صفرا
صفرا گرم و خشک است و تبلور عالی گرمی و خشکی خورشید است و معادل آتش و انرژی است .
گفتیم که غذا به مجموعه بهره¬مندی¬های انسان از منابع مادی و معنوی گفته می¬شود . غذا از 3 مجرا وارد
بدن می¬شود:
1- مغز : بو از طریق مغز وارد بدن می¬شود .
2- قلب : انس از طریق قلب وارد بدن می¬شود .
3- کبد : خوراکیها از طریق کبد وارد بدن می¬شوند .
با خوردن غذا ابتدا تغییر مزاج در دهان پدید می¬آید . خوردن غذا در شرایط مختلف باعث ایجاد مزاج متفاوت می¬گردد.
غذا 4 ساعت در معده ، چهار ساعت در قعر معده و هشت ساعت در کبد می¬ماند . کبد همان ظرفی است که در آن خون ساخته می¬شود .
اخلاط در کبد شکل می¬گیرند ، که عبارتند از ؛ صفرا ، دم ، بلغم و سودا . اگر در ظرفی مقداری خون بریزیم %1 بالای آن خونی است که رنگ روشن دارد (رقیق می¬باشد) صفرا است . و %49 دم (خون) و %49 آن بلغم و %1 آن نیز سودا است اگر به این نسبت باشد مزاج معتدل است . ولی اگر قسمت صفرا بیشتر شود مزاج صفراوی بوجود می¬آید که این حالت بیماری نیست و فقط مزاج صفراوی است . با افزایش صفرا رطوبت کاهش پیدا می¬کند . بنابراین افراد صفراوی لاغر می¬باشند . رنگ پوست معمولاً روشن متمایل به زرد می¬باشد . فرد دارای پوست نسبتاً خشک بخصوص در ناحیه دست و صورت دارد و گاهی اوقات دچار ترک در ناحیه پاشنه پا می¬باشد . منافذ پوست گاهی درشت و گاهی ریز می¬باشند . یکی از معیارهای تشخیصی ما در تشخیص نوع مزاج پوست می¬باشد ؛ هر چه منافذ پوست ریزتر و لطافت پوست بیشتر باشد ، مزاج سردتر و بیشتر از نوع مزاج بلغم می¬باشد . هر چه منافذ درشت¬تر و پوست خشک-تر باشد از نوع مزاج¬های گرم دم و صفرا می¬باشد .
بهتر است ملاک خود را بیشتر پوست بچه در نظر بگیریم ، هر چه پوست لطیف¬تر ، نرم¬تر و دارای منافذ ریز مانند پوست بچه باشد ، بلغم و هر چه پوست خشن¬تر باشد مزاج گرم خواهد بود .
گرمی و حرارت پوست گاهی سرد و گاهی خیلی گرم می¬باشند . صفرا باعث لطیف شدن خون و رساندن خون و گرما به دور افتاده¬ترین قسمت¬های بدن می¬شود . بنابراین با نوسانات صفرا در خون افراد صفراوی ، گاهی پوست خیلی گرم می¬باشند . صفرا باعث لطیف شدن خون و رساندن خون و گرما به دور افتاده¬ترین قسمت¬های بدن می¬شود بنابراین با نوسانات صفرا در خون افراد صفراوی ، گاهی پوست خیلی گرم داشته و گاهی با افت صفرا پوست سرد می¬شود .
صفرا مانند آتش روی آب است که گاهی شعله می¬کشد و همه جا را می-سوزاند و گاهی افت پیدا می¬کند و لایه زیر ، آب که سرد است ، باعث سردی می¬شود . به همین خاطر در افراد صفراوی به خصوصیات دو جانبه زیاد مواجه
می¬شویم .
پراکندگی مو در بدن کم می¬باشد .
موی سر معمولاً در قسمت جلوی سر ریزش می¬کند . در آقایان علت ریزش موجودات به سبب گرمی است ، که ریشه مو می¬سوزد . در خانم¬ها ریزش مو بعلت سردی بیش از اندازه است .
ما در مزاج¬های گرم دموی و صفراوی ریزش مو را می¬بینیم و در مزاج-های معتدل و سایر مزاج¬ها ریزش مو خیلی
کم است .
سفیدی چشم معمولاً سفید متمایل به زرد می¬باشد و بینایی خوب است . لبها گاهی قرمز و ترک خورده می¬شود . برجستگی عروق گاهی آشکار می-باشد . یکی دیگر از راه¬های تشخیص مزاج برجستگی عروق بخصوص عروق دست می¬باشد که در مزاج¬های گرم صفراوی و بخصوص دموی عروق مشخص و برجسته می¬باشند . در مزاج بلغم افراد رگهای پنهان دارند . در افراد صفراوی هنگامی که صفرا زیاد شده و در اوج گرمی هستند رگها بر افروخته و برجسته می¬شوند ، همچنین نبض تند ، بلند و کوتاه می-شود و زمانی که گرمی کمتر شد برجستگی رگ¬ها کم می¬شود .

گرمی و حرارت در دست و پا :
دست¬ها گرم می¬باشند و پاها گاهی گرم می¬باشند . در افراد صفراوی در بسیاری اوقات بدن گرم و داغ بوده و حرارت زیاد دارند ، ولی پاها سرد است و گاهی بدن گرم بوده و دست و پا سرد می¬باشند ، که این به علت کاهش صفرا است. زیرا گرمی خون را به انتهایی نیز می¬رساند که گرمی در سر و سردی در پا دارند . در گوارش بیشتر تمایل به مصرف ترشیجات و غذاهای سرد دارند و نسبتاً آب زیاد مصرف می¬کنند و تمایل به مصرف شیرینی و گرمی¬ها ندارند . رطوبت دهان کم بوده و زبان خشک می¬شود و احساس تشنگی زیاد می¬کنند و صبح¬ها احساس تلخی در دهان دارند . این افراد کم اشتها بوده و تمایل به غذا خوردن زیاد ندارند . به چربی¬ها علاقه¬ای ندارند و در غذا معمولاً چربی¬ها را جدا می¬کنند .
معده هر چه گرم¬تر باشد غذا زودتر هضم شده و نفخ شکم بوجود نمی¬آید و یبوست نیز وجود نخواهد داشت (یبوست از سردی می¬باشد مگر در موارد نادر که بعلت گرمی زیاد مدفوع خیلی خشک شده و یبوست ایجاد می¬شود) . بنابراین افراد صفراوی غذا را زود هضم می¬کنند و دچار نفخ شکم و یبوست نمی¬شوند . یکی از علت¬های بوی بدن دهان و بوی بد مدفوع سرد بودن معده و دستگاه گوارش می¬باشد که افراد صفراوی به این مشکلات کمتر دچار می¬شوند . افراد صفراوی تمایل به شوری نیز ندارند .

روان و رفتار :
همانطور که گفتیم صفرا مانند آتش است که گاهی شعله می¬کشد و می-سوزاند و گاهی حرارت کم شده و گرمی کم می¬شود . بنابراین افراد صفراوی گاهی دچار عصبانیت آنی شده و به سرعت هم آرام می¬شوند . دارای استعداد خشونت و در خلقی و پرخاشگری می¬باشند و گاهاً باعث رنجش دیگران می¬شوند .
در این افراد بعلت افزایش و افت گرمی مشاهده می¬شود که گاهی عاشق بوده و حرف¬های محبت¬آمیز و عاشقانه می¬زنند و گاهی درست برعکس شده و به عشق و محبت بی¬¬اعتنا می¬شوند. گاهی با اراده و گاهی سست می-شوند.
گاهی پرانرژی و گاهی کم انرژی ، گاهی پرجرأت و گاهی آرام می¬شوند . بعضی اوقات سخاوتمند و اهل بخشش و گاهی برعکس ، گاهی علاقه به ادبیات و گاهی علاقه به ریاضی پیدا می¬کنند . دارای استعداد معنوی مقطعی هستند . بعلت گرمی که در بدن وجود دارد حرکات سریع و تند و پرانرژی دارند و ناآرام هستند . در یک جا نمی¬توانند مدت بنشینند و مرتباً حرکت می¬کنند و بی¬¬قراری دارند . به مکانهای خشک و سرد علاقه دارند . پاییز و زمستان را بیشتر دوست دارند . حمام را دوست دارند . چون بدنشان مرطوب می¬شود ولی به علت گرمی آن نمی¬توانند زیاد در حمام بمانند و زود خارج می¬شوند .
در افراد صفراوی بعلت گرمی که در سر وجود دارد ، حاضر جواب و باهوش بوده ، زیاد حرف می¬زنند . تیزبین و دقیق بوده و آینده¬نگر و دقیق در تصمیم¬گیری هستند . گاهاً خیالباف و مقید به اصول ، منظم و حساس می¬باشند .
افراد صفراوی کم خواب بوده و نیاز بدنشان به خواب کم است .

تمایل جنسی :
تمایل زیاد و مکرر دارند ولی توانایی و مقاومت جنسی کم دارند .

نکاتی مثبت مزاج صفراوی :
پرانرژی ، حرارت زیاد ، پرکاری ، مقاومت در مقابل بیماری¬ها ، عدم استعداد نسبت به فشارخون و سکته قلبی
و مغزی .
تا این مرحله صفراوی طبیعی بوده است ولی اگر صفرا بیش از حد طبیعی شود ایجاد بیماری می¬کند .
افزایش صفرا در پوست باعث خشکی و خارش می¬شود و آلرژی غذایی می¬دهد و نسبت به غذاهای گرم و خشک مثل فلفل ، دارچینی ، زنجبیل ، ادویه-جات و غیره حساسیت پیدا می¬کنند و با مصرف آنها دچار خارش بدن می-شوند . این بیماران در تابستان بعلت هوای گرم و خشک حساسیت ، خارش بدن بیشتر می¬شود . اگر این افراد به مناطق مرطوب مانند شمال مسافرت کنند بعلت رطوبت آنجا احساس راحتی پیدا کرده و آلرژی و خارش بدن کمتر می¬شود و همچنین در زمستان و پاییز احساس راحت¬تری دارند.
اگر صفرا در پوست بیشتر شد اگزمای صفراوی بوجود می¬آید و اگر با هم بیشتر شد تاول¬های صفراوی داریم که ترشحات زرد و رقیق دارد و در دست و پا ایجاد می¬شود .
در درمان این افراد بسیاری از پزشکان از کرم¬های مرطوب کننده و کورتون¬دار استفاده می¬کنند که زیاد مؤثر نیست . درمان این افراد باید بطور سیستمیک انجام گیرد و صفرای اضافه از بدن دفع شود .
صفرا زداها گس مزه¬ها و ترش مزه¬ها می¬باشند مانند آب ، ماست ، آب لیمو ، شربت سکنجبین (که درمان اساسی می¬باشد) که در درمان می¬توان از آنها استفاده کرد .
هوای مرطوب برای اینها مفید است . آب درمانی برای صفراوی مزاج¬ها مفید است .

تبلور صفرا در سر :
افزایش صفرا در سر باعث سردرد صفراوی در جلوی سر داریم . که با خوردن گرمی¬ها ، استشمام بوی گرم ، قرار گرفتن در محیط و هوای گرم و فصل گرم این سردردها افزایش پیدا می¬کند . همه سردی¬ها درمان کننده این نوع سردرد هستند مثل ماست ، سرکه و …… .
حتی با مالیدن سرکه به پیشانی و سر سردرد آرام می¬گیرد . این نوع سردرد میگرنی با افزایش سن که حدود 50 سالگی است همراه بیمار است که با پیدایش موهای سفید ، که نشان دهنده¬ی تعدیل مزاج است به دلیل وجود بلغم و کاهش صفرا است از بین می¬رود .

افزایش صفرا در چشم :
افزایش صفرا در ابتدای تولد ابتدا در چشم بوجود می¬آید و اگر بیشتر شود تمام بدن زرد می¬شود و یرقان فیزویولوژی ایجاد می¬کند . که درمان آن حجامت از لالة گوش (که ایجاد چند خراش در لاله گوش و گرفتن چند قطره خون است) می¬باشد و همچنین دادن خوراکیها و نوشیدینهای سرد به مادر است .
ازدیاد صفرا در چشم باعث زردی و خشکی چشم می¬شود ولی بینایی تیز و خوب است و کمتر به عینک نیاز
پیدا می¬کند .

افزایش صفرا در سر و زیر پوست :
در سن 21 سالگی اگر در سر صفرا زیاد باشد باعث سوخته شدن پیاز مو می¬شود که موجب ایجاد طاسی در
سر می¬شود (وسط سر مربوط به غلبه دم می¬باشد) که در مردان برای درمان حجامت و شست و شو با سرکه استفاده می¬شود .
افزایش صفرا در سن 14 الی 21 سالگی باعث ایجاد جوش در سر و صورت می¬شود این آکنه¬ها سر سفید مایل به زرد و لکه قندی می¬باشند (آکنه-های دموی برجسته¬تر بوده و شانه و سینه را نیز درگیر می¬کنند) .

افزایش صفرا در مغز :
باهوشی ، حاضر جوابی ، تند تند حرف زدن و بی¬¬قراری در فرد ایجاد می¬شود . عصبانیت آنی می¬شود . با وجود باهوشی نمی¬توانند تمرکز زیادی داشته باشند (بعلت بی¬¬قراری مانند گنجشک) . در امتحانات نیز یک شب درس
می¬خوانند و برایشان کافی است و اینها هیچ وقت نمره 20 نمی¬گیرند . اگر صفرا در مغز کسی بیشتر شد ، وی دچار بی¬¬خوابی می¬شوند ، زیرا خواب تابع رطوبت است و بی¬¬خوابی تابع خشکی است و بی¬¬قراری بیشتر شده ، عصبانیت شدت پیدا می¬کند و فرد آماده جنگ و دعوا می¬شود . درمان سریع این عصبانیت مصرف آبلیمو ، آب سرد یا حتی ریختن آب روی آنها است و نیز مصرف خوراکیهای سرد یا خیار باعث کاهش گرمی و صفرا در آنها شده و آرام می¬گردند.
اگر گرمی و صفرا در مغز بیش از اندازه باشد سبب دیوانگی و جنون می¬شود و تند حرف می¬زنند و حرکت می¬کنند و بعلت باهوشی کلمات زیبا ، فلسفی ، شعر ، ادبی را پشت سر هم تکرار می¬کنند . در فکر بلند پروایی دارد و حتی ادعای خدایی و پیغمبری می¬کنند که در طب نوین این افراد را در تیمارستان¬ها بستری می¬کنند و آرام¬ بخش¬های قوی می-زنند و حتی گاهی به زنجیر می¬کشند یا شوک مغزی به آنها وارد می-کنند . درمان این افراد حجامت است که باید هفته اول یک حجامت انجام شود و همچنین با خوراکیهای مناسب مانند شربت سکنجبین به حالت تعادل و زندگی عادی بر
می¬گردند. حجامت در این افراد مانند آبی است که روی آتش ریخته می-شود .

ازدیاد صفرا در دستگاه گوارش :
باعث خشکی و تشنگی ، خشکی دهان و زبان می¬شود و موجب بی¬¬اشتهایی و زود سیر شدن می¬شود . در مناطق گرمسیری اشتها کمتر شده و غذا کم می¬خورند ولی در جاهای سردسیر اشتها بیشتر شده و غذا بهتر مصرف
می¬کنند. چربی دوست ندارند و با مصرف غذای چرب دچار استفراغ تلخ مزه می¬شوند .
افزایش صفرا در معده باعث ایجاد تهوع و استفراغ شده و در مراحل شدید بدن لاغر و ضعیف می¬گردد و دست و پاها سرد می¬گردد . از این رو وقتی به این افراد سرم وصل شود به علت رطوبتی که به بدن می¬دهد استفراغ کم می¬شود . ولی این درمان اساسی نیست بلکه باید صفرای اضافی را از بدن دفع نمود که بهترین دارو شربت سکنجبین است و همچنین باید اجازه داد تا فرد استفراغ کند . ابتدا استفراغ زرد و تلخ دارند و بعد سبز و تند و بعد حالت آبکی است ، در این حالت صفرا دفع شده و فرد رو به بهبودی می¬رود. بنابراین در این افراد نباید جلوی استفراغ را گرفت .
استفراغ و تهوع در دستگاه گوارش یا بر اثر افزایش صفرا یا بر اثر افزایش بلغم است که این افزایش بلغم بعلت سردی دستگاه گوارش است که در این افراد باید معده را گرم کرد که بهترین دارو مصرف دم کرده زنجبیل است .

/ 8 نظر / 29 بازدید
مهسا

سلام منم دانشجوی الزهرا هستم البته فیزیک.من جز صفراوی مزاج ها هستم ودکتر گفته از خاک شیر هم در طی روز استفاده کنم.گفتم بگم که اضافه کنی

الهه

سلام من فکر کنم هم صفراوی هستم هم سودایی. خیلی از خصوصیات هر دو گروه را دارم اما برای تشخیص 100درصدی باید چیکارکنم؟ اگر خودم درست تشخیص داده باشم رعایت رژیم غذایی مفید و مضر هر دو مزاج بطور همزمان مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟

احسان

سلام من صفراوی مزاج هستم بنده مشکل کم کاری کبد دارم آیا با مزاجم رابطه ای دارد؟

مریم

سلام من 9سال است که ترشحات غلیظ زرد رنگ ازبینی وگلویم می اید وباخوردن غذاهایی با طبیعت گرم ویا غذاهای چرب وروغنی این ترشحات بیشتر میشه دکتر میگه حساسیت شدیده در ضمن این ترشحات شبانه روز با منه به نظر شما از زیادی صفراست یا بلغم

ابوالفضل

خیلی باحال بود استفاده کردیم.

fatemeh

سلام من صفرا وی مزجم ریز ش مو خیلی دارم جلوی موهام خیلی کم پشت شده چیکار کنم لطفا راهنایم کنید

خانم گل

بسیار عالی ممنون

مهدی

خیلی خوب بود.ممنونم.با آرزوی موفقیت