رازیانه
رازیانه برای خانم¬ها مناسب می¬باشد . رازیانه حالت هورمون زنانه دارد و خیلی از بیماری¬های زنان را کنترل می¬کند ، بخصوص برای کسانی که پرولاکتین بالا دارند با مصرف عرق رازیانه می¬توانند آن را کنترل کنند .
همچنین برای لطافت صورت ، سینه و ناراحتی گوارشی نیز مناسب می-باشد . برای خیلی از بیماری¬های زنان رازیانه یک داروی اساسی و کلیدی است . همچنین اگر داروی زنان در کنار عرق رازیانه تجویز شود نتیجه درمانی بهتری خواهد داشت . مصرف آن به این صورت است که شب¬ها یک لیوان عرق رازیانه را با یک قاشق مرباخوری عسل مخلوط کرده و تا چهل شب مصرف می¬شود . فقط در زمانی که Period هستند در چند روز اول نباید مصرف شود .

2- غذای شنیداری :
حروف و ترکیبات آن کلمات را تشکیل می¬دهند و دارای انرژی هستند . هر کلمه یا هر حرفی یکسری بار مثبت و یا بار منفی منتقل می¬کند و تأثیرگذار هستند و تأثیر زیادی در روح و جسم ما می¬گذارند . متأسفانه پزشکان به تأثیر کلمات و غذای شنیداری اهمیت نمی¬دهند و بیشتر سیاستمداران به تأثیر آن پی برده¬اند و از آن استفاده می-کنند . اگر ما به دروغ و با تکرار به کسی بگوییم دوستت داریم ، بعد از مدتی او باور می¬کند و یا اگر به دروغ به کسی بگوییم که از تو متنفریم این کلمه تأثیر خود را می¬گذارد . اگر شما دوستی را که برایتان عزیز است و خوب او را می¬شناسید ، شخصی به دروغ از قول او به شما حرفهای منفی و بد بگوید و به او نسبت¬های ناروا بزند ، این کلمات در شما تأثیر می¬گذارند و دید شما را نسبت به او تغییر می-دهند . یا اگر در اوج خستگی ، ناامیدی و یأس کلمات دلگرم کننده و مثبت بشنوید ، باعث ایجاد انرژی ، دلگرمی و رفع خستگی می¬شود . یا بکارگیری کلمات برای معذرت خواهی و ابراز پشیمانی باعث ایجاد تغییرات در عقاید شخصی که رنجیده خاطر است می¬شود . همچنین بکار بردن کلمات زشت و ناپسند باعث ایجاد تغییرات در عقاید و رفتارها می¬شود .
افراد چاپلوس با استفاده از کلماتی که بکار می¬برند در شخص مخاطب تأثیر می¬گذارند . کلمات و حروف دارای مزاج می¬باشند . کلماتی که باعث ایجاد امید می¬شوند دارای طبع گرم هستند و کلماتی که منجر به ناامیدی می¬شوند دارای طبع سرد هستند و باعث ایجاد سردی ، افت فشار و افسردگی می¬شوند .
در نتیجه برای درمان می¬توان از کلمات امیدوار کننده استفاده کرد و سردی حاصل از افکار ناامید کننده را از بین برد و گرمی در بدن بیمار ایجاد کرد . ناامیدی اوج سردی است و نیز کفر است . افراد امیدوار سیستم امینی قوی¬تری دارند و کمتر به بیماری¬ها دچار می-شوند . متون نظم و نثر مانند حافظ ، مولوی و …. گرم کننده روان هستند .
کلمات و حروف آسمانی بهترین¬ها هستند و قرآن بالاترین آنهاست . بعد از آن دعاها و گفته¬ ائمه و امامان قرار دارند زیرا پیامبران آنها را برگزیده¬اند . هم کلمات موزون و هم با اهمیت و همچنین اشراف به خزانه غیب الهی است .
موسیقی نیز غذای شنیداری است . موسیقی¬های شرقی معمولاً گرم¬اند و موسیقی¬های غربی در ابتدا گرم کننده و در آخر سرد کننده هستند .
مجموعه صداهای طبیعی مانند صدای آب رودخانه ، آبشار و یا صدای پرندگان جیرجیرک¬ها و غیره گرم هستند و مجموعه صدای صنعتی مثل صدای موتور و ماشین¬آلات صنعتی و …. سرد و سودزدا هستند .
طبیب حتماً باید به نقش کلمات توجه کرده و به بیمار خود امید داده و از کلمات منفی و ناامید کننده نسبت به بیمار خودداری کند . وی باید کلمات خود را محکم ادا کرده و به بیمار خود قول شفا یافتن را بدهد . مانند جملات «شفا دست خداست و هرگز در رحمت بسته نیست» و خداوند می¬فرماید : «برای هر درد و بیماری درمانی قرار داده¬ام» .
یا بیمار باید خوشرو و خوش¬برخورد و مهربان بود و کلمات امیدوار کننده گفته شود . زیرا این امید ایجاد شده در بیمار باعث بهبود سیستم ایمنی شده و بیمار حتی بدون مصرف دارو نیز بهبود پیدا می-کند . بنابراین پزشک باید نامیدی را از ذهن بیمار خارج کند .

3- غذاهای پنداری :
همیشه باید مثبت اندیش بود و پندارها و خیال¬های مثبت داشت و پندارهای منفی را از خود دور کرد . بدبینی و پندارهای منفی باعث ایجاد سرخوردگی ، افسردگی و بیماری شده و توان و انرژی انسان را جهت انجام کارها می¬گیرد . بنابراین باید مرتباً افکار و پندارهای خود را مثبت کرد و در هر کاری امیدوار به انجام دادن و موفق شدن در آن کار داشت .
ذهن و پندار بیماران را نیز باید مثبت کرد و فکر اینکه بیماری وی درمان نخواهد شد را از ذهنش خارج کرد . بنابراین تطهیر و پاکسازی پندار یک اصل مهم درمانی است .
باورهای مثبت تغییر دهنده کل مزاج¬ها به سوی گرمی است و بدبینی و افکار منفی و غیبت و سخن چینی باعث ایجاد سردی در فرد می¬شود .
اول صبح که می¬خواهید کاری را شروع کنید باید تمام افکار منفی را از خود دور کرده و افکار مثبت ایجاد کنیم و امید به انجام دادن تمام کارها داشته باشیم و امید به اینکه «خداوند به من حتماً کمک خواهد کرد» .
در آیین زرتشت نیز این غذای انسان جزو سه اصل مهم به حساب آمده است . سه اصل زرتشت عبارتند از : «گفتار نیک ، پندار نیک ، کردار نیک» .

4- غذاهای دیداری :‌
رنگ¬ها نیز دارای طبع گرم و سرد هستند . رنگ¬های فراگیر و عمومی دو رنگ سبز و آبی هستند که با همة مزاج¬ها موافق هستند . رنگ¬های تیره و مشکی سرد هستند و انرژی منفی ایجاد می¬کنند . رنگ¬های روشن مناظر طبیعی دارای طبع گرم هستند . بنابراین باید در انتخاب رنگ لباس و پیرامون خود از رنگ¬های روشن و گرم استفاده کرد .
رنگ آبی معتدل است و با همه مزاج¬ها سازگار است .
رنگ سبز معتدل و با گرایش به گرمی است .
رنگ قرمز گرم تحریک کننده است (افزاینده سودا)‌
رنگ زرد گرم شادی بخش است .
رنگ سفید سرد است ولی اثر منفی نمی¬¬گذارد .
در کل هر چه به طرف رنگ¬های روشن برویم به سمت سردی پیش می¬رویم .

5- غذاهای جزیی :
خداوند منافذی در بدن آفریده است که می¬توانند عمل جذب انجام دهند (منافذ بین سلولی) . از این رو یکی از درمان¬ها در طب اسلامی روغن¬ مالی است .
گاهی اوقات در فردی مشاهده می¬شود که کل اندام¬ها گرم هستند ولی یک عضو کامل سرد می¬شود و در آن بیماری سرد ایجاد می¬شود . مثل روماتیسم یا آرتریت سرد یا DJD . در اینجا برای درمان فقط با غذاها و داروهای گرم نمی¬توانیم بیمار را درمان کنیم و حتماً می-بایست از درمان موضعی استفاده کرد و به کمک روغن¬های گرم بصورت موضعی درمان را انجام داد .
روغن بنفشه یک روغن معتدل و سازگار با همه مزاج¬ها است که در افراد گرم مزاج اثر سرد و در افراد سرد مزاج اثر گرمی دارد . در مرحله بعد روغن زیتون را می¬توان نام برد . روغن بادام تلخ گرم و نفوذ کننده است و حتی تا مغز استخوان نیز نفوذ می¬کند . روغن بادام تلخ را برای درمان آرتروز فراگیر استفاده کرد . حتی به گفته ابوعلی سینا برای صاف کردن قوز نیز می¬توان آن را بکار برد .
روغن زنجبیل گرمی زیادی دارد و ممکن است آلرژی¬زا باشد . روغن سیاه¬دانه گرم و معتدل است و برای مفاصل و عضلات مناسب است . درمان سردی مغز علاوه بر درمان¬های گرم بصورت موضعی نیز هست که با مالیدن روغن کنجد به ملاج سر صورت می¬گیرد . همچنین برای درمان فراموشی از مالیدن روغن¬های گرم مانند کنجد به ملاج سر استفاده می¬کنیم .
حمام سرکه (10 دقیقه با آبی که با سرکه مخلوط شده است و سپس شستشو با آب معمولی) برای مزاج¬های گرم و خشک مناسب است .
لباس¬ها نیز دارای مزاج هستند و بخش مهمی در غذاهای جذبی می¬باشند . پشم ، پر ، ابریشم دارای طبع گرم هستند . پنبه ، ابر و مواد پلاستیکی دارای طبع سرد هستند . در مناطق گرمسیری می¬بایست از لباس-های پنبه¬ای و نخی استفاده کرد . در مناطق سردسیری از لباس¬ها و زیراندازهای پشمی و در مناطق مرطوب از نمد (به عنوان زیرانداز) استفاده کرد .
تشکهای خوشخواب سرد هستند و اگر در معرض کولر نیز قرار گرفته باشند ، در شخصی که بیماری سرد مانند کمردرد داشته باشد موجب تشدید بیماری می¬شود .

6- غذاهای بویایی :
بو غذای مغز است . برای داشتن نشاط و هوش باید مغز را گرم کرد . زیادی خواب و فراموش ناشی از رطوبت مغز است و علاج آن غذای گرم است و استشمام عطر در زمان خواب می¬باشد . همچنین در بیماران افسرده و افراد مبتلا به آلزایمر حتماً باید از بوهای گرم استفاده کرد .
بوهای گرم مانند گل نرگس ، گل مریم ، گل یاس ، گل محمدی ، مشک و …..
بوهای اسیدی مانند : سرکه ، ترشی¬ها و بوهای متعفن ، سرد می¬باشند .
با بوی سرد بیهوش می¬کنند . بنابراین تمام داروهای بیهوشی سرد هستند .
افراد صفراوی چون گرم هستند و متابولیسم سریع انجام می¬دهند ، بعد از عمل¬های جراحی و بیهوشی زود به هوش می¬آیند . حتی گاهی در حین عمل هم به هوش می¬آیند . بنابراین باید به افراد صفراوی دوز بیشتری از داروی بیهوشی داد . افراد بلغمی به علت سرد بودن و داشتن متابولیسم کند ، حتی دیر به هوش می¬آیند و در این افراد باید داروی بیهوشی با دوز کمتر تجویز شود .
چون بیهوشی بدن و مغز را سرد می¬کند ، و همچنین خود عمل جراحی نیز بدن را سرد می¬کند ، مشاهده می¬شود افرادی که عمل جراحی انجام می-دهند دچار فراموشی ضعف و بی¬¬حالی می¬شوند و یا در بعضی موارد افراد کنترل ادرار خود را از دست می¬دهند و دچار بی¬¬اختیاری ادرار می¬شوند .

7- غذاهای جنسی :
محبت ورزیدن و مورد محبت واقع شدن نیاز همه انسان¬هاست همه انسانها به این محبت محتاج¬اند ولی زبانشان متفاوت است ولی نیازهایشان یکی است . مثلاً در بچه که به زبان می¬آید بصورت گفتن «مرا بغل کن» و یا انجام دادن حرکاتی که مادر به او محبت کند .
افراد بزرگسال نیز نیاز به محبت دارند . این نیاز تبادل انرژی است . انسان باید همیشه محیطی برای ابراز لطف پیدا کند . خداوند منشاء محبت و رحمت است . پیامبرص فرد بسیار مهربانی بود که حتی برای دشمنانش گریه می¬کرد .
ابزار مهرورزی باید فراهم شود . دستورات اسلامی سرشار از راهنمایی است برای مهرورزی ، مانند دیدن دوستان و خانواده بصورت منظم و احترام به پدر و مادر ، روابط خانوادگی در شرق گرم بوده و این نیاز به محبت را تأمین می¬کند .
در غرب از طریق انس با حیوانات غذای جنسی فراهم می¬شود . اگر محیطی جهت ابراز محبت وجود نداشته باشد بحران بوجود می¬آید .
هم¬آغوشی موجب گرمی روان می¬شود (همانطور که در نظریه جالینوس آمده است) .
دست دادن موجب تبادل انرژی می¬شود (مصامحه) که تأکید زیادی روی آن شده است .
معانقه (گردن به گردن) نیز مورد تأکید فراوان قرار گرفته است و توصیه شده است که برادران با هم مصافحه و معانقه داشته باشند .
برای تطهیر جنسی به تناسب سن ، جنس ، غذای غالب ، مزاج و موقعیت جغرافیایی روش¬ها متفاوت است . بطور مثال در مناطق گرمسیری و جنوب بلوغ زودتر اتفاق می¬افتد نسبت به مناطق سردسیری . همچنین نوع غذا در بلوغ جنسی و فعالیت¬ها و تحریکات جنسی مؤثر می¬باشد . مزاج سرشتی هر کس نوع تحریکات جنسی خود را ایجاد می¬کند . مثلاً در مناطق گرمسیری مانند عربستان که افراد دموی بیشتر هستند مشاهده می¬شود که تعدد زوجات بیشتر است . ولی این مسئله در اروپا بسیار کمتر است . در نقاط گرمسیر نیاز جنسی بیشتر و توانایی جنسی بالاتر وجود دارد .
افراد سرد مزاج بلوغ دیرتر و توانایی کمتر از لحاظ جنسی دارند .
برای رفع مشکلات اخلاقی در این زمینه باید از غذای سرد استفاده کرد . مثلاً در مردان استفاده از شربت سکنجبین با کاسنی و در زنان سکنجبین با رازیانه .
استفاده از کافور موجب سرد شدن جسم می¬شود و مضر است و انرژی کار و فعالیت و فکر کردن را می¬گیرد . عرق نعناع نیز خاصیت تعدیل کنندگی دارد .
عرق نعنا از Period شدن جلوگیری می¬کند .
حجامت بهترین کمک در این زمینه نیز می¬باشد . همانطور که در همه جا بهترین درمان حجامت است .

8- غذای انس :
غذای انس برترین غذاها در دنیا و آخرت است .
اگر همه غذاها حاضر بود و از لحاظ کیفیت هم بهترین غذاها باشند ولی با کسی که دوستش ندارید این غذا را بخورید، این غذاها برای شما مانند زهر می¬شود . ولی اگر نان خشکی با کسی که دوستش دارید و به او عشق می¬ورزید بخورید ، لذیذترین غذاها برای شما می¬شود . اگر خیلی گرسنه یا خسته باشید و ناگهان دوستی که بسیار به او علاقه دارید ببینید تمام گرسنگی¬ها و خستگی¬ها را فراموش کرده و ساعت¬ها می¬توانید بدون مصرف غذا و استراحت کردن ، در کنار او باشید .
غذای انس عمر را زیاد می¬کند و جسم و روح را گرم می¬کند . تمام انسان¬ها نیاز به دوستانی مشفق و دوستی که با او اظهار صمیمیت نمایند دارند ، تا مدتی در کنار هم محفل انس داشته باشند . باید دوست مشفق و واقعی برای خود برگزینید و با او خلوت کنید که از بهترین غذاها برای روح انسان انس است

/ 1 نظر / 7 بازدید
فاطمه

سلام خیلی ممنون بابت اطلاعات مفیدتون ایکاش بتونم حق مطالب رو ادا کنم !!!