علایم مزاجهای چهارگانه و انتخاب غذا.حجامت.زالو درمانی.

اموزشی و بهداشتی و سلامتی

 

ترکیبات : دارای طبع گرم و ترکیبات شیمیایی نظیر استات هکسیلیک، استات استیلیک و بوتیرات متیلیک و بوتیرات اتیلیک و برخی اسید های دیگر ، چربی ، املاح معدنی و انواع ویتامین ها است ، اسانس گلپر نیز دارای ترکیبات مانند هگزیل بوتیرات و اکتیل استات است.

 

خواص درمانی :

 

 خوردن بذور گلپر تحریک کننده اشتها و تقویت کننده دستگاه گوارشی است ، جهت درمان بواسیر می توان از دمکرده گلپر استفاده کرد ، ریشه گلپر دارای خاصیت ضد تشنج بوده ناراحتی های عصبی را درمان می کنند .

 

خوردن بذور کوبیده شده گلپر موجب تقویت معده شده و بوی بد دهان را برطرف می کند ، ادرار آور بوده و اگر پودر حاصل از بذور کوبیده شده را با عسل مخلوط کرده و میل کنید موجب تقویت قوای جنسی شده و ضعف قوه جنسی را برطرف میکند .

 

روغن گلپر دارای خاصیت آرامبخش بوده و برای رفع خستگی میتوان آن را به سطح بدن مالیده وهمراه با ماساژ استفاده کرد ،  جهت تقویت رویش مو ی سر می توان  پوست سر را قبل از حمام با ان ماساژ داد ، از دیگر کاربرد های روغن گلپر میتوان به رفع گرفتگی بینی ، تسکین در مفاصل و التیام زخم های سطحی نام برد . 

 

توصیه ها و تجویز :

 

دمکرده گلپر : 10گرم گل و برگهای خشک شده گلپر را در یک لیتر آب جوش ریخته و 12 دقیقه دمکرده و جهت تنظیم قاعدگی  و تسکین درد قاعدگی های دردناک روزانه 3 فنجان مصرف کنید.  جهت درمان زخم بواسیر و تسکین درد آن مقداری پودر پوست میوه انار را باسرکه و دمکرده گلپر ترکیب کرده ودر محل درد قرار داده و ببندید .

 

شربت طبی گلپر : اگر مقداری پذر گلپر را جوشانده و عرق حاصل از آن را با آب انار تازه ترکیب کنید شربت حاصل جهت درمان ناراحتی های گوارشی ، نفغ معده ، دفع انگل های داخلی و به عنوان دارویی ضد تشنج مصرف کنید .

 

روغن گلپر : جهت تهیه روغن گلپر مقداری بذر گلپر را کوبیده و به مدت 2 روز در آب بخیسانید سپس آنرا جوشانده و آب حاصل را از صافی رد کرده و محلول فوق را با روغن زیتون یا روغن کنجد مخلوط کرده و دوباره بجوشانید تا آب محلول بخار گردد . از روغن فوق جهت در مان سر گیجه و سر درد ، رفع گرفتگی بینی ، برطرف کننده جوش های پوستی ، تقویت پیار مو ، رفع تورم و جهت درمان جراحات سطحی به صورت موضعی مصرف کنید .

 

هیچگاه گیاهی را بدون آگاهی از خواص آن مورد استفاده قرار ندهید ، برخی گیاهان دارای واکنش های خاص داروئی هستند ، لطفا قبل از مصرف گیاهان داروئی با پزشک مربوطه مشاوره انجام دهید.

 

در طب سنتی آذربایجان (ترکه داوا) دانه های گلپر را دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی دانسته اند و دود حاصل از سوختن بذر گلپر واسفند را جهت ضد عفونی هوای منازل به کار میبرند، کاربرد دیگر دانه های گلپر درمان دل درد ها می باشد، در گذشته ریشه این گیاه را کوبیده و نوعی ماده شوینده برای شستن لباس به دست می آوردند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/۱۸
comment نظرات ()