علایم مزاجهای چهارگانه و انتخاب غذا.حجامت.زالو درمانی.

اموزشی و بهداشتی و سلامتی

 

هر گاه صفرا زیاد شود تمایل جنسی زیاد می¬شود و تقاضای مکرر دارند (توانایی کم است و ماندگاری توانایی جنسی در آنها کم است) .
برای کاهش توانایی جنسی و تعدیل در این افراد بهترین راه انجام حجامت است . در این افراد نباید از سردی¬هایی مانند کافور استفاده شود و چون کافور کل بدن و روان و مغز را نیز سرد می¬کند .
صفرا 3 تا 7 روز درمان¬پذیر است . حتی سرطان صفراوی ، سریع¬ترین خلط درمان¬پذیر است .رازیانه برای خانم¬ها مناسب می¬باشد . رازیانه حالت هورمون زنانه دارد و خیلی از بیماری¬های زنان را کنترل می¬کند ، بخصوص برای کسانی که پرولاکتین بالا دارند با مصرف عرق رازیانه می¬توانند آن را کنترل کنند .
همچنین برای لطافت صورت ، سینه و ناراحتی گوارشی نیز مناسب می-باشد . برای خیلی از بیماری¬های زنان رازیانه یک داروی اساسی و کلیدی است . همچنین اگر داروی زنان در کنار عرق رازیانه تجویز شود نتیجه درمانی بهتری خواهد داشت . مصرف آن به این صورت است که شب¬ها یک لیوان عرق رازیانه را با یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط کرده و تا چهل شب مصرف می¬شود . فقط در زمانی که Period هستند در چند روز اول نباید مصرف شود .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

ازدیاد صفرا در قلب :
باعث افزایش و یا کاهش نبض می¬شود . نبض زیگزاگ و ضد و نقیض است . در لحظه¬ای که صفرا در قلب زیاد است نبض پر است و زمانی که صفرا از قلب خارج شد نبض منظم می¬گردد .
این افراد تندتند نفس می¬کشند . صفراوی¬ها کمتر عرق می¬کنند و اگر صفرای زیادی باعث عرق شود ، عرق آنها شوره¬ می¬بندد و بدبو است و بوی ترش می¬دهد .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

بعد از غذاهای اعلاء می¬توان سیاهدانه را نام برد . پیام آسمانی نیز در مورد سیاهدانه وجود دارد .

ویژگی¬ها :‌
- بهترین دارو برای کنترل فشارخون است .
- برای درمان بیماری پروستات به کار می¬رود .
- برای درمان بیماری قلبی و عروقی نیز به کار می¬رود .
- برای درمان شب ادراری مفید است و همچنین در شکستگی¬ها با عسل مخلوط می¬کنند که باعث می¬شود که شکستگی زود جوش بخورد .
پیامبر اکرمص : سیاه دانه درمان تمام بیماری¬هاست به غیر از مرگ .
امام صادقع : درمان مرگ دعا است .
توصیه شده است که روزی نصف قاشق چای خوری بعد از خوردن غذا صرف شود .
خانم¬ها باید کمتر از سیاهدانه استفاده کنند زیرا باعث ازدیاد خونریزی در عادات ماهیانه می¬شود و عادات ماهیانه را به هم می¬زند .
سیاهدانه دانه¬های ریز و سیاه رنگی است که معمولاً در قدیم در نان می¬ریختند و گفته می¬شود خوردن حتی سه دانه سیاه دانه در روز بسیار مفید است .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

بعد از غذاهای اعلاء می¬توان سیاهدانه را نام برد . پیام آسمانی نیز در مورد سیاهدانه وجود دارد .

ویژگی¬ها :‌
- بهترین دارو برای کنترل فشارخون است .
- برای درمان بیماری پروستات به کار می¬رود .
- برای درمان بیماری قلبی و عروقی نیز به کار می¬رود .
- برای درمان شب ادراری مفید است و همچنین در شکستگی¬ها با عسل مخلوط می¬کنند که باعث می¬شود که شکستگی زود جوش بخورد .
پیامبر اکرمص : سیاه دانه درمان تمام بیماری¬هاست به غیر از مرگ .
امام صادقع : درمان مرگ دعا است .
توصیه شده است که روزی نصف قاشق چای خوری بعد از خوردن غذا صرف شود .
خانم¬ها باید کمتر از سیاهدانه استفاده کنند زیرا باعث ازدیاد خونریزی در عادات ماهیانه می¬شود و عادات ماهیانه را به هم می¬زند .
سیاهدانه دانه¬های ریز و سیاه رنگی است که معمولاً در قدیم در نان می¬ریختند و گفته می¬شود خوردن حتی سه دانه سیاه دانه در روز بسیار مفید است .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

وعده¬های غذایی :
در طب اسلامی وعده¬های غذایی شامل صبحانه و شام می¬باشد وعدة غذایی نهار نداریم . شام باید بعد از غروب آفتاب و 4 ساعت قبل از خواب خورده شود . در طب اسلامی آمده است که نهار باعث چاقی
می¬شود . غذای حکماء و انبیاء 2 وعده بود و در بهشت نیز غذا 2 وعده است . صبح و شب غذا خوردن باعث تعادل در مزاج می¬شود . خورده خوری (بین این دو وعده غذا خوردن) باعث ایجاد بیماری می¬شود . بعد از خوردن غذا ، چند قدم راه بروید و اینکه بعد از خوردن غذا بلافاصله بخوابید بسیار مضر است . ترک کردن شام بیماری¬زا است چنانچه حضرت علی می¬فرمایند : اگر پول ندارید شام بخورید ، آب بخورید .
صبحانه چهار چوب بدن را می¬سازد و انرژی بدن را تأمین می¬کند و شام سوخت و ساز بدن را زیاد می¬کند . ولی ناهار باعث بزرگ شدن شکم می-شود .
غذاها را می¬توان به دو گروه تقسیم کرد (از لحاظ گرمی و سردی) :
1- گرمی¬ها : کلیه شیرینی¬ها ، تلخی¬ها (به غیر از کافور) شوری¬ها ، قندی¬ها گرم هستند .
2- سردی¬ها : ترشی¬ها ، گس مزه¬ها (مانند خیار ، کیوی) ، بی¬¬مزه¬ها مانند آب سرد هستند .
آب دریاها و اقیانوس¬ها گرم هستند همچنین سفارش به خوردن آب دریا شده است .
به نقل از شهاب بن عبد ربه :‌ نزد امام صادق از دردها و بدگواری-هایی که داشتم اظهار ناراحتی کردم به من فرمود : صبحانه بخور و شام بخور و در فاصلة میان آنها چیزی مخور چرا که موجب تباهی تن است . مگر نشنیده¬ای خداوند می¬فرماید :‌ روزی آنها هر صبح و شب آماده است .
پیامبر خداص : خوردن شام را وا مگذارید هر چند به خوردن دانه¬ای خرمای خشکیده باشد . من بر امت خویش از این بیم دارم که از واگذاردن شام پیری به سراغتان آید چرا که شام مایة نیرومندی پیر و جوان است . باز در جای دیگر می¬فرمایند به زنان خود در دورة نزدیک زایمان خرما بدهید زیرا هر کس که در دورة نزدیک زایمان غذایش خرما باشد فرزندش بردبار زاده خواهد شد . خوراک مریمع هنگامی که عیسی را زاد همین بود .
در حالی که اگر خدا غذای الهی بهتر از خرما برای او سراغ داشت همان را به وی می¬داد .
امام علیع : خرما بخورید که در آن شفای دردها است . کام کودکان خویش را با خرما بگشایید . پیامبر با حسن و حسین چنین کرد .
بسیاری از بیماران می¬باشند که با تمام تلاش¬ها و داروها درمان نمی-شوند زیرا ما فقط به یک بعد قضیه نگاه می¬کنیم و غذاها و داروهای غیر خوراکی مانند غذای انس را در مورد آنها در نظر نمی¬گیریم

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

نحوه و زمان غذا خوردن :
باید از تمام ابزارهای جذب استفاده کرد؛ لب ، زبان و غدد بزاقی و ….. . لقمه¬های باید کوچک بوده و آرام آرام جویده شود . تا گرسنه نشده¬اید وارد سفره نشوید و تا سیر نشدید دست از طعام بکشید زیرا زمانی که گرسنه شده¬اید غدد بزاقی فعال می¬شوند و شروع به ترشح می¬کنند که باعث هضم بهتر غذا می¬شود و همچنین قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید زیرا همچنان غدد بزاقی فعال می¬مانند .
خوردن نمک قبل و بعد از صرف غذا باعث ترشح غدد بزاقی ، استریل کردن فضای دهان می¬شود . نمک بزرگترین داروی بلغم¬ و سواد زدا است .
غذا باید آرام آرام مصرف شود و برای غذا خوردن باید وقت گذاشت و عجله نکرد و باید در محیطی آرام . با نشاط و با افرادی که آنها را دوست دارید نشسته بر روی زمین ، کفش¬ها و حتی جوراب¬ها را در آورده و بعد شروع به خوردن غذا کرد . در غذا خوردن باید غذا را خوب جوید و قبل از آن نباید آن را بلعید .
آب را باید جرعه جرعه نوشید و مزه آن را احساس کرد . بهتر است آب در جام فیروزه¬ای رنگ (آبی و سبز بهترین رنگ برای جامها هستند) باشد . سعی کنید هرگز از نی برای نوشیدن استفاده نکنید زیرا آب قبل از تماس با دهان به سمت حلق می¬رود . آب باید بعد از غذا نوشیده شود نه هنگام غذا خوردن زیرا مانع رابطه غذا و بزاق می¬شود . برای استریل کردن آب ، مقداری سرکه داخل یک پارچ آب می¬ریزیم .
آب ناشتا خوردن بلغم¬زا است . برای صفراوی¬ها و دموی¬ها آب درمانی مناسب است به شرط آن که معده سرد نداشته باشند ولی در بلغمی¬ها و سودایی¬ها آب درمانی بیماری¬زا است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

سر درد های میگرنی که بیشتر کاسه ای است و تمام سر را در بر می گیرند. گاهی فشار مقطعی به سر سردرد را آرام می کند و گاهی درد در سر جابه جا می شود و درد ایجاد می کند.
سردردهای سوداوی درمانشان مشکل و طولانی است.
درمان این افراد داروهای حل کننده ی سودا مانند سکنجبین ، حجامت عام ، حجامت سر ، حجامت ماستوئید می باشد یکی از درمان های مفید استفاده از زالو در پشت گوشها می باشد که گاهی نیاز به 3 الی 5 مرحله تکرار دارد.
زالو درمانی پشت گوشها و حجامت سر از درمان های مفید در بیماران تومور مغزی می باشد که باعث کوچک شدن تومور می شود هم چنین در بیماران CVA(بیماری عروق مغزی) نیز بسیار مفید بوده و باعث بهتر شدن وضعیت بیمار می گردد.
خون گرفتن از ورید صافن(Saphena)نیز مواد انباشته در سر را تخلیه می کند .
درمان بیماران سودایی:ورزش  ،پیاده روی به خصوص پیاده روی روی قلوه سنگ و شن ، مالش پاها بسیار موثر است چون بیشترین سودا در قسمت اندام انتهایی و پاها رسوب می کند که با راه رفتن روی قلوه سنگ باعث کنده شدن این سودا از محل می شود.
برای افراد دیابتیک که دچار دیابتیک foot  می باشند این درمان مفید است .
سودای روان :
اگر ناشی از خون سوخته باشد (دم تبدیل به سودا شده باشد) منجر به دیوانگی و جنون می شود و این افراد خوش هستند و حرفهای فرح بخش می زنند و آواز می خوانند .
اگر ناشی از بلغم سوخته باشد ، خیلی گریه می کنند و الفاظ منفی به کار می برند .
اگز از صفرای سوخته باشد هر دو حالت بالا دیده می شود گاهی شاد و سرخوش ، گاهی غمگین و منفی نگر.
رفتارهای عمومی افراد سوداوی :
- با افزایش سودا انسان خویشتن دوست می شود و خودگرا است و بخشندگی خیلی کم می شود و افراد خسیس می شوند از این رو افرادی هم که خیلی بخشنده و اهل کمک و خیر هستند با ورود به سن سودا کمی بخششان کم می شود.
افراد سوداوی ریزبینی و جزئی نگری دارند و در مسائل مالی بسیار خرده نگر می باشند بنابراین خست جلوه سودا می باشد اگر سودا در روان بالاتر برود نه تنها خود بخشش ندارند ، بلکه از بخشش دیگران نیز دچار ناراحتی میشوند .
خلق ، ابداع ، تراوش اندیشه ی راه گشا را از سوداوی نباید انتظار داشت ممکن است سوداوی ها ترجمه و مونتاژ اندیشه ها را داشته باشند ولی خود نمی توانند خلق کنند . ذهن سوداوی تحلیل گر در مدیریت افراد سوداوی را نباید در راس قرار داد چون این افراد عیوب را بزرگ می کنند و محاسن را منکر می شوند امانت دارهای خوبی هستند و وفادار هستند (صندوق دار بانک ها باید سوداوی باشند).
نگهداری از مخازن ، عتیقه ها و گنج ها باید به افراد سوداوی سپرده شود.
در افراد سوداوی : تمام تفکرات منفی است . احتمالات منفی را و شکست ها را بررسی می کنند (بلغمی ها انعطاف پذیری بیشتر نسبت به سوداوی ها دارند).
سوداویها دیر باورند ولی مسلک خود را شدیدا پای بندند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

تظاهرات سودا در مفاصل:
RA(آرتریت روماتوئید) یا ناشی از بلغم است یا بلغم خشک شده که به سودا تبدیل شده می باشد.
درمان : غذاهای گرم و تر خوراکی به صورت مستمر و استفاده از روغن کنجد موضعی .
بیماری لقوه (داءالرقص) که لرزش ناهمگون است این بیماری به علت رسوب سودا در عروق و اعصاب هم زمان می باشد که درمان این افراد علاوه بر توصیه های غذایی و روغن های که قبلا گفته شد باید سودا را حل کرد و از بدن خارج نمود که بهترین دارو شربت سکنجبین می باشد که اگر با فومول زیر ساخته شود بخش زیادی دارد.
آفتیمون 200 گرم           سرکه 1 لیوان          عرق نعنا 1 تا 3 لیوان
جوشانده شود سپس با 1 الی 2 لیوان عسل مخلوط کرد.
این درمان باید به مدت طولانی و حد اقل 120 روز انجام گیرد.
آفتیمون : (در عربی به دواءالجنون می خوانند) این گیاه در درمان سودا ، سرطان جنون و امراض دماغی مفید است .
1- مسهل سودا و بلغم
2- امراض دماغی و عصبی نظیر سر ، تشنج امتلایی (تشنج ناشی از پر شدن یک مزاج در بدن )
3- باد شکن
حکایت راضی :باشاگردان خویش دیوانه ای پیشان ایشان اوفتاد و در هیچ کس ننگریست مگر در محمدابن زکریا نیک به او نگاه کرد و بخندید. محمد زکریا باز به خانه آمد فرمود مطبوخ آفتیمون بپختن و خوردن شاگردان گفتند که چرا مطبوخ خوردی گفت : خنده ی آن دیوانه که تا وی از جمله   سودای جر با من ندید و با من بخندید چه گفته اند دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید.
در استخوان ها اگر سودا رسوب زیاد کند تبدیل سرطان اسخوان می شود و چون سودا سنگین است در اندام انتهایی بیشتر رسوب می کند و تومورهای استخوانی تحتانی بدخیم تر از اندام فوقانی می باشد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

سودا در پوست : اگزما و خارش می دهد که در اوج سرما و گرما تشدید پیدا می کند . بنا براین در تابستان و زمستان بیشتر دیده می شود سودا اگر از این حد بیشتر شد  ichthyosis (اختلالات پوستی که منجر به پیوسته ریزی می شود) ایجاد می شود که پوست خشکی بیش از حد دارد .
درمان با حجامت تکراری و سکنجبین است .
بیماری Psoriasis (درماتوز فرض ماکولهای قرمز روشن) سرد و خشک یا گرم و خشک است(زگیل سرد و مرطوب است). سودا در پوست صورت و بدن باعث ایجاد لکه های سیاه می شود (Mollscum) که ابتدا در قسمت های کم تحرک رسوب می کند مثل دور چشم ، پیشانی و کتف ها .
در چشم با افزایش سن سودا رسوب کرده و باعث پیرچشمی می شود.
لکه های بارداری نیز سوداوی است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

حرکت و جابه جایی به نفع سودا است .
درمان اصلی : ماساژ ، حرکت ، خوراک های گرم ، جا به جایی و تحول در افکار و روان .
در سوداوی ها بعلت غلیظ بودن و سفت بودن خون حرکت خون کند است به همین دلیل دچار خستگی زودرس شده و همچنین به علت پایین بودن رطوبت دچار بی خوابی می شوند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

بیماری هایی که بر اثر سودا به وجود می آید .
- افزایش سودای غیر طبیعی و سوخته اخلاط ایجاد بیماری های سوداوی می کند که تظاهرات آن در بافته های گوناگون به شرح زیر است :
تن و پوست : خشکی اندام و پوست وجود دارد.
عروق : گزگز ایجاد می شود حالتی شبیه به خارش که در پاها و دست ها یا سایر اندام ها دیده می شود.
در اندام : تیک و پرش اندام به وجود می آید که ممکن است موضعی یا سیستمیک باشد موضعی مانند پرش پلک یا تیک در چشم ها که درمان آن رقیق کردن خون محیطی توسط روغن مالی ، بادکش ، داروهای سودازا و حجامت است.
در حالت منتشر سودا ، در عروق مغز و بدن منتشر بوده و ایجاد پارکینسون می کند.
اگر سودا در عروق عمقی نفوذ کرد به عروق قلب نفوذ کرده و ایجاد نا آرامی ، tachkardia ، bradycardia و نا منظمی در قلب ایجاد می کند گاهی حرکات تند قلب فرد را از خواب بیدار می کند و دلهره و آشوب به وجود می آورد که این حالت با تغییر و جا به جایی وضعیت بدن تغییر می کند .
حرکت و جابه جایی به نفع سودا است .
درمان اصلی : ماساژ ، حرکت ، خوراک های گرم ، جا به جایی و تحول در افکار و روان .
در سوداوی ها بعلت غلیظ بودن و سفت بودن خون حرکت خون کند است به همین دلیل دچار خستگی زودرس شده و همچنین به علت پایین بودن رطوبت دچار بی خوابی می شوند.
سودا در پوست : اگزما و خارش می دهد که در اوج سرما و گرما تشدید پیدا می کند . بنا براین در تابستان و زمستان بیشتر دیده می شود سودا اگر از این حد بیشتر شد  ichthyosis (اختلالات پوستی که منجر به پیوسته ریزی می شود) ایجاد می شود که پوست خشکی بیش از حد دارد .
درمان با حجامت تکراری و سکنجبین است .
بیماری Psoriasis (درماتوز فرض ماکولهای قرمز روشن) سرد و خشک یا گرم و خشک است(زگیل سرد و مرطوب است). سودا در پوست صورت و بدن باعث ایجاد لکه های سیاه می شود (Mollscum) که ابتدا در قسمت های کم تحرک رسوب می کند مثل دور چشم ، پیشانی و کتف ها .
در چشم با افزایش سن سودا رسوب کرده و باعث پیرچشمی می شود.
لکه های بارداری نیز سوداوی است .
تبلور عالی سودا در چشم اب سیاه که در سن غلبه ی سودا ایجاد می شود که برای درمان به ارامی همانگونه که شکل گرفته باید ان را ذوب کرد .
در عروق سندرم tunnel carpal به و جود می آید که درمان آن حجامت عام و سکنجبین به مصرف خوراکی اسفند است.
رسوب سودا در عروق انتهایی روده ایجاد بواسیر می کند.
رسوب سودا در اندام تحتانی ایجاد واریس (Varicosis) می کند.
رسوب سودای سوخته در اندام انتهایی بیماری برگر ایجاد کرده که انتهای انگشتان پا دچار مور مور ، درد و زخم می شود.
دیابت سرد : هم نوعی سودا است که به دلیل غلظت سودای خون به دسته ها و پاها نرسیده پا دچار مور مور و گز گز شدن می شود نبض اندامها کند ، و عروق پنهان می باشد و در لمس پا سرد است (دیابت سرد تبلور بلغم سوخته است) .
درمان : خوراک گرم ، سکنجبین عسلی ، درمان زخم با عسل و روغن زعفران وحجامت و درمان با زالو.
تظاهرات سودا در مفاصل:
RA(آرتریت روماتوئید) یا ناشی از بلغم است یا بلغم خشک شده که به سودا تبدیل شده می باشد.
درمان : غذاهای گرم و تر خوراکی به صورت مستمر و استفاده از روغن کنجد موضعی .
بیماری لقوه (داءالرقص) که لرزش ناهمگون است این بیماری به علت رسوب سودا در عروق و اعصاب هم زمان می باشد که درمان این افراد علاوه بر توصیه های غذایی و روغن های که قبلا گفته شد باید سودا را حل کرد و از بدن خارج نمود که بهترین دارو شربت سکنجبین می باشد که اگر با فومول زیر ساخته شود بخش زیادی دارد.
آفتیمون 200 گرم           سرکه 1 لیوان          عرق نعنا 1 تا 3 لیوان
جوشانده شود سپس با 1 الی 2 لیوان عسل مخلوط کرد.
این درمان باید به مدت طولانی و حد اقل 120 روز انجام گیرد.
آفتیمون : (در عربی به دواءالجنون می خوانند) این گیاه در درمان سودا ، سرطان جنون و امراض دماغی مفید است .
1- مسهل سودا و بلغم
2- امراض دماغی و عصبی نظیر سر ، تشنج امتلایی (تشنج ناشی از پر شدن یک مزاج در بدن )
3- باد شکن
حکایت راضی :باشاگردان خویش دیوانه ای پیشان ایشان اوفتاد و در هیچ کس ننگریست مگر در محمدابن زکریا نیک به او نگاه کرد و بخندید. محمد زکریا باز به خانه آمد فرمود مطبوخ آفتیمون بپختن و خوردن شاگردان گفتند که چرا مطبوخ خوردی گفت : خنده ی آن دیوانه که تا وی از جمله   سودای جر با من ندید و با من بخندید چه گفته اند دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید.
در استخوان ها اگر سودا رسوب زیاد کند تبدیل سرطان اسخوان می شود و چون سودا سنگین است در اندام انتهایی بیشتر رسوب می کند و تومورهای استخوانی تحتانی بدخیم تر از اندام فوقانی می باشد.
هماتوم ، هماآنژیوم ، تومورها و سرطان ها از سودا می باشند.
هر گاه تومورها در سر به وجود آمدند باید از راه منافذ سر (روغن مالی ) چشم ، گوش و بینی درمان کرد.
درمان خوراکی ابتدا مصرف سکنجبین و داروهای محلل سودا و پس از آن موضعی مانند عطسه ، استفاده از قطره در بینی .
سیاه دانه به علت خاصیت (Vasodilatori) واز ودیلاتوری که دارد و همچنین خواص ضد سرطان از دوره های مهم در تومورها و سرطان ها می باشد و یک شیمی درمانی طبیعی می باشد.
در این بیماران روح و روان نیز باید مورد پاکسازی و درمان قرار گیرد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

زمینه های پیدایش سودا
1- مزاج سودایی در سن سودا (25 سالگی به بعد).
2- غم مزمن
3- بی تحرکی
4- استمرار مصرف غذاهای سرد مزاج
5- استمرار مصرف غذاهای سرد مزاج و فریز شده
6- استمرار مصرف غذاهای با پخت تند (سریع)مانند زودپز و مایکروویو و سرخ کردنی ها
7- استمرار مصرف غذاهای حرام
8- استمرار مصرف غذاهای گرم و خشک
9- بیماری مزمن
10- نگرانی مزمن ، بدبینی
11- خشم ، کینه ، نفرت
12- استمرار گناه
13- در معرض گرمای مستمر طبیعی بودن مثل کسانیکه در مناطق گرمسیری زندگی می کنند و کارگرانی که در معرض کوره های آتش کار می کنند.
14- در معرض سرمای مستمر طبیعی بودن مانند کسانی که در قطب زندگی می کنند.
15- در معرض کارهای فکری ریزبودن مانند باز پرس ها .
16- با موبایل زیاد حرف زدن و با کامپیوتر زیاد کار کردن . هیچ وقت پیوسته بیش از دو ساعت نباید با کامپیوتر کار کرد و کارکردن با کامپیوتر حتما باید با فعالیت بدنی همراه باشد.
17- تفاوت جوی . حرکت ضد و نقیض جوی را لمس کردن مانند خلبان ها .
18- در معرض صداهای نا زیبا بودن ، استمرار تماس با صداهای نا موفق با سرشت انسان مانند استمرار تماس با ماشین آلات صنعتی .
19- در معرض نور مستمر بودن . در موقع خواب باید محیط تاریک و بدون صدا باشد.
20- در معرض بوی مستمر تند بودن . بوی مستمر سرد ، بوی مستمر گرم مانند وایتکس . سودا وقتی تبولر پیدا کرد در مغز صدای سوت ایجاد می شود.
21- ضربه های مقطعی به بدن مانند ورزش بوکس
22- گرمی های ضد و نقیض . از اوج گرمی به اوج سردی رفتن مانند حمام سونا اگر بعد از گرمی ناگهان وارد آب سرد شود .
23- در معرض خبرهای آنی سرد بودن
24- ورزش های سنگین و حرفه ای مانند فوتبال ، ورزش سنگین یا نباید انجام شود یا نباید ترک شود .
25- اعتیاد سودا زا است و ترک اعتیاد نیز اگر به یکباره انجام شود ایجاد سودا می کند. بنابراین در ترک اعتیاد ابتدا باید سودا زا داد و بعد فوری اقدام به ترک نمود .
26- فکر زیاد
27- استمرار توجه و تمرکز به یک نقطه مانند : یوگا ، هیپنوتیزم ، مدیتشن.
28- تکرار تماشای فیلم های تحریک کننده .
29- بازی های کامپیوتری و رومان های با پیچ و خم های زیاد.
30- تماشای رنگ های مستمر تیره .
31- زندگی در آپارتمان .
32- عدم تماشای طبیعت و دشت و زندگی در جای محدود .
33- مجموعه ی خوراکی های هورمونی به ویژه مرغ ، سودازا است.
34- مجموعه مواد نگهدارنده .
35- استمرار مصرف سیگار
36- عدم همکاری ، همیاری ، انزوا و گوشه گیری
37- عدم بخشش ، بخل ، کینه ، حسد.
38- مجموعه نوشیدنی های گازدار ، کمبوت ها (نگهداری باید با اشباع شکر باشد مثل مربها تا با افزایش مواد نگهدارنده .)
39- زندگی شهری ، دقتهای مستمر مثل رانندگی و کارهای دیگر ، به دلیل شک های مستمر .
40- انسانهایی که فرصت تخلیه ی صوت و صدا نداشته باشند تخلیه آزادانه بدون تمهیدات اجتماعی
41- مصرف الکل مستمر : بدلیل شدت گرما خون را سوزانده و سودا زا است در آخر عمر نیاز به الکل بیشتر شده و همچنین بد خلق و ریز بین می شود و مانند مصرف مواد مخدر دچار خشکی پوست شده و نیاز دارند دوز مصرفی را بالا ببرند هرچه طبع سرد تر باشد مصرف الکل نیز به همان نسبت بیشتر می شود.
برای درمان سودا باید بدن را تدریجا گرم کرد چون سرعت در درمان ، سودا ایجاد می کند.
42- رفتارها ، وابستگی ها و پایبندی های جدی . هر نوع پایبندی سودازا است . الزام به انجام بعضی کارها . گاهی باید از قالبی که برای خود درست کرده ایم خارج شد و بهم ریختگی است، طول عمر وابسته به عدم وابستگی است.
استمرار پایبندی به یک قاعده ، نفس رفتار یک نظام زیستی ، سودای روانی می آفریند .
43- شادی بیش از حد و اوج ناراحتی و غصه سودازا است. طوری زندگی کنید که اگر تمام دنیا را به شما دادند شاد نشوید و اگر همه را از شما گرفتند ناراحت نشوید ولی باید همیشه شاکر خداوند بود .
44- وسواس سودا زا است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

روان و رفتار
به علت سردی در روان نا آرام و همیشه در فکر هستند و دچار وسواس ، شک و دو دلی می باشند و فکر و خیال فراوان دارند. بدبین ، حساس دارای افکار منفی فراوان ، خود خور و نگران هستند .
تمایل کم به معنویات داشته به حسابگری و مسائل منفی علاقه مند هستند همه سونگر و ریز بین و عاقل هستند ، کم احساس و منطقی می باشند و مجذوب نمی شوند و توان ریسک ندارند و منظم می باشند و ریز بین و دقیق بوده و در انجام کارها به علت وسواسی که دارند یک دنده و لجباز هستند و پی گیر انجام کار هستند.
بهار و تابستان را دوست دارند.
تمایلات جنسی و میل جنسی فراوان دارند ولی توان جنسی کم .
به طور کلی اگر تعریفی از افراد سوداوی بخواهیم داشته باشیم :
این افراد دارای اندامی باریک و کشیده هستند و پوست خشک دارند رفتاری آرام داشته دقیق جدی و خودگرا هستند ، زندگی بدون ریسک می کنند و کمتر رفیق هستند.
سودای طبیعی : سودا استخوان ها را می سازد و غذای اندام های سخت است که مهمترین آنها استخوان می باشد که نقطه ی اتکاء سایر اندام ها است .
بخشی از سودا در طحال انباشته می شود تا 1 – اشتها و تحریک غذا به وجود بیاید 2- محکم کردن دهانه (ورودی) معده تا غذا برگشت نکند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

افراد سوداوی دارای طبع سردو خشک می باشند بنابراین به علت خشکی که در بدن دارند همانند افراد صفراوی دارای اندام باریک کشیده و لاغری می باشند . پوست خشک بوده و این خشکی را در همه ی اندام ها می بینیم (در افراد صفراوی خشکی بیشتر در قسمت صورت و دست دیده می شود ). رنگ پوست تیره وسیاه سبزه رو می باشند . به علت تبع سرد حرارت بدن و پوست همیشه سرد می باشد و پوست خشک و بدون رطوبت می باشد .
مو : رنگ مو خرمایی تا مشکی مو خشک . مجعد و کلفت می باشد و در افراد سوداوی ریزش مو نداریم (ریزش مو بیشتر در تبایع گرم دیده می شود).
پراکندگی موی بدن کم می باشد .
رنگ چشم تیره بوده و اسکلرا سفید مایل به طوسی می باشد .
رنگ لب ها تیره می باشند .
اندام باریک کشیده و خشک می باشد . شانه و کمر و ساق باریک می باشد و شکم فرو رفته می باشد (در صفراوی ها شانه ها متوسط و کمر و ساق پهن و شکم کمی برجستگی دارد ).
عضلات و ماهیچه ها به علت خشکی کشیده و باریک هستند و دست ها و به خصوص پاها همیشه سرد هستند .
عروق و رگها نیمه آشکار و باریک هستند (در طبایع گرم دموی و صفراوی رگها درشت ، آشکار و پهن هستند).
در معاینه ناخن ها ، بستر زیر ناخن تیره رنگ است .
گوارش : تمایل به گرمی ها داشته و به غذاهای ترش علاقه ای ندارند .
دهان و زبان خشک و کم آب می باشد و صبح ها احساس شوری در دهان دارند. احساس گرسنگی دارند ولی خوراک نمی توانند زیاد بخورند .
معده دچار نفخ می شود و یبوست در افراد سوداوی زیاد دیده می شود.
افراد سوداوی تمایل به غذاهای شیرین و شور دارند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:٠۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

تمایلات دفعی (ادرار و مدفوع):
دفع مقطعی ادرار و مدفوع و تمایل به یبوست دارند تخلیه کامل ندارند بلکه بیشتر حالت برش است.
گوارش :
زود گرسنه و زود سیر می شوند گس مزه ها را در حد چند لقمه دوست دارند. به شوری علاقمند هستند ولی آن را هم نمی توانند زیاد بخورند.
استعداد نفخ ، یبوست ، دفع گاز بی اختیار و انگل دارند.
استعداد کلسترول TG ، HTN(علامت اختصاری hypertension) ندارند.
در کارها آرام و مداوم هستند .
در درمان بیماری های سوداوی یکی از داروهای خوب خاکشیر می باشد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٥:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

تمایلات دفعی (ادرار و مدفوع):
دفع مقطعی ادرار و مدفوع و تمایل به یبوست دارند تخلیه کامل ندارند بلکه بیشتر حالت برش است.
گوارش :
زود گرسنه و زود سیر می شوند گس مزه ها را در حد چند لقمه دوست دارند. به شوری علاقمند هستند ولی آن را هم نمی توانند زیاد بخورند.
استعداد نفخ ، یبوست ، دفع گاز بی اختیار و انگل دارند.
استعداد کلسترول TG ، HTN(علامت اختصاری hypertension) ندارند.
در کارها آرام و مداوم هستند .
در درمان بیماری های سوداوی یکی از داروهای خوب خاکشیر می باشد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۳:۳۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

تمایلات دفعی (ادرار و مدفوع):
دفع مقطعی ادرار و مدفوع و تمایل به یبوست دارند تخلیه کامل ندارند بلکه بیشتر حالت برش است.
گوارش :
زود گرسنه و زود سیر می شوند گس مزه ها را در حد چند لقمه دوست دارند. به شوری علاقمند هستند ولی آن را هم نمی توانند زیاد بخورند.
استعداد نفخ ، یبوست ، دفع گاز بی اختیار و انگل دارند.
استعداد کلسترول TG ، HTN(علامت اختصاری hypertension) ندارند.
در کارها آرام و مداوم هستند .
در درمان بیماری های سوداوی یکی از داروهای خوب خاکشیر می باشد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

تمایلات دفعی (ادرار و مدفوع):
دفع مقطعی ادرار و مدفوع و تمایل به یبوست دارند تخلیه کامل ندارند بلکه بیشتر حالت برش است.
گوارش :
زود گرسنه و زود سیر می شوند گس مزه ها را در حد چند لقمه دوست دارند. به شوری علاقمند هستند ولی آن را هم نمی توانند زیاد بخورند.
استعداد نفخ ، یبوست ، دفع گاز بی اختیار و انگل دارند.
استعداد کلسترول TG ، HTN(علامت اختصاری hypertension) ندارند.
در کارها آرام و مداوم هستند .
در درمان بیماری های سوداوی یکی از داروهای خوب خاکشیر می باشد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

تمایلات دفعی (ادرار و مدفوع):
دفع مقطعی ادرار و مدفوع و تمایل به یبوست دارند تخلیه کامل ندارند بلکه بیشتر حالت برش است.
گوارش :
زود گرسنه و زود سیر می شوند گس مزه ها را در حد چند لقمه دوست دارند. به شوری علاقمند هستند ولی آن را هم نمی توانند زیاد بخورند.
استعداد نفخ ، یبوست ، دفع گاز بی اختیار و انگل دارند.
استعداد کلسترول TG ، HTN(علامت اختصاری hypertension) ندارند.
در کارها آرام و مداوم هستند .
در درمان بیماری های سوداوی یکی از داروهای خوب خاکشیر می باشد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٦
comment نظرات ()

 

تمایلات جنسی :
تبلور سودا در اندامهای جنسی        لاغری و چروکیدگی . توانایی جنسی و مقاومت حدود دارد، عشق های گذرا دارند و در معاشقه تا زمانی که از آنان درخواستی نکنند خوب هستند .
سوداوی ها افرادی سمج و آرام بوده ، بلغمی ها می توانند با آنها زندگی کنند. سوداوی ها سوداوی ها را دوست دارند .
تمایلات دفعی (ادرار و مدفوع):
دفع مقطعی ادرار و مدفوع و تمایل به یبوست دارند تخلیه کامل ندارند بلکه بیشتر حالت برش است.
گوارش :
زود گرسنه و زود سیر می شوند گس مزه ها را در حد چند لقمه دوست دارند. به شوری علاقمند هستند ولی آن را هم نمی توانند زیاد بخورند.
استعداد نفخ ، یبوست ، دفع گاز بی اختیار و انگل دارند.
استعداد کلسترول TG ، HTN(علامت اختصاری hypertension) ندارند.
در کارها آرام و مداوم هستند .
در درمان بیماری های سوداوی یکی از داروهای خوب خاکشیر می باشد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

افراد سوداوی دارای طبع سردو خشک می باشند بنابراین به علت خشکی که در بدن دارند همانند افراد صفراوی دارای اندام باریک کشیده و لاغری می باشند . پوست خشک بوده و این خشکی را در همه ی اندام ها می بینیم (در افراد صفراوی خشکی بیشتر در قسمت صورت و دست دیده می شود ). رنگ پوست تیره وسیاه سبزه رو می باشند . به علت تبع سرد حرارت بدن و پوست همیشه سرد می باشد و پوست خشک و بدون رطوبت می باشد .
مو : رنگ مو خرمایی تا مشکی مو خشک . مجعد و کلفت می باشد و در افراد سوداوی ریزش مو نداریم (ریزش مو بیشتر در تبایع گرم دیده می شود).
پراکندگی موی بدن کم می باشد .
رنگ چشم تیره بوده و اسکلرا سفید مایل به طوسی می باشد .
رنگ لب ها تیره می باشند .
اندام باریک کشیده و خشک می باشد . شانه و کمر و ساق باریک می باشد و شکم فرو رفته می باشد (در صفراوی ها شانه ها متوسط و کمر و ساق پهن و شکم کمی برجستگی دارد ).
عضلات و ماهیچه ها به علت خشکی کشیده و باریک هستند و دست ها و به خصوص پاها همیشه سرد هستند .
عروق و رگها نیمه آشکار و باریک هستند (در طبایع گرم دموی و صفراوی رگها درشت ، آشکار و پهن هستند).
در معاینه ناخن ها ، بستر زیر ناخن تیره رنگ است .
گوارش : تمایل به گرمی ها داشته و به غذاهای ترش علاقه ای ندارند .
دهان و زبان خشک و کم آب می باشد و صبح ها احساس شوری در دهان دارند. احساس گرسنگی دارند ولی خوراک نمی توانند زیاد بخورند .
معده دچار نفخ می شود و یبوست در افراد سوداوی زیاد دیده می شود.
افراد سوداوی تمایل به غذاهای شیرین و شور دارند .
روان و رفتار
به علت سردی در روان نا آرام و همیشه در فکر هستند و دچار وسواس ، شک و دو دلی می باشند و فکر و خیال فراوان دارند. بدبین ، حساس دارای افکار منفی فراوان ، خود خور و نگران هستند .
تمایل کم به معنویات داشته به حسابگری و مسائل منفی علاقه مند هستند همه سونگر و ریز بین و عاقل هستند ، کم احساس و منطقی می باشند و مجذوب نمی شوند و توان ریسک ندارند و منظم می باشند و ریز بین و دقیق بوده و در انجام کارها به علت وسواسی که دارند یک دنده و لجباز هستند و پی گیر انجام کار هستند.
بهار و تابستان را دوست دارند.
تمایلات جنسی و میل جنسی فراوان دارند ولی توان جنسی کم .
به طور کلی اگر تعریفی از افراد سوداوی بخواهیم داشته باشیم :
این افراد دارای اندامی باریک و کشیده هستند و پوست خشک دارند رفتاری آرام داشته دقیق جدی و خودگرا هستند ، زندگی بدون ریسک می کنند و کمتر رفیق هستند.
سودای طبیعی : سودا استخوان ها را می سازد و غذای اندام های سخت است که مهمترین آنها استخوان می باشد که نقطه ی اتکاء سایر اندام ها است .
بخشی از سودا در طحال انباشته می شود تا 1 – اشتها و تحریک غذا به وجود بیاید 2- محکم کردن دهانه (ورودی) معده تا غذا برگشت نکند .
سودای غیر طبیعی :
1- از سوخته صفرا
2- از خاکستر بلغم (دردرمان باید احتیاط کنیم به سرعت بلغم زدایی نکنیم و گرنه بلغم سوخته و سودا تبدیل می شود و بیماری را تشدید می کند).
3- از خاکستر و سوخته خون که به علت افزایش بیش از حد خون به وجود می آید .
4- از خاکستر سودای طبیعی که اگر سودای طبیعی جریان نداشته باشد رسوب می کند و سودای نا طبیعی به وجود می آید .
بطور کلی از 3 راه سودای غیر طبیعی بوجود می اید.
1- گوارش ، (استمرار سرد یا گرم) .
2- رفتار و پندار (غم و شادی های مستمر و کینه ی طولانی) .
3- محیط اجتماعی (موقعیت جغرافیایی و شغل) .
به مناسبت مسیر پیدایش ، سودا در آن منطقه تظاهر پیدا می کند . مثلا پایی که بر اثر سرمازدگی شدید یخ کرده حال با کمی سرما همان منطقه شروع به درد گرفتن می کند یا کسی که بر اثر تماس طولانی با بوی نا مطبوع و صوت دچار بیماری شده با تماس مجدد با آن بو و صدا دچار همان بیماری می شود . که برای درمان سودا علاوه بر درمان سیستمیک و رقیق کردن سودا و دفع آن باید سودا را در همان محلی که به وجود آمده از همان محل خارج کرد.
زمینه های پیدایش سودا
1- مزاج سودایی در سن سودا (25 سالگی به بعد).
2- غم مزمن
3- بی تحرکی
4- استمرار مصرف غذاهای سرد مزاج
5- استمرار مصرف غذاهای سرد مزاج و فریز شده
6- استمرار مصرف غذاهای با پخت تند (سریع)مانند زودپز و مایکروویو و سرخ کردنی ها
7- استمرار مصرف غذاهای حرام
8- استمرار مصرف غذاهای گرم و خشک
9- بیماری مزمن
10- نگرانی مزمن ، بدبینی
11- خشم ، کینه ، نفرت
12- استمرار گناه
13- در معرض گرمای مستمر طبیعی بودن مثل کسانیکه در مناطق گرمسیری زندگی می کنند و کارگرانی که در معرض کوره های آتش کار می کنند.
14- در معرض سرمای مستمر طبیعی بودن مانند کسانی که در قطب زندگی می کنند.
15- در معرض کارهای فکری ریزبودن مانند باز پرس ها .
16- با موبایل زیاد حرف زدن و با کامپیوتر زیاد کار کردن . هیچ وقت پیوسته بیش از دو ساعت نباید با کامپیوتر کار کرد و کارکردن با کامپیوتر حتما باید با فعالیت بدنی همراه باشد.
17- تفاوت جوی . حرکت ضد و نقیض جوی را لمس کردن مانند خلبان ها .
18- در معرض صداهای نا زیبا بودن ، استمرار تماس با صداهای نا موفق با سرشت انسان مانند استمرار تماس با ماشین آلات صنعتی .
19- در معرض نور مستمر بودن . در موقع خواب باید محیط تاریک و بدون صدا باشد.
20- در معرض بوی مستمر تند بودن . بوی مستمر سرد ، بوی مستمر گرم مانند وایتکس . سودا وقتی تبولر پیدا کرد در مغز صدای سوت ایجاد می شود.
21- ضربه های مقطعی به بدن مانند ورزش بوکس
22- گرمی های ضد و نقیض . از اوج گرمی به اوج سردی رفتن مانند حمام سونا اگر بعد از گرمی ناگهان وارد آب سرد شود .
23- در معرض خبرهای آنی سرد بودن
24- ورزش های سنگین و حرفه ای مانند فوتبال ، ورزش سنگین یا نباید انجام شود یا نباید ترک شود .
25- اعتیاد سودا زا است و ترک اعتیاد نیز اگر به یکباره انجام شود ایجاد سودا می کند. بنابراین در ترک اعتیاد ابتدا باید سودا زا داد و بعد فوری اقدام به ترک نمود .
26- فکر زیاد
27- استمرار توجه و تمرکز به یک نقطه مانند : یوگا ، هیپنوتیزم ، مدیتشن.
28- تکرار تماشای فیلم های تحریک کننده .
29- بازی های کامپیوتری و رومان های با پیچ و خم های زیاد.
30- تماشای رنگ های مستمر تیره .
31- زندگی در آپارتمان .
32- عدم تماشای طبیعت و دشت و زندگی در جای محدود .
33- مجموعه ی خوراکی های هورمونی به ویژه مرغ ، سودازا است.
34- مجموعه مواد نگهدارنده .
35- استمرار مصرف سیگار
36- عدم همکاری ، همیاری ، انزوا و گوشه گیری
37- عدم بخشش ، بخل ، کینه ، حسد.
38- مجموعه نوشیدنی های گازدار ، کمبوت ها (نگهداری باید با اشباع شکر باشد مثل مربها تا با افزایش مواد نگهدارنده .)
39- زندگی شهری ، دقتهای مستمر مثل رانندگی و کارهای دیگر ، به دلیل شک های مستمر .
40- انسانهایی که فرصت تخلیه ی صوت و صدا نداشته باشند تخلیه آزادانه بدون تمهیدات اجتماعی
41- مصرف الکل مستمر : بدلیل شدت گرما خون را سوزانده و سودا زا است در آخر عمر نیاز به الکل بیشتر شده و همچنین بد خلق و ریز بین می شود و مانند مصرف مواد مخدر دچار خشکی پوست شده و نیاز دارند دوز مصرفی را بالا ببرند هرچه طبع سرد تر باشد مصرف الکل نیز به همان نسبت بیشتر می شود.
برای درمان سودا باید بدن را تدریجا گرم کرد چون سرعت در درمان ، سودا ایجاد می کند.
42- رفتارها ، وابستگی ها و پایبندی های جدی . هر نوع پایبندی سودازا است . الزام به انجام بعضی کارها . گاهی باید از قالبی که برای خود درست کرده ایم خارج شد و بهم ریختگی است، طول عمر وابسته به عدم وابستگی است.
استمرار پایبندی به یک قاعده ، نفس رفتار یک نظام زیستی ، سودای روانی می آفریند .
43- شادی بیش از حد و اوج ناراحتی و غصه سودازا است. طوری زندگی کنید که اگر تمام دنیا را به شما دادند شاد نشوید و اگر همه را از شما گرفتند ناراحت نشوید ولی باید همیشه شاکر خداوند بود .
44- وسواس سودا زا است.
بیماری هایی که بر اثر سودا به وجود می آید .
- افزایش سودای غیر طبیعی و سوخته اخلاط ایجاد بیماری های سوداوی می کند که تظاهرات آن در بافته های گوناگون به شرح زیر است :
تن و پوست : خشکی اندام و پوست وجود دارد.
عروق : گزگز ایجاد می شود حالتی شبیه به خارش که در پاها و دست ها یا سایر اندام ها دیده می شود.
در اندام : تیک و پرش اندام به وجود می آید که ممکن است موضعی یا سیستمیک باشد موضعی مانند پرش پلک یا تیک در چشم ها که درمان آن رقیق کردن خون محیطی توسط روغن مالی ، بادکش ، داروهای سودازا و حجامت است.
در حالت منتشر سودا ، در عروق مغز و بدن منتشر بوده و ایجاد پارکینسون می کند.
اگر سودا در عروق عمقی نفوذ کرد به عروق قلب نفوذ کرده و ایجاد نا آرامی ، tachkardia ، bradycardia و نا منظمی در قلب ایجاد می کند گاهی حرکات تند قلب فرد را از خواب بیدار می کند و دلهره و آشوب به وجود می آورد که این حالت با تغییر و جا به جایی وضعیت بدن تغییر می کند .
حرکت و جابه جایی به نفع سودا است .
درمان اصلی : ماساژ ، حرکت ، خوراک های گرم ، جا به جایی و تحول در افکار و روان .
در سوداوی ها بعلت غلیظ بودن و سفت بودن خون حرکت خون کند است به همین دلیل دچار خستگی زودرس شده و همچنین به علت پایین بودن رطوبت دچار بی خوابی می شوند.
سودا در پوست : اگزما و خارش می دهد که در اوج سرما و گرما تشدید پیدا می کند . بنا براین در تابستان و زمستان بیشتر دیده می شود سودا اگر از این حد بیشتر شد  ichthyosis (اختلالات پوستی که منجر به پیوسته ریزی می شود) ایجاد می شود که پوست خشکی بیش از حد دارد .
درمان با حجامت تکراری و سکنجبین است .
بیماری Psoriasis (درماتوز فرض ماکولهای قرمز روشن) سرد و خشک یا گرم و خشک است(زگیل سرد و مرطوب است). سودا در پوست صورت و بدن باعث ایجاد لکه های سیاه می شود (Mollscum) که ابتدا در قسمت های کم تحرک رسوب می کند مثل دور چشم ، پیشانی و کتف ها .
در چشم با افزایش سن سودا رسوب کرده و باعث پیرچشمی می شود.
لکه های بارداری نیز سوداوی است .
تبلور عالی سودا در چشم اب سیاه که در سن غلبه ی سودا ایجاد می شود که برای درمان به ارامی همانگونه که شکل گرفته باید ان را ذوب کرد .
در عروق سندرم tunnel carpal به و جود می آید که درمان آن حجامت عام و سکنجبین به مصرف خوراکی اسفند است.
رسوب سودا در عروق انتهایی روده ایجاد بواسیر می کند.
رسوب سودا در اندام تحتانی ایجاد واریس (Varicosis) می کند.
رسوب سودای سوخته در اندام انتهایی بیماری برگر ایجاد کرده که انتهای انگشتان پا دچار مور مور ، درد و زخم می شود.
دیابت سرد : هم نوعی سودا است که به دلیل غلظت سودای خون به دسته ها و پاها نرسیده پا دچار مور مور و گز گز شدن می شود نبض اندامها کند ، و عروق پنهان می باشد و در لمس پا سرد است (دیابت سرد تبلور بلغم سوخته است) .
درمان : خوراک گرم ، سکنجبین عسلی ، درمان زخم با عسل و روغن زعفران وحجامت و درمان با زالو.
تظاهرات سودا در مفاصل:
RA(آرتریت روماتوئید) یا ناشی از بلغم است یا بلغم خشک شده که به سودا تبدیل شده می باشد.
درمان : غذاهای گرم و تر خوراکی به صورت مستمر و استفاده از روغن کنجد موضعی .
بیماری لقوه (داءالرقص) که لرزش ناهمگون است این بیماری به علت رسوب سودا در عروق و اعصاب هم زمان می باشد که درمان این افراد علاوه بر توصیه های غذایی و روغن های که قبلا گفته شد باید سودا را حل کرد و از بدن خارج نمود که بهترین دارو شربت سکنجبین می باشد که اگر با فومول زیر ساخته شود بخش زیادی دارد.
آفتیمون 200 گرم           سرکه 1 لیوان          عرق نعنا 1 تا 3 لیوان
جوشانده شود سپس با 1 الی 2 لیوان عسل مخلوط کرد.
این درمان باید به مدت طولانی و حد اقل 120 روز انجام گیرد.
آفتیمون : (در عربی به دواءالجنون می خوانند) این گیاه در درمان سودا ، سرطان جنون و امراض دماغی مفید است .
1- مسهل سودا و بلغم
2- امراض دماغی و عصبی نظیر سر ، تشنج امتلایی (تشنج ناشی از پر شدن یک مزاج در بدن )
3- باد شکن
حکایت راضی :باشاگردان خویش دیوانه ای پیشان ایشان اوفتاد و در هیچ کس ننگریست مگر در محمدابن زکریا نیک به او نگاه کرد و بخندید. محمد زکریا باز به خانه آمد فرمود مطبوخ آفتیمون بپختن و خوردن شاگردان گفتند که چرا مطبوخ خوردی گفت : خنده ی آن دیوانه که تا وی از جمله   سودای جر با من ندید و با من بخندید چه گفته اند دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید.
در استخوان ها اگر سودا رسوب زیاد کند تبدیل سرطان اسخوان می شود و چون سودا سنگین است در اندام انتهایی بیشتر رسوب می کند و تومورهای استخوانی تحتانی بدخیم تر از اندام فوقانی می باشد.
هماتوم ، هماآنژیوم ، تومورها و سرطان ها از سودا می باشند.
هر گاه تومورها در سر به وجود آمدند باید از راه منافذ سر (روغن مالی ) چشم ، گوش و بینی درمان کرد.
درمان خوراکی ابتدا مصرف سکنجبین و داروهای محلل سودا و پس از آن موضعی مانند عطسه ، استفاده از قطره در بینی .
سیاه دانه به علت خاصیت (Vasodilatori) واز ودیلاتوری که دارد و همچنین خواص ضد سرطان از دوره های مهم در تومورها و سرطان ها می باشد و یک شیمی درمانی طبیعی می باشد.
در این بیماران روح و روان نیز باید مورد پاکسازی و درمان قرار گیرد.
مغز و اعصاب
سر درد های میگرنی که بیشتر کاسه ای است و تمام سر را در بر می گیرند. گاهی فشار مقطعی به سر سردرد را آرام می کند و گاهی درد در سر جابه جا می شود و درد ایجاد می کند.
سردردهای سوداوی درمانشان مشکل و طولانی است.
درمان این افراد داروهای حل کننده ی سودا مانند سکنجبین ، حجامت عام ، حجامت سر ، حجامت ماستوئید می باشد یکی از درمان های مفید استفاده از زالو در پشت گوشها می باشد که گاهی نیاز به 3 الی 5 مرحله تکرار دارد.
زالو درمانی پشت گوشها و حجامت سر از درمان های مفید در بیماران تومور مغزی می باشد که باعث کوچک شدن تومور می شود هم چنین در بیماران CVA(بیماری عروق مغزی) نیز بسیار مفید بوده و باعث بهتر شدن وضعیت بیمار می گردد.
خون گرفتن از ورید صافن(Saphena)نیز مواد انباشته در سر را تخلیه می کند .
درمان بیماران سودایی:ورزش  ،پیاده روی به خصوص پیاده روی روی قلوه سنگ و شن ، مالش پاها بسیار موثر است چون بیشترین سودا در قسمت اندام انتهایی و پاها رسوب می کند که با راه رفتن روی قلوه سنگ باعث کنده شدن این سودا از محل می شود.
برای افراد دیابتیک که دچار دیابتیک foot  می باشند این درمان مفید است .
سودای روان :
اگر ناشی از خون سوخته باشد (دم تبدیل به سودا شده باشد) منجر به دیوانگی و جنون می شود و این افراد خوش هستند و حرفهای فرح بخش می زنند و آواز می خوانند .
اگر ناشی از بلغم سوخته باشد ، خیلی گریه می کنند و الفاظ منفی به کار می برند .
اگز از صفرای سوخته باشد هر دو حالت بالا دیده می شود گاهی شاد و سرخوش ، گاهی غمگین و منفی نگر.
رفتارهای عمومی افراد سوداوی :
- با افزایش سودا انسان خویشتن دوست می شود و خودگرا است و بخشندگی خیلی کم می شود و افراد خسیس می شوند از این رو افرادی هم که خیلی بخشنده و اهل کمک و خیر هستند با ورود به سن سودا کمی بخششان کم می شود.
افراد سوداوی ریزبینی و جزئی نگری دارند و در مسائل مالی بسیار خرده نگر می باشند بنابراین خست جلوه سودا می باشد اگر سودا در روان بالاتر برود نه تنها خود بخشش ندارند ، بلکه از بخشش دیگران نیز دچار ناراحتی میشوند .
خلق ، ابداع ، تراوش اندیشه ی راه گشا را از سوداوی نباید انتظار داشت ممکن است سوداوی ها ترجمه و مونتاژ اندیشه ها را داشته باشند ولی خود نمی توانند خلق کنند . ذهن سوداوی تحلیل گر در مدیریت افراد سوداوی را نباید در راس قرار داد چون این افراد عیوب را بزرگ می کنند و محاسن را منکر می شوند امانت دارهای خوبی هستند و وفادار هستند (صندوق دار بانک ها باید سوداوی باشند).
نگهداری از مخازن ، عتیقه ها و گنج ها باید به افراد سوداوی سپرده شود.
در افراد سوداوی : تمام تفکرات منفی است . احتمالات منفی را و شکست ها را بررسی می کنند (بلغمی ها انعطاف پذیری بیشتر نسبت به سوداوی ها دارند).
سوداویها دیر باورند ولی مسلک خود را شدیدا پای بندند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:٢۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

تغذیه و انواع غذاها
مجموعه بهره¬مندهای انسان در دو بعد جسم و روان از راه¬های گوناگون راه تغذیه می¬گویند .
انواع غذا در طب اسلامی :
در طب اسلامی از 8 نوع غذا نام برده شده است :
1- غذاهای خوراکی ، نوشیدنی و بلعیدنی 5- غذاهای جذبی (لمسی)
2- غذاهای شنیداری 6- غذاهای بویایی
3- غذاهای پنداری 7- غذاهای جنسی
4- غذاهای دیداری 8- غذاهای انسی

غذاهای خوراکی :‌
مجموعه بهره¬مندی¬های انسان از آنچه که می¬نوشد و می¬بلعد را می¬گویند که خود به دو گروه عمده تقسیم می¬شوند :
الف) غذاهای برتر (سیدالاغذیه) : این غذاها اعلاء هستند و شامل آب ، عسل ، نان ، خرما ، انجیر، زیتون، انار ، سیب ، انگور (کشمش) ، شیر و بادام .
ب) غذاهای پست : در قرآن کریم سوره بقره از آنها بعنوان غذای پست یاد شده است .
پیامبر اکرم (ص) فرمودند : سیر سبزی خوبی است لکن من از آن نمی-خورم و آب زیاد می¬خورم تا بتوانم خرما بخورم.
همه گیاهان دارای درک و معنویت می¬باشند . اگر با گیاهان صحبت کنید و یا در موقع کاشتن کلمات مثبت بگویید ، یا در هنگام کاشت نام خدا آورده شود و صلوات فرستاده شود ، گیاه رشد بیشتری پیدا می¬کند و در شرایط آب و هوایی مختلف خود را نگاه داشته و میوه¬های بهتری می¬دهند . اما بعضی از گیاهان دارای درک و فهم بیشتری نسبت به سایر گیاهان می¬باشند مانند خرما و زیتون . تمام گیاهان اگر شاخه¬ها و سر آن را هرس کنند رشد بیشتری می¬کند و محصول بهتری می-دهد به غیر از خرما که اگر سر آن را بزنند از بین می¬رود . کود انسان به عنوان یکی از بهترین کودها برای رشد گیاهان می¬باشد منتهی اگر به درخت زیتون کود انسانی داده شود محصول نمی¬دهد . در جنوب کشورمان برای کاشتن خرما از افراد مخصوص استفاده می¬کنند که وقتی این افراد درخت را می¬کارند خرما محصول بیشتری می¬دهد . در یونان قدیم نیز برای کاشتن درخت زیتون از دختران باکره استفاده می¬کردند زیرا گناه کمتری مرتکب شده بودند .

عسل :
در قرآن دو جا کلمه شفاء به کار برده شده است ، یکی خود قرآن که شفا برای مومنان است و دوم عسل که شفا برای همه مردم است . خداوند تبارک و تعالی می¬فرمایند : ما به او وحی کردیم تا خاضعانه راههای ما را بپیماید تسبیح¬گوی پروردگارش باشد .
حضرت علیع فرمودند : عسل 1000 بیماری را درمان و از هزار بیماری پیشگیری می¬کند . رسول اکرمص می¬فرمایند : بر شما باد نوشیدن عسل و قسم به کسی که جانم در دست اوست . هیچ خانه¬ای نیست که عسل در آن باشد مگر اینکه ملائک برای اهل آن خانه طلب استغار می¬کنند و اگر مردی عسل بنوشد هزار نوع دارو وارد بدنش می¬شود و هزار نوع درد از بدنش خارج می¬شود و اگر بمیرد در بدنش باقی می¬ماند و همچنین اضافه می¬نماید که قلب مؤمن شیرینی است و شیرینی را دوست دارد .
امام رضا(ع): نیز در مورد عسل می¬فرمایند : بر شما باد خوردن عسل و سیاه دانه . عسل براساس متن قرآن شفاء دهندة همه بیماری¬ها است و هر کس عسل را در ناشتا و یا گرسنگی میل کند بلغم خونش قطع می¬گردد و صفرایش می¬شکند و کاهش می¬یابد و سودایش نیز قطع می¬شود .
بوعلی¬سینا معتقد است که عسل حامل دارو به موضع درد است (Carrier) ، از این جهت وقتی که بخواهیم اثرات درمانی یک دارو را سریعتر دریابیم این دارو را با عسل مخلوط می¬کنیم .
خواص عسل :‌
- عسل دافع بلغم است و به همین علت بسیاری از بیماری¬هایی که منشاء بلغم دارند با خوردن عسل بهبود پیدا می¬کند و یا پیشگیری می-شود مانند افسردگی¬ها و ناراحتی¬های گوارشی و نفخ شکم و ……
- عسل خیلی سریع جذب خون می¬شود و در خونسازی اثر بسیار مطلوبی دارد و در افت فشارخون باعث بالا رفتن سریع فشارخون می¬شود و از کاهش فشارخون جلوگیری می¬کند .
- عسل شامل انواع اقسام پروتئین¬ها و Ca است و باعث افزایش کلسیم خون می¬شود .
- عسل برای درمان شب ادراری کودکان مؤثر است . باید از خوردن غذای سرد در شب پرهیز کنند .
- عسل در سالخوردگان باعث افزایش قدرت جسمی و ذهنی می¬شود .
- عسل خاصیت آنتی¬بیوتیکی بالایی دارد و برای عفونت¬های پوستی و داخلی بسیار مؤثر است .
- عسل خراب نمی¬شود و سالهای سال ماندگاری دارد .
- عسل بهترین دارو جهت سوختگی¬ها و زخم¬ها مثل زخم بستر می¬باشد به طوری که وقتی روی زخمی عسل می¬ریزند از درونی¬ترین لایه شروع به بسترسازی می¬کند و باعث بهبود زخم می¬شود . در سوختگی عمیق عسل را با روغن زیتون مخلوط می¬کنند .
- عسل خاصیت نگهدارندگی قوی دارد . اگر عضوی از بدن قطع شده باشد و دسترسی به پزشک نیز نیز مقدور
نمی¬باشد می¬توان آن را برای مدتهای طولانی در عسل نگاه داشت . قرار دادن جسد در عسل مانع فساد آن می¬شود .
- عسل برای خشک کردن گیاهان نیز به کار می¬رود .
- عسل در جراحاتی که نیاز به بخیه دارند اگر در محل ابتدا عسل بریزند و بعد بخیه کنند ، بخیه زود جوش می¬خورد و عوارض بعد از عمل را نیز کم می¬کند .
- عسل برای عفونت¬های واژینال ، شستشوی رحم و همچنین نازایی بسیار مفید است .
- عسل بیماریهای ریوی ، گرفتگی صدا ، عفونت¬های چشم و گوش با عسل قابل درمان است .
- عسل زدایندة مزاج بلغم و سپس سودا است .
- عسل باز کننده عروق است و در بیماران مبتلا به بیماری قلبی و عروقی بسیار مفید است . عسل دافع رطوبت از ژرفای بدن است .
- عسل پادزهر سم است و در مسمومیت بسیار کارایی دارد .
ترجمه آیه¬ای از قرآن :
پروردگار تو به زنبور عسل الهام کرده که از کوه خانه بگیرد و آنچه بنیاد می¬کنند . سپس از همة میوه¬ها بخورد و راه¬های پروردگارش را فرمان بردارانه بپوید . (آنگاه) از درون (شکم) آن شهدی که با رنگ¬های گوناگون است بیرون می¬آید . در آن برای مردم درمانی است . راستی در این (زندگی زنبوران) برای مردمی که تفکر می¬کنند نشانه-هایی (از قدرت الهی) است . نحل آیه 68 و 69
پیامبر اکرمص : بر شما باد بر دو درمان ، عسل و قران . همچنین در جای دیگر می¬فرمایند نزد من برای زن تازه زا درمانی همانند خرما و برای بیماری درمانی همانند عسل وجود ندارد . باز می¬فرمایند : اگر در چیزی درمان باشد در نیشتر حجامتگر یا نوشیدنی از عسل است .
امام علیع : عسل شفای هر بیماری است و بیماری هم در آن نیست بلغم را کم می¬کند و دل را جلا می¬دهد .
امام جعفرصادقع : مردم به چیزی همانند عسل درمان نجسته¬اند .
نحوه و زمان غذا خوردن :
باید از تمام ابزارهای جذب استفاده کرد؛ لب ، زبان و غدد بزاقی و ….. . لقمه¬های باید کوچک بوده و آرام آرام جویده شود . تا گرسنه نشده¬اید وارد سفره نشوید و تا سیر نشدید دست از طعام بکشید زیرا زمانی که گرسنه شده¬اید غدد بزاقی فعال می¬شوند و شروع به ترشح می¬کنند که باعث هضم بهتر غذا می¬شود و همچنین قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید زیرا همچنان غدد بزاقی فعال می¬مانند .
خوردن نمک قبل و بعد از صرف غذا باعث ترشح غدد بزاقی ، استریل کردن فضای دهان می¬شود . نمک بزرگترین داروی بلغم¬ و سواد زدا است .
غذا باید آرام آرام مصرف شود و برای غذا خوردن باید وقت گذاشت و عجله نکرد و باید در محیطی آرام . با نشاط و با افرادی که آنها را دوست دارید نشسته بر روی زمین ، کفش¬ها و حتی جوراب¬ها را در آورده و بعد شروع به خوردن غذا کرد . در غذا خوردن باید غذا را خوب جوید و قبل از آن نباید آن را بلعید .
آب را باید جرعه جرعه نوشید و مزه آن را احساس کرد . بهتر است آب در جام فیروزه¬ای رنگ (آبی و سبز بهترین رنگ برای جامها هستند) باشد . سعی کنید هرگز از نی برای نوشیدن استفاده نکنید زیرا آب قبل از تماس با دهان به سمت حلق می¬رود . آب باید بعد از غذا نوشیده شود نه هنگام غذا خوردن زیرا مانع رابطه غذا و بزاق می¬شود . برای استریل کردن آب ، مقداری سرکه داخل یک پارچ آب می¬ریزیم .
آب ناشتا خوردن بلغم¬زا است . برای صفراوی¬ها و دموی¬ها آب درمانی مناسب است به شرط آن که معده سرد نداشته باشند ولی در بلغمی¬ها و سودایی¬ها آب درمانی بیماری¬زا است .
وعده¬های غذایی :
در طب اسلامی وعده¬های غذایی شامل صبحانه و شام می¬باشد وعدة غذایی نهار نداریم . شام باید بعد از غروب آفتاب و 4 ساعت قبل از خواب خورده شود . در طب اسلامی آمده است که نهار باعث چاقی
می¬شود . غذای حکماء و انبیاء 2 وعده بود و در بهشت نیز غذا 2 وعده است . صبح و شب غذا خوردن باعث تعادل در مزاج می¬شود . خورده خوری (بین این دو وعده غذا خوردن) باعث ایجاد بیماری می¬شود . بعد از خوردن غذا ، چند قدم راه بروید و اینکه بعد از خوردن غذا بلافاصله بخوابید بسیار مضر است . ترک کردن شام بیماری¬زا است چنانچه حضرت علی می¬فرمایند : اگر پول ندارید شام بخورید ، آب بخورید .
صبحانه چهار چوب بدن را می¬سازد و انرژی بدن را تأمین می¬کند و شام سوخت و ساز بدن را زیاد می¬کند . ولی ناهار باعث بزرگ شدن شکم می-شود .
غذاها را می¬توان به دو گروه تقسیم کرد (از لحاظ گرمی و سردی) :
1- گرمی¬ها : کلیه شیرینی¬ها ، تلخی¬ها (به غیر از کافور) شوری¬ها ، قندی¬ها گرم هستند .
2- سردی¬ها : ترشی¬ها ، گس مزه¬ها (مانند خیار ، کیوی) ، بی¬¬مزه¬ها مانند آب سرد هستند .
آب دریاها و اقیانوس¬ها گرم هستند همچنین سفارش به خوردن آب دریا شده است .
به نقل از شهاب بن عبد ربه :‌ نزد امام صادق از دردها و بدگواری-هایی که داشتم اظهار ناراحتی کردم به من فرمود : صبحانه بخور و شام بخور و در فاصلة میان آنها چیزی مخور چرا که موجب تباهی تن است . مگر نشنیده¬ای خداوند می¬فرماید :‌ روزی آنها هر صبح و شب آماده است .
پیامبر خداص : خوردن شام را وا مگذارید هر چند به خوردن دانه¬ای خرمای خشکیده باشد . من بر امت خویش از این بیم دارم که از واگذاردن شام پیری به سراغتان آید چرا که شام مایة نیرومندی پیر و جوان است . باز در جای دیگر می¬فرمایند به زنان خود در دورة نزدیک زایمان خرما بدهید زیرا هر کس که در دورة نزدیک زایمان غذایش خرما باشد فرزندش بردبار زاده خواهد شد . خوراک مریمع هنگامی که عیسی را زاد همین بود .
در حالی که اگر خدا غذای الهی بهتر از خرما برای او سراغ داشت همان را به وی می¬داد .
امام علیع : خرما بخورید که در آن شفای دردها است . کام کودکان خویش را با خرما بگشایید . پیامبر با حسن و حسین چنین کرد .
بسیاری از بیماران می¬باشند که با تمام تلاش¬ها و داروها درمان نمی-شوند زیرا ما فقط به یک بعد قضیه نگاه می¬کنیم و غذاها و داروهای غیر خوراکی مانند غذای انس را در مورد آنها در نظر نمی¬گیریم .

سیاه دانه :
بعد از غذاهای اعلاء می¬توان سیاهدانه را نام برد . پیام آسمانی نیز در مورد سیاهدانه وجود دارد . پیامبر می¬فرماید در شب معراج به سه چیز امر شدم : 1- انجام حجامت 2- خوردن سیاه دانه 3- خوردن قسد (نام یک گیاه)

ویژگی¬ها :‌
- بهترین دارو برای کنترل فشارخون است .
- برای درمان بیماری پروستات به کار می¬رود .
- برای درمان بیماری قلبی و عروقی نیز به کار می¬رود .
- برای درمان شب ادراری مفید است و همچنین در شکستگی¬ها با عسل مخلوط می¬کنند که باعث می¬شود که شکستگی زود جوش بخورد .
پیامبر اکرمص : سیاه دانه درمان تمام بیماری¬هاست به غیر از مرگ .
امام صادقع : درمان مرگ دعا است .
توصیه شده است که روزی نصف قاشق چای خوری بعد از خوردن غذا صرف شود .
خانم¬ها باید کمتر از سیاهدانه استفاده کنند زیرا باعث ازدیاد خونریزی در عادات ماهیانه می¬شود و عادات ماهیانه را به هم می¬زند .
سیاهدانه دانه¬های ریز و سیاه رنگی است که معمولاً در قدیم در نان می¬ریختند و گفته می¬شود خوردن حتی سه دانه سیاه دانه در روز بسیار مفید است .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

استمراردر مصرف غذاهای گرم مزاج با وجود معده و کبد گرم و مرطوب موجب می¬شود صفرا در درون کیسه صفرا جابجا نشود و تبلور یافته و لزج می¬شود و مجاری صفراوی را مسدود می¬کند و آغاز شکل¬گیری سنگ صفراوی
و سرطان صفراوی است . در این افراد با خوردن غذاهای گرم افزایش پیدا می¬کند . در ظهر بعلت گرم بودن هوا بدحال¬تر می¬باشند . مسکن-های قوی در این افراد را کنترل نمی¬کند . در معاینه در ناحیه شکم ، به سمت کبد گرمتر است . خود بیمار احساسی گرمی و حرارت می¬کند ولی دست و پا و سر سرد می¬باشد . بعلت آنکه صفرا لزج شده قادر به انتشار در بدن نمی¬باشد و سایر اندام¬ها از صفرا بی¬¬بهره مانده¬اند . درمان این افراد شربت سکنجبین می¬باشد که درد را نیز سریع ساکت می-کند و در سرطان¬های صفراوی نیز طول عمر را بیشتر می¬کند .

ازدیاد صفرا در قلب :
باعث افزایش و یا کاهش نبض می¬شود . نبض زیگزاگ و ضد و نقیض است . در لحظه¬ای که صفرا در قلب زیاد است نبض پر است و زمانی که صفرا از قلب خارج شد نبض منظم می¬گردد .
این افراد تندتند نفس می¬کشند . صفراوی¬ها کمتر عرق می¬کنند و اگر صفرای زیادی باعث عرق شود ، عرق آنها شوره¬ می¬بندد و بدبو است و بوی ترش می¬دهد .

افزایش صفرا در تمایلات جنسی :
هر گاه صفرا زیاد شود تمایل جنسی زیاد می¬شود و تقاضای مکرر دارند (توانایی کم است و ماندگاری توانایی جنسی در آنها کم است) .
برای کاهش توانایی جنسی و تعدیل در این افراد بهترین راه انجام حجامت است . در این افراد نباید از سردی¬هایی مانند کافور استفاده شود و چون کافور کل بدن و روان و مغز را نیز سرد می¬کند .
صفرا 3 تا 7 روز درمان¬پذیر است . حتی سرطان صفراوی ، سریع¬ترین خلط درمان¬پذیر است .رازیانه برای خانم¬ها مناسب می¬باشد . رازیانه حالت هورمون زنانه دارد و خیلی از بیماری¬های زنان را کنترل می¬کند ، بخصوص برای کسانی که پرولاکتین بالا دارند با مصرف عرق رازیانه می¬توانند آن را کنترل کنند .
همچنین برای لطافت صورت ، سینه و ناراحتی گوارشی نیز مناسب می-باشد . برای خیلی از بیماری¬های زنان رازیانه یک داروی اساسی و کلیدی است . همچنین اگر داروی زنان در کنار عرق رازیانه تجویز شود نتیجه درمانی بهتری خواهد داشت . مصرف آن به این صورت است که شب¬ها یک لیوان عرق رازیانه را با یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط کرده و تا چهل شب مصرف می¬شود . فقط در زمانی که Period هستند در چند روز اول نباید مصرف شود .

2- غذای شنیداری :
حروف و ترکیبات آن کلمات را تشکیل می¬دهند و دارای انرژی هستند . هر کلمه یا هر حرفی یکسری بار مثبت و یا بار منفی منتقل می¬کند و تأثیرگذار هستند و تأثیر زیادی در روح و جسم ما می¬گذارند . متأسفانه پزشکان به تأثیر کلمات و غذای شنیداری اهمیت نمی¬دهند و بیشتر سیاستمداران به تأثیر آن پی برده¬اند و از آن استفاده می-کنند . اگر ما به دروغ و با تکرار به کسی بگوییم دوستت داریم ، بعد از مدتی او باور می¬کند و یا اگر به دروغ به کسی بگوییم که از تو متنفریم این کلمه تأثیر خود را می¬گذارد . اگر شما دوستی را که برایتان عزیز است و خوب او را می¬شناسید ، شخصی به دروغ از قول او به شما حرفهای منفی و بد بگوید و به او نسبت¬های ناروا بزند ، این کلمات در شما تأثیر می¬گذارند و دید شما را نسبت به او تغییر می-دهند . یا اگر در اوج خستگی ، ناامیدی و یأس کلمات دلگرم کننده و مثبت بشنوید ، باعث ایجاد انرژی ، دلگرمی و رفع خستگی می¬شود . یا بکارگیری کلمات برای معذرت خواهی و ابراز پشیمانی باعث ایجاد تغییرات در عقاید شخصی که رنجیده خاطر است می¬شود . همچنین بکار بردن کلمات زشت و ناپسند باعث ایجاد تغییرات در عقاید و رفتارها می¬شود .
افراد چاپلوس با استفاده از کلماتی که بکار می¬برند در شخص مخاطب تأثیر می¬گذارند . کلمات و حروف دارای مزاج می¬باشند . کلماتی که باعث ایجاد امید می¬شوند دارای طبع گرم هستند و کلماتی که منجر به ناامیدی می¬شوند دارای طبع سرد هستند و باعث ایجاد سردی ، افت فشار و افسردگی می¬شوند .
در نتیجه برای درمان می¬توان از کلمات امیدوار کننده استفاده کرد و سردی حاصل از افکار ناامید کننده را از بین برد و گرمی در بدن بیمار ایجاد کرد . ناامیدی اوج سردی است و نیز کفر است . افراد امیدوار سیستم امینی قوی¬تری دارند و کمتر به بیماری¬ها دچار می-شوند . متون نظم و نثر مانند حافظ ، مولوی و …. گرم کننده روان هستند .
کلمات و حروف آسمانی بهترین¬ها هستند و قرآن بالاترین آنهاست . بعد از آن دعاها و گفته¬ ائمه و امامان قرار دارند زیرا پیامبران آنها را برگزیده¬اند . هم کلمات موزون و هم با اهمیت و همچنین اشراف به خزانه غیب الهی است .
موسیقی نیز غذای شنیداری است . موسیقی¬های شرقی معمولاً گرم¬اند و موسیقی¬های غربی در ابتدا گرم کننده و در آخر سرد کننده هستند .
مجموعه صداهای طبیعی مانند صدای آب رودخانه ، آبشار و یا صدای پرندگان جیرجیرک¬ها و غیره گرم هستند و مجموعه صدای صنعتی مثل صدای موتور و ماشین¬آلات صنعتی و …. سرد و سودزدا هستند .
طبیب حتماً باید به نقش کلمات توجه کرده و به بیمار خود امید داده و از کلمات منفی و ناامید کننده نسبت به بیمار خودداری کند . وی باید کلمات خود را محکم ادا کرده و به بیمار خود قول شفا یافتن را بدهد . مانند جملات «شفا دست خداست و هرگز در رحمت بسته نیست» و خداوند می¬فرماید : «برای هر درد و بیماری درمانی قرار داده¬ام» .
یا بیمار باید خوشرو و خوش¬برخورد و مهربان بود و کلمات امیدوار کننده گفته شود . زیرا این امید ایجاد شده در بیمار باعث بهبود سیستم ایمنی شده و بیمار حتی بدون مصرف دارو نیز بهبود پیدا می-کند . بنابراین پزشک باید نامیدی را از ذهن بیمار خارج کند .

3- غذاهای پنداری :
همیشه باید مثبت اندیش بود و پندارها و خیال¬های مثبت داشت و پندارهای منفی را از خود دور کرد . بدبینی و پندارهای منفی باعث ایجاد سرخوردگی ، افسردگی و بیماری شده و توان و انرژی انسان را جهت انجام کارها می¬گیرد . بنابراین باید مرتباً افکار و پندارهای خود را مثبت کرد و در هر کاری امیدوار به انجام دادن و موفق شدن در آن کار داشت .
ذهن و پندار بیماران را نیز باید مثبت کرد و فکر اینکه بیماری وی درمان نخواهد شد را از ذهنش خارج کرد . بنابراین تطهیر و پاکسازی پندار یک اصل مهم درمانی است .
باورهای مثبت تغییر دهنده کل مزاج¬ها به سوی گرمی است و بدبینی و افکار منفی و غیبت و سخن چینی باعث ایجاد سردی در فرد می¬شود .
اول صبح که می¬خواهید کاری را شروع کنید باید تمام افکار منفی را از خود دور کرده و افکار مثبت ایجاد کنیم و امید به انجام دادن تمام کارها داشته باشیم و امید به اینکه «خداوند به من حتماً کمک خواهد کرد» .
در آیین زرتشت نیز این غذای انسان جزو سه اصل مهم به حساب آمده است . سه اصل زرتشت عبارتند از : «گفتار نیک ، پندار نیک ، کردار نیک» .

4- غذاهای دیداری :‌
رنگ¬ها نیز دارای طبع گرم و سرد هستند . رنگ¬های فراگیر و عمومی دو رنگ سبز و آبی هستند که با همة مزاج¬ها موافق هستند . رنگ¬های تیره و مشکی سرد هستند و انرژی منفی ایجاد می¬کنند . رنگ¬های روشن مناظر طبیعی دارای طبع گرم هستند . بنابراین باید در انتخاب رنگ لباس و پیرامون خود از رنگ¬های روشن و گرم استفاده کرد .
رنگ آبی معتدل است و با همه مزاج¬ها سازگار است .
رنگ سبز معتدل و با گرایش به گرمی است .
رنگ قرمز گرم تحریک کننده است (افزاینده سودا)‌
رنگ زرد گرم شادی بخش است .
رنگ سفید سرد است ولی اثر منفی نمی¬¬گذارد .
در کل هر چه به طرف رنگ¬های روشن برویم به سمت سردی پیش می¬رویم .

5- غذاهای جزیی :
خداوند منافذی در بدن آفریده است که می¬توانند عمل جذب انجام دهند (منافذ بین سلولی) . از این رو یکی از درمان¬ها در طب اسلامی روغن¬ مالی است .
گاهی اوقات در فردی مشاهده می¬شود که کل اندام¬ها گرم هستند ولی یک عضو کامل سرد می¬شود و در آن بیماری سرد ایجاد می¬شود . مثل روماتیسم یا آرتریت سرد یا DJD . در اینجا برای درمان فقط با غذاها و داروهای گرم نمی¬توانیم بیمار را درمان کنیم و حتماً می-بایست از درمان موضعی استفاده کرد و به کمک روغن¬های گرم بصورت موضعی درمان را انجام داد .
روغن بنفشه یک روغن معتدل و سازگار با همه مزاج¬ها است که در افراد گرم مزاج اثر سرد و در افراد سرد مزاج اثر گرمی دارد . در مرحله بعد روغن زیتون را می¬توان نام برد . روغن بادام تلخ گرم و نفوذ کننده است و حتی تا مغز استخوان نیز نفوذ می¬کند . روغن بادام تلخ را برای درمان آرتروز فراگیر استفاده کرد . حتی به گفته ابوعلی سینا برای صاف کردن قوز نیز می¬توان آن را بکار برد .
روغن زنجبیل گرمی زیادی دارد و ممکن است آلرژی¬زا باشد . روغن سیاه¬دانه گرم و معتدل است و برای مفاصل و عضلات مناسب است . درمان سردی مغز علاوه بر درمان¬های گرم بصورت موضعی نیز هست که با مالیدن روغن کنجد به ملاج سر صورت می¬گیرد . همچنین برای درمان فراموشی از مالیدن روغن¬های گرم مانند کنجد به ملاج سر استفاده می¬کنیم .
حمام سرکه (10 دقیقه با آبی که با سرکه مخلوط شده است و سپس شستشو با آب معمولی) برای مزاج¬های گرم و خشک مناسب است .
لباس¬ها نیز دارای مزاج هستند و بخش مهمی در غذاهای جذبی می¬باشند . پشم ، پر ، ابریشم دارای طبع گرم هستند . پنبه ، ابر و مواد پلاستیکی دارای طبع سرد هستند . در مناطق گرمسیری می¬بایست از لباس-های پنبه¬ای و نخی استفاده کرد . در مناطق سردسیری از لباس¬ها و زیراندازهای پشمی و در مناطق مرطوب از نمد (به عنوان زیرانداز) استفاده کرد .
تشکهای خوشخواب سرد هستند و اگر در معرض کولر نیز قرار گرفته باشند ، در شخصی که بیماری سرد مانند کمردرد داشته باشد موجب تشدید بیماری می¬شود .

6- غذاهای بویایی :
بو غذای مغز است . برای داشتن نشاط و هوش باید مغز را گرم کرد . زیادی خواب و فراموش ناشی از رطوبت مغز است و علاج آن غذای گرم است و استشمام عطر در زمان خواب می¬باشد . همچنین در بیماران افسرده و افراد مبتلا به آلزایمر حتماً باید از بوهای گرم استفاده کرد .
بوهای گرم مانند گل نرگس ، گل مریم ، گل یاس ، گل محمدی ، مشک و …..
بوهای اسیدی مانند : سرکه ، ترشی¬ها و بوهای متعفن ، سرد می¬باشند .
با بوی سرد بیهوش می¬کنند . بنابراین تمام داروهای بیهوشی سرد هستند .
افراد صفراوی چون گرم هستند و متابولیسم سریع انجام می¬دهند ، بعد از عمل¬های جراحی و بیهوشی زود به هوش می¬آیند . حتی گاهی در حین عمل هم به هوش می¬آیند . بنابراین باید به افراد صفراوی دوز بیشتری از داروی بیهوشی داد . افراد بلغمی به علت سرد بودن و داشتن متابولیسم کند ، حتی دیر به هوش می¬آیند و در این افراد باید داروی بیهوشی با دوز کمتر تجویز شود .
چون بیهوشی بدن و مغز را سرد می¬کند ، و همچنین خود عمل جراحی نیز بدن را سرد می¬کند ، مشاهده می¬شود افرادی که عمل جراحی انجام می-دهند دچار فراموشی ضعف و بی¬¬حالی می¬شوند و یا در بعضی موارد افراد کنترل ادرار خود را از دست می¬دهند و دچار بی¬¬اختیاری ادرار می¬شوند .

7- غذاهای جنسی :
محبت ورزیدن و مورد محبت واقع شدن نیاز همه انسان¬هاست همه انسانها به این محبت محتاج¬اند ولی زبانشان متفاوت است ولی نیازهایشان یکی است . مثلاً در بچه که به زبان می¬آید بصورت گفتن «مرا بغل کن» و یا انجام دادن حرکاتی که مادر به او محبت کند .
افراد بزرگسال نیز نیاز به محبت دارند . این نیاز تبادل انرژی است . انسان باید همیشه محیطی برای ابراز لطف پیدا کند . خداوند منشاء محبت و رحمت است . پیامبرص فرد بسیار مهربانی بود که حتی برای دشمنانش گریه می¬کرد .
ابزار مهرورزی باید فراهم شود . دستورات اسلامی سرشار از راهنمایی است برای مهرورزی ، مانند دیدن دوستان و خانواده بصورت منظم و احترام به پدر و مادر ، روابط خانوادگی در شرق گرم بوده و این نیاز به محبت را تأمین می¬کند .
در غرب از طریق انس با حیوانات غذای جنسی فراهم می¬شود . اگر محیطی جهت ابراز محبت وجود نداشته باشد بحران بوجود می¬آید .
هم¬آغوشی موجب گرمی روان می¬شود (همانطور که در نظریه جالینوس آمده است) .
دست دادن موجب تبادل انرژی می¬شود (مصامحه) که تأکید زیادی روی آن شده است .
معانقه (گردن به گردن) نیز مورد تأکید فراوان قرار گرفته است و توصیه شده است که برادران با هم مصافحه و معانقه داشته باشند .
برای تطهیر جنسی به تناسب سن ، جنس ، غذای غالب ، مزاج و موقعیت جغرافیایی روش¬ها متفاوت است . بطور مثال در مناطق گرمسیری و جنوب بلوغ زودتر اتفاق می¬افتد نسبت به مناطق سردسیری . همچنین نوع غذا در بلوغ جنسی و فعالیت¬ها و تحریکات جنسی مؤثر می¬باشد . مزاج سرشتی هر کس نوع تحریکات جنسی خود را ایجاد می¬کند . مثلاً در مناطق گرمسیری مانند عربستان که افراد دموی بیشتر هستند مشاهده می¬شود که تعدد زوجات بیشتر است . ولی این مسئله در اروپا بسیار کمتر است . در نقاط گرمسیر نیاز جنسی بیشتر و توانایی جنسی بالاتر وجود دارد .
افراد سرد مزاج بلوغ دیرتر و توانایی کمتر از لحاظ جنسی دارند .
برای رفع مشکلات اخلاقی در این زمینه باید از غذای سرد استفاده کرد . مثلاً در مردان استفاده از شربت سکنجبین با کاسنی و در زنان سکنجبین با رازیانه .
استفاده از کافور موجب سرد شدن جسم می¬شود و مضر است و انرژی کار و فعالیت و فکر کردن را می¬گیرد . عرق نعناع نیز خاصیت تعدیل کنندگی دارد .
عرق نعنا از Period شدن جلوگیری می¬کند .
حجامت بهترین کمک در این زمینه نیز می¬باشد . همانطور که در همه جا بهترین درمان حجامت است .

8- غذای انس :
غذای انس برترین غذاها در دنیا و آخرت است .
اگر همه غذاها حاضر بود و از لحاظ کیفیت هم بهترین غذاها باشند ولی با کسی که دوستش ندارید این غذا را بخورید، این غذاها برای شما مانند زهر می¬شود . ولی اگر نان خشکی با کسی که دوستش دارید و به او عشق می¬ورزید بخورید ، لذیذترین غذاها برای شما می¬شود . اگر خیلی گرسنه یا خسته باشید و ناگهان دوستی که بسیار به او علاقه دارید ببینید تمام گرسنگی¬ها و خستگی¬ها را فراموش کرده و ساعت¬ها می¬توانید بدون مصرف غذا و استراحت کردن ، در کنار او باشید .
غذای انس عمر را زیاد می¬کند و جسم و روح را گرم می¬کند . تمام انسان¬ها نیاز به دوستانی مشفق و دوستی که با او اظهار صمیمیت نمایند دارند ، تا مدتی در کنار هم محفل انس داشته باشند . باید دوست مشفق و واقعی برای خود برگزینید و با او خلوت کنید که از بهترین غذاها برای روح انسان انس است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

صفرا گرم و خشک است و تبلور عالی گرمی و خشکی خورشید است و معادل آتش و انرژی است .
گفتیم که غذا به مجموعه بهره¬مندی¬های انسان از منابع مادی و معنوی گفته می¬شود . غذا از 3 مجرا وارد
بدن می¬شود:
1- مغز : بو از طریق مغز وارد بدن می¬شود .
2- قلب : انس از طریق قلب وارد بدن می¬شود .
3- کبد : خوراکیها از طریق کبد وارد بدن می¬شوند .
با خوردن غذا ابتدا تغییر مزاج در دهان پدید می¬آید . خوردن غذا در شرایط مختلف باعث ایجاد مزاج متفاوت می¬گردد.
غذا 4 ساعت در معده ، چهار ساعت در قعر معده و هشت ساعت در کبد می¬ماند . کبد همان ظرفی است که در آن خون ساخته می¬شود .
اخلاط در کبد شکل می¬گیرند ، که عبارتند از ؛ صفرا ، دم ، بلغم و سودا . اگر در ظرفی مقداری خون بریزیم %1 بالای آن خونی است که رنگ روشن دارد (رقیق می¬باشد) صفرا است . و %49 دم (خون) و %49 آن بلغم و %1 آن نیز سودا است اگر به این نسبت باشد مزاج معتدل است . ولی اگر قسمت صفرا بیشتر شود مزاج صفراوی بوجود می¬آید که این حالت بیماری نیست و فقط مزاج صفراوی است . با افزایش صفرا رطوبت کاهش پیدا می¬کند . بنابراین افراد صفراوی لاغر می¬باشند . رنگ پوست معمولاً روشن متمایل به زرد می¬باشد . فرد دارای پوست نسبتاً خشک بخصوص در ناحیه دست و صورت دارد و گاهی اوقات دچار ترک در ناحیه پاشنه پا می¬باشد . منافذ پوست گاهی درشت و گاهی ریز می¬باشند . یکی از معیارهای تشخیصی ما در تشخیص نوع مزاج پوست می¬باشد ؛ هر چه منافذ پوست ریزتر و لطافت پوست بیشتر باشد ، مزاج سردتر و بیشتر از نوع مزاج بلغم می¬باشد . هر چه منافذ درشت¬تر و پوست خشک-تر باشد از نوع مزاج¬های گرم دم و صفرا می¬باشد .
بهتر است ملاک خود را بیشتر پوست بچه در نظر بگیریم ، هر چه پوست لطیف¬تر ، نرم¬تر و دارای منافذ ریز مانند پوست بچه باشد ، بلغم و هر چه پوست خشن¬تر باشد مزاج گرم خواهد بود .
گرمی و حرارت پوست گاهی سرد و گاهی خیلی گرم می¬باشند . صفرا باعث لطیف شدن خون و رساندن خون و گرما به دور افتاده¬ترین قسمت¬های بدن می¬شود . بنابراین با نوسانات صفرا در خون افراد صفراوی ، گاهی پوست خیلی گرم می¬باشند . صفرا باعث لطیف شدن خون و رساندن خون و گرما به دور افتاده¬ترین قسمت¬های بدن می¬شود بنابراین با نوسانات صفرا در خون افراد صفراوی ، گاهی پوست خیلی گرم داشته و گاهی با افت صفرا پوست سرد می¬شود .
صفرا مانند آتش روی آب است که گاهی شعله می¬کشد و همه جا را می-سوزاند و گاهی افت پیدا می¬کند و لایه زیر ، آب که سرد است ، باعث سردی می¬شود . به همین خاطر در افراد صفراوی به خصوصیات دو جانبه زیاد مواجه
می¬شویم .
پراکندگی مو در بدن کم می¬باشد .
موی سر معمولاً در قسمت جلوی سر ریزش می¬کند . در آقایان علت ریزش موجودات به سبب گرمی است ، که ریشه مو می¬سوزد . در خانم¬ها ریزش مو بعلت سردی بیش از اندازه است .
ما در مزاج¬های گرم دموی و صفراوی ریزش مو را می¬بینیم و در مزاج-های معتدل و سایر مزاج¬ها ریزش مو خیلی
کم است .
سفیدی چشم معمولاً سفید متمایل به زرد می¬باشد و بینایی خوب است . لبها گاهی قرمز و ترک خورده می¬شود . برجستگی عروق گاهی آشکار می-باشد . یکی دیگر از راه¬های تشخیص مزاج برجستگی عروق بخصوص عروق دست می¬باشد که در مزاج¬های گرم صفراوی و بخصوص دموی عروق مشخص و برجسته می¬باشند . در مزاج بلغم افراد رگهای پنهان دارند . در افراد صفراوی هنگامی که صفرا زیاد شده و در اوج گرمی هستند رگها بر افروخته و برجسته می¬شوند ، همچنین نبض تند ، بلند و کوتاه می-شود و زمانی که گرمی کمتر شد برجستگی رگ¬ها کم می¬شود .

گرمی و حرارت در دست و پا :
دست¬ها گرم می¬باشند و پاها گاهی گرم می¬باشند . در افراد صفراوی در بسیاری اوقات بدن گرم و داغ بوده و حرارت زیاد دارند ، ولی پاها سرد است و گاهی بدن گرم بوده و دست و پا سرد می¬باشند ، که این به علت کاهش صفرا است. زیرا گرمی خون را به انتهایی نیز می¬رساند که گرمی در سر و سردی در پا دارند . در گوارش بیشتر تمایل به مصرف ترشیجات و غذاهای سرد دارند و نسبتاً آب زیاد مصرف می¬کنند و تمایل به مصرف شیرینی و گرمی¬ها ندارند . رطوبت دهان کم بوده و زبان خشک می¬شود و احساس تشنگی زیاد می¬کنند و صبح¬ها احساس تلخی در دهان دارند . این افراد کم اشتها بوده و تمایل به غذا خوردن زیاد ندارند . به چربی¬ها علاقه¬ای ندارند و در غذا معمولاً چربی¬ها را جدا می¬کنند .
معده هر چه گرم¬تر باشد غذا زودتر هضم شده و نفخ شکم بوجود نمی¬آید و یبوست نیز وجود نخواهد داشت (یبوست از سردی می¬باشد مگر در موارد نادر که بعلت گرمی زیاد مدفوع خیلی خشک شده و یبوست ایجاد می¬شود) . بنابراین افراد صفراوی غذا را زود هضم می¬کنند و دچار نفخ شکم و یبوست نمی¬شوند . یکی از علت¬های بوی بدن دهان و بوی بد مدفوع سرد بودن معده و دستگاه گوارش می¬باشد که افراد صفراوی به این مشکلات کمتر دچار می¬شوند . افراد صفراوی تمایل به شوری نیز ندارند .

روان و رفتار :
همانطور که گفتیم صفرا مانند آتش است که گاهی شعله می¬کشد و می-سوزاند و گاهی حرارت کم شده و گرمی کم می¬شود . بنابراین افراد صفراوی گاهی دچار عصبانیت آنی شده و به سرعت هم آرام می¬شوند . دارای استعداد خشونت و در خلقی و پرخاشگری می¬باشند و گاهاً باعث رنجش دیگران می¬شوند .
در این افراد بعلت افزایش و افت گرمی مشاهده می¬شود که گاهی عاشق بوده و حرف¬های محبت¬آمیز و عاشقانه می¬زنند و گاهی درست برعکس شده و به عشق و محبت بی¬¬اعتنا می¬شوند. گاهی با اراده و گاهی سست می-شوند.
گاهی پرانرژی و گاهی کم انرژی ، گاهی پرجرأت و گاهی آرام می¬شوند . بعضی اوقات سخاوتمند و اهل بخشش و گاهی برعکس ، گاهی علاقه به ادبیات و گاهی علاقه به ریاضی پیدا می¬کنند . دارای استعداد معنوی مقطعی هستند . بعلت گرمی که در بدن وجود دارد حرکات سریع و تند و پرانرژی دارند و ناآرام هستند . در یک جا نمی¬توانند مدت بنشینند و مرتباً حرکت می¬کنند و بی¬¬قراری دارند . به مکانهای خشک و سرد علاقه دارند . پاییز و زمستان را بیشتر دوست دارند . حمام را دوست دارند . چون بدنشان مرطوب می¬شود ولی به علت گرمی آن نمی¬توانند زیاد در حمام بمانند و زود خارج می¬شوند .
در افراد صفراوی بعلت گرمی که در سر وجود دارد ، حاضر جواب و باهوش بوده ، زیاد حرف می¬زنند . تیزبین و دقیق بوده و آینده¬نگر و دقیق در تصمیم¬گیری هستند . گاهاً خیالباف و مقید به اصول ، منظم و حساس می¬باشند .
افراد صفراوی کم خواب بوده و نیاز بدنشان به خواب کم است .

تمایل جنسی :
تمایل زیاد و مکرر دارند ولی توانایی و مقاومت جنسی کم دارند .

نکاتی مثبت مزاج صفراوی :
پرانرژی ، حرارت زیاد ، پرکاری ، مقاومت در مقابل بیماری¬ها ، عدم استعداد نسبت به فشارخون و سکته قلبی
و مغزی .
تا این مرحله صفراوی طبیعی بوده است ولی اگر صفرا بیش از حد طبیعی شود ایجاد بیماری می¬کند .
افزایش صفرا در پوست باعث خشکی و خارش می¬شود و آلرژی غذایی می¬دهد و نسبت به غذاهای گرم و خشک مثل فلفل ، دارچینی ، زنجبیل ، ادویه-جات و غیره حساسیت پیدا می¬کنند و با مصرف آنها دچار خارش بدن می-شوند . این بیماران در تابستان بعلت هوای گرم و خشک حساسیت ، خارش بدن بیشتر می¬شود . اگر این افراد به مناطق مرطوب مانند شمال مسافرت کنند بعلت رطوبت آنجا احساس راحتی پیدا کرده و آلرژی و خارش بدن کمتر می¬شود و همچنین در زمستان و پاییز احساس راحت¬تری دارند.
اگر صفرا در پوست بیشتر شد اگزمای صفراوی بوجود می¬آید و اگر با هم بیشتر شد تاول¬های صفراوی داریم که ترشحات زرد و رقیق دارد و در دست و پا ایجاد می¬شود .
در درمان این افراد بسیاری از پزشکان از کرم¬های مرطوب کننده و کورتون¬دار استفاده می¬کنند که زیاد مؤثر نیست . درمان این افراد باید بطور سیستمیک انجام گیرد و صفرای اضافه از بدن دفع شود .
صفرا زداها گس مزه¬ها و ترش مزه¬ها می¬باشند مانند آب ، ماست ، آب لیمو ، شربت سکنجبین (که درمان اساسی می¬باشد) که در درمان می¬توان از آنها استفاده کرد .
هوای مرطوب برای اینها مفید است . آب درمانی برای صفراوی مزاج¬ها مفید است .

تبلور صفرا در سر :
افزایش صفرا در سر باعث سردرد صفراوی در جلوی سر داریم . که با خوردن گرمی¬ها ، استشمام بوی گرم ، قرار گرفتن در محیط و هوای گرم و فصل گرم این سردردها افزایش پیدا می¬کند . همه سردی¬ها درمان کننده این نوع سردرد هستند مثل ماست ، سرکه و …… .
حتی با مالیدن سرکه به پیشانی و سر سردرد آرام می¬گیرد . این نوع سردرد میگرنی با افزایش سن که حدود 50 سالگی است همراه بیمار است که با پیدایش موهای سفید ، که نشان دهنده¬ی تعدیل مزاج است به دلیل وجود بلغم و کاهش صفرا است از بین می¬رود .

افزایش صفرا در چشم :
افزایش صفرا در ابتدای تولد ابتدا در چشم بوجود می¬آید و اگر بیشتر شود تمام بدن زرد می¬شود و یرقان فیزویولوژی ایجاد می¬کند . که درمان آن حجامت از لالة گوش (که ایجاد چند خراش در لاله گوش و گرفتن چند قطره خون است) می¬باشد و همچنین دادن خوراکیها و نوشیدینهای سرد به مادر است .
ازدیاد صفرا در چشم باعث زردی و خشکی چشم می¬شود ولی بینایی تیز و خوب است و کمتر به عینک نیاز
پیدا می¬کند .

افزایش صفرا در سر و زیر پوست :
در سن 21 سالگی اگر در سر صفرا زیاد باشد باعث سوخته شدن پیاز مو می¬شود که موجب ایجاد طاسی در
سر می¬شود (وسط سر مربوط به غلبه دم می¬باشد) که در مردان برای درمان حجامت و شست و شو با سرکه استفاده می¬شود .
افزایش صفرا در سن 14 الی 21 سالگی باعث ایجاد جوش در سر و صورت می¬شود این آکنه¬ها سر سفید مایل به زرد و لکه قندی می¬باشند (آکنه-های دموی برجسته¬تر بوده و شانه و سینه را نیز درگیر می¬کنند) .

افزایش صفرا در مغز :
باهوشی ، حاضر جوابی ، تند تند حرف زدن و بی¬¬قراری در فرد ایجاد می¬شود . عصبانیت آنی می¬شود . با وجود باهوشی نمی¬توانند تمرکز زیادی داشته باشند (بعلت بی¬¬قراری مانند گنجشک) . در امتحانات نیز یک شب درس
می¬خوانند و برایشان کافی است و اینها هیچ وقت نمره 20 نمی¬گیرند . اگر صفرا در مغز کسی بیشتر شد ، وی دچار بی¬¬خوابی می¬شوند ، زیرا خواب تابع رطوبت است و بی¬¬خوابی تابع خشکی است و بی¬¬قراری بیشتر شده ، عصبانیت شدت پیدا می¬کند و فرد آماده جنگ و دعوا می¬شود . درمان سریع این عصبانیت مصرف آبلیمو ، آب سرد یا حتی ریختن آب روی آنها است و نیز مصرف خوراکیهای سرد یا خیار باعث کاهش گرمی و صفرا در آنها شده و آرام می¬گردند.
اگر گرمی و صفرا در مغز بیش از اندازه باشد سبب دیوانگی و جنون می¬شود و تند حرف می¬زنند و حرکت می¬کنند و بعلت باهوشی کلمات زیبا ، فلسفی ، شعر ، ادبی را پشت سر هم تکرار می¬کنند . در فکر بلند پروایی دارد و حتی ادعای خدایی و پیغمبری می¬کنند که در طب نوین این افراد را در تیمارستان¬ها بستری می¬کنند و آرام¬ بخش¬های قوی می-زنند و حتی گاهی به زنجیر می¬کشند یا شوک مغزی به آنها وارد می-کنند . درمان این افراد حجامت است که باید هفته اول یک حجامت انجام شود و همچنین با خوراکیهای مناسب مانند شربت سکنجبین به حالت تعادل و زندگی عادی بر
می¬گردند. حجامت در این افراد مانند آبی است که روی آتش ریخته می-شود .

ازدیاد صفرا در دستگاه گوارش :
باعث خشکی و تشنگی ، خشکی دهان و زبان می¬شود و موجب بی¬¬اشتهایی و زود سیر شدن می¬شود . در مناطق گرمسیری اشتها کمتر شده و غذا کم می¬خورند ولی در جاهای سردسیر اشتها بیشتر شده و غذا بهتر مصرف
می¬کنند. چربی دوست ندارند و با مصرف غذای چرب دچار استفراغ تلخ مزه می¬شوند .
افزایش صفرا در معده باعث ایجاد تهوع و استفراغ شده و در مراحل شدید بدن لاغر و ضعیف می¬گردد و دست و پاها سرد می¬گردد . از این رو وقتی به این افراد سرم وصل شود به علت رطوبتی که به بدن می¬دهد استفراغ کم می¬شود . ولی این درمان اساسی نیست بلکه باید صفرای اضافی را از بدن دفع نمود که بهترین دارو شربت سکنجبین است و همچنین باید اجازه داد تا فرد استفراغ کند . ابتدا استفراغ زرد و تلخ دارند و بعد سبز و تند و بعد حالت آبکی است ، در این حالت صفرا دفع شده و فرد رو به بهبودی می¬رود. بنابراین در این افراد نباید جلوی استفراغ را گرفت .
استفراغ و تهوع در دستگاه گوارش یا بر اثر افزایش صفرا یا بر اثر افزایش بلغم است که این افزایش بلغم بعلت سردی دستگاه گوارش است که در این افراد باید معده را گرم کرد که بهترین دارو مصرف دم کرده زنجبیل است .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

دم در روان :
بعلت افزایش گرمی بلند پرواز هستند . شعر دوست هستند و شعر می¬گویند تمایل به کوهنوردی دارند ، می¬رقصند در بلندیها سیر می¬کنند افکار و آرزوهای بزرگ و گاهی غیرممکن دارند (دموی¬ها قادر هستند افکار غیرممکن را به ممکن تبدیل کنند یا با امکانات کم کارهای بزرگ انجام دهند) . در خواب نیز خواب پرواز، خواب پادشاه شدن …. خواب¬¬های قرمز رنگ و خوابهای مثبت می¬بینند .
دموی بیش از 12 ساعت نمی¬توانند مؤدب باشند و بالاخره در طول 24 ساعت رفتار غیرطبیعی از خود نشان می¬دهد.
افکار مثبت دارند و نقاط منفی اطرافیان را نمی¬بینند و نمی¬توانند کسی را بد تصور کنند و تظاهرات عشق و ایثار در آنها زیاد است .
تصمیم¬گیری¬های بلند پروازانه و تصمیمات بزرگ و آینده¬نگری بی-منطق سرمایة این افراد خیال آنها است و با انرژی نهانی خود قدرت تبلور آن را دارند (بلغمی¬ها واقعیت¬گرا هستند و با برنامه¬ریزی موفق در انجام برنامه¬ها می¬باشند) .
اگر گرمی و دم در روان بیشتر باشد باعث ایجاد اختراع ، خلق ، فلسفه (فیلسوفها دموی می¬باشند) شعر و در صنعت اختراع و ابداع (بلغمی¬ها در ثبت اختراع و سودجوی از آن دخالت دارند) . دموی¬ها باید حتماً مشاور بلغمی داشته باشند و گرنه از اختراع و ابداع آنها کس دیگر سود برده و استفاده می¬کنند . توانایی تغییر مسیر علمی ، صنعتی ، سیاسی کلاً توانایی تغییر مسیر در هر موضوعی را دارند (حفظ و نگهداری از تغییرات با افراد بلغمی است چون
دموی¬ها توانایی نگهداری آن را ندارند) . استعداد الهامات و اشراق دارند ، جزئیات و جسارت دارند .
عاشقان دموی¬ هتسند اوج گرمی عشق است و اگر این عشق بسوزد باعث ایجاد کینه و قتل می¬شود .
اگر در روان بیش از اندازه شود منجر به جنون ، افزایش عصبانیت ، خیانت ، قتل ، کشتار (مانند : هیتلر ، صدام ، چنگیز، تیمور ) می¬گردد .
جرمهای جنسی و جنایی بیشتر کار دموی¬ها است .
اوج عصبانیت افراد دموی¬ : در بهار و پاییز ، 12 تا 14 ماه قمری، در سن 14 الی 28 سال ، در هنگام خوردن گرمی زیاد و در حضور ماه کامل (ساعت 11 شب) .
درمان این افراد نیز حجامت است و بهترین زمان حجامت زمانی است ماه کامل است که هم خون بیشتری
می¬آید و مواد زائد و دفعی بیشتر است .
گوارش : هم شیرین و هم ترش دوست دارند . استعداد نفخ معدی دارند و به نسبت سردی معده این نفخ متفاوت است . اگر رطوبت معده افزایش پیدا کند اول نفخ شکم ایجاد شده و با افزایش دچار آروغ و بعد ترش کردن و نهایت آن بوی بد دهان است . دچار سوء هاضمه می¬شوند و باز اگر بیشتر شد دچار یبوست می-شوند .
این افراد بعلت گرمی که دارند گاهی بیش از اندازه به غذاهای سرد مزاج رو می¬آورند و با استمرار مصرف غذا سرد باعث می¬شود که مزاج معده فرد از گرما به سرما تبدیل شود و یبوست ایجاد شود .
درمان مصرف بادام شرین ، روغن بادام ، انجیر ، زیتون و عسل ناشتا است .
مزاج جنس : در طفولیت آلت تناسلی خیز صبحگاهی دارد و در بزرگسالی هم خیز و هم توانایی جنسی دارد .
رویش موی زیر بغل این افراد سریع ، درشت و پررنگ است (قرمز ، قهوه¬ای ، مشکی یکی از راههای تشخیص مزاج و گرمی موهای زیر بغل و ناحیة پوبیس در معاینه می¬باشد .
از لحاظ ادراری تا زمانی که گرمند دفع ادرار به اندازه و درست است ولی اگر مثانه و مجاری ادراری سرد شود ابتدا برش ادررای و سپس کاهش ادرار دارند و اگر سردی بیشتر شد ریزش بی¬¬اختیار ادرار دارند . شب ادراری تابع سردی است .
افراد دموی هم تمایل و هم توان جنس بالایی دارند .
برای افزایش تمایل و توان جنسی فقط مصرف غذاهای گرم کافی نیست . بلکه
- باید اعصاب راحت و خوبی داشت .
- انواع جنس توانایی کافی داشته باشند .
- توانایی جنسی وجود داشته باشد که برای افزایش توانایی جنس از خوراکیهای گرم و بادزا استفاده کرد . مانند نخود که سبب افزایش میل جنس در کلیه مزاجها می¬شود ؟ در مردان نخود ، هویج مؤثر است و در زنان نخود و رازیانه .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:٢٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

مزاج دم گرم و تر می¬باشد که معادل آن هوا یا باد است .
خصوصیات هوا : بالندگی ، حرکت و غرش دارد . ریاکار نیست و حتی اگر یک غبار هم درونش باشد همه
می¬دانند . هوا را همیشه در موقعیت جغرافیایی بررسی می¬نمایند و هیچگاه آنرا مستقیم بررسی نمی¬کنند .
دم (خون) زیر لایه صفرا قرار می¬گیرد کار خون ساختن اندام و عضلات بدن، رگها ، قلب و ….. است .
در تقسیم¬بندی که کردیم گفتیم خون 49% حجم کل خون می¬باشد اگر این درصد کمی افزایش پیدا کند مزاج دموی بوجود میآید .
رنگ پوست: چهرة گلگون و رنگ پایه گندمگون لبها قرمز (قرمز تیره)، رنگ چشم مشکی و سفیدة چشم سفید مایل به قرمز است و گاهی قرمز می¬شود .
چون مزاج دم گرم و مرطوب می¬باشد بنابراین پوست این افراد گرم بوده و کمی مرطوب می¬باشد و گاهی رطوبت بیشتر می¬شود . منافذ پوست درشت¬تر بوده و به علت رطوبتی که دارند پوست نرم می¬شود .
عروق برجسته و رگها پر می¬باشد .
موها : چرب و مرطوب بوده و ریزش موی وسط سر را دارند . در آقایان علت ریزش مو از گرمی است . در صفراوی¬¬ها جلوی سر ریزش دارد و دموی¬ها وسط سر ریزش پیدا می¬کند .
موی بدن زیاد و در قسمت بدن سر و سینه پر مو می¬باشند .
استخوان¬بندی بدن بعلت رطوبتی که دارند بزرگ می¬شوند و بدن فرد درشت اندام می¬شود . این افراد شانه¬های پهن و بزرگ و مستقیم ، سر بزرگ و کمر و ساق درشت دارند . چاقی و درشتی افراد دموی عضلانی می¬باشد و شکم بزرگ و عضلانی دارند و ماهیچه¬ها درشت و کشیده هستند .
دموی¬ها زیاد عرق می¬کنند و عرق گرم دارند و عرق آنها بی¬¬بو است و شوره نمی¬زند . دست¬ها و پاها گرم بوده و گاهی احساس سوزش و داغی زیاد کف پاها را دارند . سوزش و داغی پا را در صفراویها و دموی¬ها می¬بینیم . در تست رنگ زیر بافتی قرمز پررنگ می¬باشد . برخلاف دموی¬ها که تمام بدن گرم می¬باشد در صفراوی¬ها گاهی دست و پا سرد می¬شود .
دستگاه گوارش : هم تمایل به ترشی¬ها دارند و هم تمایل به شیرینی¬ها و هم تمایل به غذاهای سرد و هم تمایل به غذاهای گرم مزاج دارند . منتهی بسته به شدت دم این تمایلات تغییر پیدا می¬کند و کم یا زیاد
می¬شود. دموی¬ها بوی بد دهان و بوی بد مدفوع را ندارند . دهان آنها مرطوب و تشنگی دارند ولی به اندازة تشنگی افراد صفراوی نیست . به علت رطوبت ، زبان برجسته¬تر از افراد صفراوی است و صبحها احساس شیرینی در دهان دارند و اشتهای زیادی به غذا دارند (بر خلاف صفراوی¬ها که کم اشتها بودند) و غذا زیاد می-خورند . توان زیادی در هضم غذا دارند و غذا را زود هضم می-کنند و نفخ شکم و یبوست ندارند .
افراد دموی به علت گرمی که در روان و جسم دارند علاقه به معنویات دارند و اهل خیر هستند و هر چه گرم¬تر می¬شوند دست و دلبازی بیشتر می¬شود . اهل عشق و محبت بوده و علاقمند به طبیعت و زیبایی می¬باشند . استعداد شاعری دارند و علاقمند به ادبیات و موسیقی می¬باشند .
بعلت گرمی که دارند سریع ، چالاک و پرانرژی می¬باشند . تنوع طلب هستند و تمایل به کار تکراری ندارند . اعتماد به نفس بالایی دارند و اهل ریسک هستند و با کمترین امکانات دست به انجام کارهای بزرگ می¬زنند . این افراد شجاع و جسور هستند و خوش اخلاق و خوش¬رو هستند و بلند پروازی دارند و سخاوتمند می-باشند . بی¬¬نظم و بدقول در قراردادها می¬باشند . پایبند به اصول هستند و کاری را که قول انجام آن را داده¬اند انجام
می¬دهند ولی با بدقولی . هوش و حافظه قوی دارند . بعضی اوقات بعلت افزایش گرمی دچار شقاوت آنی شده و حتی ممکن است دچار قتل شوند و گاهی در عشق چنان افراط می¬کنند که مجنون می¬شوند و در هوای گرم بخصوص تابستان بدحال می¬شوند و هوای سرد را بیشتر دوست دارند .
همان¬طور که گفته شد دم تابع همسایه¬های بالا و پایین خود است و به تناسب گرمی و سردی که پیدا می¬کند حالتهایی که در بالا ذکر شد در جانش کم و زیاد می¬شود . اگر دم شروع به بیشتر یا کمتر شدن کند بیماری¬های دموی بوجود می¬آید .
گرمی باعث عشق ، شور و نشاط ، خلاقیت ، ابداع و اختراع ، شعر ، فلسفه ، محبت و عشق ، بی¬¬قراری ، تصمیم¬گیری¬های بلندپروازانه ، جسارت و شجاع بودن و توان ریسک می¬شود .
وقتی که دم شروع به زیاد شدن کرد (بیماری¬های دموی) رنگ چهره و لبها قرمز و سرخ شده و چهره برافروخته می¬شود ، رگها پر و برجسته می¬شود و تعریق هم زیاد می¬شود و در صورت و بدن آکنه ایجاد می¬شود . آکنه¬های دموی پر ، سرسیاه و درشت و systemic می¬باشد و در صورت گاهی در سر ، کتف و بین سینه تظاهر پیدا می¬کنند . بنابراین یکی از تفاوت¬های آکنه¬های دموی و صفراوی در این است که آکنه¬های صفراوی ریزتر بوده و در صورت است ولی آکنه¬های دموی درشت¬تر بوده و حالت سیستمیک دارند در سر و بدن می¬باشند .
افزایش دم در پوست باعث تجمع بافت چربی به شکل پراکنده می-شود که غدد چربی یا لیپوم می¬گوییم که بعضی اوقات به اندازة یک گردو می¬شوند که به دلیل غلبة تری می¬باشد که برای درمان باید گرمی خون را بیشتر کرد تا چربی و رطوبت ذوب شود . خوردن عسل ، پیاده¬روی ، حجامت مکرر و شربت سکنجبین باعث گرمی شدن بدن و به تبع آن ذوب شدن چربیها می¬شود .
با افزایش دم گاهی دمل¬های چرکی بوجود می¬آید که بیشتر در اندام میانی دیده می¬شود .
افزایش دم در عضلات و عروق : باعث انسداد محیط می¬شود مثلاً در سندرم کارپال تونل که بعلت این انسداد محیطی دچار خواب رفتگی ، درد و مورمور شدن انگشتان دست می¬شود که در معاینه  گرم است .
در قلب سبب IHD می¬شود که بعلت تنگی و گرفتگی عروق کرونر باعث ایجاد MP می¬شود بنابراین در افراد دموی MP بیشتر دیده می¬شود .
در عروق باعث ایجاد HTN شدن که بعلت ایجاد افزایش گرمی و دم در عروق می¬باشد بنابراین در این افراد خوردن نمک که گرم است باعث افزایش فشارخون می¬شود .
درمان در این افراد حجامت ، مصرف سرکه انگبین که باعث تعدیل دم شده و عروق را باز کرده و گرفتگی عروق را می¬شوید .
افزایش دم در سر : باعث سردرد میگرنی گرم می¬شود که در این افراد چهره برافروخته ، چشم قرمز می¬شود . سردرد دموی نبض دارد گاهی تمام سر و دست بالای سر را می¬گیرد و گاهی نیم کاسه¬ای می¬باشد . سردردهای دموی و گرم با خوردن شیر نیز افزایش پیدا کرده و با عصبانیت نیز بعلت ایجاد گرمی و افزایش دم تشدید پیدا می¬کند در نور و آفتاب سردرد شدید شده با خوابیدن سردرد بهتر شده نیز نمی¬باشد .
افزایش دم در زبان و دهان : جلوة عالی غلبه خون در لثه بوده که خونریزی از لثه دارند .
زبان قرمز ، بزرگ و متورم می¬شود و بعلت بزرگ شدن زبان دچار کندی در ادای کلمات می¬شوند و گاهی دچار لکنت زبان می¬شوند و بیشتر این لکنت در ادای حروف زیر می¬باشد چون زبان قادر به چرخش خوب در دهان نیست . لکنت زبان این افراد با ترس ، عصبانیت ، شرم افزایش پیدا می¬کند .
درمان حجامت ، فصد زیر زبان و استفاده از سرکه که قطره قطره روی زبان ریخته میشود

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

بیماریهای ناشی از غلبه بلغم
مو: افزایش بلغم در مو بصورت سفید شدن مو تظاهر می¬کند .
پوست : یک نوع بلغم بشکل لزج می¬باشد مانند سفیده تخم¬مرغ که اگر در پوست رسوب کرد به آن برس (Vetiligo) گفته می¬شود .
اگر بلغم در پوست از یک حد بیشتر شد (معمولاً در اندام انتهایی دست و پا ایجاد می¬شود ایجاد قسمتهای بلغمی (شبیه کیست¬های چربی) می¬کند و اگر بلغم بیشتر متبلور  یافت و سفد شد، شکل استخوان به خود می¬گیرد مانند آب که یخ می¬زند . مانند خار پاشنه پا که تبلور بلغم سفت شده است که درمان، آن داروهای بلغم زداست که یکی از بهترین داروها اسفند می باشد که گرم و خشک می باشد و بلغم زدا و سودا زدای قوی می باشد.
مفاصل: مفاصل برای کارکرد خود نیاز به بلغم دارند. آب بین مفاصل و مایع لزج بین آنها بلغم است که باعث نرم و بهتر کار کردن مفاصل می شود. اگر بلغم از حد طبیعی خود بیشتر شد ورم می کند و اگر این بلغم در اندام تحتانی و در زانو ایجاد شود باعث ایجاد آرتریت می شود در معاینه پوست زانو سرد می باشد و متورم است و گاهی در زانو آب جمع می شود که بعضی از پزشکان این آب را می کشند و تخلیه می کنند. ولی بعد از مدتی مجددا در زانو آب جمع می شود این آب همان بلغم است که در زانو افتاده و ایجاد درد و ورم می کند این بیماران با مصرف غذاهای سرد مزاج و یا با مصرف ترشیجات دردشان تشدید پیدا کرده و با مصرف غذاهای گرم مزاج بهتر می شوند در هوای سرد یا تماس با آب سرد، یا محیط های مرطوب مانند نشستن در چمن یا محلهای خیس و مرطوب دردشان افزایش پیدا کرده و با گرم کردن پا درد بهبود پیدا می کند.
در x-ray این افراد فاصله بین مفاصل ایجاد شده.
اگر بلغم بیشتر شده و در تمام مفاصل دست، پا، کتف منتشر شد تبدیل به روماتیسم می شود.
گفتیم که بلغم محلی برای ذخیره شدن ندارد و در تمام بدن در جریان است اگر این بلغم بیش از اندازه باشد در تمام بدن منتشر می گردد و تمام بدن درد می گیرد اگر در کسی بلغم بیشتر شد درد مهاجر ایجاد می کند چون بلغم در بدن می چرخد و هر جا ساکن شد همانجا درد می کند بنابراین انتشار این نوع بلغم در هر قسمت از بدن درد همان قسمت را بوجود می آورد چه در مفصل و چه در عضلات. این بیماران مراجعات متعدد و مکرر به پزشکان مختلف دارند و انواع و اقسام آزمایشات، Scanها و x-ray دارند که تمامی آنها خوب است و تمام پزشکانی که به آنها مراجعه کرده¬اند می¬گویند شما سالم هستید و بیماری ندارید ولی بیمار همچنان از درد رنج می برد و داروهایی که به آنها داده می شود مسکن بوده و درد را بطور موقت تسکین داده و چون درمان اساسی انجام نشده درد دوباره برگشت پیدا می کند. و در نهایت به این بیماران گفته می شود که درد شما عصبی است و مربوط به اعصابتان می شود و یکسری داروهای اعصاب تجویز می شود که مصرف این داروها دچار ضعف و بی حالی شده و درد نیز درمان پیدا نمی کند و حتی چون بعضی از داروهای اعصاب و روان طبع سرد دارند مانند آمی تریپتیلین درد و
بی حالی را در این افراد تشدید می کند.
در درمان این افراد باید بلغم ناسالم را که بوجود آمده دفع کرد که با انجام حجامت بلغم موضع دفع شده، همچنین باید از مصرف غذاهای سرد مزاج خودداری نمایند و باید از داروها و غذاهای گرم و خشک استفاده نمایند و باید از داروهایی استفاده نمایند که بلغم را نضج داده و پخته و از محلی که رسوب کرده خارج نمایند (مانند خلط سینه که بعد از عفونتها و درمان این عفونت پخته شده و نضج پیدا می کند و از محل کنده شده و بصورت خلط در می آید و توسط سرفه از بدن دفع می شود) بعد از تضج پیدا کردن خلط باید توسط مسهل از بدن دفع گردد.
همچنین باید با مصرف خوراکیهای گرم بلغم را آب کرده و از بدن خارج شود البته مصرف غذاهای گرم مزاج باید به ملایمت باشد. و بدن باید به آهستگی گرم شود.
استفاده از روغن های گرم در این افراد بسیار موثر است و باعث دفع و آب شدن بلغم موجود در مفاصل می شود.
به این افراد باید توصیه استفاده از لباس مناسب، زیرانداز مناسب و محیط زندگی مناسب نمود مثلا کسی که در زیرزمین نمناک زندگی می کند یا در خانه ای زندگی می کند که در و دیوار آن از گچ بوده یا در محیط مرطوب کار
می کند مانند کارگران شهرداری که در فضای سبز کار می کنند محیط خود را اصلاح نموده و از وسایل و تجهیزاتی استفاده کنند که مانع رسیدن رطوبت و سرما به بدن آنها بشود.
حمام های گرم و مرطوب برای سیاتیک و در مفاصل زیانبخش هستند زیرا اخلاط را ذوب کرده و در منافذ و مسامات بدن گسترش می دهند ولی استحمام در آب های گرم معدنی مفید است. بنابراین این افراد باید از زیاد استحمام کردن خودداری نمایند و در حمام زیاد نمانند و بعد از شستشوی بدن وقتی می خواهند از حمام خارج شوند کف تا مچ پا را در زیر آب سرد بگیرند تا بلغم سرد شده و بداخل منافذ و مفاصل رسوب نکند (البته نباید بعد از استفاده از حمام گرم یا بعد از استفاده از سونا یکدفعه وارد آب سرد شد و یا کل بدن را یکدفعه سرد کرد . چون بلغمی که بر اثر گرما رقیق شده و آب گرم دیده یکدفعه سفت و خشک شده و در نقاط مختلف بدن رسوب کرده و ایجاد بیماری می نماید بلکه باید سرما تدریجی به بدن داده شود که بهترین حالت آن گرفتن کف پا زیر آب سرد است تا گرمای اضافی بدن تدریجا گرفته شده و بلغم یکدفعه سرد نشود تا ایجاد بیماری کنند).
در درمان این افراد باید به مسائل روحی آنها نیز توجه داشت و به آنها توصیه های لازم داده می شود و چون افکار منفی، ناامیدی، غم سرد هستند و باعث تشدید بیماری می شود (به کرات در این بیماران می بینیم که می گویند بعد از اتفاق ناراحت کننده ای که برایشان رخ داده پا یا دستشان شروع به درد کردن گرفته است).
سردردهای بلغمی که بیشتر در پشت سر بوده و معمولا با تهوع و استفراغ همراه هستند با مصرف غذاهای سرد مزاج و در شب بدتر می شود و با بالا رفتن سن نیز بهبود پیدا نمی کند و بدتر می شود.
سینوسها: سینوسها بصورت طبیعی باید رطوبت داشته باشند تا هوایی که تنفس می شود مرطوب گردد و اگر این رطوبت از بین برود باعث خشکی و سوزش ناراحت کننده و آزار دهنده می شود.
اگر رطوبت در سینوسها بیشتر شد ایجاد آب ریزش بینی و افزایش ترشحات بینی می کند و اگر باز هم بیشتر شد ایجاد عدم بویایی و عدم تشخیص بوهای مختلف می شود و با افزایش بلغم سینوزیت بوجود می آید.
اگر بلغم بیشتر شد ایجاد پولیپ بینی می کند و باز اگر بلغم بیشتر شد تبلور پیدا کرده و بصورت استخوان در می آید و انحراف بینی بوجود می آورد.
در درمان این افراد علاوه بر درمان سیستمیک باید از بادکش گرم و همچنین حجامت در محل سینوسها و گونه استفاده کرد همچنین از روغن های گرم در اطراف سینوسها، استفاده از قواه هایی که بلغم را ذوب کند مانند استفاده از قواه بازیل که ترکیب اصلی آن روغن سیاهدانه می باشد. استفاده از بخور که بهترین آن بخور سرکه است و استفاده از بوهای گرم افزایش بلغم در دهان و گلو؛ اگر بلغم در گلو افزایش پیدا کند خرناسه ایجاد می کند که معمولا از 25 سالگی با افزایش بلغم در گلو و نای بوجود می¬آید.
افزایش بلغم در لوزه ها باعث بزرگ و متورم شدن لوزها می شود که این بزرگی بعلت افزایش بلغم در لوزه ها است.
در بلغم بعلت رطوبت بیش از حد رشد عضله زیاد می شود و حجیم می گردد.
اگر بلغم در زبان زیاد شد حجم زبان بیشتر شده سنگینی و کندی زبان بوجود می آید، در طفولیت دیر زبان باز
می کنند که این بعلت افزایش بلغم در زبان است که ممکن است مادر غذاهای سردی مزاج خورده و شیرش سرد شده است بنابراین برای درمان این اطفال باید از غذاهای گرم هم به مادر و هم به طفل استفاده کرد.
وقتی بلغم در دهان زیاد شد آب دهان را نمی توانند جمع کنند و آب ریزش دهان دارند بخصوص اگر غذاهای سرد مزاج مصرف کرده باشند آب ریزش بیشتر می شود.
اگر این بلغم بصورت لزج در عضلات زبان جای گرفت لکنت زبان سرد پدید می آید که در این نوع لکنت زبان روی حروف خاصی نمی توانند تمرکز پیدا کنند وقتی که سردی مزاج بیشتر شد یا غذاهای سرد مزاج مصرف کرده لکنت ایجاد می شود و زمانی که سردی کمتر شده و مزاج زبان معتدل گردید خوب صحبت می کنند.
هر گاه در نای میزان رطوبت بیشتر شد صدا زیر می شود و هر گاه گرمی زیاد شد صدا بم می گردد. در بچه ها و زنان بعلت رطوبت بیشتر صدا زیر است ولی در مردان بعلت گرمی بیشتر صدا کلفت تر می شود.
اندام گوارش: معده برای اینکه بتواند غذا را هضم کند نیاز به گرمی و حرارت دارد.
حال اگر معده سرد شد اول آروغ ایجاد می شود و گاهی ایجاد رفلاکس (ترش کردن) می شود با بیشتر شدن سردی تهوع بوجود می آید که این تهوع بعد از مصرف غذاهای سرد مزاج بیشتر شده. تهوع و استفراغ واکنش طبیعی بدن برای دفع مواد اضافی است (برای دفع بلغم و صفرا این اتفاق می افتد) و این گونه تهوع نباید کنترل شود و کمک کرد تا دفع شود.
اگر سردی و رطوبت بیشتر شد نفخ و گاز پدید می آید بخصوص بعد از مصرف غذاهای سرد مزاج دفع بی اختیار گاز ناشی از سردی معده و روده است و هر چه گاز بیشتر دفع شود سردی بیشتر است (هر چه گرمتر باشد میزان تولید گاز کمتر می باشد).
اگر بلغم در معده زیاد شد ایجاد بوی بد دهان می کند (البته بوی دهان 3علت دارد 1-ریزش ترشحات سینوسها
2- فضای دهان، خرابی دندان و لثه و… 3- اختلال در عملکرد گوارش)
دیر هضم شدن غذا ناشی از افزایش سردی معده است.
مثانه:
وقتی میزان بلغم اضافه شد ظرف نگاه دارنده ادرار شل می¬شود و مثانه توانایی نگه داشتن ادرار را ندارد در نتیجه مکرر ادرار ریزی ادرار بدون اختیار، ادرار شبانگاهی و شب ادراری بوجود می¬آید که نشان دهنده افزایش بلغم است اگر سردی در غده پروستات بیشتر شد باعث ورم می¬شود و  BPH را بوجود می¬آید که با گرمی بلغم لزج ذوب شده و غده لاغر می¬شود حجامت گرم دیسک مثانه مصرف (سیاهدانه و عسل) استفاده از روغن گرم موضعی مانند روغن کنجد، زنجبیل باعث گرم شدن پروستات و در نتیجه کاهش وزن و کوچک شدن آن می¬شود.
در دستگاه تناسلی اگر بلغم افزایش پیدا کرد باعث سردی تناسل می¬شود.
رحم: وقتی سردی افزایش پیدا کرد میزان ریزش دوران پریود زیاد میشود hypermenorrhea ایجاد میشود که نشان دهنده سردی و بلغم رحم است.
هنگامی که رحم سرد باشد استعداد ابتلا به بیمایهای عفونی بیشتر شده و با اندک تغییر آب و هوا، تغییر آب...............................تغییر آب استفاده جهت نظافت مثلاً استفاده از دستشویی در مسافرت¬ها آلودگی پیدا کرده و عفونی می¬شود همچنین رحم سرد ترشح زیاد دارد (رحم گرم آسیب پذیری کمتری دارد)
با افزایش بلغم میل جنسی کاهش پیدا می¬کند و سرد مزاجی جنس بوجود می¬آید. اگر بلغم زیاد شد نطفه یخ می¬زند و ناباروری ایجاد می¬شود (ناباروری ناشی از گرمی بیش از اندازه است که نطفه می¬سوزد یا براثر افزایش بلغم که نطفه یخ می¬زند.
کیستها: غده¬های موجود در بدن هستند وقتی بلغم محیطی بیشتر شد بزرگ می¬شود و ایجاد کیست می¬شود یعنی وقتی رطوبت بیش از اندازه شده چه رطوبت داخلی و چه رطوبتی که از محیط جذب کرده مانند شستشوی زیاد یا در محل مرطوب نشستن و در دوران پریود که این افزایش رطوبت باعث ایجاد کیستهای تخمدان می¬شود به همین علت باید توجه ¬شود که در زمان پریود باید شستشو به حداقل و فقط در حد رفع نیاز انجام گیرد.
درمان کیستهای تخمدان نیز درمانی گرم است. استفاده از حجامت گرم، نشستن روی آجرداغ، استفاده از شیافهای گرم واژینال (همول) مانند شیاف عسل و شستشوی واژینال با عسل آب که 20cc عسل با یک و نیم برابر آب جوشیده و قبل از خواب position V بگیرد و انجام دهند مدت درمان حداقل 7 الی 14 روز بعد از تمام شدن پریود.
استفاده از عرق رازیانه و عسل
در مردان: اگر رطوبت زیاد شد از ریزش بی¬اختیار ادرار شروع شده، کاهش تمایلات جنسی و انزال زودرس و در نهایت ریزش نمود جنسی بی¬اختیار که اوج سردی است بوجود می¬آید. Azosperm نیز در همین مقوله تعریف
می¬شود. برای درمان فقط داروهای گرم و خوراک¬های گرم و روغن¬های گرم کافی نیست بلکه باید از دانه¬ها نیز استفاده کرد. دانه¬ها دارای یک نقطه ریزی در قسمت بالای دانه می¬باشند که رشد گیاه از این محل انجام می¬گیرد و به آن قوه نامیه می¬گویند هر چه با روری را بخواهیم بیشتر بکنیم از این دانه¬ها باید بیشتر استفاده کنیم مثل بادام، کنجد، انجیر ترکیبی از دانه¬های گرم و سرد خوراکی باعث افزایش اسپرم بهبود کیفیت اسپرم و بهبود انزال می¬شود.
بعد از دانه¬ها در درجه دوم اهمیت کپسول¬ها زیاد و اصطلاح طب سنتی بیضه¬ها (که همان تخم¬های مانند تخم مرغ)
می¬باشد که هر چه کپسول کوچکتر باشد ارزشمند¬تر است تخم  گنجشک ارزشمند¬تر است.
سنگ کلیه: سنگ کلیه یا ناشی از سردی کلیه است یا افزایش میزان آهک در غذاهای خورده شده سردی کلیه جدی¬تر است محموعه داروهای دافع سنگ کلیه دارویهای گرم و تیز یا سرد و تیز (شکننده) هستند.
بعضی از چشمه¬های معدنی دارای آب تیز و برنده هستند که در دفع سنگ کلیه بسیار موثر است سرکه بعلت توان برندگی و شکنندگی در تمام سنگها چه کبد، مثانه و کلیه و غیره موثر است
روده: افزایش بلغم باعث ابتدا دفع بلغم می¬شود. هر چه بلغم افزایش پیدا کرد انسداد خشکی دارد و ایجاد یبوست
می¬کند برای درمان اول باید مزاج را گرم کرد و هر گاه مزاج گرم باشد یبوست ایجاد نمی¬شود (گرمای کبد و معده اگر معتدل باشند بیماری پیش می¬آید) با افزایش بلغم: دفع متعفن بوجود می¬آید(بوی بد دهان بوی بد مدفوع) و دفع مواد هضم نشده متبلور و دانه¬های درشت ایجاد می¬شود
در دفع روده بوی ترش متعفن از سردی و بوی تند دفع از گرمی است و هر گاه میزان رطوبت معده و روده زیاد شد زمینه ایجاد انگل پیش می¬آید. افزایش حرارت معده و روده اجازه به تولید انگل نمی¬دهد.
مغز و اعصاب:
مغز از بلغم آفریده شده و باید سرد باشد اگر این سردی بیش از اندازه شد کندی در فهم و کندی در تجزیه و تحلیل پیش می¬آید و اگر بیشتر شد و اگر بلغم بیشتر شد حماقت بوجود می¬آید اطلاعات دارد ولی نمی¬تواند اطلاعات را به هم پیوند دهد و استناج غلط می¬کند. خریت و حماقت نشانه سردی مغز است. وقتی سردی در مغز بیش از اندازه شد و خشک شد فراموشی بر سر ایجاد می شود و بعضی از مطالب ذهن که همیشه در ذهن بوده یک دفعه فراموش می کند مثلا شماره تلفن خانه¬ی فرد یا نام نزدیکترین شخص به فرد را برای مدتی فراموش می کند
به تناسب اینکه کدام قسمت از مغز درگیر شود لب جلو یا عقب فراموشی جدید یا قدیم ایجاد می شود لب جلوی مغز فراموشی جدید به وجود می آورد .
اوج سردی و بلغم در مغز می شود آلزایمر .
پلاک M.S تبلور بلغم است که وقتی بلغم تبلور پیدا کرد و یخ زد به شکل پلاک های M.S خود را نشان می د هد و سپس این سردی به داخل بدن کشیده شود و ایجاد M.S می کند که در طب
سنتی لختی و سستی اندام (رخوه) تعریف می کند
M.S در منا طق سردسیر  شمال اروپا و خانم ها بیشتر است
یک نوع بلغم در مغز ایجاد صرع سرد می کند حمله¬ی سرع از گرمی یا سردی می تواند باشد
صرع سرد: سستی در خواب و خود شخص متوجه تشنج نمی شود نبض کا هش پیدا کرده رنگ چهره سفید می شود .
صرع گرم : چهره و رنگ برافروخته می شود ، چشم قرمز می گردد و حتی لب می ترکد حرکت می کند و پیچش شدید دارد .
در جامعه بیشتر سرع سرد داریم سرع سرد با حجامت تشد ید می شود باید ابتدا بدن را گرم کرد سپس حجامت انجام داد درمان سرع …آرام است و روی بویایی ها گرم باید توجه بیشتری کرد
گاهی سردی معده باعث تشنج و غش کردن می شود
صرع جنسی از سودا است ، وقتی تحریک جنسی صورت گیرد ولی رفع نشود
ترشحات در بدن مانده و دفع نشده و تبلور پیدا می کنند و به صورت سودا مجاری جنسی را مسدود می کنند و ایجاد صرع می¬کنند این نوع کمتر دیده می شود و بیشتر در زنان است
Elephntiasis ناشی از تبلور بلغم در پاها است و در مان از مراقب ذوب بلغم از طریق خوراک و با حمایت مکرر است که بلغم تخلیه شود .
DVT تبلور بلغم و دم است بلغم در رگ رسوب می کند ولی دم حرکت می کند و ممکن است آمبولی دهد .
چشم : هر گاه بلغم در چشم افزایش پیدا کند پراشکی و ریزش از چشم بوجود می آید و اگر بیشتر شد کاهش بینایی و وقتی بلغم در چشم تبلور پیدا کرد تبدیل به آب سفید می شود ( آب مروارید ) میشود .
از داروهای خوب برای چشم سورمه است .
چشم هر چه درشتر بشود بلغم در آن بیشتر است و بلغم در پلکها باعث پف آلودگی ،ورم پلک می شود و باز اگر بیشتر شد پلکها می افتد
گوش: افزایش بلغم در گوش باعث ایجاد صدای گوش (Tinitus ) می شود که این صدا شبیه صدای پنکه است . افزایش رطوبت در گوش ایجاد کری می کند (کری سنین کهنسالی ) .
سنگینی گوش که صداهای دور را خوب نمی شنود وقتی خیلی تبلور پیدا کرد تبدیل به سودا می شود که صدای که بر اثر سودا در گوش و سر  ایجاد می شود صدای سوت است.
درمان Tinitus خوراکهای گرم ،داروهای بلغم زدا و سودا زدا و استفاده از روغن ریحان حداقل 7الی14 شب که هر شب در یک گوش چکانده می شود و 2 الی 3 ساعت بعد گوش را روی کیسه ی آب گرم قرار می دهند تا روغن تخلیه شود .
بوبایی :افزایش رطوبت باعث کاهش بویایی می شود .
عرق: بلغم وقتی در سراسر بدن افزایش پیدا کرد تعریق زیاد می شود و عرق سرد ایجاد می¬شود .
عروق :اگربلغم در عروق عمقی نفوذ پیدا کرد که مرکز آن در قلب است انسداد سرد می شود که موجب سکته ی قلبی
می شود دو نوع سکته داریم سکته ی قلبی سرد و سکته ی قلبی گرم که بیشتر در دموی ها دیده می شود . سکته-های قلبی بیشتر در دموی ها دیده می شود همچنین انسداد بلغمی در هر عضوی ممکن است باعث فلج آن عضو شود . سکته مغزی بیشتر در بلغمی¬ها دیده می¬شود .
بلغم وقتی سرد شود منبسط می شود و حجم بیشتری را می گیرد به این خاطر بدن پف می کند و پشت پلاکها ورم
می¬کند و در عروق وقتی بلغم سرد و منبسط شد فشار خون بالا می رود که در افراد بلغم بیشتر فشار دیاستول بالا
می¬رود . سیستم ایمنی : اگر سطح بلغم بالا رفت سیستم ایمنی ضعیف شده و زود مریض می شوند و مستعد به انواع بیماری ها می شوند همچنین این افراد دچار سر ماخوردگی مکرر می شوند . دفع بلغم منتشر در خون تعریق است که از طریق پیاده روی (راه رفتن بیش از یک ساعت )و حمام و بدست می¬آید .
(راحتی در پر کاری است نه در کم کاری)
ریه :اگر بلغم منتشر در سینه متبلور شد سینه پهلو ایجاد می شود که یکی از راه های درمان آن تعریق است که بوسیله ی پوششها ی گرم و خوراکهای گرم وادار به عرق کردن می کنیم .
ریه سرد و تر است و دارای رطوبت بیماریهای ریه یا سرد و تر است یا سرد و خشک و بیماری گرم ریه کم دیده می شود.
اگر بلغم در ریه افزایش پیدا کرد بافت ریه مملو از خلط سرد می شود و حجم هوا گیری کم می شود که اصطلاحا گفته می شود ریه آب اورده که درمان آن حجامت قاعده و قله ریه و تکرار حجامت گرم فراگیر ریه و استفاده از داروهای تبخیر کننده و گرم کننده ریه مانند پیاز و عسل ، عرق نعناع و عسل . دود برگ زیتون (مانند سیگار کشیده شود ) که گرم کننده آرام و دفع کننده ی اخلاط است .
استفاده از گلاب یا عرق نعناع درقلیان بدون ذغال و کشیدن آن که باعث گرم شدن ریه می شود (گلاب خاصیت
خواب آوری دارد و عرق نعناع خواب را می برد )
البته بیماری های دیگر ریه نیز مانند آسم ، خلط زیاد ریه برونشیت و سرفه های خلطی به علت افزایش بلغم بوده که برای درمان آنها باید از داروهای بلغم زدا استفاده کرد .
Belspalsy رسوب بلغم در این ناحیه و عصب صورتی است که درمان آن حجامت است که تخلیه ی بلغم باعث بهبودی می شود و همچنین استفاده از داروهای بلغم زدا .
روان:اگر سردی در روان افزایش پیدا کرد غم زدگی و افسردگی ایجاد می شود (در شرایط غم زا گلاب و خرما
می دهند و بویایی و خوراکی گرم باید داد )
سردی از این حد که بالاتر رفت تصویر گرایی منفی می دهد و افکار و رفتارها منفی می شود مرحله ی بعد نگرانی و دل شوره بیجا دائما منتظر اتفاقات نا گوار است مثالااگر بچه اش به مدرسه یا دانشگاه رفته مرتب فکر می کند برای او اتفاقی افتاده یا اگر دیر کند افکار منفی به سراغش می آید یا اگر تلفن زنگ بزند فکر می کند می خواهند اتفاق ناگواری را به او اطلاع دهند .
اگر سردی از این حد بالاتر رفت  ایجاد فوبیا و ترس می کند مثل ترس از آسانسور ( فوبیا بلغم لزج در روان است )
اگر بلغم در ریه و روان هر در رسوب می کند احساس می کند کسی رویش افتاده و می خواهد او را خفه کند (بختک)
سردی در روان باعث خیال های منفی می شود تمام شکست های زندگی را به یاد می آورد مانند آب که در سرازیری پاینی می رود بلغم هم وا پس گرایی می دهد و هر چه سردی بیشتر شود شتاب بیشتر شده و واپس گرایی و خیالهای منفی بیشتر می شود . درمان با گرمای خوراکی ، بویایی مالیدن روغن های گرم به سر و گرمی روان می باشد.
تصویر گرایی منفی در بلغم حد بالاتر دارد حتی این افراد در خواب هم تصویرهای منفی می بینند مثلا خواب مرده و رفتارهای منفی آنها را می بینند و پیام¬های منفی از مردگان دریافت می کنند .
هر گاه بلغم در روان رسوب کرد بیمار مات می شود و به یک چیز نگاه می کند و نه واکنش مثبت و نه واکنش منفی از خود نشان می دهد که این حالت اوج سردی بلغم در روان است (اسکیزوفرنی از بلغم و صفرا است )
کل افسردگی ها سردی است و شادابی ها گرمی است سردی موجب دیر تصمیم¬گیری می¬شود وقتی سردی در کل زیاد شد ابداع و خلق و تنوع نیست اعتماد به نفس و حرأت تصمیم¬گیری نیست.
رفتار: بلغمی خودگرا است کارهای خود را در ذهن دارد و هر کاری حتی اگر کار کوچکی برای کس انجام داده باشد در ذهنش است ولی کار دیگران را بسرعت فراموش کند و لطف دیگران را نمی¬بیند ولی کارهای منفی دیگران همیشه جلوی چشمش است. اگر کسی هزار بار کار خوب برای او انجام داده باشد ولی یکبار کار منفی انجام داده باشد فقط آن کار منفی را می¬بیند.
بلغم سرد و سنگینی است اول اندام انتهایی پا و دست، انتهای ریه سرد می¬شود. و در نهایت سر سرد می¬شود از اندام انتهایی سردی به تدریح بالا می¬آید. در زنان در   سنین بالا دردها از پائین به بالا می¬آید.
این اتفاق در افراد صفراوی بیشتر دیده می¬شود چون صفرا سبک است بالا می¬رود و بلغم سنیگین است و پایین
می¬آید و در اندام تحتانی رسوب می¬کند و جسم به گرد رویاها و ذهن نمی¬رسد و توانایی کم است ولی ذهن هنوز گرم است. گاهی پرشور و گاهی سرد و بی حال برای درمان اول بلغم را درمان می¬کنیم حتی اگر گرمی باعث ناراحتی شد درمان را ادامه می¬دهیم:
زمانی به درمان رسیده¬ایم که در لمس احساس گرمی بیشتر کنیم، صبحها از خواب بهتر بلند شوند و رطوبت بدن کمتر شده گرمی در مچ دست و پا و ساق داشته باشیم. اگر گرمی خیلی اذیت کرد … سردی بکار می¬بریم.
در مزاج ترکیبی اخلاط اولویت درمان با سردی است در درمان این بیماران باید گرمی را تدریجی داد و دارو را نمی¬توان قوی¬تر کرد چون عارضه می¬دهد ولی باید روان را گرم کنیم تا درمان ادامه ….
آنمی: بلغم جزئی از خون است که به خون (دم) تبدیل نشده است بنابراین در بیماران بلغمی ما کم خونی مشاهده
می¬کنیم که بعلت غلبه بلغم خون است این افراد با درمان¬های متداول مثل مصرف قرص آهن کم خونی بهتر نشده و دائماً دچار ضعف بدن بیحالی سردی بدن و رنگ پریدگی، نبض ضعیف Hb پائین و می¬باشند در درمان این افراد باید از داروهای بلغم زدا استفاده کرد و شروع به دفع خلط بلغم نمود همچنین باید تبدیل به خون کرد که یکی از بهترین راهها استفاده از حجامت گرم و خشک می¬باشد (بادکش) که بسیار موثر بوده وضعیت بیمار شروع به تغییر کرده ضعف و بی حالی بهتر شده رنگ صورت و بدن از حالت رنگ پریدگی به سمت سرخ شدن می¬رود و بدن شروع به خونسازی می¬کند که حتی این تغییرات را در جلسات اول هم مشاهده می¬کنیم. البته باید در کنار این درمان حتی از داروهای اصلاح بلغم خون نیز استفاده کرد.
اعمال جراحی:
اعمال جراحی متعدد بعلت طبیعت داروی بیهوشی، خونریزی و ضعف .. که بعد از عمل ایجاد می¬شود باعث غلبه بلغم می¬شود و هر چه تعداد عملها بیشتر باشد این غلبه بیشتر دیده می¬شود. بخصوص در خانمها و افراد مسن و افراد ضعیف در خانمها سزارین باعث غلبه بلغم در آنها شده و هر چه تعداد و اعمال جراحی در خانمها بیشتر باشد غلبه بلغم طی سالهای آینده (5 الی 10 ساله) در آنها بیشتر می¬شود بنابراین اصلی¬ترین عارضه سزارین بلغمی¬تر شدن خانمها است که باعث ایجاد مشکلات متعددی مثل فراموشی، چاقی، کم شدن توان بدنی، شعف، افسردگی، دردهای مفاصل، زانو عفونتهای مکرر اداری، رحمی، کیستهای تخمدان وغیره می شود.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

بیماریهای ناشی از غلبه بلغم
مو: افزایش بلغم در مو بصورت سفید شدن مو تظاهر می¬کند .
پوست : یک نوع بلغم بشکل لزج می¬باشد مانند سفیده تخم¬مرغ که اگر در پوست رسوب کرد به آن برس (Vetiligo) گفته می¬شود .
اگر بلغم در پوست از یک حد بیشتر شد (معمولاً در اندام انتهایی دست و پا ایجاد می¬شود ایجاد قسمتهای بلغمی (شبیه کیست¬های چربی) می¬کند و اگر بلغم بیشتر متبلور  یافت و سفد شد، شکل استخوان به خود می¬گیرد مانند آب که یخ می¬زند . مانند خار پاشنه پا که تبلور بلغم سفت شده است که درمان، آن داروهای بلغم زداست که یکی از بهترین داروها اسفند می باشد که گرم و خشک می باشد و بلغم زدا و سودا زدای قوی می باشد.
مفاصل: مفاصل برای کارکرد خود نیاز به بلغم دارند. آب بین مفاصل و مایع لزج بین آنها بلغم است که باعث نرم و بهتر کار کردن مفاصل می شود. اگر بلغم از حد طبیعی خود بیشتر شد ورم می کند و اگر این بلغم در اندام تحتانی و در زانو ایجاد شود باعث ایجاد آرتریت می شود در معاینه پوست زانو سرد می باشد و متورم است و گاهی در زانو آب جمع می شود که بعضی از پزشکان این آب را می کشند و تخلیه می کنند. ولی بعد از مدتی مجددا در زانو آب جمع می شود این آب همان بلغم است که در زانو افتاده و ایجاد درد و ورم می کند این بیماران با مصرف غذاهای سرد مزاج و یا با مصرف ترشیجات دردشان تشدید پیدا کرده و با مصرف غذاهای گرم مزاج بهتر می شوند در هوای سرد یا تماس با آب سرد، یا محیط های مرطوب مانند نشستن در چمن یا محلهای خیس و مرطوب دردشان افزایش پیدا کرده و با گرم کردن پا درد بهبود پیدا می کند.
در x-ray این افراد فاصله بین مفاصل ایجاد شده.
اگر بلغم بیشتر شده و در تمام مفاصل دست، پا، کتف منتشر شد تبدیل به روماتیسم می شود.
گفتیم که بلغم محلی برای ذخیره شدن ندارد و در تمام بدن در جریان است اگر این بلغم بیش از اندازه باشد در تمام بدن منتشر می گردد و تمام بدن درد می گیرد اگر در کسی بلغم بیشتر شد درد مهاجر ایجاد می کند چون بلغم در بدن می چرخد و هر جا ساکن شد همانجا درد می کند بنابراین انتشار این نوع بلغم در هر قسمت از بدن درد همان قسمت را بوجود می آورد چه در مفصل و چه در عضلات. این بیماران مراجعات متعدد و مکرر به پزشکان مختلف دارند و انواع و اقسام آزمایشات، Scanها و x-ray دارند که تمامی آنها خوب است و تمام پزشکانی که به آنها مراجعه کرده¬اند می¬گویند شما سالم هستید و بیماری ندارید ولی بیمار همچنان از درد رنج می برد و داروهایی که به آنها داده می شود مسکن بوده و درد را بطور موقت تسکین داده و چون درمان اساسی انجام نشده درد دوباره برگشت پیدا می کند. و در نهایت به این بیماران گفته می شود که درد شما عصبی است و مربوط به اعصابتان می شود و یکسری داروهای اعصاب تجویز می شود که مصرف این داروها دچار ضعف و بی حالی شده و درد نیز درمان پیدا نمی کند و حتی چون بعضی از داروهای اعصاب و روان طبع سرد دارند مانند آمی تریپتیلین درد و
بی حالی را در این افراد تشدید می کند.
در درمان این افراد باید بلغم ناسالم را که بوجود آمده دفع کرد که با انجام حجامت بلغم موضع دفع شده، همچنین باید از مصرف غذاهای سرد مزاج خودداری نمایند و باید از داروها و غذاهای گرم و خشک استفاده نمایند و باید از داروهایی استفاده نمایند که بلغم را نضج داده و پخته و از محلی که رسوب کرده خارج نمایند (مانند خلط سینه که بعد از عفونتها و درمان این عفونت پخته شده و نضج پیدا می کند و از محل کنده شده و بصورت خلط در می آید و توسط سرفه از بدن دفع می شود) بعد از تضج پیدا کردن خلط باید توسط مسهل از بدن دفع گردد.
همچنین باید با مصرف خوراکیهای گرم بلغم را آب کرده و از بدن خارج شود البته مصرف غذاهای گرم مزاج باید به ملایمت باشد. و بدن باید به آهستگی گرم شود.
استفاده از روغن های گرم در این افراد بسیار موثر است و باعث دفع و آب شدن بلغم موجود در مفاصل می شود.
به این افراد باید توصیه استفاده از لباس مناسب، زیرانداز مناسب و محیط زندگی مناسب نمود مثلا کسی که در زیرزمین نمناک زندگی می کند یا در خانه ای زندگی می کند که در و دیوار آن از گچ بوده یا در محیط مرطوب کار
می کند مانند کارگران شهرداری که در فضای سبز کار می کنند محیط خود را اصلاح نموده و از وسایل و تجهیزاتی استفاده کنند که مانع رسیدن رطوبت و سرما به بدن آنها بشود.
حمام های گرم و مرطوب برای سیاتیک و در مفاصل زیانبخش هستند زیرا اخلاط را ذوب کرده و در منافذ و مسامات بدن گسترش می دهند ولی استحمام در آب های گرم معدنی مفید است. بنابراین این افراد باید از زیاد استحمام کردن خودداری نمایند و در حمام زیاد نمانند و بعد از شستشوی بدن وقتی می خواهند از حمام خارج شوند کف تا مچ پا را در زیر آب سرد بگیرند تا بلغم سرد شده و بداخل منافذ و مفاصل رسوب نکند (البته نباید بعد از استفاده از حمام گرم یا بعد از استفاده از سونا یکدفعه وارد آب سرد شد و یا کل بدن را یکدفعه سرد کرد . چون بلغمی که بر اثر گرما رقیق شده و آب گرم دیده یکدفعه سفت و خشک شده و در نقاط مختلف بدن رسوب کرده و ایجاد بیماری می نماید بلکه باید سرما تدریجی به بدن داده شود که بهترین حالت آن گرفتن کف پا زیر آب سرد است تا گرمای اضافی بدن تدریجا گرفته شده و بلغم یکدفعه سرد نشود تا ایجاد بیماری کنند).
در درمان این افراد باید به مسائل روحی آنها نیز توجه داشت و به آنها توصیه های لازم داده می شود و چون افکار منفی، ناامیدی، غم سرد هستند و باعث تشدید بیماری می شود (به کرات در این بیماران می بینیم که می گویند بعد از اتفاق ناراحت کننده ای که برایشان رخ داده پا یا دستشان شروع به درد کردن گرفته است).
سردردهای بلغمی که بیشتر در پشت سر بوده و معمولا با تهوع و استفراغ همراه هستند با مصرف غذاهای سرد مزاج و در شب بدتر می شود و با بالا رفتن سن نیز بهبود پیدا نمی کند و بدتر می شود.
سینوسها: سینوسها بصورت طبیعی باید رطوبت داشته باشند تا هوایی که تنفس می شود مرطوب گردد و اگر این رطوبت از بین برود باعث خشکی و سوزش ناراحت کننده و آزار دهنده می شود.
اگر رطوبت در سینوسها بیشتر شد ایجاد آب ریزش بینی و افزایش ترشحات بینی می کند و اگر باز هم بیشتر شد ایجاد عدم بویایی و عدم تشخیص بوهای مختلف می شود و با افزایش بلغم سینوزیت بوجود می آید.
اگر بلغم بیشتر شد ایجاد پولیپ بینی می کند و باز اگر بلغم بیشتر شد تبلور پیدا کرده و بصورت استخوان در می آید و انحراف بینی بوجود می آورد.
در درمان این افراد علاوه بر درمان سیستمیک باید از بادکش گرم و همچنین حجامت در محل سینوسها و گونه استفاده کرد همچنین از روغن های گرم در اطراف سینوسها، استفاده از قواه هایی که بلغم را ذوب کند مانند استفاده از قواه بازیل که ترکیب اصلی آن روغن سیاهدانه می باشد. استفاده از بخور که بهترین آن بخور سرکه است و استفاده از بوهای گرم افزایش بلغم در دهان و گلو؛ اگر بلغم در گلو افزایش پیدا کند خرناسه ایجاد می کند که معمولا از 25 سالگی با افزایش بلغم در گلو و نای بوجود می¬آید.
افزایش بلغم در لوزه ها باعث بزرگ و متورم شدن لوزها می شود که این بزرگی بعلت افزایش بلغم در لوزه ها است.
در بلغم بعلت رطوبت بیش از حد رشد عضله زیاد می شود و حجیم می گردد.
اگر بلغم در زبان زیاد شد حجم زبان بیشتر شده سنگینی و کندی زبان بوجود می آید، در طفولیت دیر زبان باز
می کنند که این بعلت افزایش بلغم در زبان است که ممکن است مادر غذاهای سردی مزاج خورده و شیرش سرد شده است بنابراین برای درمان این اطفال باید از غذاهای گرم هم به مادر و هم به طفل استفاده کرد.
وقتی بلغم در دهان زیاد شد آب دهان را نمی توانند جمع کنند و آب ریزش دهان دارند بخصوص اگر غذاهای سرد مزاج مصرف کرده باشند آب ریزش بیشتر می شود.
اگر این بلغم بصورت لزج در عضلات زبان جای گرفت لکنت زبان سرد پدید می آید که در این نوع لکنت زبان روی حروف خاصی نمی توانند تمرکز پیدا کنند وقتی که سردی مزاج بیشتر شد یا غذاهای سرد مزاج مصرف کرده لکنت ایجاد می شود و زمانی که سردی کمتر شده و مزاج زبان معتدل گردید خوب صحبت می کنند.
هر گاه در نای میزان رطوبت بیشتر شد صدا زیر می شود و هر گاه گرمی زیاد شد صدا بم می گردد. در بچه ها و زنان بعلت رطوبت بیشتر صدا زیر است ولی در مردان بعلت گرمی بیشتر صدا کلفت تر می شود.
اندام گوارش: معده برای اینکه بتواند غذا را هضم کند نیاز به گرمی و حرارت دارد.
حال اگر معده سرد شد اول آروغ ایجاد می شود و گاهی ایجاد رفلاکس (ترش کردن) می شود با بیشتر شدن سردی تهوع بوجود می آید که این تهوع بعد از مصرف غذاهای سرد مزاج بیشتر شده. تهوع و استفراغ واکنش طبیعی بدن برای دفع مواد اضافی است (برای دفع بلغم و صفرا این اتفاق می افتد) و این گونه تهوع نباید کنترل شود و کمک کرد تا دفع شود.
اگر سردی و رطوبت بیشتر شد نفخ و گاز پدید می آید بخصوص بعد از مصرف غذاهای سرد مزاج دفع بی اختیار گاز ناشی از سردی معده و روده است و هر چه گاز بیشتر دفع شود سردی بیشتر است (هر چه گرمتر باشد میزان تولید گاز کمتر می باشد).
اگر بلغم در معده زیاد شد ایجاد بوی بد دهان می کند (البته بوی دهان 3علت دارد 1-ریزش ترشحات سینوسها
2- فضای دهان، خرابی دندان و لثه و… 3- اختلال در عملکرد گوارش)
دیر هضم شدن غذا ناشی از افزایش سردی معده است.
مثانه:
وقتی میزان بلغم اضافه شد ظرف نگاه دارنده ادرار شل می¬شود و مثانه توانایی نگه داشتن ادرار را ندارد در نتیجه مکرر ادرار ریزی ادرار بدون اختیار، ادرار شبانگاهی و شب ادراری بوجود می¬آید که نشان دهنده افزایش بلغم است اگر سردی در غده پروستات بیشتر شد باعث ورم می¬شود و  BPH را بوجود می¬آید که با گرمی بلغم لزج ذوب شده و غده لاغر می¬شود حجامت گرم دیسک مثانه مصرف (سیاهدانه و عسل) استفاده از روغن گرم موضعی مانند روغن کنجد، زنجبیل باعث گرم شدن پروستات و در نتیجه کاهش وزن و کوچک شدن آن می¬شود.
در دستگاه تناسلی اگر بلغم افزایش پیدا کرد باعث سردی تناسل می¬شود.
رحم: وقتی سردی افزایش پیدا کرد میزان ریزش دوران پریود زیاد میشود hypermenorrhea ایجاد میشود که نشان دهنده سردی و بلغم رحم است.
هنگامی که رحم سرد باشد استعداد ابتلا به بیمایهای عفونی بیشتر شده و با اندک تغییر آب و هوا، تغییر آب...............................تغییر آب استفاده جهت نظافت مثلاً استفاده از دستشویی در مسافرت¬ها آلودگی پیدا کرده و عفونی می¬شود همچنین رحم سرد ترشح زیاد دارد (رحم گرم آسیب پذیری کمتری دارد)
با افزایش بلغم میل جنسی کاهش پیدا می¬کند و سرد مزاجی جنس بوجود می¬آید. اگر بلغم زیاد شد نطفه یخ می¬زند و ناباروری ایجاد می¬شود (ناباروری ناشی از گرمی بیش از اندازه است که نطفه می¬سوزد یا براثر افزایش بلغم که نطفه یخ می¬زند.
کیستها: غده¬های موجود در بدن هستند وقتی بلغم محیطی بیشتر شد بزرگ می¬شود و ایجاد کیست می¬شود یعنی وقتی رطوبت بیش از اندازه شده چه رطوبت داخلی و چه رطوبتی که از محیط جذب کرده مانند شستشوی زیاد یا در محل مرطوب نشستن و در دوران پریود که این افزایش رطوبت باعث ایجاد کیستهای تخمدان می¬شود به همین علت باید توجه ¬شود که در زمان پریود باید شستشو به حداقل و فقط در حد رفع نیاز انجام گیرد.
درمان کیستهای تخمدان نیز درمانی گرم است. استفاده از حجامت گرم، نشستن روی آجرداغ، استفاده از شیافهای گرم واژینال (همول) مانند شیاف عسل و شستشوی واژینال با عسل آب که 20cc عسل با یک و نیم برابر آب جوشیده و قبل از خواب position V بگیرد و انجام دهند مدت درمان حداقل 7 الی 14 روز بعد از تمام شدن پریود.
استفاده از عرق رازیانه و عسل
در مردان: اگر رطوبت زیاد شد از ریزش بی¬اختیار ادرار شروع شده، کاهش تمایلات جنسی و انزال زودرس و در نهایت ریزش نمود جنسی بی¬اختیار که اوج سردی است بوجود می¬آید. Azosperm نیز در همین مقوله تعریف
می¬شود. برای درمان فقط داروهای گرم و خوراک¬های گرم و روغن¬های گرم کافی نیست بلکه باید از دانه¬ها نیز استفاده کرد. دانه¬ها دارای یک نقطه ریزی در قسمت بالای دانه می¬باشند که رشد گیاه از این محل انجام می¬گیرد و به آن قوه نامیه می¬گویند هر چه با روری را بخواهیم بیشتر بکنیم از این دانه¬ها باید بیشتر استفاده کنیم مثل بادام، کنجد، انجیر ترکیبی از دانه¬های گرم و سرد خوراکی باعث افزایش اسپرم بهبود کیفیت اسپرم و بهبود انزال می¬شود.
بعد از دانه¬ها در درجه دوم اهمیت کپسول¬ها زیاد و اصطلاح طب سنتی بیضه¬ها (که همان تخم¬های مانند تخم مرغ)
می¬باشد که هر چه کپسول کوچکتر باشد ارزشمند¬تر است تخم  گنجشک ارزشمند¬تر است.
سنگ کلیه: سنگ کلیه یا ناشی از سردی کلیه است یا افزایش میزان آهک در غذاهای خورده شده سردی کلیه جدی¬تر است محموعه داروهای دافع سنگ کلیه دارویهای گرم و تیز یا سرد و تیز (شکننده) هستند.
بعضی از چشمه¬های معدنی دارای آب تیز و برنده هستند که در دفع سنگ کلیه بسیار موثر است سرکه بعلت توان برندگی و شکنندگی در تمام سنگها چه کبد، مثانه و کلیه و غیره موثر است
روده: افزایش بلغم باعث ابتدا دفع بلغم می¬شود. هر چه بلغم افزایش پیدا کرد انسداد خشکی دارد و ایجاد یبوست
می¬کند برای درمان اول باید مزاج را گرم کرد و هر گاه مزاج گرم باشد یبوست ایجاد نمی¬شود (گرمای کبد و معده اگر معتدل باشند بیماری پیش می¬آید) با افزایش بلغم: دفع متعفن بوجود می¬آید(بوی بد دهان بوی بد مدفوع) و دفع مواد هضم نشده متبلور و دانه¬های درشت ایجاد می¬شود
در دفع روده بوی ترش متعفن از سردی و بوی تند دفع از گرمی است و هر گاه میزان رطوبت معده و روده زیاد شد زمینه ایجاد انگل پیش می¬آید. افزایش حرارت معده و روده اجازه به تولید انگل نمی¬دهد.
مغز و اعصاب:
مغز از بلغم آفریده شده و باید سرد باشد اگر این سردی بیش از اندازه شد کندی در فهم و کندی در تجزیه و تحلیل پیش می¬آید و اگر بیشتر شد و اگر بلغم بیشتر شد حماقت بوجود می¬آید اطلاعات دارد ولی نمی¬تواند اطلاعات را به هم پیوند دهد و استناج غلط می¬کند. خریت و حماقت نشانه سردی مغز است. وقتی سردی در مغز بیش از اندازه شد و خشک شد فراموشی بر سر ایجاد می شود و بعضی از مطالب ذهن که همیشه در ذهن بوده یک دفعه فراموش می کند مثلا شماره تلفن خانه¬ی فرد یا نام نزدیکترین شخص به فرد را برای مدتی فراموش می کند
به تناسب اینکه کدام قسمت از مغز درگیر شود لب جلو یا عقب فراموشی جدید یا قدیم ایجاد می شود لب جلوی مغز فراموشی جدید به وجود می آورد .
اوج سردی و بلغم در مغز می شود آلزایمر .
پلاک M.S تبلور بلغم است که وقتی بلغم تبلور پیدا کرد و یخ زد به شکل پلاک های M.S خود را نشان می د هد و سپس این سردی به داخل بدن کشیده شود و ایجاد M.S می کند که در طب
سنتی لختی و سستی اندام (رخوه) تعریف می کند
M.S در منا طق سردسیر  شمال اروپا و خانم ها بیشتر است
یک نوع بلغم در مغز ایجاد صرع سرد می کند حمله¬ی سرع از گرمی یا سردی می تواند باشد
صرع سرد: سستی در خواب و خود شخص متوجه تشنج نمی شود نبض کا هش پیدا کرده رنگ چهره سفید می شود .
صرع گرم : چهره و رنگ برافروخته می شود ، چشم قرمز می گردد و حتی لب می ترکد حرکت می کند و پیچش شدید دارد .
در جامعه بیشتر سرع سرد داریم سرع سرد با حجامت تشد ید می شود باید ابتدا بدن را گرم کرد سپس حجامت انجام داد درمان سرع …آرام است و روی بویایی ها گرم باید توجه بیشتری کرد
گاهی سردی معده باعث تشنج و غش کردن می شود
صرع جنسی از سودا است ، وقتی تحریک جنسی صورت گیرد ولی رفع نشود
ترشحات در بدن مانده و دفع نشده و تبلور پیدا می کنند و به صورت سودا مجاری جنسی را مسدود می کنند و ایجاد صرع می¬کنند این نوع کمتر دیده می شود و بیشتر در زنان است
Elephntiasis ناشی از تبلور بلغم در پاها است و در مان از مراقب ذوب بلغم از طریق خوراک و با حمایت مکرر است که بلغم تخلیه شود .
DVT تبلور بلغم و دم است بلغم در رگ رسوب می کند ولی دم حرکت می کند و ممکن است آمبولی دهد .
چشم : هر گاه بلغم در چشم افزایش پیدا کند پراشکی و ریزش از چشم بوجود می آید و اگر بیشتر شد کاهش بینایی و وقتی بلغم در چشم تبلور پیدا کرد تبدیل به آب سفید می شود ( آب مروارید ) میشود .
از داروهای خوب برای چشم سورمه است .
چشم هر چه درشتر بشود بلغم در آن بیشتر است و بلغم در پلکها باعث پف آلودگی ،ورم پلک می شود و باز اگر بیشتر شد پلکها می افتد
گوش: افزایش بلغم در گوش باعث ایجاد صدای گوش (Tinitus ) می شود که این صدا شبیه صدای پنکه است . افزایش رطوبت در گوش ایجاد کری می کند (کری سنین کهنسالی ) .
سنگینی گوش که صداهای دور را خوب نمی شنود وقتی خیلی تبلور پیدا کرد تبدیل به سودا می شود که صدای که بر اثر سودا در گوش و سر  ایجاد می شود صدای سوت است.
درمان Tinitus خوراکهای گرم ،داروهای بلغم زدا و سودا زدا و استفاده از روغن ریحان حداقل 7الی14 شب که هر شب در یک گوش چکانده می شود و 2 الی 3 ساعت بعد گوش را روی کیسه ی آب گرم قرار می دهند تا روغن تخلیه شود .
بوبایی :افزایش رطوبت باعث کاهش بویایی می شود .
عرق: بلغم وقتی در سراسر بدن افزایش پیدا کرد تعریق زیاد می شود و عرق سرد ایجاد می¬شود .
عروق :اگربلغم در عروق عمقی نفوذ پیدا کرد که مرکز آن در قلب است انسداد سرد می شود که موجب سکته ی قلبی
می شود دو نوع سکته داریم سکته ی قلبی سرد و سکته ی قلبی گرم که بیشتر در دموی ها دیده می شود . سکته-های قلبی بیشتر در دموی ها دیده می شود همچنین انسداد بلغمی در هر عضوی ممکن است باعث فلج آن عضو شود . سکته مغزی بیشتر در بلغمی¬ها دیده می¬شود .
بلغم وقتی سرد شود منبسط می شود و حجم بیشتری را می گیرد به این خاطر بدن پف می کند و پشت پلاکها ورم
می¬کند و در عروق وقتی بلغم سرد و منبسط شد فشار خون بالا می رود که در افراد بلغم بیشتر فشار دیاستول بالا
می¬رود . سیستم ایمنی : اگر سطح بلغم بالا رفت سیستم ایمنی ضعیف شده و زود مریض می شوند و مستعد به انواع بیماری ها می شوند همچنین این افراد دچار سر ماخوردگی مکرر می شوند . دفع بلغم منتشر در خون تعریق است که از طریق پیاده روی (راه رفتن بیش از یک ساعت )و حمام و بدست می¬آید .
(راحتی در پر کاری است نه در کم کاری)
ریه :اگر بلغم منتشر در سینه متبلور شد سینه پهلو ایجاد می شود که یکی از راه های درمان آن تعریق است که بوسیله ی پوششها ی گرم و خوراکهای گرم وادار به عرق کردن می کنیم .
ریه سرد و تر است و دارای رطوبت بیماریهای ریه یا سرد و تر است یا سرد و خشک و بیماری گرم ریه کم دیده می شود.
اگر بلغم در ریه افزایش پیدا کرد بافت ریه مملو از خلط سرد می شود و حجم هوا گیری کم می شود که اصطلاحا گفته می شود ریه آب اورده که درمان آن حجامت قاعده و قله ریه و تکرار حجامت گرم فراگیر ریه و استفاده از داروهای تبخیر کننده و گرم کننده ریه مانند پیاز و عسل ، عرق نعناع و عسل . دود برگ زیتون (مانند سیگار کشیده شود ) که گرم کننده آرام و دفع کننده ی اخلاط است .
استفاده از گلاب یا عرق نعناع درقلیان بدون ذغال و کشیدن آن که باعث گرم شدن ریه می شود (گلاب خاصیت
خواب آوری دارد و عرق نعناع خواب را می برد )
البته بیماری های دیگر ریه نیز مانند آسم ، خلط زیاد ریه برونشیت و سرفه های خلطی به علت افزایش بلغم بوده که برای درمان آنها باید از داروهای بلغم زدا استفاده کرد .
Belspalsy رسوب بلغم در این ناحیه و عصب صورتی است که درمان آن حجامت است که تخلیه ی بلغم باعث بهبودی می شود و همچنین استفاده از داروهای بلغم زدا .
روان:اگر سردی در روان افزایش پیدا کرد غم زدگی و افسردگی ایجاد می شود (در شرایط غم زا گلاب و خرما
می دهند و بویایی و خوراکی گرم باید داد )
سردی از این حد که بالاتر رفت تصویر گرایی منفی می دهد و افکار و رفتارها منفی می شود مرحله ی بعد نگرانی و دل شوره بیجا دائما منتظر اتفاقات نا گوار است مثالااگر بچه اش به مدرسه یا دانشگاه رفته مرتب فکر می کند برای او اتفاقی افتاده یا اگر دیر کند افکار منفی به سراغش می آید یا اگر تلفن زنگ بزند فکر می کند می خواهند اتفاق ناگواری را به او اطلاع دهند .
اگر سردی از این حد بالاتر رفت  ایجاد فوبیا و ترس می کند مثل ترس از آسانسور ( فوبیا بلغم لزج در روان است )
اگر بلغم در ریه و روان هر در رسوب می کند احساس می کند کسی رویش افتاده و می خواهد او را خفه کند (بختک)
سردی در روان باعث خیال های منفی می شود تمام شکست های زندگی را به یاد می آورد مانند آب که در سرازیری پاینی می رود بلغم هم وا پس گرایی می دهد و هر چه سردی بیشتر شود شتاب بیشتر شده و واپس گرایی و خیالهای منفی بیشتر می شود . درمان با گرمای خوراکی ، بویایی مالیدن روغن های گرم به سر و گرمی روان می باشد.
تصویر گرایی منفی در بلغم حد بالاتر دارد حتی این افراد در خواب هم تصویرهای منفی می بینند مثلا خواب مرده و رفتارهای منفی آنها را می بینند و پیام¬های منفی از مردگان دریافت می کنند .
هر گاه بلغم در روان رسوب کرد بیمار مات می شود و به یک چیز نگاه می کند و نه واکنش مثبت و نه واکنش منفی از خود نشان می دهد که این حالت اوج سردی بلغم در روان است (اسکیزوفرنی از بلغم و صفرا است )
کل افسردگی ها سردی است و شادابی ها گرمی است سردی موجب دیر تصمیم¬گیری می¬شود وقتی سردی در کل زیاد شد ابداع و خلق و تنوع نیست اعتماد به نفس و حرأت تصمیم¬گیری نیست.
رفتار: بلغمی خودگرا است کارهای خود را در ذهن دارد و هر کاری حتی اگر کار کوچکی برای کس انجام داده باشد در ذهنش است ولی کار دیگران را بسرعت فراموش کند و لطف دیگران را نمی¬بیند ولی کارهای منفی دیگران همیشه جلوی چشمش است. اگر کسی هزار بار کار خوب برای او انجام داده باشد ولی یکبار کار منفی انجام داده باشد فقط آن کار منفی را می¬بیند.
بلغم سرد و سنگینی است اول اندام انتهایی پا و دست، انتهای ریه سرد می¬شود. و در نهایت سر سرد می¬شود از اندام انتهایی سردی به تدریح بالا می¬آید. در زنان در   سنین بالا دردها از پائین به بالا می¬آید.
این اتفاق در افراد صفراوی بیشتر دیده می¬شود چون صفرا سبک است بالا می¬رود و بلغم سنیگین است و پایین
می¬آید و در اندام تحتانی رسوب می¬کند و جسم به گرد رویاها و ذهن نمی¬رسد و توانایی کم است ولی ذهن هنوز گرم است. گاهی پرشور و گاهی سرد و بی حال برای درمان اول بلغم را درمان می¬کنیم حتی اگر گرمی باعث ناراحتی شد درمان را ادامه می¬دهیم:
زمانی به درمان رسیده¬ایم که در لمس احساس گرمی بیشتر کنیم، صبحها از خواب بهتر بلند شوند و رطوبت بدن کمتر شده گرمی در مچ دست و پا و ساق داشته باشیم. اگر گرمی خیلی اذیت کرد … سردی بکار می¬بریم.
در مزاج ترکیبی اخلاط اولویت درمان با سردی است در درمان این بیماران باید گرمی را تدریجی داد و دارو را نمی¬توان قوی¬تر کرد چون عارضه می¬دهد ولی باید روان را گرم کنیم تا درمان ادامه ….
آنمی: بلغم جزئی از خون است که به خون (دم) تبدیل نشده است بنابراین در بیماران بلغمی ما کم خونی مشاهده
می¬کنیم که بعلت غلبه بلغم خون است این افراد با درمان¬های متداول مثل مصرف قرص آهن کم خونی بهتر نشده و دائماً دچار ضعف بدن بیحالی سردی بدن و رنگ پریدگی، نبض ضعیف Hb پائین و می¬باشند در درمان این افراد باید از داروهای بلغم زدا استفاده کرد و شروع به دفع خلط بلغم نمود همچنین باید تبدیل به خون کرد که یکی از بهترین راهها استفاده از حجامت گرم و خشک می¬باشد (بادکش) که بسیار موثر بوده وضعیت بیمار شروع به تغییر کرده ضعف و بی حالی بهتر شده رنگ صورت و بدن از حالت رنگ پریدگی به سمت سرخ شدن می¬رود و بدن شروع به خونسازی می¬کند که حتی این تغییرات را در جلسات اول هم مشاهده می¬کنیم. البته باید در کنار این درمان حتی از داروهای اصلاح بلغم خون نیز استفاده کرد.
اعمال جراحی:
اعمال جراحی متعدد بعلت طبیعت داروی بیهوشی، خونریزی و ضعف .. که بعد از عمل ایجاد می¬شود باعث غلبه بلغم می¬شود و هر چه تعداد عملها بیشتر باشد این غلبه بیشتر دیده می¬شود. بخصوص در خانمها و افراد مسن و افراد ضعیف در خانمها سزارین باعث غلبه بلغم در آنها شده و هر چه تعداد و اعمال جراحی در خانمها بیشتر باشد غلبه بلغم طی سالهای آینده (5 الی 10 ساله) در آنها بیشتر می¬شود بنابراین اصلی¬ترین عارضه سزارین بلغمی¬تر شدن خانمها است که باعث ایجاد مشکلات متعددی مثل فراموشی، چاقی، کم شدن توان بدنی، شعف، افسردگی، دردهای مفاصل، زانو عفونتهای مکرر اداری، رحمی، کیستهای تخمدان وغیره می شود.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

بیماری¬های بلغمی       

بلغم
مزاج بلغم سرد و تر است هر گاه بلغم کمی افزایش پیدا کند تیپ بلغمی بوجود می آید چون رطوبت افزایش پیدا
می¬کند حجم افزایش پیدا می کند و درشت اندام می شود. اگر بلغم زیاد شد بدن حالت کله قندی پیدا می کند که بلغم بیشتر در اندام تحتانی رسوب می کند و با سن و ران درشت و ساق ها باریک می شود که این افراد را در مناطق جغرافیایی سرد و تر و همچنین در نقاطی مانند آفریقا می¬بینیم اندام مرطوب اندام میانی و تحتانی هستند که تجمع بلغم را در این نواحی بیشتر می بینیم.
در خانم ها بعد از بلوغ رطوبت بیشتر است.
بلغم مزاج سرد و تر دارد، بلغم زیر بدن قرار می گیرد کار بلغم ساخت پی، اعصاب، مغز و بخشی از استخوان و لایه روی عضلات (لایه ای که عضلات در آن قرار دارند) است .
معادل بلغم آب است. خصوصیات آب: آب ثابت است. سرازیری می رود، هم آرام است و هم خروش دارد. داخل خلل و فرج می شود (ریزبینی می کند) انعطاف های خارج از قاعده یا ضد و نقیض دارد آرام آرام نفوذ می¬کند . انعطاف-پذیری آب بستگی به گرمی آفتاب دارد . حرارت می¬تواند آب را حرکت دهد و باعث بالا رفتن آن شود و در بالا آن را معلق نگه دارد اما به محض سردی پایین می¬آید چون نمی¬تواند بالا بمانند . در دل خود نهنگی را نگاه می¬دارد بدون آنکه دیده شود و دارای اسرار بسیاری است اما به کس نمی¬گوید و بسیار خود نگه¬دار است با گرما دادن به آن اسرارش را فاش می¬کند و با سردی منجمد می¬گردد . تعادل آب در مایع ماندش است .
رنگ پوست :‌ سفید و روشن است . البته بلغمی¬های سیاه هم هستند که بیشتر در آفریقا دیده می¬شوند . پوست مرطوب بوده و منافذ آن ریز هستند هر چه رطوبت بیشتر شود پوست نازک¬تر و لطیف¬تر می¬شود . یکی از راهها تشخیص مزاج پوست می¬باشد بخصوص پوست دست هر چه بلغم و رطوبت بیشتر شود شبیه پوست بچه¬ها شده نازک¬تر و نرم شده و منافذ   ریز...........................................................رنگ چشم :‌ روشن بوده از میشی روشن تا رنگ آبی رنگ اسکلرا سفید کمرنگ و بی¬حال می¬باشد .
رنگ لبها : روشن بوده و خیلی کم قرمز می¬شود (قرمز کمرنگ) .
رنگ پشت ناخن :‌ سفید بی¬رنگ بوده و با فشار به پشت ناخن قرمز رنگ نمی¬شود .
استخوان¬بندی :‌ از متوسط تا چاق بسته به شدت بلغم متفاوت است معمولاً نازک¬تر و نرم شده و منافذ ریز می¬شود . پوست در لمس سرد است و حرارت کمی دارد البته بسته به شدت بلغم حرارت و سردی پوست متغییر است و در سرتاسر بدن این سردی وجود دارد و پوست مرطوب ، نرم و سرد می¬باشد .
پراکندگی موی بدن :‌ پراکندگی مو محدود است و خیلی کم و اگر باشد کرکی و در رنگ روشن و خیلی نازک هر چه سطح رطوبت بدن بیشتر شد بدن کم¬ موتر می¬شود (مانند اطفال) بنابراین اگر بدن کاملاً بی¬مو بود سطح رطوبت زیاد است .
رنگ موی سر معمولاً خرمایی روشن ، و یا بور می¬باشد ، موها لخت و صافشانه¬ها درشت و کمر ، باسن و ران (اندام میانی) درست¬تر می¬شود گوشت بدن نرم و شل بوده (البته بلغمی باریک نیز داریم که افرادی هستند که کم خون ضعیف دارند و پوست روشن دارند) و عضلانی نیست . شکم بزرگ و دارای پیه و چربی است .
عروق :‌ برجستگی عروق ندارند و رگهای پنهان و غیر آشکار دارند .
گرمی و حرارت دست و پا :‌ دست و پا سرد بوده و حرارت کمی دارد .
دستگاه گوارش : تمایل به ترش ندارند و بیشتر مایل به شیرینی¬ها هستند . همچنین تمایل به غذاهای سرد مزاج نداشته و غذاها گرم مزاج را بیشتر دوست دارند . دهان بی¬مزه بوده و رطوبت دهان زیاد است و دچار آب ریزش از دهان
می¬باشند بخصوص شبها آب از دهان جاری می¬شود . اگر رطوبت بیشتر شود حجم زبان بزرگ¬تر می¬شود . اشتهای زیاد داشته و خوراک زیاد می¬خورند توان هضم غذا در معده بعلت سردی معده کم بوده و دچار نفخ شکم ، آروغ و گاهی یبوست می¬شوند.
نفخ معده در این افراد بعلت سردی معده است (معده برای اینکه بتواند غذا را هضم کند نیاز به گرمی و حرارت دارد . این افراد با خوردن میوه ، غذاهای سرد مزاج یا غذاهای نفاخ (مثل آش و حبوبات) دچار احساس ورم و پری معده می¬شوند که گاه با درد همراه است . اشتهای زیاد داشته و تحمل گرسنگی را ندارند هر چه مزاج گرمتر باشد مانند صفراوی¬ها در موقع گرسنگی چربیها را آزاد کرده و بعنوان سوخت استفاده می¬کنند به همین دلیل تحم گرسنگی را دارند و همچنین چون چربی¬ها را در بدن می¬سوزانند چاق نمی¬شوند ولی افراد بلغمی بعلت سردی در بدن نمی¬توانند چربی¬ها را بسوزانند و در موقع گرسنگی بی¬تاب شده و تحمل خود را از دست داده و باید فوراً چیزی بخورند تا قند خونشان بالا برود . چون بعلت سردی قادر به سوخت و ساز چربی نیستند با کمترین میزان مصرف چربی در بدن ذخیره شده و چاق می¬شوند .
نبض : ضعیف است و گاهی به زحمت لمس می¬شود .
خواب : زیاد می¬خوابند و خواب آلودگی دارند ولی خواب سبک است و وارد خواب عمیق نمی¬شوند به این خاطر خستگی بدنشان رفع نمی¬شود و وقتی بیدار می¬شوند خسته و کوفته و بداخلاق هستند و با حرکت کردن و کار کردن چون بدن گرم می¬شود حالشان بهتر می¬شود ، در مهمانی¬ها ، مسافرت¬ها ، رقصیدن¬ها بعلت حرکت و گرمی که می¬گیرند حالشان بهتر و سرحال¬تر هستند . درد بلغمی¬ها معمولاً در ابتدای حرکت بیشتر است بعلت خشکی بدن به همین علت میل زیادی به تحرک ندارند ولی بعد از مدتی کار و فعالیت که بدنشان گرم شد احساس راحتی کرده و فعالیتشان ‌را ادامه می¬دهند ولی بعد از استراحت دوباره بدن خشک شده و دردها بر می¬گردد .
روان : در مزاج بلغم بعلت سردی تمایلات به علوم عقلی و ریاضیات بیشتر می¬گردد . این افراد چون اهل ریسک نیستند بسیار منطقی و عاقل هستند و برای تمامی کارهایشان حساب و کتاب مشخص دارند و بلند پروازی بی¬منطق ندارند ، میانه¬رو و محتاط می¬باشند اهل تجارت می¬باشند و در این کار نیز موفق هستند چون کارهایشان را دقیق و حساب شده انجام می¬دهند در کارها خیلی منظم و دقیق هستند و حسابگرهای بسیار خوبی می¬باشند .
حرکات آرام و تندی دارند و گذشته¬نگر می¬باشند . درون¬گرا ، خودخور و منفی¬باف می¬باشند . افکار منفی زیاد آزارشان می¬دهد و در انجام کارها به نکات منفی بیشتر اهمیت می¬دهند و در برخورد با افراد نکات منفی آنها را بیشتر در ذهن خود می¬آورند مثلاً اگر کسی 100 کار خوب برای آنها انجام داده و یکبار کار خطایی انجام داده فقط آن کار خطا را بیاد می¬آورند اهل سازش هستند و از دیگران تأثیر می¬پذیرند .
بعلت سردی که در روان می¬باشد مستعد به افسردگی می¬باشند و کینه¬توز می¬باشند و همچنین مستعد به فراموشی و کند ذهنی .
بلغمی¬ها نیازمند به صحبت هستند و با صحبت گرمی روانشان بیشتر می¬شود و انرژی می¬گیرند تحمل سرما را ندارند و در فصل بهار و زمستان حالشان بد می¬شود .
فعالیت جنسی :‌ میل جنسی کم و توان جنسی نیز کم می¬باشد .
سردی و رطوبت باعث تند شدن حرکات و کاهش بلند پروازی ، افکار منفی ، علوم عقلانی و نظم و انضباط می¬شود .
علائمی که برای مزاج گفته می¬شود بطور کلی است و اینطور نیست که کسی تمام این علائم را داشته و ممکن است فقط چند تا از این علائم وجود داشته باشد . بنابراین در تشخیص مزاج به این نکته باید توجه داشته باشیم و همچنین ممکن است مزاج ترکیبی و مخلوطی از چند مزاج با هم وجود داشته باشد .
شناخت مزاج بلغم از اهمیت ویژه¬ای برخوردار است چون اکثر بیماریها و بیمارانی که به ما مراجعه می¬نمایند مزاج بلغم یا غلبه بلغم دارند .
درمان مزاج بلغم مشکل¬تر و طولانی¬تر می¬باشد (مزاج¬های گرم خیلی راحت¬تر و سریع¬تر به درمان جواب می¬دهند) .
با افزایش سن بلغم در بدن بیشتر شده و بیماریهای بلغمی بیشتر می¬شود .
مزاج¬های دیگر با حجامت درمان خوبی می¬گیرند ولی بلغمی¬ها به حجامت سخت جواب می¬دهند و در مواردی بدتر
می¬شوند (البته بلغم دارای درجاتی است که 4 مرحله ذکر می¬شود مراحل اولیه و بالینی حجامت مشکل ندارد و باعث بهبود بیماریشان می¬شود ولی درجات بالا ابتدا باید مزاج را گرم کرد و بعداً حجامت انجام داد)

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

علائم مزاجهای مختلف:
1.لمس گرمی وسردی پوست در لمس نشانه گرمی وسردی مزاج است.نرمی پوست نشانه رطوبت مزاج وزبری وسختی پوست نشانه خشکی مزاج است البته این ها به شرطی صحیح است که لمس کننده معتدل باشد یا در قیاس با پوست معتدل راجع به مزاج لمس شونده قضاوت کند.
2. چاقی ولاغری:  لاغری نشانه خشکی وچاقی نشانه رطوبت است. درشتی اندام وگوشت فراوان در افراد گرم وتر دیده می شودو چربی در بدن نشانه سردی وتری است لذا لاغرها گرم وخشک یا سرد وخشک هستند.
3.مو : زیادی مو,رشد سریع ورنگ سیاه ان دلیل بر گرمی مزاج است.کمی مو ورنگ روشن ان دلیل بر سردی,مجعدبودن نشانه خشکی وموی صاف نشانه رطوبت است.
4.رنگ بدن: سفیدی رنگ پوست بدن دلیل بر سردی مزاج وسرخی وگندم گونی ان دلیل بر گرمی مزاج است. زردی نشانه گرمی,رنگ بادنجانی(تیره بی روح وغیر درخشان)دلیل بر سردی وخشکی,رنگ گچی وسربی نیز دلیل بر سردی مزاج است.

 

وضعیت اعضاء بدن:فراخی سینه,عروق برجسته,,ونبض قوی ودرشتی مفاصل نشانه حرارت است وخلاف ابن ها نشانه سردی است.
تاثیر گرفتن از سردی وگرمی,تری وخشکی: افراد گرم مزاج تحمل گرما را ندارند ودر هوای خنک راحت ترند.هم چنین غذاهای گرم مثل ادویه با انها سازگاری ندارد.
ممکن است با خوردن کمی دارچین خارش بگیرند یا باخوردن چند تا خرما جوش بزنند برعکس سرد مزاجان به غذاهای وهوای گرم بیشتر علاقه دارند مایل به شیرینی و گریزان ازترشی وسردی ها بوده وبا خوردن ترشی ها ممکن است هنگام خواب  اب از دهانشان خارج شود.
7.افعال:افراد سرد مزاج در شروع یک کار مشکل دارندوبه اصطلاح دیر گرم می شوند.اما گرم مزاجان کارها را به سرعت شروع می کنند. گرمی مزاج گاه باعث شتاب زدگی و عجول بودن می گردد واین افراد ممکن است ثبات رای نداشته باشند خشمگین شدن هم از علامات گرمی مزاج است اما سرد مزاجان برعکس افرادی ارام وصبور هستند.
فضولات دفع شده:موادی که به صورت عرق,ادرار,مدفوع و….از انسان دفع می شود می تواند نماینگر حرارت وبرودت مزاج باشد این مواد در صورتی که پر رنگ ودارای بوی تند باشند نشانه حرارت مزاج ودر صورتی که کم رنگ وبی بو باشند نشانه سردی مزاج هستند.
9.خوابوبیداری:زیادی خواب نشانه سردی ورطوبت است کم خوابی معمولا ناشی از گرمی وخشکی مزاج است.
10.وضع روحی ـ عصبی:قوت,سرعتوکثرت افعال مربوط به روح واعصاب ونشانه گرمی است مثلا گرم مزاجان پر حرف هستند وبا سرعت بیشتری صحبت می کنند در حالی که سرد مزاجان خیلی اهسته,ارام وشمرده صحبت می کنند وکم حرف ترند قدرت یاد گیری وحافظه در گرمی مزاج بهتر دیده می شود. رطوبت باعث انعطاف پذیری می شود.سردی مایه ترس وگرمی مایه شجاعت است.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

علائم مزاجهای مختلف:
1.لمس گرمی وسردی پوست در لمس نشانه گرمی وسردی مزاج است.نرمی پوست نشانه رطوبت مزاج وزبری وسختی پوست نشانه خشکی مزاج است البته این ها به شرطی صحیح است که لمس کننده معتدل باشد یا در قیاس با پوست معتدل راجع به مزاج لمس شونده قضاوت کند.
2. چاقی ولاغری:  لاغری نشانه خشکی وچاقی نشانه رطوبت است. درشتی اندام وگوشت فراوان در افراد گرم وتر دیده می شودو چربی در بدن نشانه سردی وتری است لذا لاغرها گرم وخشک یا سرد وخشک هستند.
3.مو : زیادی مو,رشد سریع ورنگ سیاه ان دلیل بر گرمی مزاج است.کمی مو ورنگ روشن ان دلیل بر سردی,مجعدبودن نشانه خشکی وموی صاف نشانه رطوبت است.
4.رنگ بدن: سفیدی رنگ پوست بدن دلیل بر سردی مزاج وسرخی وگندم گونی ان دلیل بر گرمی مزاج است. زردی نشانه گرمی,رنگ بادنجانی(تیره بی روح وغیر درخشان)دلیل بر سردی وخشکی,رنگ گچی وسربی نیز دلیل بر سردی مزاج است.

 

وضعیت اعضاء بدن:فراخی سینه,عروق برجسته,,ونبض قوی ودرشتی مفاصل نشانه حرارت است وخلاف ابن ها نشانه سردی است.
تاثیر گرفتن از سردی وگرمی,تری وخشکی: افراد گرم مزاج تحمل گرما را ندارند ودر هوای خنک راحت ترند.هم چنین غذاهای گرم مثل ادویه با انها سازگاری ندارد.
ممکن است با خوردن کمی دارچین خارش بگیرند یا باخوردن چند تا خرما جوش بزنند برعکس سرد مزاجان به غذاهای وهوای گرم بیشتر علاقه دارند مایل به شیرینی و گریزان ازترشی وسردی ها بوده وبا خوردن ترشی ها ممکن است هنگام خواب  اب از دهانشان خارج شود.
7.افعال:افراد سرد مزاج در شروع یک کار مشکل دارندوبه اصطلاح دیر گرم می شوند.اما گرم مزاجان کارها را به سرعت شروع می کنند. گرمی مزاج گاه باعث شتاب زدگی و عجول بودن می گردد واین افراد ممکن است ثبات رای نداشته باشند خشمگین شدن هم از علامات گرمی مزاج است اما سرد مزاجان برعکس افرادی ارام وصبور هستند.
فضولات دفع شده:موادی که به صورت عرق,ادرار,مدفوع و….از انسان دفع می شود می تواند نماینگر حرارت وبرودت مزاج باشد این مواد در صورتی که پر رنگ ودارای بوی تند باشند نشانه حرارت مزاج ودر صورتی که کم رنگ وبی بو باشند نشانه سردی مزاج هستند.
9.خوابوبیداری:زیادی خواب نشانه سردی ورطوبت است کم خوابی معمولا ناشی از گرمی وخشکی مزاج است.
10.وضع روحی ـ عصبی:قوت,سرعتوکثرت افعال مربوط به روح واعصاب ونشانه گرمی است مثلا گرم مزاجان پر حرف هستند وبا سرعت بیشتری صحبت می کنند در حالی که سرد مزاجان خیلی اهسته,ارام وشمرده صحبت می کنند وکم حرف ترند قدرت یاد گیری وحافظه در گرمی مزاج بهتر دیده می شود. رطوبت باعث انعطاف پذیری می شود.سردی مایه ترس وگرمی مایه شجاعت است.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()

 

حکما معتقد بودند که انسان,حیوان,گیاه و….همه از چهر عنصر یا رکن اصلی تشکیل شد ه اند,یعنی هر چیزی از تاثیر این چهار رکن برروی هم وایجاد یک کیفیت جدید ایجاد می شود
این چهار رکن عبارتند از: اتش,هوا,اب وخاک
1)اتش: طبیعت اتش گرم وخشک است در گرمی اتش بحثی نیست,برای درک خشکی ان کافی است توجه کنیم که تاثیر اتش بر رطوبت ها چگونه است؟ شما وقتی یک جسم مرطوب را حرارت می دهید خشک می شود. افتاب وقتی به زمین باران خورده می تابدزمین را خشک می کند. لذا می گویند اتش گرم وخشک است.
2)هوا: طبیعت هوا گرم وتر است این هوا شامل بخارات و گازهاست مثلا شما وقتی اب را حرارت  دهید بخار می شود بخار اب نسبت به خود اب از سطح انرژی بالاتری برخوردار است چرا که برای تبدیل اب به بخار ان بایستی انرژی مصرف کنیم بنابراین هوا نسبت به اب گرمتر است.
3)اب: طبیعت اب سرد وتر است.تر بودن ورطوبت ان که واضح است واز توضیح بالا مشخص شد که اب نسبت به هوا سردتر است
4)خاک: طبیعت ان سرد وخشک است. برای تبدیل سنگ معدن اهن به مایع,بایدبا حرارت زیاد ان را ذوب کنیم یعنی خاک نسبت به اب سرد وخشک تر است وقتی همین خاک را حرارت می دهیم وذوب می کنیم گرم تر شده وروان,یعنی مایع می شود

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()