علایم مزاجهای چهارگانه و انتخاب غذا.حجامت.زالو درمانی.

اموزشی و بهداشتی و سلامتی

 


کوتاهی قد و به طور کلی کوچکی جثه در نسل جوان و نوجوان امروز ، موضوعی آزاردهنده و واقیتی مشهود است . ریشه های این پسرفت رشد بدنی در نسل فعلی عمدتاً در آداب و رژیم غذایی نادرست در دوران بارداری ، همچنین تغذیه ناقص و غلط و مواد شیمیایی موجود در تنقلات مصرفی کودکان و نوجوانان امروز ماست . عوامل دیگری نظیر کم تحرکی ، محرومیت از آفتاب ، آلودگی هوای شهرهای بزرگ ، مصرف داروهای شیمیایی ، هیجانات و تحریکات نا مطلوب محیطی ، افسردگی مزمن و کمبودهای عاطفی و تربیتی نیز کم و بیش در این پسرفت سهیم می باشند .

درمانهای مرسوم کوتاهی قد محدود به داروهای شیمیایی هورمونی بوده که مشابه رشد انسانی عمل کرده و در جائی موجب افزایش قد اطفال می گردد . اما همانند تمام داروهای شیمیایی ، دارای عوارض جانبی فراوان و خطرناکی می باشد و بدتر از همه ، گاهی موجب بسته شدن زودرس غضروفهای رشد ( اپی فیز ) شده که سبب تثبیت کوتاهی قد کودک شده و حتی مانع آن حداقل رشد طبیعی خود کودک و نوجوان می گردد .

در طب اصیل ایرانی “ حجامت “ به عنوان رفتار درمانی چند بعدی برای انواع بیماریهای نوزادان و کودکان و نوجوانان معرفی شده است و یکی از کاربردهای جالب توجه آن افزایش قد و ایجاد جهش رشد در اطفال و نوجوانان می باشد . البته درمان کوتاهی قد در طب سنتی مفصل بوده و شامل روغن مالی ها ، معجونهای غذایی ، ماساژ ، استنشاق رایحه های معطر ، اصلاح تغذیه ، تغییر ساعات خواب و …. می باشد که در این مقال فقط به حجامت می پردازیم :

 چندین  کودک و نوجوان با شکایت کوتاهی قد تحت درمان با روش حجامت قرار گرفتند که طرح درمانی آنان بدین شکل بوده است :

1. حجامت عام ( موضع بین دو کتف)

2. حجامت ساکرال یا چاربند ( گودی کمر روی مهره های S 1 ـ L 5 )

3. حجامت ساقین ( روی عضله ساق )

4. حجامت خشک ( بادکش گذاری ) روی مواضع خاص از جمله استخوانهای پهن بدن )

- به طور میانگین دو ماه یک بار حجامت آنان تکرار شده است و تعداد حجامتها سه الی هشت جلسه بوده است . مدت مطالعه و پیگیری این بیماران حدودو 18 ماه بوده است.


محدوده سنی این گروه چهارده الی نوزده سالگی بوده است .

پاسخ درمانی این گروه تحت مطالعه بدین شکل بوده است :


3 نفر از این کودکان هیچگونه افزایش رشدی نشان ندادند .

11 نفر از این اطفال افزایش رشد بین چهار الی پانزده سانتیمتر نشان دادند .

4 نفر از این گروه افزایش رشد محدود بین 2 ـ1 سانتی متر داشتند .

تمام این اطفال یک یا چند روش درمانی دیگری همانند هورمون درمانی ، داروهای شیمیایی متنوع ، مکمل های غذایی و ویتامینی ، طب سوزنی و ورزشهای کششی و بدنسازی و …. را تجربه کرده بودند که به استثناء 2 نفر که افزایش رشد محدودی حاصل شده بود ، مابقی هیچگونه نتیجه درمانی ملاحظه نکرده بودند .

با در نظر گرفتن اینکه احتمال افزایش قد طی فرآیند رشد Constituitional و فاکتورهای مداخله گر دیگری نظیر اصلاح تغذیه ، تلقین روانی ، خطای اندازه گیری و …. برای 4 نفری که افزایش رشد محدود داشتند ، مطرح می باشد . این چهار نفر بعلاوه سه نفری که هیچگونه پاسخ درمانی ( افزایش قد ) نشان ندادند جزو ناکامی ( Failare ) درمان محسوب شده و بنابراین می توان گفت :

یازده نفر از جمعیت هجده نفری ما یعنی 61% بیماران ما به درمان حجامت پاسخ قابل توجه نشان داده است و چهار نفر ( 22% ) بیماران ما پاسخ اندکی نشان داده و 3 نفر ( 17% ) هیچ پاسخی ندادند .

با توجه به بی خطر و بی ضرر بودن حجامت ، سادگی و کم هزینه بودن حجامت و همچنین منافع دیگری که حجامت برای کودک دارد ( حجامت سبب افزایش مقاومت بدن کودک نسبت به بیماریهای ویروسی و عفونی شده و در تعدیل و کنترل اختلالات رفتاری و عصبیت اطفال کاملاً مؤثر می باشد و نیز سبب افزایش اشتهای اطفال می شود ) به نظر می رسد اجرای طرح های تحقیقاتی و درمانی گسترده تر با مشارکت جمعیت بزرگتر و همراهی و همکاری پزشکان متخصص در رشته غدد ، کودکان و اطلاع رسانی صحیح و منطقی و دور از تعصب رسانه ها و جراید و مربیان مدارس و صدا و سیما پیرامون حجامت ، بتواند یکی از معضلات شایع خانواده های ایرانی ( کوتاهی قد و جثه اطفال ) را که بار مالی و عوارض روحی و روانی گسترده ای برای خانواده ها دارد را از میان بردارد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱:٤۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱۸
comment نظرات ()