علایم مزاجهای چهارگانه و انتخاب غذا.حجامت.زالو درمانی.

اموزشی و بهداشتی و سلامتی

 

دم در روان :
بعلت افزایش گرمی بلند پرواز هستند . شعر دوست هستند و شعر می¬گویند تمایل به کوهنوردی دارند ، می¬رقصند در بلندیها سیر می¬کنند افکار و آرزوهای بزرگ و گاهی غیرممکن دارند (دموی¬ها قادر هستند افکار غیرممکن را به ممکن تبدیل کنند یا با امکانات کم کارهای بزرگ انجام دهند) . در خواب نیز خواب پرواز، خواب پادشاه شدن …. خواب¬¬های قرمز رنگ و خوابهای مثبت می¬بینند .
دموی بیش از 12 ساعت نمی¬توانند مؤدب باشند و بالاخره در طول 24 ساعت رفتار غیرطبیعی از خود نشان می¬دهد.
افکار مثبت دارند و نقاط منفی اطرافیان را نمی¬بینند و نمی¬توانند کسی را بد تصور کنند و تظاهرات عشق و ایثار در آنها زیاد است .
تصمیم¬گیری¬های بلند پروازانه و تصمیمات بزرگ و آینده¬نگری بی-منطق سرمایة این افراد خیال آنها است و با انرژی نهانی خود قدرت تبلور آن را دارند (بلغمی¬ها واقعیت¬گرا هستند و با برنامه¬ریزی موفق در انجام برنامه¬ها می¬باشند) .
اگر گرمی و دم در روان بیشتر باشد باعث ایجاد اختراع ، خلق ، فلسفه (فیلسوفها دموی می¬باشند) شعر و در صنعت اختراع و ابداع (بلغمی¬ها در ثبت اختراع و سودجوی از آن دخالت دارند) . دموی¬ها باید حتماً مشاور بلغمی داشته باشند و گرنه از اختراع و ابداع آنها کس دیگر سود برده و استفاده می¬کنند . توانایی تغییر مسیر علمی ، صنعتی ، سیاسی کلاً توانایی تغییر مسیر در هر موضوعی را دارند (حفظ و نگهداری از تغییرات با افراد بلغمی است چون
دموی¬ها توانایی نگهداری آن را ندارند) . استعداد الهامات و اشراق دارند ، جزئیات و جسارت دارند .
عاشقان دموی¬ هتسند اوج گرمی عشق است و اگر این عشق بسوزد باعث ایجاد کینه و قتل می¬شود .
اگر در روان بیش از اندازه شود منجر به جنون ، افزایش عصبانیت ، خیانت ، قتل ، کشتار (مانند : هیتلر ، صدام ، چنگیز، تیمور ) می¬گردد .
جرمهای جنسی و جنایی بیشتر کار دموی¬ها است .
اوج عصبانیت افراد دموی¬ : در بهار و پاییز ، 12 تا 14 ماه قمری، در سن 14 الی 28 سال ، در هنگام خوردن گرمی زیاد و در حضور ماه کامل (ساعت 11 شب) .
درمان این افراد نیز حجامت است و بهترین زمان حجامت زمانی است ماه کامل است که هم خون بیشتری
می¬آید و مواد زائد و دفعی بیشتر است .
گوارش : هم شیرین و هم ترش دوست دارند . استعداد نفخ معدی دارند و به نسبت سردی معده این نفخ متفاوت است . اگر رطوبت معده افزایش پیدا کند اول نفخ شکم ایجاد شده و با افزایش دچار آروغ و بعد ترش کردن و نهایت آن بوی بد دهان است . دچار سوء هاضمه می¬شوند و باز اگر بیشتر شد دچار یبوست می-شوند .
این افراد بعلت گرمی که دارند گاهی بیش از اندازه به غذاهای سرد مزاج رو می¬آورند و با استمرار مصرف غذا سرد باعث می¬شود که مزاج معده فرد از گرما به سرما تبدیل شود و یبوست ایجاد شود .
درمان مصرف بادام شرین ، روغن بادام ، انجیر ، زیتون و عسل ناشتا است .
مزاج جنس : در طفولیت آلت تناسلی خیز صبحگاهی دارد و در بزرگسالی هم خیز و هم توانایی جنسی دارد .
رویش موی زیر بغل این افراد سریع ، درشت و پررنگ است (قرمز ، قهوه¬ای ، مشکی یکی از راههای تشخیص مزاج و گرمی موهای زیر بغل و ناحیة پوبیس در معاینه می¬باشد .
از لحاظ ادراری تا زمانی که گرمند دفع ادرار به اندازه و درست است ولی اگر مثانه و مجاری ادراری سرد شود ابتدا برش ادررای و سپس کاهش ادرار دارند و اگر سردی بیشتر شد ریزش بی¬¬اختیار ادرار دارند . شب ادراری تابع سردی است .
افراد دموی هم تمایل و هم توان جنس بالایی دارند .
برای افزایش تمایل و توان جنسی فقط مصرف غذاهای گرم کافی نیست . بلکه
- باید اعصاب راحت و خوبی داشت .
- انواع جنس توانایی کافی داشته باشند .
- توانایی جنسی وجود داشته باشد که برای افزایش توانایی جنس از خوراکیهای گرم و بادزا استفاده کرد . مانند نخود که سبب افزایش میل جنس در کلیه مزاجها می¬شود ؟ در مردان نخود ، هویج مؤثر است و در زنان نخود و رازیانه

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/۳
comment نظرات ()