علایم مزاجهای چهارگانه و انتخاب غذا.حجامت.زالو درمانی.

اموزشی و بهداشتی و سلامتی

 

افراد به سه گروه گرم مزاجها، سرد مزاج ها و افرادی با مزاج نسبتا معتدل تقسیم  میشوند.  و آنها از دو جنبه فعالیت سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک مورد بررسی قرار  گرفتند. و نتیجه .. سیستم عصبی سمپاتیک محیطی افراد گرم مزاج فعالیت بیشتری نسبت به گروه شاهد دارند. در مقابل فعالیت سمپاتیک فوق کلیوی و سیستم عصبی پاراسمپاتیکی آنها پایین تر بوده و به همین دلیل میزان ترشح کورتیکواستروئید آنها کمتر از افراد عادی است.

همانگونه که می دانیم منبع اصلی ترشح هورمون نوراپی نفرین، سیستم عصبی سمپاتیک و منبع اصلی ترشح هورمون های اپی نفرین و کورتیزول، غدد فوق کلیوی است؛ از طرف دیگر، سیستم عصبی سمپاتیک به دو بخش سیستم عصبی سمپاتیک مربوط به اعصاب محیطی سمپاتیک وسیستم عصبی سمپاتیک مربوط به غدد کلیوی تقسیم بندی می شود. سیستم عصبی پاراسمپاتیک نیز مربوط به تحریک اعصاب واگ است.

 

همانگونه که می دانیم افراد گرم مزاج افراد معمولا پرانرژی، پرکار، فعال و برونگرا هستند که احساسات خود را سریع بروز می دهند. در صورتیکه گرمی مزاج با خشکی تلفیق شود میزان تحریک پذیری فرد افزایش می یابد. بنابراین انتظار داریم افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، فوق العاده تحریک پذیربوده وخیلی زود خشمگین شوند. در صورتیکه افرادی که مزاج گرم و مرطوبی دارند را با خونگرمی، خوشرویی و رنگ چهره قرمزشان می شناسیم که از گشادی عروق خونی و پر خونی بافتهایشان حکایت دارد.

بدیهی است که این یافته به خوبی نبض سریع و رگ های برجسته و فراخ افراد گرم مزاج را توجیه می کند.

این افراد در هوای سرد به راحتی با عوامل فیزیکی و فیزیولوژیک گرم می شود اما خنک شدن بدن آنها در هوای گرم با مشکل روبروست و منجر به کلافگی و گرگرفتگی آنها می شود. آنها معمولا غذاهای گرم مزاج (از نظر طب سنتی) را تحمل نمی کنند. و ذاتا تمایل به مصرف سردی جات دارند.

اما در سوی مقابل در افراد سرد مزاج سردی، سستی، ناتوانی، کمبود انرژی و احساس ضعف شایع است.

این ضعف و سستی زمانی به اوج خود می رسد که سردی مزاج با مرطوب بودن توام شود در این صورت بیمار کاملا کسل و خموده شده و تمایل چندانی به انجام کار ندارند. این درحالیست که افرادی که مزاج سرد و خشک دارند وضعیت شان به مراتب بهتر است اما این افراد نیز به ندرت تا پایان روز انرژی کافی برای انجام کارهای روزمره شان را دارند.

به طور کلی افراد سرد مزاج درون گرا بوده و احساسات خود را کمتر بروز می دهند .

افراد سرد و مرطوب تحریک پذیری پایین داشته و در بین مردم به بی خیالی و بی تفاوتی شهرت دارند. نبض آنها آرام بوده و رگهایشان معمولا باریک و کم خون است.

این باعث شده که افراد سرد مزاج چهره ای سفید و رنگ پریده داشته باشند.

بدن افرادی که دچار غلبه سردی مزاج هستند در هوای سرد به راحتی گرم نمی شود و سرما تا مدت زیادی در بدن این افراد باقی می ماند. لرز های شبانه و تکان دهنده از جمله مشکلاتی است که آنها معمولا با آن دست به گریبان هستند.افراد سرد مزاج معمولا غذاهای سرد مزاج (از نظر طب سنتی) را به خوبی تحمل نمی کنند.

● بررسی سیستم ایمنی بدن:

همانگونه که می دانیم پاسخ های ایمنی نقش مهمی در حفظ تعادل اعمال بدن انسان دارند. این پاسخ ها غالبا به دو صورت ایمنی سلولی و ایمنی هومورال طبقه بندی می شوند. در صورتیکه سیستم ایمنی ترجیح دهد پاسخ از جنس سلولی باشد، گلبولهای سفید TH۱ افزایش می یابند و در صورت غالب بودن پاسخ هورمونال این TH۲ ها هستند که پرتعداد تر شده و منجر به تولید بیشتر آنتی بادی و ایجاد واکنشهای آلرژیک می شوند. البته در واکنش به مواد آلرژن، میکروبها و ویروسها معمولا هردو نوع پاسخ دوشادوش هم ایجاد می شود. اما معمولا بسته به نوع آنتی ژن یکی از این دو پاسخ ارجح است و همانگونه که گفته شد شاخص انداز گیری آن تعداد TH۱ ها و TH۲ هاست.

 

. این نسبت در صورتیکه فرد مزاج گرمتری پیدا کند همچنان بالا می رود. در سوی مقابل افراد سرد مزاج TH۲ کمتری دارند.

 این خود دلیل خوبی برای بدتر شدن حساسیت های پوستی و تنفسی با خوردن غذاهای گرم مزاج مانند خرما است.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٢:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٧/٤
comment نظرات ()