مزاج شناسی ازدواج                               

 

   "ابتدا ببین مزاجت چیست، بعد در تغذیه تدبیر کن"
                                                                        امام هشتم(ع)
   حضرت امیر (ع) در خطبه یک نهج البلاغه می فرمایند: " خداوند انسان را مخلوطی از رنگ‏های گوناگون، و چیزهای همانند و سازگار، و نیروهای متضادّ، و اخلاط و مزاج‏های گوناگون، گرمی، سردی، تری، و خشکی قرار داد. "   مزاج چیست و چه ضرورتی دارد که ائمه(ع) در مورد آن صحبت فرموده اند!
   همانطور که ملاحظه می فرمایید "مزاج شناسی" یکی از مباحث مهم در "طب اسلامی-سنتی" ما است.
   عدم اطلاع از مزاج، فست فودها، مواد غذایی ناسالم و عادات غذایی نادرست دست به دست هم داده اند و نه تنها جامعه ما بلکه تمام مردم دنیا را از تعادل مزاج خارج نموده است بطوری که مردم با بیماری های جسمی و از همه مهمتر روحی و روانی دست و پنجه نرم می کنند.
   مزاج های گوناگون هر کدام غذاهای خاص خود را می طلبد و در بعد روانی نیز هرکدام خصوصیات رفتاری خاص خود را دارد. ما در ذیل به بعضی از بازتاب های روانی و رفتاری در افراد صفراوی اشاره می کنیم:
1- دارای استعداد خشونت و بدخلقی، 2- پائیز و زمستان را دوست دارند، 3- گاهی با اراده، گاهی سست، 4- گاهی پرانرژی گاهی کم انرژی، 5- دارای استعداد معنوی به صورت مقطعی، 6- تند و تیز و بی قرار، 7- پرخاشگر، 8- ناآرام و دودل، 9- گاهاً باعث رنجش دیگران می شود. 10- تیزبین و دقیق در برخی ابعاد، 11- مقید به اصول، منظم و حساس، 12- آینده نگر و گاهاً خیالباف و دقیق در تصمیم گیری، 13- حاضرجواب و باهوش، 14- گاهاً سخاوتمند، 15- میل بالای جنسی و توان جنسی متغیر، 16- پرحرف.
   نکته مهم درباره سازگاری افراد مختلف با مزاج های متفاوت از هم با یکدیگر است که اوج آن در سازگاری بین زن و شوهر خودش را نشان می دهد. عدم شناخت زوجین از مزاج خود باعث بروز سوءتفاهم های بسیاری در زندگی زناشویی می شود که نهایتا مادر جامعه شاهد آمار بسیار بالای وقوع پدیده نامبارک طلاق هستیم.
*این را باید بدانید که در زندگی زناشویی هر مزاجی با مزاج دیگر سازگاری ندارد*
   لذا توصیه ما به افرادی که قصد ازدواج دارند این است که همان قدر که در انتخاب خود به آزمایش ژنتیک اهمیت می دهید از شناخت مزاج خود و همسر آینده تان غافل نشوید تا بتوانید زندگی آرام و موفقی داشته باشید.

/ 1 نظر / 7 بازدید
عبرالرضا جعفری منفرد

با درود/مطالب شما بسیار مفید وراه شما ستودنی می باشد.خواهشمندم جهت استفاده از علم شما در مواقع یا موارد نیاز به آدرس ، شماره تماس ویا ...دسترسی داشته باشم . باتشکر