علایم مزاجهای چهارگانه و انتخاب غذا.حجامت.زالو درمانی.

اموزشی و بهداشتی و سلامتی

 

بیماری¬های بلغمی       

بلغم
مزاج بلغم سرد و تر است هر گاه بلغم کمی افزایش پیدا کند تیپ بلغمی بوجود می آید چون رطوبت افزایش پیدا
می¬کند حجم افزایش پیدا می کند و درشت اندام می شود. اگر بلغم زیاد شد بدن حالت کله قندی پیدا می کند که بلغم بیشتر در اندام تحتانی رسوب می کند و با سن و ران درشت و ساق ها باریک می شود که این افراد را در مناطق جغرافیایی سرد و تر و همچنین در نقاطی مانند آفریقا می¬بینیم اندام مرطوب اندام میانی و تحتانی هستند که تجمع بلغم را در این نواحی بیشتر می بینیم.
در خانم ها بعد از بلوغ رطوبت بیشتر است.
بلغم مزاج سرد و تر دارد، بلغم زیر بدن قرار می گیرد کار بلغم ساخت پی، اعصاب، مغز و بخشی از استخوان و لایه روی عضلات (لایه ای که عضلات در آن قرار دارند) است .
معادل بلغم آب است. خصوصیات آب: آب ثابت است. سرازیری می رود، هم آرام است و هم خروش دارد. داخل خلل و فرج می شود (ریزبینی می کند) انعطاف های خارج از قاعده یا ضد و نقیض دارد آرام آرام نفوذ می¬کند . انعطاف-پذیری آب بستگی به گرمی آفتاب دارد . حرارت می¬تواند آب را حرکت دهد و باعث بالا رفتن آن شود و در بالا آن را معلق نگه دارد اما به محض سردی پایین می¬آید چون نمی¬تواند بالا بمانند . در دل خود نهنگی را نگاه می¬دارد بدون آنکه دیده شود و دارای اسرار بسیاری است اما به کس نمی¬گوید و بسیار خود نگه¬دار است با گرما دادن به آن اسرارش را فاش می¬کند و با سردی منجمد می¬گردد . تعادل آب در مایع ماندش است .
رنگ پوست :‌ سفید و روشن است . البته بلغمی¬های سیاه هم هستند که بیشتر در آفریقا دیده می¬شوند . پوست مرطوب بوده و منافذ آن ریز هستند هر چه رطوبت بیشتر شود پوست نازک¬تر و لطیف¬تر می¬شود . یکی از راهها تشخیص مزاج پوست می¬باشد بخصوص پوست دست هر چه بلغم و رطوبت بیشتر شود شبیه پوست بچه¬ها شده نازک¬تر و نرم شده و منافذ   ریز...........................................................رنگ چشم :‌ روشن بوده از میشی روشن تا رنگ آبی رنگ اسکلرا سفید کمرنگ و بی¬حال می¬باشد .
رنگ لبها : روشن بوده و خیلی کم قرمز می¬شود (قرمز کمرنگ) .
رنگ پشت ناخن :‌ سفید بی¬رنگ بوده و با فشار به پشت ناخن قرمز رنگ نمی¬شود .
استخوان¬بندی :‌ از متوسط تا چاق بسته به شدت بلغم متفاوت است معمولاً نازک¬تر و نرم شده و منافذ ریز می¬شود . پوست در لمس سرد است و حرارت کمی دارد البته بسته به شدت بلغم حرارت و سردی پوست متغییر است و در سرتاسر بدن این سردی وجود دارد و پوست مرطوب ، نرم و سرد می¬باشد .
پراکندگی موی بدن :‌ پراکندگی مو محدود است و خیلی کم و اگر باشد کرکی و در رنگ روشن و خیلی نازک هر چه سطح رطوبت بدن بیشتر شد بدن کم¬ موتر می¬شود (مانند اطفال) بنابراین اگر بدن کاملاً بی¬مو بود سطح رطوبت زیاد است .
رنگ موی سر معمولاً خرمایی روشن ، و یا بور می¬باشد ، موها لخت و صافشانه¬ها درشت و کمر ، باسن و ران (اندام میانی) درست¬تر می¬شود گوشت بدن نرم و شل بوده (البته بلغمی باریک نیز داریم که افرادی هستند که کم خون ضعیف دارند و پوست روشن دارند) و عضلانی نیست . شکم بزرگ و دارای پیه و چربی است .
عروق :‌ برجستگی عروق ندارند و رگهای پنهان و غیر آشکار دارند .
گرمی و حرارت دست و پا :‌ دست و پا سرد بوده و حرارت کمی دارد .
دستگاه گوارش : تمایل به ترش ندارند و بیشتر مایل به شیرینی¬ها هستند . همچنین تمایل به غذاهای سرد مزاج نداشته و غذاها گرم مزاج را بیشتر دوست دارند . دهان بی¬مزه بوده و رطوبت دهان زیاد است و دچار آب ریزش از دهان
می¬باشند بخصوص شبها آب از دهان جاری می¬شود . اگر رطوبت بیشتر شود حجم زبان بزرگ¬تر می¬شود . اشتهای زیاد داشته و خوراک زیاد می¬خورند توان هضم غذا در معده بعلت سردی معده کم بوده و دچار نفخ شکم ، آروغ و گاهی یبوست می¬شوند.
نفخ معده در این افراد بعلت سردی معده است (معده برای اینکه بتواند غذا را هضم کند نیاز به گرمی و حرارت دارد . این افراد با خوردن میوه ، غذاهای سرد مزاج یا غذاهای نفاخ (مثل آش و حبوبات) دچار احساس ورم و پری معده می¬شوند که گاه با درد همراه است . اشتهای زیاد داشته و تحمل گرسنگی را ندارند هر چه مزاج گرمتر باشد مانند صفراوی¬ها در موقع گرسنگی چربیها را آزاد کرده و بعنوان سوخت استفاده می¬کنند به همین دلیل تحم گرسنگی را دارند و همچنین چون چربی¬ها را در بدن می¬سوزانند چاق نمی¬شوند ولی افراد بلغمی بعلت سردی در بدن نمی¬توانند چربی¬ها را بسوزانند و در موقع گرسنگی بی¬تاب شده و تحمل خود را از دست داده و باید فوراً چیزی بخورند تا قند خونشان بالا برود . چون بعلت سردی قادر به سوخت و ساز چربی نیستند با کمترین میزان مصرف چربی در بدن ذخیره شده و چاق می¬شوند .
نبض : ضعیف است و گاهی به زحمت لمس می¬شود .
خواب : زیاد می¬خوابند و خواب آلودگی دارند ولی خواب سبک است و وارد خواب عمیق نمی¬شوند به این خاطر خستگی بدنشان رفع نمی¬شود و وقتی بیدار می¬شوند خسته و کوفته و بداخلاق هستند و با حرکت کردن و کار کردن چون بدن گرم می¬شود حالشان بهتر می¬شود ، در مهمانی¬ها ، مسافرت¬ها ، رقصیدن¬ها بعلت حرکت و گرمی که می¬گیرند حالشان بهتر و سرحال¬تر هستند . درد بلغمی¬ها معمولاً در ابتدای حرکت بیشتر است بعلت خشکی بدن به همین علت میل زیادی به تحرک ندارند ولی بعد از مدتی کار و فعالیت که بدنشان گرم شد احساس راحتی کرده و فعالیتشان ‌را ادامه می¬دهند ولی بعد از استراحت دوباره بدن خشک شده و دردها بر می¬گردد .
روان : در مزاج بلغم بعلت سردی تمایلات به علوم عقلی و ریاضیات بیشتر می¬گردد . این افراد چون اهل ریسک نیستند بسیار منطقی و عاقل هستند و برای تمامی کارهایشان حساب و کتاب مشخص دارند و بلند پروازی بی¬منطق ندارند ، میانه¬رو و محتاط می¬باشند اهل تجارت می¬باشند و در این کار نیز موفق هستند چون کارهایشان را دقیق و حساب شده انجام می¬دهند در کارها خیلی منظم و دقیق هستند و حسابگرهای بسیار خوبی می¬باشند .
حرکات آرام و تندی دارند و گذشته¬نگر می¬باشند . درون¬گرا ، خودخور و منفی¬باف می¬باشند . افکار منفی زیاد آزارشان می¬دهد و در انجام کارها به نکات منفی بیشتر اهمیت می¬دهند و در برخورد با افراد نکات منفی آنها را بیشتر در ذهن خود می¬آورند مثلاً اگر کسی 100 کار خوب برای آنها انجام داده و یکبار کار خطایی انجام داده فقط آن کار خطا را بیاد می¬آورند اهل سازش هستند و از دیگران تأثیر می¬پذیرند .
بعلت سردی که در روان می¬باشد مستعد به افسردگی می¬باشند و کینه¬توز می¬باشند و همچنین مستعد به فراموشی و کند ذهنی .
بلغمی¬ها نیازمند به صحبت هستند و با صحبت گرمی روانشان بیشتر می¬شود و انرژی می¬گیرند تحمل سرما را ندارند و در فصل بهار و زمستان حالشان بد می¬شود .
فعالیت جنسی :‌ میل جنسی کم و توان جنسی نیز کم می¬باشد .
سردی و رطوبت باعث تند شدن حرکات و کاهش بلند پروازی ، افکار منفی ، علوم عقلانی و نظم و انضباط می¬شود .
علائمی که برای مزاج گفته می¬شود بطور کلی است و اینطور نیست که کسی تمام این علائم را داشته و ممکن است فقط چند تا از این علائم وجود داشته باشد . بنابراین در تشخیص مزاج به این نکته باید توجه داشته باشیم و همچنین ممکن است مزاج ترکیبی و مخلوطی از چند مزاج با هم وجود داشته باشد .
شناخت مزاج بلغم از اهمیت ویژه¬ای برخوردار است چون اکثر بیماریها و بیمارانی که به ما مراجعه می¬نمایند مزاج بلغم یا غلبه بلغم دارند .
درمان مزاج بلغم مشکل¬تر و طولانی¬تر می¬باشد (مزاج¬های گرم خیلی راحت¬تر و سریع¬تر به درمان جواب می¬دهند) .
با افزایش سن بلغم در بدن بیشتر شده و بیماریهای بلغمی بیشتر می¬شود .
مزاج¬های دیگر با حجامت درمان خوبی می¬گیرند ولی بلغمی¬ها به حجامت سخت جواب می¬دهند و در مواردی بدتر
می¬شوند (البته بلغم دارای درجاتی است که 4 مرحله ذکر می¬شود مراحل اولیه و بالینی حجامت مشکل ندارد و باعث بهبود بیماریشان می¬شود ولی درجات بالا ابتدا باید مزاج را گرم کرد و بعداً حجامت انجام داد)

   + فرزانه (ربابه)دریاباری ; ٧:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٧/٢٥
comment نظرات ()