ، توت ، کشمش ، انجیر ، خرما ، هل ، دارچین ، زنجبیل ، زعفران زیره و استفاده از بذرهای ملین ، مانند : قدومه شیرازی ، تخم شربتی و سایر ملین های ملایم از جمله خوراکی های مفید برای افراد سوداوی مزاج است .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

غذاهای مفید برای افراد دموی مزاج :

نوشیدن روزی شش لیوان آب خنک نیم ساعت قبل و دو ساعت و نیم بعد از غذا ، زرشک ، کاهو ، خیار و میوه جات به خصوص سیب درختی همراه با پوست و دانه های آن ، انار ، سبزیجات ، سوپ جو ، لیمو ترش تازه ، استفاده از سالاد قبل از غذا ، روغن زیتون ، حبوبات و غلات جوانه زده ( مثل گندم ، جوی دو سر ، ماش و عدس ) ، بذرهای ملین ( مانند خاکشیر ، اسفرزه ، تخم ریحان ، بالنگو ، بارهنگ ، تخم مرو ) ، عسل به مقدار کم ، غذاهای خام ( میوه جات و سبزیجات ) ، انواع توت ، به خصوص شاه توت ، کدو خورشتی ، نوشیدن دو تا سه لیوان آب زرشک که سریعاً خون را به حالت طبیعی باز می گرداند ، کم خوری ، استفاده از غذاهای ساده و کم کالری ، مانند سبزیجات بخار پز . به افرادی که دموی مزاج هستند نیز نرمش و ورزش توصیه می شود .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٥٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

غذاهای مفید برای افراد صفراوی مزاج :

همه انواع مرکبات ، انار ، شاه توت ، خیار ، سیب ، گلابی ، آلبالو ، گیلاس ، آلو ، گوجه سبز و زرشک برای افراد صفراوی مزاج مفید هستند .

بهترین دارو برای این افراد هندوانه ، گرمک ، کدو خورشتی ، هویج فرنگی ، روغن زیتون ، سوپ جو با پاچه گوسفند و همراه با تعدادی آلو بخارا و سبزی جات ، مانند اسفناج و گشنیز و لیمو ترش تازه و روغن زیتون است . همچنین سیب زمینی بخارپز ، قارچ ، بامیه خورشتی ، پیاز ، برگه هلو ، برگه زردآلو ، مغز بادام خام ، برنج سفید با روغن زیتون ، کدو حلوایی ، نخود فرنگی ، عدس ، ماش ، جوی دو سر ، مخمر آب جو ، لیمو عمانی برای افراد صفراوی مزاج بسیار مفید است .

نوشیدن روزانه یک تا سه لیوان آب زرشک ، نیم ساعت قبل از غذا و دو ساعت و نیم بعد از آن نیز فوق العاده مفید است .

بذرهای ملین ، مانند خاکشیر ، اسفرزه ، تخم ریحان ، تخم مرو ، بارهنگ و بالنگو ، ترشی جات طبیعی ، مغز فلوس ، شیر خشت ، ترنجبین ، عسل به مقدار کم و همراه با لیمو ترش تازه و به صورت شربت شده که به آرامی میل شود ، انگور ، کاهو ، مغز خیار ، تخم کدوی خام ، تخم خیار ، مغز تخم هنداونه ، تخم کاهو ، از هر کدام به مقدار مساوی مخلوط کرده آسیا شود و روزی دو بار و هر بار یک قاشق غذاخوری در یک لیوان آب مخلوط گردیده و میل شود .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

غذاهای مضر برای افراد صفراوی مزاج :

چای ، قهوه ، نسکافه ، لبنیات ، تخم مرغ و غذاهای فریزر شده ، زود پز شده و سرخ شده ، سس و رب ، غذاهای چرب و پرحجم ، ماکارونی ، آش رشته ، سیر و کلیه غذاهای گرم ، ادویه جات تند ، آب یخ ، نوشابه ، نوشیدن مایعات همراه با غذا یا بلافاصله بعد از آن ، شیرینی جات قنادی و مصنوعی ، آجیل شور ، گوشت قرمز ، بریده بریده غذا خوردن ؛ یعنی انسان مدام در حال خوردن باشد ، مانند تخمه شکستن و خوردن تنقلات ، خوردن بادمجان ، موز ، کلیه غذاهای ساندویچی ، مانند سوسیس ، کالباس ، کوکتل ، سمبوسه ، فلافل ، پیتزا ، همبرگر و خوردن خربزه ، آناناس و طالبی .

علت ممنوع بودن این غذاها برای افراد صفراوی مزاج این است که ph این غذاها و نیز پی اچ ( ph ) کبد بالاست . استفاده از این مواد باعث افزایش دمای کبد و ترشح زیاد صفرا و در نتیجه ، ایجاد راه بندان در مجاری کبد می شود . این حالت موجب تشکیل سنگ های صفراوی در کیسه صفرا می شود و علائمی نظیر یبوست ، زرد شدن چهره ، دردهای شدید در ناحیه سمت راست بدن در زیر دنده راست را در پی دارد .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٥٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

غذاهای مضر برای افراد دموی مزاج :

غذاهای سرخ شده ، چرب و پر حجم ، شیرینجات قنادی و مصنوعی ، پرخوری ، ادویه جات تند ، غذاهای شور ، انواع شور ( کلم شور ، خیار شور و ... ) گوشت زیاد ، کره و خامه ، غذاهای نشاسته ای ، آب یخ ، دوغ ، نوشابه ، تخم مرغ ، نوشیدن مایعات همراه با غذا و یا بلافاصله بعد از آن ، خرما ، رطب ، توت خشک ، کشمش ، سس ، رب ، ترشیجات ، سرکه ، سیر ، چای ، قهوه ، نسکافه ، ماست ، بادمجان و غذاهای ساندویچی .
Man Tells Spooky Story Coloring Sheet

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

غذاهای مضر برای افراد سوداوی مزاج :

بادمجان ، غذاهای نمک سود ، مانند : ماهی دودی ، ماهی شور ، خیار شور ، نمک زیاد ، پنیر شور ، گوشت گاو و گوساله و گوشت حیوانات پیر ، همچنین غذاهای مانده و بیات ، ماست ، پنیر ، چای شیرین ، شیرینی جات قنادی و مصنوعی ، ترشیجات سرکه ، شور ، گوجه فرنگی ، سس ، رب ، کلیه غذاهای ساندویچی ، آب یخ ، مرغ و تخم مرغ ماشینی ، ماهی ، برنج سفید ، خوراک عدس ( عدسی ) ، نوشیدن مایعات همراه با غذا ، غذاهای سرخ شده ، غذاهای فریزر شده ، غذاهای زود پزشده ، تنقلات مصنوعی ، مانند : شکلات ، پفک ، چیپس ، بیسکویت ، یخمک ، کاکائو و ... افراد سوداوی مزاج از نوشیدن چای به خصوص چای شیرین و هم چنین از مصرف نسکافه ، قهوه و دوغ جدا باید خود داری کنند . معمو لا افراد سوداوی مزاج علاقه فراوانی به نوشیدن چای ، دوغ و ماست پیدا می کنند که باید از مصرف آنها پرهیز کرد .

غذاهای مفید برای افراد سوداوی مزاج :

کلیه غذاهای گرمی بخش ، مانند : گوشت گوسفند ، گوشت شتر ، گوشت کبوتر ، گوشت گنجشک و گوشت سار . در صورت مصرف برنج ، حتما از شوید و زیره سیاه استفاده شود . سبزیجات گرم ، مانند نعناع ، ریحان ، ترخون ، مرزه ، جعفری ، تره ، انواع کلم ، ساقه کرفس ، عسل ، توت ، کشمش ، انجیر ، خرما ، هل ، دارچین ، زنجبیل ، زعفران زیره و استفاده از بذرهای ملین ، مانند : قدومه شیرازی ، تخم شربتی و سایر ملین های ملایم از جمله خوراکی های مفید برای افراد سوداوی مزاج است .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٥٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

غذاهای مضر برای افراد بلغمی مزاج :

تمام مواد لبنی ، مانند شیر ، ماست ، دوغ ، کره ، سرشیر ، خامه ، پنیر و کشک برای افراد بلغمی مزاج مضر است . ترشیجات ، سرکه ، شور ، برنج سفید ، عدس ، سیب زمینی ، آب یخ ، انواع نوشابه های گاز دار ، چای ، قهوه ، نسکافه ، سوپ جو ، آش جو ، میوه جات ترش و کال ، نارنگی ، کیوی ، گرمک ، خیار پوست کنده ، قارچ ، ماش ، جو ، گوشت گاو و گوساله ، انواع گوشت سفید ، سس ، رب ، گوجه فرنگی ، پرخوری ، غذاهای فریزر شده و غذاهای زود پز شده ، کدو خورشتی ، کلیه غذاهای ساندویچی ، شیرینی جات قنادی ، کلیه غذاهای سردی بخش ، استفاده از چند نوع غذا با هم ، نوشیدن مایعات همراه با غذا و یا بلافاصله بعد از آن ، آش رشته ، ماکارونی و کلیه تنقلات مصنوعی مانند پفک ، شکلات ، آدامس ، بیسکویت ، یخمک ، نوشمک ، چیپس و ... مصرف این نوع مواد غذایی خلط بلغم را فعال می کند و آن را افزایش می دهد .

بلغم همان سیستم ایمنی بدن است که با این نوع تغذیه ضعیف می شود و در نتیجه ، بدن آدمی در مقابل انواع پارازیت ها آسیب پذیر می شود .

در واقع سیستم ایمنی بدن علیه خود وارد عمل می شود که در اصطلاح پزشکی آن را اتوایمیون می نامند . غذاهای یاد شده باعث این نوع بیماری ها می شود که از نظر پزشکی مدرن برای آن ها درمانی وجود ندارد . بهترین درمان این گونه اشخاص استفاده نکردن از غذاهای نامبرده است . یکی از مهم ترین دلائل علمی استفاده نکردن از این نوع غذاها ، پایین بودن ph آن ها است که در بدن ایجاد اسیدوز می کنند . اسیدوز روی اعصاب مرکزی اثر مخربی می گذارد و این سیستم را به مرور فلج می کند .

غذاهای مفید برای افراد بلغمی مزاج :

تمام غذاهای گرمی بخش از قبیل گوشت شتر ، گوسفند ، کبوتر ، سار ، گنجشک ، بوقلمون کباب شده و از میوه جات : همه میوه های رسیده و شیرین .

از ادویه جات : هل ، دارچین ، زنجبیل ، زعفران ، جوز هندی ، فلفل سیاه و فلفل سفید و دانه فلفل ، دانه خردل ، سیر ، موسیر ، از ریشه ها : چغندر ، شلغم ، هویج ، کلم قمری ، ترب سیاه و سفید .

از سبزیجات : کلیه سبزیجات گرم ، مانند : انواع کلم ، ساقه کرفس ، نعناع ، ریحان ، جعفری ، مرزه ، ترخون ، تره و شوید . از حبوبات : نخود ، گندم ، لوبیا چیتی ، لوبیا کشاورزی و یا کپسولی ، دال عدس و لپه .

در صورت استفاده از سایر حبوبات و غلات ، بهتر است از ادویه جات گرم مانند : زیره سیاه ، زیره سبز ، زنجبیل ، دارچین ، هل ، زعفران و کمی زردچوبه استفاده شود .

از بذرهای ملین مانند : تخم ریحان ، تخم شربتی ، قدومه شیرازی ، خاکشیر و بارهنگ نیز می توان استفاده کرد .

از خشکبار : بادام ، گردو ، فندق ، پسته ، کنجد ، ارده مفید است و از عسل و شیره خرما نیز می توان مصرف کرد .

استفاده از این نوع مواد غذایی بسیاری از بیماری های اتوایمیون ، مانند : بیماری های رماتیسم ، پارکینسون و سایر بیماری های صعب العلاج را درمان می کند . اکثر افراد مبتلا به این بیماری ها از طبع سرد برخوردار هستند .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 
اگر هر انسانی بر طبق طبع و مزاج خویش غذا میل کند ، کم تر بیماری به سراغ او خواهد آمد .

شناخت طبع بر هر فردی لازم و ضروری است و از طریق آن ، می توان از بسیاری از مشکلات که معمولاً برای انسان پیش می آید پیشگیری کرد .

اصولاً کودکانی که متولد می شوند ، طبع خود را از پدر و یا مادر خویش به ارث می برند و تا آخر عمر با آنان خواهد بود و هیچ گاه تغییر نمی کند .

انسان با شناخت طبع خویش و با رعایت تغذیه و خوراک مناسب می تواند تا حدود زیادی خود را بیمه نماید و از بسیاری از بیماری ها مصون بدارد .

طبع یا ماهیت بدن هر کسی همان طور که بیان شد ارثی است و امور ارثی به عوامل زیادی از آن جمله : محیط ، آب و هوا ، تغذیه ، نوع زندگی و شرایط محیط زیست بستگی دارد .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٥٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

مزاج زخم‌ها
زخم‌ها نیز بر حسب رنگ و بود و شکل حرارت و سردی مزاج دارند. و باید بر حسب نوع آنها روش درمان را گزینش کرد، و داروی مناسب انتخاب کرد و به تناسب سردی و گرمی آنها دیر درمان و یا التیام بخش ترند.
زخم‌های قرمز رنگ و زردرنگ زخم‌های گرم هستند، زخم‌های زرد دیردرمان و زخم‌های قرمز رنگ التیام پذیرترند.
زخم‌های سفید و تیره رنگ و طوسی رنگ زخم‌های سرداند و عفونت پذیر و دیر درمان می‌شوند، تا زمانی که رنگ زخم تغییر نیافته است زمینه درمان ایجاد نمی‌شود، هر چقدر رنگ زخم تغییر کرد، بوی عفونت آن کم می‌شود و درد آن نیز بهبود می‌یابد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٤٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

آواهای معنوی دارای مزاجی گرم‌اند و به روح وجسم انسان انرژی و توان می‌بخشند . سلول‌های وجود انسان را با نظام زیست جهان همسان می‌سازند و سوی حرکت به سمت مبدا آفرینش می‌دهند و از انرژی و قوای ویژه‌ای انباشت می‌نمایند.
آوای دعاها، مناجات شبانگاهی ، دعاهای جمعی ،.- گرمی صدای مناجات ، گرم‌ترین غذای هستی است و خدای بزرگ وقتی که صدای مناجات داود(ع) را می‌شنود – حتی به کوه می‌فرماید تو نیز با داود هم زبان شو – و هم آوا – به مناجات درآی . یا جبال اوبی معه.
آری هر چقدر آوای تو حزین‌تر و خضوع تو بیشتر ، و خلوص تو بیشتر و قلب تو نورانی‌تر ، زبان تو گویاتر و سلول‌های وجود تو هم نواتر و عناصر حیات با تو هم صداتر . آنگاه این تو نیستی که فقط خدای را عبادت می کنی ، و استعانت می‌جویی، این موجوداتند که با تو هم آوا شده‌اند و آهنگی سراسری به دعا و ثنا و درخواست سرداده‌اند. پس این فراخوان بزرگ که در حقیقت پس آهنگ یک صدا است گرم‌ترین فضاها را پدید می‌آورد- و بیشترین توان‌ها و انرژی‌ها را از آسمان فرو می‌کشاند و بیشترین مخلوقات و انسان‌ها را گرم می‌کند و انرژی می‌دهد ، از بیماری وا می‌رهاند و شفا می‌دهد.
و استمداد این گرمی چنان سلول‌های وجود را از سردی پاک می‌کند که پس از مرگ نیز جسم را زنده می‌بینی و ناپوسیده و معطر می‌بینی که نور کلان و حرارت پیام و گرمی نوای دل چگونه خون گرم به سراسر سلول‌ها می‌برد که تمامی ذرات سردی را برای همیشه خورد و از بین برد
.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

نواهای موسیقایی همه دارای توان ایجاد گرمی و سردی و خشکی در تن و روان انسان هستند. هر نوایی که موجب شور و نشاط و حرکت گردد،‌و ضربان نبض را افزایش دهد نوای گرم تعریف می‌شود ، و هرنوایی که موجب سستی ، رخوت ،‌سردی و غم گردد و ضربان نبض را کاهش دهد نوای سرد تعریف می‌شود،‌ هر نوایی که موجب ایجاد واکنش سریع گردد، و انسان را از حالت آرام شور و نشاط خارج سازد و باعث بروز واکنش‌های سریع گردد،‌نوای خشک تعریف می‌شود ، اگر این واکنش از سر عشق و نشاط و امید و انرژی بود گرم و خشک و اگر از سر غم، نومیدی ، یأس ، و دارای حس گریز ،‌و از خود بیخود شدن ولاابالی گری بود سرد و خشک تعریف می‌شود.
براساس این معیارها نواهای موسیقی شرقی بیشتر دارای مزاجی گرم هستند، دستگاه‌ها و سازها سازمان‌های موسیقایی را ارایه می‌دهند که گرمی و نشاط می‌بخشد، اشعار ونت‌هایی که از این دستگاه‌ها بکار گرفته می‌شوند در جهت ایجاد مزاج موسیقی از حیث گرمی و سردی کمک کننده هستند، هم چنین نوع صداها، زیر و بم بودن صدا نیز نقشی بسزا در این زمینه ایفا می‌کند. صداهای بم گرم هستند ، صداهای زیر سرد هستند.
به این موضوع اضافه می‌شود گیرایی یا عطر صدا؛ برخی از صداها از گیرایی ویژه‌ای برخوردارند که اساتید موسیقی آن را به عطر صدا تلقی می‌کنند . عطر صدا می‌تواند به گرمی موسیقی بیافزاید، صداهای بی عطر هرچند که از سازمان موسیقایی صحیحی برخوردار باشند فاقد گرمابخشی ویژه خواهند بود.
از این رو تمامی ادوات موسیقی شرقی شامل نی ، دهل ، چنگ ، عود ، دف و سه تار ، تار و سنتور و ...ادواتی هستند که صداهایی گرم متصاعد می‌کنند.
دستگاه‌هایی همچون نوا، شور ، همایون ، اصفهان ، بیات ، ترک ، سه گاه ، چهارگاه، مثنوی که از نظام هماهنگ و آرامی آهنگین در موسیقی تبعیت می‌کنند ، دستگاه‌هایی گرم‌اند،
به تبع همین قاعده نواهای موسیقایی شرق مانند هندوستان ، تاجیکستان ، آذربایجان ، ارمنستان ، افغانستان از گرمی ویژه‌ای برخوردارند.
دستگاه‌های موسیقی غربی ، جاز دارای ویژگی متمایزی هستند، این ویژگی را می‌توان به چند بخش تقسیم کرد، اولی اینکه موسیقی جاز آنجا که از خاستگاه طبیعی برخوردار است و از ادوات موسیقی مصنوعی بهره می‌گیرد، نوایی گرم ارایه می دهد ، و هرگاه موسیقی جاز از ادوات صنعتی بهره می‌گیرد نوایی سرد بروز می‌دهد، و یا با تنظیم نت‌های الکترونیکی اوج و فرودی غیر طبیعی بروز داده ، و موجب گرمی و خشکی می‌گردد، و تکرار یک نت و یا ضربه موسیقایی همسان به تواتر موجب ایجاد سودا می‌گردد.
تصور کنید شنیدن پیوسته صدای ساب در یک دستگاه موسیقی که موجب بروز حرکات جنبشی ناخواسته می‌گردد.
بطور کلی می‌توان گفت دستگاه‌های موسیقایی غربی گرم اول و سرد آخرند یعنی در ابتدا موجب بروز گرمی و انرژی می‌گردند و سپس سستی و رخوت در تن پدید می‌آورند ، از این رو طرفداران موسیقی غربی مانند معتادانی هستند که بطور پیوسته باید به این نواها گوش بسپارند و در صورت نبود صدا، بدن را خالی از باطری حرکت بخش می پندارند.
البته بکارگیری ادوات موسیقی صنعتی توانسته است موسیقی شرقی را نیز دچار سردی بخشی و سوداآوری نماید. بکارگیری ادوات موسیقی الکترونیکی در شیوع موسیقی رپ و آهنگ‌هایی با توازن تند پیوسته که اخیراٌ در کشورهای شرقی بکار گرفته می‌شود، موجب خروج موسیقی از نظام آهنگین گرمابخش گردیده و زمینه‌های سردی بخشی و اباهیگری ، و سودازایی را فراهم می‌سازد و حالت برون گرایی پدید می‌آورد. این در حال است که موسیقی شرقی آرامشی درون گرا پدید می‌آورد و روح انسان را به سوی یک انرژی انباشته هدایت می‌نماید.
بحث پیرامون مزاج موسیقایی یک بحث عمیق و همه جانبه فرهنگی ، طبی ، است که لازمه آن دانستن دستگاه‌ها ، شناخت ادوات موسیقی و پی بردن به فلسفه موسیقی و فهم نقش اصوات در دگرگونی ، کارآیی سلول‌های بدن انسان است ، ما قطعاٌ‌ در این چند جمله کوتاه نمی‌توانیم مقصد این بحث را تحقق بخشیم ، فقط منظور ما ارایه نشانی بود که از طریق آن بتوان به اثرات گرمابخشی و یا سردی زایی آن پی برد. مباحث فنی تکامل بخش این موضوع را به مطالعه کتب موسیقایی دیرین می‌سپریم
توزیع نوارهای موسیقایی تابع موقعیت جغرافیایی ، مزاج ، سن و جنس است.
نوای موسیقی نیز بلحاظ وجود اثربخشی در مزاج تابع مزاج انسان است و از قاعده ضد تبعیت می‌کند، به نحوی که انسان‌های دارای مزاج گرم و خشک از نوای موسیقایی گرم و آرام استفاده می‌کنند ، و به همین ترتیب ساکنین مناطق کوهستانی و سرد و خشک از نوای موسیقایی گرم و خشک ، نواهای وجدآفرین گرم استفاده می‌کنند . سازمان نی ، دف ، تنبک معمولا در مناطق سرد وخشک بیشتر مورد استفاده است.
نواهای موسیقایی الکترونیک بیشتر در مناطق سرد و تر مورد استقبال قرار می‌گیرد. انسان‌های سرد و تر نیز از این سازهابیشتر لذت می‌برند.
در نواحی گرمسیری ، با آب و هوای گرم و تر نواهای شورآفرین ، و دستگاه‌های گرم و خشک بیشتر مورد استقبال است ، نواهای موسیقایی جنوبی ایران و هندوستان معمولااز این ویژگی بهره‌مند است.
انسان‌ها وقتی به سن سردی می‌رسند بیشتر از نواهای موسیقایی شرقی لذت می برند. در حالیکه در سن گرمی یعنی در سن جوانی از دستگاه‌های گرم و خشک (سودازا) بیشتر استقبال می‌کنند. شناخت مزاج سازها و دستگاه‌ها برای تجویز آنها و احیانا ترک شنیدن آنها برای افراد ضروری است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

مزاج رنگ‌ها
براثر تماشای هر صحنه‌ای ، هر رنگی و در اثر دیدار هر چهره‌ای و خوراکی انعکاسی در ذهن پدید می‌آید که موجب بروز حالتی می‌گردد ، این حالت ممکن است سرور و نشاط فراهم آورد و یا اینکه غم و تأسف و نگرانی و بیحالی و بی‌انگیزشی ایجاد کند ، و از این طریق زمینه‌ای برای تفکری عبرت انگیز ، وجد آفرین ، تصمیمی کارساز و اراده‌ای مصمم پدید آورد و یا اینکه موجب سستی ، رخوت ، پشیمانی و نفرت گردد و بذر یأس و نا امیدی را در روح و روان انسان بپراکند.
بنابراین رنگ‌ها مزاج دارند و چهره‌ها و صورت‌ها انرژی دارند. و مزاج آنها تعریف شده است و اثرات مثبت و منفی آنها در زندگی انسان انکارناپذیراست.
و انسان موظف است خود را در معرض رنگ‌های مناسب قرار دهد و از تماشای رنگ‌ها و چهره‌های نامناسب و ناسازگار با طبیعت خویش پرهیز نماید. اگر چنانچه چنین قاعده‌ای رعایت گردد هم چنانکه خوراک غذاهای نامناسب موجب بروز بیماری می‌گردد ، تماشای رنگ‌های نامناسب نیز موجب بروز بیماری می‌گردد.
رنگ سبز نیز رنگی معتدل است و گرایشی بسوی گرمی دارد، گرمی آرام بخش . هرگاه در معرض دید انسان‌های ناامید هستی باید پوششی سبزرنگ داشته باشی . و انسان‌های افسرده را باید در مناظر سبز قرار داد.
رنگ سفید رنگ سرد است ، و موجب انعکاس سردی در روح و روان و بدن می‌گردد.
رنگ سیاه نیز سرد است . سردی رنگ سیاه بیشتر از سفیدی است از این رو می‌توان گفت رنگ سیاه سرد و خشک و رنگ سفید سرد و تر است . تماشای مستمر این رنگ‌ها سردی اندیشه و ناامیدی و غمگینی می‌آورد.
رنگ قرمز رنگ گرم است ، گرمی تحریک کننده ، تماشای گلزارهای با رنگ قرمز گرمابخش است و انرژی می‌دهد و شادی می‌آفریند ، و گرمای زیاد صحنه‌های سراسری با پوشش گلگون حرارت‌زا و تحریک کننده و موجب طغیان و فوران گرمی و انرژی است و برای انسان‌های گرم مزاج زیان بخش است.
رنگ زرد ، زرد روشن ،‌و زرد نارنجی نشاط بخش است ).
رنگ آجری ، رنگ خاکی ، گندمگون ، بسوی روشنی و تیرگی ، رنگ اعتدال و آرامش است.
.
مزاج چهره‌ها
تماشای چهره پدر و مادر گرمابخش و اعتدال انگیز است ،  ، رؤیت انسان‌های ناسپاس ، ظالم ، کینه ورز ، پلید ، سردی زا و یأس آفرین است ، تماشای چهره‌های زشت نیز سودازا و صفرازا است و موجب بروز عصبانیت می‌شود. از دیدگاه تربیتی (اسلام) نباید برای طفل دایه زشت انتخاب کرد.
تماشای صفحات آکنده از حروف آسمانی گرم است و موجب افزایش نور بینایی می‌شود. تماشای صفحات قرآن مجید گرمابخش است ، مطالعه نامه عشق‌آمیز و محبت انگیز دوست مهرآفرین و گرمابخش است.
دیدار صحنه‌های نفرت انگیز، ظلم ، جنایت ، سردی بخش است . تماشای صحنه‌های جنسی انسانی و حیوانی سودازا است ، گرم اول و سرد آخر است ، یعنی در بدو امر موجب گرمی و تحریک می‌گردد و سپس سردی می‌آورد، از این رو موجب سستی پایدار در جسم و روان می‌گردد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

افزایش خلط بلغم :

 در نوزادی ایجاد هیدروسفالی (بزرگ تر شدن سر از حالت طبیعی)وبالطبع بسته به شدت بیماری از یک عقب افتادگی ذهنی -صرع تامرگ قابل پیش بینی خواهد بود.در سنین بالاتر  (شیرخوارگی)سرازیر شدن آب ازدهان "تپلی قابل توجه"پرخوری"وعلائم کم کاری تیروئید مثل پوکی استخوان"نفخ بیش از حد شکم"یبوست"اگزماو......

کودکی ونوجوانی:چاقی قابل توجه "کم پشتی موها"کندی در یادگیری "آرامش بیش از بقبه فرزندان"ولی مراقب باشید اینها جملاتی در آستین دارند که شما را غافلگیر میکند.

دربقیه سنین علاوه بر علائم فوق آسم "سینوزیت"ورم معده"یبوست"بار سفید روی زبان"کم کاری تیروئید"چاقی"آرتروز گردن -کمر وزانوها"کیست های متعددمثلا درکلیه تخمدانها"

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

اگر مجموعهی خانوادگی را توسعه دهیم، یک محله تشکیل میشود.
اگر مزاج غالب این جمعیت،
مزاج گرم باشد، محلهای خواهیم داشت که جو نوعدوستی و مهماندوستی بر آن حاکم است. کسی که وارد این محل شود، خاطرهی آن برایش باقی می ماند. چون در برخورد با اهالی محل و کسبه و ... او را تحویل میگیرند و برخورد گرمی با او دارند.
و اگر ترکیب این محل، ترکیبی غالب از
مزاج های سرد باشد، میبینید که مثلا بر اثر تصادف، جنازه ای بر روی زمین افتاده اما کسی او را بلند نمیکند.


جمعیت غالبی از مزاج سرد، اگر کشوری را تشکیل داد، این نوع از کشورها، هیچ وقت در معرض انقلابات و تحولات اساسی نیستند. همیشه به دنبال معادلات سیاسی آرام و حل مشکلات از طریق مذاکرات هستند. اینها به جای تقویت سیستم های نظامی و حمله، سیستم جاسوسی و اطلاعات امنیتی خود را تقویت میکنند. چون سرد هستند، زیرآبی رفتن و پیچ و واپیچ کردنشان بیشتر است. اگر هم ارتشی را تدارک ببینند، در درون آن، چند سیستم اطلاعاتی تو در تو درست میکنند. مثلا اطلاعات امنیت ارتش آلمان، افسران اساس را در درون افسران اساس درست میکند.

در جوامعی که مزاج گرم غالب است، استعداد انقلابات و تحولات اساسی و تا 180 درجه ضد و نقیض وجود دارد.  جوامع شرقی همیشه دستخوش تحولات واژگون کنندهی نظام اجتماعیاند. معادلات سیاسی جاری در جهان، در این جوامع کاربرد ندارد. معادلات واقعبینانه بر اساس جمعیت شناسیِ حاضر، که به چشم قابل مشاهده است، در این جوامع جواب عکس میدهند. یک نفر گمنام، ناگهان آشکار میشود و بعد همین آدم آشکار، ناگهان دفن میشود و شخص گمنام دیگری در اوج محبوبیت قرار میگیرد. این رفتارهای ضد و نقیض سیاسی در کنشهای اجتماعی جوامع شرقی جا دارد و هنرمند کسی است که بتواند نبض دقیق اجتماعی را در دست بگیرد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

همهی انسان ها برآیند اثر چهار خلط هستند:

 صفرا..گــرم و خشک
دم: گــــرم و تر
بلغم: سرد و تر
سودا: سرد و خشک

گرمی و خشکی، ویژگی مشترک این چهار خلط است. بر این اساس انسان ها به دو دستهی بزرگ تقسیم بندی میشوند:
جمعیت گرم و جمعیت سرد.

برای تعادل در نظام زیست، سردها باید غذای گرم و گرم ها غذای سرد بخورند. هرگاه این تغذیه نابجا شود، بیماری و یا ناکارآمدی پدید می آید که حداقل  ان بی حسی و ضعف   می باشد. تغذیهی درست، تغذیهایست که در آن انسانها غذای مناسب خود را بشناسند و هرگاه نظام تغذیه بر اساس این قانونمندی (مزاجشناسی) طراحی نشود شرایط درهمی همچون شرایط قرن بیستم را پدید میآورد. در نظام تغذیهی مدرن، چون این موضوع را نفهمیدند، برای غذاها و داروها عوارض جانبی طراحی کردند. مثلا خیار یک غذای سرد است. این خیار را اگر انسان سرد مزاج بخورد، دلش درد میگیرد اما یک انسان گرم مزاج، چند عدد از همان خیار را می خورد و لذت هم میبرد! ما نمی توانیم بگوییم که: این خیار عوارض جانبی دارد چون بعضیها وقتی می خورند دلدرد میگیرند. نه اینطور نیست! بلکه در اینجا نابجایی مصرف وجود داشته. انسان سرد مزاج نباید (بدون رعایت یک سری اصول) خیار بخورد. اما این خیار برای گرممزاج ها حداقل دو فایده دارد: یکی اینکه شکمشان را پر می کند! و دیگر اینکه از عصبانی شدن آن ها جلوگیری می کند.


در بهداشت و درمان، برآیند اثر این چهار خلط، باید در بدن به تعادل برسد. 

  سلامت حالتی است که در آن، اخلاط چهارگانه در بدن در حال تعادل باشند.
 بهداشت.. حفظ تعادل  اخلاط چهار گانه.
 درمان ..باز گرداندن  تعادل از دست رفته ( ایجاد تعادل در اخلاط).

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

 کاربرد مزاج شناسی در مدیریت

هر انسانی به تبع اخلاط درون خود، کارآیی های مثبت و منفی از خود نشان می دهد. یا کلان بینی دارد یا ریزبینی، یا استعداد تبعیت دارد یا استعداد فرماندهی.

 اگر صفراوی ها را در مدیریت قرار دهیم، در بعضی مقاطع بسیار پرانرژی و پر شور خواهند بود اما در مواقعی هم کم حال و بی تحرک می شوند. چون صفرا از جنس آتش است و به یک باره زبانه می کشد و بالا می رود و به یک باره فروکش می کند و پایین می آید. گاهی خیلی پر انرژی هستند و گاهی آنقدر کم حال می شوند که قرار بدیهی و روزانه ی خود را هم انجام نمی دهد.

انسا ن دموی ناخودآگاه کنش مدیریتی از خود نشان می دهد، روابط اجتماعی خود را خوب تنظیم می کند، کلان بین و فراگیر اندیش است.
انسان سوداوی ریز بین، حساس و دقیق است. دقت در ریزبینی باعث می شود که ارتباط کلان موضوعات با هم را فراموش کند. اگر ما انسان های سوداوی را در راس مدیریت قرار دهیم، تمام نظام اجتماعی و امکانات را صرف ریز بینی ها و مسائل بیهوده و جاسوسی ها و خورده گیری ها می کند و از کلان سرنوشت اجتماع، (مثلا) در 200 سال آینده غافل می ماند.


دموی ها به تنهایی حرکت های کلان و درشت انجام می دهند. کار را پیش می برند و اگر مشاوران بلغمی داشته باشند، زیر پای خود را نیز فراموش نمی کنند ولی اگر این مشاوران را نداشته باشند یا پیروزمندانه پیش می روند، یا پیروزمندانه شکست می خورند! به هر حال، رهبران موفق جهان رهبران دموی بوده اند و بلغمی ها هیچگاه به سطح رهبری نرسیده اند. اطلاعات عمیق فنی در اختیار آدم های سرد، هم موجب گرمی آن ها نخواهد شد.زنان مشاوران خوبی هستند اما تصمیم گیرندگان خوبی نیستند، چون سردی بر آن ها غالب است. نکات ریزی که این ها می توانند ببینند، دموی ها به آن توجه ندارند. و شخصی که بخواهد گام های بلندی بردارد اگر از رعایت نکات ریز غافل باشد در جاهایی شکست می خورد. یک مدیر دموی، چک های درشت می کشد پس حسابدارش باید بلغمی باشد تا تذکر دهد که "این ها از کجا باید پاس بشود؟". تصمیمات کلان باید با رعایت ابعاد ریز همراه باشد.

اگر نظامی می خواهد دور اندیشی و مدیر پروری کند، باید افرادی با این ویژگی های مزاجی را انتخاب کند و آنوقت به آن ها اطلاعات بدهد. ما می گوییم تعادل نظام خانوادگی هم تعادل گرم و سرد است.


   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

اخلاط--------عناصر-----------کیفیت----------مزاج------------اندام وابسته
خون---------هوا-------------گرم و تر ---------دموی -----------قلب
بلغم---------آب -------------سرد و تر --------بلغمی----------مغز
صفرا--------آتش------------گرم و خشک ----صفراوی --------کبد
سودا-------خاک-----------سرد و خشک -----سوداوی-------طحال

پس هر مزاجی با دو کیفیت بیان میشه. خشکی و تری همونقدر مهم هست که گرم و سرد.
اما غذا ها و دارو ها هم همینطور. هم گرمی و سردی دارند هم خشکی و تری. مثلا برای غلبه مزاج دموی که گرم و تر هست, باید سودا که سرد و خشک هست تجویز بشه

اما باز هم به همین سادگی نیست. هر غذا و دارویی 4 درجه داره. که درجه 4 شدید و 1 خفیف هست.

گرمی= باز کننده, رقیق کننده, کم کننده غلظت و جاذب است
سردی = ستبر کردن, متوقف کردن و دفع کردن
تری= نرم کردن
خشکی= به هم پیوستن و سخت کردن و پراکنده کردن تری

مثلا کیوی رقیق کننده و جاذب است. کافیه به کسی با مزاج دموی کیوی بدیم تا علائمش و عوارضش رو در عرض 1-2 ساعت به صورت حساسیت و قرمزی و التهاب دور دهان و حلق و گلو ببینیم. اگر کیوی زیاد مصرف بشه و مزاج هم گرم باشه, خودش رو نهایتا به صورت سوزش ادرار نشون میده. بخصوص در بچه ها
بر عکس برای غلبه صفرا, کیوی بسیار مناسب است. جاذب صفرا هست. ما روی این تجربه داریم

مثلا زعفران گرم در درجه دوم و خشک در درجه اول است. یعنی گرمی آن بر خشکی غلبه دارد. پس مناسب است برای مغز, تسریع حواس, تقویت قلب, هضم بهتر و غده (تومور) ها را نضج می کند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

 

دانشمندان قدیم معتقد بودند که تمام موجودات از 4 رکن اصلی (خاک ، آب ، هوا ، آتش ) تشکیل شده اند . هر موجودی پس از تجزیه به این 4 رکن تبدیل می گردد . طبیعت خاک سرد و خشک ، آب سرد و تر ، هوا سرد و تر و آتش گرم و خشک می باشد .                              اخلاط اربعه : این 4 رکن در بدن انسان نیز وجود دارند  و بصورت 4 ماده سودا ، بلغم ،دم و صفرا  ظهور می کنند و هر کدام از این 4 ماده « خلط » می گویند که در مجموع اخلاط اربعه نامیده می شوند . خون انسان از این 4 خلط تشکیل شده است . اگر خون انسان را در لیوانی قرار دهیم تا ته نشین شود به 4 لایه تقسیم می شود  لایه بالایی زرد رنگ (صفرا)، لایه دوم قرمز رنگ (دم)، لایه سوم بی رنگ (بلغم) و لایه زیرین سیاه رنگ (سودا ) می باشد .

ارکان اربعه                اخلاط اربعه               ویژگی            فصل              اوغات غلبه

آتش                       صفرا                       گرو و خشک     تابستان           ظهر

هوا                         دم                          گرم و تر         بهار               عصر و قبل از ظهر

آب                         بلغم                        سرد و تر         زمستان           صبح زود

خاک                       سودا                       سرد و خشک    پاییز              شب

 

-         همه این احلاط باید در بدن موجود باشند . از ترکیب این اخلاط در بدن «مزاج»بوجود می آید  ممکن است یک خلط  نسبت به بقیه بیشتر وجود داشته باشد به کسی که هر یک از اخلاط صفرا ، دم ، بلغم و سودا در او غلبه داشته باشد به ترتیب صفراوی ، دموی ، بلغمی و سوداوی می گویند .

اگر همه این اخلاط بطور متعادل در بدن وجود داشته باشند مزاج فرد متعادل است و چنین شخصی کمتر بیمار می شود و عمر بیشتری دارد که البته اینگونه انسانها - بویژه در عصر ما – کمتر یافت می شوند .

هدف از این بحث نشان دادن راههای نزدیک کردن مزاج افراد به مزاج معتدل  می باشد .

علت پدید آوردن بیماریها غلبه بیش از حد هر یک از این اخلاط در بدن یا در عضو خاصی است که به آن خلط غیر طبیعی می گویند .

اینک به بررسی هر یک از این اخلاط می پردازیم :

صفرا :

سبک ترین جزء خون است مانند کف روی خون قرار می گیرد ، موجب تسهیل حرکت خون در عروق می شود زرد رنگ است ، باعث افزایش حرکت روده می شود ، ضد عفونت است موجب تیزی ذهن می شود تحرک آفرین است .

مشخصات فرد صفراوی :

لاغر اندام ، بدن گرم ، پوست خشک ، زبری پوست ، پرکار و فعال ، تمایل به سردی ها و ترشی ها ، رفتار تند و واکنش سریع ، کم خواب ، تحمل گرسنگی ، تمایل به هوای خشک ، زردی پوست و زبان و چشم ، تند بودن ضربان قلب و نبض ، حس برتری جویی و تسلط

نشانه های غلبه صفرای غیر طبیعی:

تشنگی و سوزش جگر ، تلخی دهان ، سردرد و درد شقیقه (جلوی سر) ، ترک خوردن پوست دست و پا ، خواب جنگ و ستیز و آتش و اشیاء زرد دیدن ، شوره سر ، تندخویی ، بهانه جویی ، زردی مدفوع ، خارش بدن ، استفراغ سبز و زرد ، حالت تهوع

مضر برای صفراوی :

چای ، قهوه ، سرخ کردنی ، سس و رب ، غذای چرب و پرحجم ، سیر و ادویه جات تند ، شیرینی قنادی ، آجیل شور ، بادمجان ، موز ، سمبوسه ، پیتزا ، همبرگر ، سوسیس ، گوشت قرمز ، نوشابه ، زیاده روی در مصرف گرمی ها ، توقف زیاد در گرمای آفتاب

 

 

 

مفید برای صفراوی :

مرکبات ، انار ، رب انار خانگی ، شاه توت ، خیار ، سیب ، گلابی ، آلبالو ، گیلاس ، آلو ، آب زرشک طبیعی ، هندوانه ، گرمک ، کدو خورشتی ، هویج ، روغن زیتون ، سوپ جو ، آلو بخارا، سبزیجات ، گشنیز ، لیموترش تازه ، برگه زرد آلو ،  لیمو عمانی ، خاکشیر ، شیر خشت ، ترنجبین ، شربت عسل (آب + عسل + لیموی تازه )

انگور ، کاهو ، لیمو شیرین ، نان جو ، کاسنی ، شیر ، آب ، آب انار ترش

نکته : پایه مزاج هر فرد ارثی می باشد ولی ممکن است بواسطه تأثیر عذا و یا محیط کار و زندگی مزاج دیگری برای او غلبه کند مثلا ممکن است پایه مزاج یک فرد صفرا باشد ولی بعلت زیاده روی در مصرف عذای های سرد یا کار در کارخانه مواد شیمیایی سودا در او غلبه کند و علائم دو یا چند مزاج در او دیده شود

-         ممکن است هر یک از اخلاط در جای خاصی از بدن بطور غیر طبیعی غلبه کند مثلا اگر صفرا در سر غلبه کند موجب سردرد هایی در ناحیه جلوی سر و احتمالا ریزش مو در این ناحیه گردد .

-         ممکن است صفرا در دستگاه گوارش غلبه کند که نتیجه آن سوزش جگر و عطش شدید و اگر در کیسه صفرا بیش از حد جمع شود منجر به سرطان کبد می شود .

-         غلبه بیش از حد صفرا در استخوان ها باعث پوکی استخوان می شود .

-         تابستان فصل گرم و خشک است و اگر در این فصل غذاهای گرم و خشک مصرف بشود باید همراه مصلح آن (اصلاح کننده ضرر)  باشد مثلا در صورت مصرف خرما باید پس از آن آب نوشیده شود (اسامی مصلح ها در آخر جزوه قید شده است)

-         گرم مزاجها بهتر است با غذای خود سماق ، خرفه ، آبلیمو یا سرکه مصرف کنند

-         افراط در مصرف  سردیها باعث غلبه سردی بر بدن می شود ممکن است پایه مزاج فرد گرم باشد ولی در اثر مصرف بیش از حد سردی ها دچار بیماری های سرد ( مثلا رماتیسم و آرتروز و .......) شود و سردی در اندامهای پائینی او غلبه کند .

-         صفراوی ها کمتر دچار گرفتگی عروق می شوند .

-         قابل توجه خانمها : به شوهر صفراوی باید شربت آبلیمو ، هندوانه و .... داد نه شربت زعفران و خوراکی های گرم

دم :

قرمز رنگ ، قسمت اصلی خون ، رساندن غذا به کلیه اعضاء ، گرم کردن بدن در زمستان و پیری ، تأمین قدرت بدنی ، حامل اکسیژن به بافتها و سلول ها

مشخصات فرد دموی :

سرخی پوست ، پهنی قفسه سینه ، چهارشانه ، پر حرارت و شوخ ، صدای بلند و پرسر و صدا ، ارتباط برقرار کردن سریع ، اهل سخنوری ، عرق زیاد ، گشاده رو ، میل به سردی ، خواب عمیق ، بدن پرمو ، چشم درشت ، بینی بزرگ ، پرکار و فعال ، شیرین بودن دهان ، گریه زیاد ، میل جنسی زیاد

نشانه های غلبه دم غیر طبیعی :

زود عصبانی شدن ، قرمزی زبان ، دمل و جوشهای ریز در بدن ، سنگینی سر ، خارش بدن ، خون آمدن از بینی و دندانها ، آکنه در اندام فوقانی ، ریزش موی وسط سر

مضر برای دمویها :

سرخ کردنی ، غذاهای چرب و پرحجم ، ادویه تند ، شیرینی قنادی ، پرخوری ، مصرف گوشت زیاد ، غذای شور ، سیر ، تخم مرغ ، غذاهای ساندویچی ، مصرف بیش از حد گرمیها ، پرخوری بویژه در ناهار

مفید برای دموی :

ورزش ، حجامت ، خوردن آب زرشک طبیعی ، کاهو ، خیار ، میوه جات ، سیب ، انار ، سبزیجات ، حبوبات و غلات جوانه زده ، لیمو ترش ، روغن زیتون ، خاکشیر ، کاسنی ، خیس شده برگه زرد آلو ، هلو ، انجیر و آلوبخارا ، کم خوری و روزه ، غذاهای ساده و کم کالری ، دوغ

-         سکته های قلبی و انسداد عروقی در دموی ها زیاد است .

-         حجهمت بهترین درمان برای دموی هاست و موجب جلوگیری از سکته و بیماریهای دیگر می شود . بویژه در فصل بهار که دم غلبه می کند بهتر است چند بار حجامت انجام شود .

-         اگر خلط دم بیش از حد غلبه کند تبدیل به خون سوخته و سودا خواهد شد و موجب افسردگی و کسلی می شود . باید در حفظ تعادل مزاج کوشید .

ویژگی این افراد اینست که در عین سرخی چهره ، سیاهی هم در چهره آنها مشاهده می شود و گاهی پرنشاط و گاهی غمزده هستند .

-         ورزش برای دموی ها بسیار لازم است .

بلغم :

بلغم طبیعی در واقع یک ذخیره غذایی در بدن است که بصورت خام وجود دارد و در صورت نیاز بدن به غذا با تأثیر از حرارت موجود در بدن به غذا و خون تبدیل می شود ، بلغم در تمام بدن پراکنده است ، مفصلها را مرطوب نگه می دارد تا حرکت آنها آسان شود معدن بلغم در معده است که اگر حرارت کافی در معده نباشد یا غذایی نامناسب مصرف شود باعث تجمیع بلغم و تولید بیماری می شود ، بلغم موجب سستی و رخوت است .

مشخصات فرد بلغمی :

پوست سفید و رنگ پریده (البته به این معنا نیست که همه سفید پوستها بلغمی و همه سیاه پوست ها سوداوی هستند ) چاق و پف آلود ، کند در حرکات ، با سرما خوب نیستند ، سفیدی زبان ، لذت از غذای گرم و شیرین ، گوارش ضعیف ، بی حوصلگی در کارهای گروهی و پرشور ، مستعد سوء هاضمه ، نرمی و سردی پوست ، اعتماد به نفس پائین ، موی لخت ، عرق سرد ، زود خسته شدن

نشانه های غلبه بلغم غیر طبیعی :

 آروغ ترش زدن  ، جاری شدن آب دهان ، رقیق بودن آب بینی ، میل زیاد به خواب ،  بیماری بیش از حد ( بویژه سرماخوردگی  ) بیحالی ، سفیدی موی سر ، ترش شدن دهان ، بوجود آمدن لک سفید در پوست ، کوفتگی بدن ، کم جنب و جوشی ، تمایل کم به آب و ترشی ، تمایل به شیرینی و گرمی ، شکم گنده

  مضر برای بلغمی :

  لبنیات ، ترشی ، سرکه ، برنج ، سیب زمینی ، مرغ ، آب یخ ، نوشابه ، چای ، خیار ، هندوانه  ، ماکارونی  ، پفک ، گوجه فرنگی ، کاهو ، گوشت گاو و گوساله ، چیپس ، کیوی ، میوه جات ترش و کال ،  باد کولر و پنکه

 حمام طولانی

مفید برای بلغمی :

  غذاهای گرمی بخش ، گوشت شتر و گوسفند ، میوه های رسیده و شیرین ، هل ، دارچین ، زعفران ، فلفل سیاه ، سیر ، نعناع ِ، ریحان ، نخود ، گندم ، زنجبیل ، بادام ، گردو، فندق ، کنجد ، ارده ، شیره ، عسل ، زیره سیاه و سبز

 ورزش صبحگاهی ،  روغن مالی بدن ( روغن زیتون ، کنجد یا سیاهدانه )

-         زمستان فصل غلبه بلغم است و رد مصرف سردی ها مثل سالاد کاهو ، الویه ، ماست مضر است  در صورت مصرف حتماً باید با مصلح خورده شود .

-          سرد مزاج ها بهتر است  همراه غذا ادویه جات ، زعفران و یا سرکه شیره مصرف کنند

-          زرشک پلو با مرغ ، باقالی پلو با ماهی ، الویه و ماکارونی بلغم زا هستند و باید با ادویه جات مصرف شوند مثل فلفل سیاه ، زنجبیل ، آویشن یا زعفران

-          تند غذا خودن موجب تولید بلغم و سودای مضر   می شود .

-         حمام بعد از غذا نیز  تولید بلغم ناسالم می کند .

-          بین غذا آب خوردن و یک نفس آب خوردن نیز بلغم زاست و موجب بیماریهای سرد ( بویژه بیماریهای گوارشی ) می شود .

-           غلبه بلغم در مو باعث سفیدی آن و در اندامهای پائینی موجب آرتروز و رماتیسم می شود

-          افراط در مصرف سردیها   موجب چاقی ، کند ذهنی و کاهش اعتماد به نفس و  ترس می شود .

-           مزاج خانمها معمولاً سردتر از آقایان است البته گاهی عکس این می باشد.

-           بیشتر بیماریها بویژه بیماریهای روانی بعلت غلبه سردی است مانند ms  ، آلزایمر ، نقرس ، آرتروز ، رماتیسم و افسردگی

-          خواندن قرآن در سحر و صبحگاه موجب دفع بلغم زائد می شود

 سودا :

استخوانها برای استحکام نیار به سودا دارند ،   سودا بخاطر طعم ترش آن   تحریک اشتها می شود ، محل ذخیره آن طحال است و اگر طحال نتواند آنرا ذخیره کند در قسمتهای مختلف بدن از جمله پوست جمع می شود و موجب تیرگی پوست می شود .

  ویژگی افراد سوداوی :

 پوست سرد و خشک ، عدم تحمل سردی ، خواب سبک ، احساس سردی در سر انگشتان ، دقیق و کنجکاو ، وسواس ، اندوه بی علت ، تیرگی پوست ، موهای فردار ریز ، دقیق و حسابگر ،  کم مو ،  باریک

نشانه های غلبه سودای غیر طبیعی :

 افکار منفی ، نا امیدی ، کثرت غم ، شور بودن دهان ، اعتماد به نفس کم ، لاغری ، هزیان ، سوزش دهانه معده ، خشکی پوست ، تیرگی پوست ، درد طحال ، اندوه بی علت ، وسواس شدید ، بی خوابی ، گرسنگی کاذب ،  و کوفتگی ، یبوست ، خودخوری ، بی نشاطی و افسردگی ، احساس سوزش در هنگام بول ،  بودن ادرار و مدفوع و استفراغ ، بوی بد دهان ، تاریکی چشم ، شب کوری ، ضعف شنوایی ، لکه سیاه در بدن ، آلزایمر ،  حرص خوردن زیاد  ، بیماریهای روحی  ، خمیازه  بیش از حد کشیدن

- این علائم در پائیز ، هنگام پیری و خوردن ترشیجات فراوان ، عدس و گوشت گاو تشدید می شود .

علل پیدایش سودای غیر طبیعی :

استراحت بیش از حد و بی تحرکی ، حضور مستمر در گرما ، حضور پشت سر هم در گرما و سرما ، غم مستمر ، در معرض صداهای مستمر و بلند بودن ،   خبر غم یا شادی ناگهانی ،  پرخوری ، حرام خوری ، تنهایی ، مشروبات الکلی ، همسری که مدام غر می زند ، سرزنش مدام شنیدن

 مضر برای سوداوی :

پنیر ، ماست ، گوجه فرنگی ، آب یخ ، مرغ ، ماهی ، برنج ، عدس ، غذاهای فریزشده ، شکلات ، پفک ، یخمک ، چای ، دوغ ، سرکه   ، ترشیجات  ،   گوشت حیوانات پیر ،  گوشت گاو و گوساله ، لوبیا

 مفیدبرای سوداوی:

 با طبع گرم مانند گوشت گوسفند و شتر ، سبزیهای گرم مانند نعناع و ریحان و تره ، زعفران ، کرفس ، عسل ، توت ، کشمش ، انجیر ، خرما ، زیتون ، هل ، دارچین ، زنجبیل ، زیره ، خاکشیر ،  شربتی ، انگور ، ورزش ، تفریح در جاهای خوش آب و هوا ، دیدن مناظر زیبا ، نگاه به سبزه و آب روان

-         برنج سودازاست بهتراست با شوید با زیره سیاه استفاده شود .

-         عدسی نیز سودازاست بهتر است با گلپر خورده شود

-         ممکن است هر کدام از اخلاط در عضو خاصی بطور غیر  طبیعی غلبه کند مثلا اگر خلط سودا در مغز بیش از حد جمع شود موجب ایجاد بدبینی ، کابوس ، ترس ، غم و اندوه و خوابهای پریشان می شود و یا اگر خلط صفرا بیش از حد در کبد جمع شود موجب سرطان کبد می شود

-           ممکن است در یک فرد  در یک زمان چند خلط غلبه داشته باشد مثلا همزمان سودا ، صفرا و بلغم در فرد غلبه کند در اینصورت مثلا فرد در حالیکه رماتیسم دارد (  غلبه بلغم در پا)  صورت   او جوش می زند ( غلبه صفرا در اندام بالایی ) و دچار کابوس نیز می باشد ( غلبه سودا در سر )  علائم چند مزاج مختلف در او مشاهده می شود در اینگونه مواقع اصلاح مزاج و درمان فرد مشکل است و باید زیر نظر پزشک متخصص طب سنتی انجام گیرد

-           افراط در مصرف سردیها  موجب چاقی  ، کند ذهنی ، تنبلی و اعتماد بنفس پائین می شود .

-          خوردن ناهار و نیز خواب بعد از غذا (  بدون فاصله )  موجب غلظت خون و پدید آوردن سودا می شود . 

 بهتر است  کمتر خورده شود .

-         یک ترکیب مفید برای همه مزاج ها :

 آب + عسل + آبلیمو تازه بهتر است قبل از صبحانه میل شود .

- گرم مزاج ها گاهی در خوردن سردی ها آنقدر افراط مس کنند که سردی در بدن آنها زیاد و عضو خاصی غلبه می کند و موجب بیماری های   مختلف می شود باید در مصرف سردیها تعادل را حفظ کرد . 

مثلا فرد صفراوی در خوردن ماست و لبنیات  و یا گوشت گاو آنقدر افراط می کند که سردی بر اندام پائینی او غلبه می کند و موجب رماتیسم و آرتروز یا نقرس می شود .

-         تماشای منظره زیبا خونساز و موجب تعادل مزاج و تماشای مناتظر زشت سودازا و موجب آلودگی خون است

-         غذای  هر فصل باید مناسب آن فصل باشد .

 مصرف گرمیها در تابستان و سردیها در زمستان مضر است مگر اینکه با مصلح آن مصرف شود مثلا در فصل گرما مصرف سیر ، ادویه ، خرما و ...   موجب  بیماری است   و مصرف خوراکی هایی مانند لیموترش ، سرکه لبنیات و ...  توصیه می شود  ولی نباید به حد افراط برسد در فصل   سرما   مصرف لبنیات ، کاهو ، خیار و گوجه ، هندوانه و ...  بسیار  مضر است ولی مصرف کشمش ، مویز ، خرما ، ادویه و ...  توصیه می شود

  مکانهای جغرافیایی هر مزاج و طبع خاص  خود را دارد  مثلا بندرعباس گرمتر از یزد و خشک تر از شمال است .

  خوردن چند نوع غذا در یک وعده موجب بهم خوردن تعادل مزاج می شود در اینصورت چند خلط مختلف غلبه می کند و موجب بیماریهای مختلف می شود

 

 

 

                                       

طبیعت و مزاج غذاها

               گرم و تر                                                                 گرم و خشک

  انگور               تره        گلاب                                       فلفل      پسته      زردچوبه

زعفران               زرده تخم مرغ رازیانه                            زنجبیل  توت خشک     فندق

 کنجد   روغن حیوانی   زیتون                                        کشمش و مویز    ارده  عسل

 ریحان    هل  خربزه                                                     انجیر خشک   زیره   بادمجان

 توت   پیاز  گوشت گوسفند                                       گوشت شتر   موز  سیاهدانه  سیر

 خاکشیر   بادام   گل گاو زبان                                         دارچین نعناع فندق گردو

                                                                                                    

-         همه خوراکیهای فوق خونساز می باشند .

 سرد و تر                                                            سرد و خشک

 ماست                ماهی                                          برنج  -ترشیجات -غذاهای فریزری

 دوغ                  گوجه فرنگی                                 عدس -کشک -گوشت حیوانات پیر

 هندوانه              سیب زمینی                                  گوشت گاو و گوساله  - زرشک

 خیار                 کیوی                                          سرکه- پنیر-                                  مرغ                  مرکبات                                       آبلیمو -   آب یخ

آلبالو

  در طب ایرانی ، هر غذایی دارای یک یا چند نوع مصلح می باشد .  منظور  از مصلح یعنی نوعی ماده غذایی یا گیاه دارویی که مصرف آن بهمراه غذای مورد نظر ، ضررهای آن غذا را کاهش می دهد و باعث جذب و هضم بهتر غذا می شود .

 غذا                             مصلح                               غذا                         مصلح

برنج                            زیره سیاه                           انار                        گلاب

 خیار                           نعناع ، گل سرخ                   باقلا                        گلپر

  چای                          آبلیمو                                عدسی                     گلپر

آبگوشت                       دنبه ، آویشن ، پیاز               کباب                       سماق

 ماهی                          گردو ، فلفل سیاه ، سیر           هندوانه                    عرق نعناع

 کاهو                           سکنجبین عسلی                             نان گندم                             سیاهدانه

  پنیر                           گردو ، سیاهدانه                             شیر                        گلاب ، هل  ، عسل

 دوغ                            کاکوتی ، گل سرخ ،  نعناع       تخم مرغ                 دارچین

 انواع آش                     فلفل سیاه                            گوشت گوسفند                    سماق ، عسل

 مرغ                           زعفران                                       ماست                      شیره ، عسل ، سیاهدانه ،  

                                                                                                     زینان ، آویشن

-         عسل مصلح همه غذاهای سرد و آبلیمو مصلح همه غذاهای

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٢٤
comment نظرات ()

 

افراد به سه گروه گرم مزاجها، سرد مزاج ها و افرادی با مزاج نسبتا معتدل تقسیم  میشوند.  و آنها از دو جنبه فعالیت سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک مورد بررسی قرار  گرفتند. و نتیجه .. سیستم عصبی سمپاتیک محیطی افراد گرم مزاج فعالیت بیشتری نسبت به گروه شاهد دارند. در مقابل فعالیت سمپاتیک فوق کلیوی و سیستم عصبی پاراسمپاتیکی آنها پایین تر بوده و به همین دلیل میزان ترشح کورتیکواستروئید آنها کمتر از افراد عادی است.

همانگونه که می دانیم منبع اصلی ترشح هورمون نوراپی نفرین، سیستم عصبی سمپاتیک و منبع اصلی ترشح هورمون های اپی نفرین و کورتیزول، غدد فوق کلیوی است؛ از طرف دیگر، سیستم عصبی سمپاتیک به دو بخش سیستم عصبی سمپاتیک مربوط به اعصاب محیطی سمپاتیک وسیستم عصبی سمپاتیک مربوط به غدد کلیوی تقسیم بندی می شود. سیستم عصبی پاراسمپاتیک نیز مربوط به تحریک اعصاب واگ است.

 

همانگونه که می دانیم افراد گرم مزاج افراد معمولا پرانرژی، پرکار، فعال و برونگرا هستند که احساسات خود را سریع بروز می دهند. در صورتیکه گرمی مزاج با خشکی تلفیق شود میزان تحریک پذیری فرد افزایش می یابد. بنابراین انتظار داریم افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، فوق العاده تحریک پذیربوده وخیلی زود خشمگین شوند. در صورتیکه افرادی که مزاج گرم و مرطوبی دارند را با خونگرمی، خوشرویی و رنگ چهره قرمزشان می شناسیم که از گشادی عروق خونی و پر خونی بافتهایشان حکایت دارد.

بدیهی است که این یافته به خوبی نبض سریع و رگ های برجسته و فراخ افراد گرم مزاج را توجیه می کند.

این افراد در هوای سرد به راحتی با عوامل فیزیکی و فیزیولوژیک گرم می شود اما خنک شدن بدن آنها در هوای گرم با مشکل روبروست و منجر به کلافگی و گرگرفتگی آنها می شود. آنها معمولا غذاهای گرم مزاج (از نظر طب سنتی) را تحمل نمی کنند. و ذاتا تمایل به مصرف سردی جات دارند.

اما در سوی مقابل در افراد سرد مزاج سردی، سستی، ناتوانی، کمبود انرژی و احساس ضعف شایع است.

این ضعف و سستی زمانی به اوج خود می رسد که سردی مزاج با مرطوب بودن توام شود در این صورت بیمار کاملا کسل و خموده شده و تمایل چندانی به انجام کار ندارند. این درحالیست که افرادی که مزاج سرد و خشک دارند وضعیت شان به مراتب بهتر است اما این افراد نیز به ندرت تا پایان روز انرژی کافی برای انجام کارهای روزمره شان را دارند.

به طور کلی افراد سرد مزاج درون گرا بوده و احساسات خود را کمتر بروز می دهند .

افراد سرد و مرطوب تحریک پذیری پایین داشته و در بین مردم به بی خیالی و بی تفاوتی شهرت دارند. نبض آنها آرام بوده و رگهایشان معمولا باریک و کم خون است.

این باعث شده که افراد سرد مزاج چهره ای سفید و رنگ پریده داشته باشند.

بدن افرادی که دچار غلبه سردی مزاج هستند در هوای سرد به راحتی گرم نمی شود و سرما تا مدت زیادی در بدن این افراد باقی می ماند. لرز های شبانه و تکان دهنده از جمله مشکلاتی است که آنها معمولا با آن دست به گریبان هستند.افراد سرد مزاج معمولا غذاهای سرد مزاج (از نظر طب سنتی) را به خوبی تحمل نمی کنند.

● بررسی سیستم ایمنی بدن:

همانگونه که می دانیم پاسخ های ایمنی نقش مهمی در حفظ تعادل اعمال بدن انسان دارند. این پاسخ ها غالبا به دو صورت ایمنی سلولی و ایمنی هومورال طبقه بندی می شوند. در صورتیکه سیستم ایمنی ترجیح دهد پاسخ از جنس سلولی باشد، گلبولهای سفید TH۱ افزایش می یابند و در صورت غالب بودن پاسخ هورمونال این TH۲ ها هستند که پرتعداد تر شده و منجر به تولید بیشتر آنتی بادی و ایجاد واکنشهای آلرژیک می شوند. البته در واکنش به مواد آلرژن، میکروبها و ویروسها معمولا هردو نوع پاسخ دوشادوش هم ایجاد می شود. اما معمولا بسته به نوع آنتی ژن یکی از این دو پاسخ ارجح است و همانگونه که گفته شد شاخص انداز گیری آن تعداد TH۱ ها و TH۲ هاست.

 

. این نسبت در صورتیکه فرد مزاج گرمتری پیدا کند همچنان بالا می رود. در سوی مقابل افراد سرد مزاج TH۲ کمتری دارند.

 این خود دلیل خوبی برای بدتر شدن حساسیت های پوستی و تنفسی با خوردن غذاهای گرم مزاج مانند خرما است.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٤
comment نظرات ()