مزاج دم گرم و تر می¬باشد که معادل آن هوا یا باد است .
خصوصیات هوا : بالندگی ، حرکت و غرش دارد . ریاکار نیست و حتی اگر یک غبار هم درونش باشد همه
می¬دانند . هوا را همیشه در موقعیت جغرافیایی بررسی می¬نمایند و هیچگاه آنرا مستقیم بررسی نمی¬کنند .
دم (خون) زیر لایه صفرا قرار می¬گیرد کار خون ساختن اندام و عضلات بدن، رگها ، قلب و ….. است .
در تقسیم¬بندی که کردیم گفتیم خون 49% حجم کل خون می¬باشد اگر این درصد کمی افزایش پیدا کند مزاج دموی بوجود میآید .
رنگ پوست: چهرة گلگون و رنگ پایه گندمگون لبها قرمز (قرمز تیره)، رنگ چشم مشکی و سفیدة چشم سفید مایل به قرمز است و گاهی قرمز می¬شود .
چون مزاج دم گرم و مرطوب می¬باشد بنابراین پوست این افراد گرم بوده و کمی مرطوب می¬باشد و گاهی رطوبت بیشتر می¬شود . منافذ پوست درشت¬تر بوده و به علت رطوبتی که دارند پوست نرم می¬شود .
عروق برجسته و رگها پر می¬باشد .
موها : چرب و مرطوب بوده و ریزش موی وسط سر را دارند . در آقایان علت ریزش مو از گرمی است . در صفراوی¬¬ها جلوی سر ریزش دارد و دموی¬ها وسط سر ریزش پیدا می¬کند .
موی بدن زیاد و در قسمت بدن سر و سینه پر مو می¬باشند .
استخوان¬بندی بدن بعلت رطوبتی که دارند بزرگ می¬شوند و بدن فرد درشت اندام می¬شود . این افراد شانه¬های پهن و بزرگ و مستقیم ، سر بزرگ و کمر و ساق درشت دارند . چاقی و درشتی افراد دموی عضلانی می¬باشد و شکم بزرگ و عضلانی دارند و ماهیچه¬ها درشت و کشیده هستند .
دموی¬ها زیاد عرق می¬کنند و عرق گرم دارند و عرق آنها بی¬¬بو است و شوره نمی¬زند . دست¬ها و پاها گرم بوده و گاهی احساس سوزش و داغی زیاد کف پاها را دارند . سوزش و داغی پا را در صفراویها و دموی¬ها می¬بینیم . در تست رنگ زیر بافتی قرمز پررنگ می¬باشد . برخلاف دموی¬ها که تمام بدن گرم می¬باشد در صفراوی¬ها گاهی دست و پا سرد می¬شود .
دستگاه گوارش : هم تمایل به ترشی¬ها دارند و هم تمایل به شیرینی¬ها و هم تمایل به غذاهای سرد و هم تمایل به غذاهای گرم مزاج دارند . منتهی بسته به شدت دم این تمایلات تغییر پیدا می¬کند و کم یا زیاد
می¬شود. دموی¬ها بوی بد دهان و بوی بد مدفوع را ندارند . دهان آنها مرطوب و تشنگی دارند ولی به اندازة تشنگی افراد صفراوی نیست . به علت رطوبت ، زبان برجسته¬تر از افراد صفراوی است و صبحها احساس شیرینی در دهان دارند و اشتهای زیادی به غذا دارند (بر خلاف صفراوی¬ها که کم اشتها بودند) و غذا زیاد می-خورند . توان زیادی در هضم غذا دارند و غذا را زود هضم می-کنند و نفخ شکم و یبوست ندارند .
افراد دموی به علت گرمی که در روان و جسم دارند علاقه به معنویات دارند و اهل خیر هستند و هر چه گرم¬تر می¬شوند دست و دلبازی بیشتر می¬شود . اهل عشق و محبت بوده و علاقمند به طبیعت و زیبایی می¬باشند . استعداد شاعری دارند و علاقمند به ادبیات و موسیقی می¬باشند .
بعلت گرمی که دارند سریع ، چالاک و پرانرژی می¬باشند . تنوع طلب هستند و تمایل به کار تکراری ندارند . اعتماد به نفس بالایی دارند و اهل ریسک هستند و با کمترین امکانات دست به انجام کارهای بزرگ می¬زنند . این افراد شجاع و جسور هستند و خوش اخلاق و خوش¬رو هستند و بلند پروازی دارند و سخاوتمند می-باشند . بی¬¬نظم و بدقول در قراردادها می¬باشند . پایبند به اصول هستند و کاری را که قول انجام آن را داده¬اند انجام
می¬دهند ولی با بدقولی . هوش و حافظه قوی دارند . بعضی اوقات بعلت افزایش گرمی دچار شقاوت آنی شده و حتی ممکن است دچار قتل شوند و گاهی در عشق چنان افراط می¬کنند که مجنون می¬شوند و در هوای گرم بخصوص تابستان بدحال می¬شوند و هوای سرد را بیشتر دوست دارند .
همان¬طور که گفته شد دم تابع همسایه¬های بالا و پایین خود است و به تناسب گرمی و سردی که پیدا می¬کند حالتهایی که در بالا ذکر شد در جانش کم و زیاد می¬شود . اگر دم شروع به بیشتر یا کمتر شدن کند بیماری¬های دموی بوجود می¬آید .
گرمی باعث عشق ، شور و نشاط ، خلاقیت ، ابداع و اختراع ، شعر ، فلسفه ، محبت و عشق ، بی¬¬قراری ، تصمیم¬گیری¬های بلندپروازانه ، جسارت و شجاع بودن و توان ریسک می¬شود .
وقتی که دم شروع به زیاد شدن کرد (بیماری¬های دموی) رنگ چهره و لبها قرمز و سرخ شده و چهره برافروخته می¬شود ، رگها پر و برجسته می¬شود و تعریق هم زیاد می¬شود و در صورت و بدن آکنه ایجاد می¬شود . آکنه¬های دموی پر ، سرسیاه و درشت و systemic می¬باشد و در صورت گاهی در سر ، کتف و بین سینه تظاهر پیدا می¬کنند . بنابراین یکی از تفاوت¬های آکنه¬های دموی و صفراوی در این است که آکنه¬های صفراوی ریزتر بوده و در صورت است ولی آکنه¬های دموی درشت¬تر بوده و حالت سیستمیک دارند در سر و بدن می¬باشند .
افزایش دم در پوست باعث تجمع بافت چربی به شکل پراکنده می-شود که غدد چربی یا لیپوم می¬گوییم که بعضی اوقات به اندازة یک گردو می¬شوند که به دلیل غلبة تری می¬باشد که برای درمان باید گرمی خون را بیشتر کرد تا چربی و رطوبت ذوب شود . خوردن عسل ، پیاده¬روی ، حجامت مکرر و شربت سکنجبین باعث گرمی شدن بدن و به تبع آن ذوب شدن چربیها می¬شود .
با افزایش دم گاهی دمل¬های چرکی بوجود می¬آید که بیشتر در اندام میانی دیده می¬شود .
افزایش دم در عضلات و عروق : باعث انسداد محیط می¬شود مثلاً در سندرم کارپال تونل که بعلت این انسداد محیطی دچار خواب رفتگی ، درد و مورمور شدن انگشتان دست می¬شود که در معاینه گرم است .
در قلب سبب IHD می¬شود که بعلت تنگی و گرفتگی عروق کرونر باعث ایجاد MP می¬شود بنابراین در افراد دموی MP بیشتر دیده می¬شود .
در عروق باعث ایجاد HTN شدن که بعلت ایجاد افزایش گرمی و دم در عروق می¬باشد بنابراین در این افراد خوردن نمک که گرم است باعث افزایش فشارخون می¬شود .
درمان در این افراد حجامت ، مصرف سرکه انگبین که باعث تعدیل دم شده و عروق را باز کرده و گرفتگی عروق را می¬شوید .
افزایش دم در سر : باعث سردرد میگرنی گرم می¬شود که در این افراد چهره برافروخته ، چشم قرمز می¬شود . سردرد دموی نبض دارد گاهی تمام سر و دست بالای سر را می¬گیرد و گاهی نیم کاسه¬ای می¬باشد . سردردهای دموی و گرم با خوردن شیر نیز افزایش پیدا کرده و با عصبانیت نیز بعلت ایجاد گرمی و افزایش دم تشدید پیدا می¬کند در نور و آفتاب سردرد شدید شده با خوابیدن سردرد بهتر شده نیز نمی¬باشد .
افزایش دم در زبان و دهان : جلوة عالی غلبه خون در لثه بوده که خونریزی از لثه دارند .
زبان قرمز ، بزرگ و متورم می¬شود و بعلت بزرگ شدن زبان دچار کندی در ادای کلمات می¬شوند و گاهی دچار لکنت زبان می¬شوند و بیشتر این لکنت در ادای حروف زیر می¬باشد چون زبان قادر به چرخش خوب در دهان نیست . لکنت زبان این افراد با ترس ، عصبانیت ، شرم افزایش پیدا می¬کند .
درمان حجامت ، فصد زیر زبان و استفاده از سرکه که قطره قطره روی زبان ریخته میشود .

/ 4 نظر / 34 بازدید
مهدی زر

با سلام من چند سایت مشابه را خوانده ام ، اما وبلاگ شما بسیار کاملتر بود ممنون اما من که بالاخره نفهمیدم جز کدام دسته از مزاجها هستم دارای خواب سنگین و بسیار پر خواب هستم ، حداقل به ده تا دوازده ساعت خواب در شبانه روز نیازمندم ، در غیر اینصورت احساس خواب آلودگی می کنم ( در فامیل و دوستان معروف هستم و یکی از پر دردسرترین مشکلات زندگی من شده است ) شبها دیر خوابم میبرد و حتی اگر ساعت هشت شب هم بخوابم باز در هر صورت بیدار شدن بین ساعت 6 تا 11 صبح برایم بسیار مشکل است . عاشق شیرینی جات و عسل و خرما هستم ( در فامیل و دوستان زبانزد هستم ، حتی گاهی شده عسل و خرما و شکر را با هم مخلوط کرده و میخورم ، اگر روزی شیرینی نخورم ، بدنم سست شده و احساس می کنم یه چیزی گم دارم ، ولی بعد از خوردن شیرینی جات زیاد دچار سوزش زبان ، آفت دهان ، جوش های داخل دهان و دور لبها و صورت می شوم ، و ترش می کنم ) کم انرژی و کسل و بی حال هستم ( بعد از غروب معمولا بهتر میشوم و تا نیمه های شب راحت کار می کنم اما بیدار شدن صبح و بیدار شدن عصر برایم درد آور است ) بسیار بی نظم و نا مرتب هستم ( بعد از مرتب کردن میز و وسایلم ، دوب

محمد علی پناهی

خیلی خوب بود. کامل بود.

هادی

متشکر استفاده کردم از اطلاعات وبلااگتون

وحید

مرسی از مطلب فوق العاده تون