غذاهای مفید برای کبد

 

غذاهای مفید برای کبد عبارتند از:
انواع میوه جات، سبزیجات، بخصوص کاهو و هویج و خیار، روغن زیتون، انار و شاتوت که اثر معجزه آسایی روی کبد دارند. در حقیقت شاتوت ضد هپاتیت است. انواع بذرهای ملین از قبیل خاکشیر، اسفرزه، بارهنگ، تخم ریحان و تخم شربتی، بالنگو، شیرخشت، ترنجبین، فلوس به مقدار کم، سوپ جو، آش جو، نان جو، بخصوص نان جوی دوسر و نوشیدن روزانه حداقل شش لیوان آب خنک نیم ساعت قبل و دو ساعت و نیم بعد از غذا، سالاد فصل همراه با لیموترش تازه و روغن زیتون قبل از غذا، زرشک و آب زرشک، عسل، کشمش، توت و انجیر، برگه هلو و برگه زردآلو، کدو خورشتی، کدو حلوایی، کنجد، اسطوخودوس، بادرنجبویه، کاسنی، آب مرکبات، مغز بادام خام.

با تغذیه صحیح و مناسب می توان کبد را سالم نگه داشت. در واقع سالم بودن کبد مساوی است با سلامت جسم و روح. یکی از شگفتی های کبدترشح ماده ضد ویروسی است به نام اینترفرون. این ماده زمانی تولید می شود که کبد در نهایت سلامت باشد. پس باید از این اندام شگفت نهایت مراقبت انجام شود.
آیا نمی توان عظمت خدا را در کبد دید؟

 

غذاهای مضر برای کبد

غذاهای مضر برای کبد عبارتند از:
چای، شیرینیجات قنادی، سرخ کردنی، پرخوری، غذاهای چرب و پرحجم، ماست، نوشابه، آب یخ، تخم مرغ، شور، نمک زیاد، ترشیجات سرکه، فلفل و ادویه جات تند به مقدار زیاد، سیر زیاد، تمام غذاهای ساندویچ فروشی ها، غذاهای فریز شده، غذاهای زودپز شده، سس، رب، بادمجان زیاد، نوشیدن مایعات همراه با غذا و یا بلافاصله بعد از آن، تنقلات مصنوعی، آجیل شور، خرده خرده غذا خوردن، یعنی اینکه دهان پیوسته بجنبد، ماکارونی، آش رشته، انواع دخانیات، مشروبات الکلی که موجب سیروز کبدی می شوند. عصبی شدن و حرص خوردن، یبوست مزاج، تنبلی و عدم فعالیت فیزیکی، خواب زیاد، تند و سریع غذا خوردن، گوشت زیاد از عوامل دیگری است که برای کبد مضر است.

کبد اندام فوق العاده حساسی است که اگر از آن مراقبت نشود، سریع دچار کم کاری و بیماری می شود. سعی کنید در محافظت از این اندام نهایت سعی و کوشش را انجام دهید. زیرا کبد عضو فوق العاده مفیدی است که حتی با کمترین غم و اندوه آزرده شده و آنزیم های SGPT و SGOT آن به سرعت ترشح شده و زیاد می شوند. همچنین است آنزیم LDH خون که ازدیاد آن بسیار خطرناک است. خوردن ماست به علت داشتن اسید لاکتیک فراوان این آنزیم را افزایش می دهد.

/ 9 نظر / 8 بازدید
علی

اومدم تووبلاگت چیزهای خوبی نوشته بودی!!! ببخشید از مطالب دیگران گرفته بودی . اگه حالیت بود فرح 32ساله به درک رفته دانشگاه الزهرا مگه عیبی داره ؟ دیگه اینکه آدم سبکی هستی وبدبخت چون آدم فرهیخته با دانش این صدا را روی وبلاگ علمی نمیگذاره مااومدیم استفاده کنیم حالمون بهم خورد مطالب همه کپی اند وای به حالت بیچاره دهاتی بیسواد.

هادی حاجی نورمحمدی

تشکر فراوان از مطالب شما.

علی

بارک الله دختر خوب حرف گوش کن موزیک را عوض کردی . آخه حیفه تو که باسواد هستی اون موزیک قبلی برات خوب نبود در شان یک دختر با سواد وزحمت کش مثل تو نبود وبلاگ خوب بامحتوا ومفیدیه به وبلاگ من هم سر بزن البته حرفائی که قبلا زدم توهین نبود یک نوع تنبه اخلاقی بود والحمدلله چون آدم فهمیده ودنبال علم هستی اثر داشت شاید فکر کردی آدم بی تربیتی هستم ! نه اینطور نیست چون دهاتی بودن فحش نیست . کلمه بی سواد هم در مورد همه ما صحیحه چون ما دانسته هامون در مقابل نادانی مون خیلی کمه. مطلب جالبی داری برام بفرستی ممنون میشم بای

علی

راستی مطالب خوبت را همه جا نقل کردم برا خیلی ها ایمیل کردم امیدوارم از من رنجیده نشده باشی

باران

سلام اگه ماست برا کبد مضر باشه تکلیف درمورد شیر چیه؟وفندق چه تاثیری بر کبد داره

مهسا م

باسلام و تشکر از اطلاعات مفیدتون - مرسی

نازنین زهرا کشاورز

بسیار عالی و آموزنده بود متشکرم

شهرزاد

سلام با تشکر از مطالب مفیدتون[لبخند]