خلطی که امروزه مردم بر اثر غلبه آن خلط دچار انواع بیماری ها (از جمله بیمارهای عصبی همچون افسردگی و وسواس، بیماری های پوستی، واریس و ...) می شوند، سودا می باشد.

جهت درمان غلبه سودا از طرف پزشک برای بیمار منع سودازاها تجویز و توصیه می شود و بیمار باید از هر چیزی که باعث تولید سودا برای او می گردد، دوری کند؛ اعم از خوردن مواد سودازا و یا انجام کارها و شرایطی که برای بیمار باعث افزایش سودا می گردد که در ذیل تشریح شده اند.

الف- مواد غذایی سودازا:
مواد غذایی ذیل هر چند دارای طبع سرد و خشک نیستند، ولی خوردن آن ها سودازا است که باید از مصرف آنها نیز خودداری نمایند که عبارتند از:
بادنجان، چای، سیب زمینی، کلم بروکلی، فلفل دلمه ای و گوشت گاو

ب- رفتارها و محیط های سودازا:
1-    امواج الکترومغناطیسی:
یکی از عوامل ایجاد سودا در بدن که متاسفانه مردم امروزی در زندگی های صنعتی با آن ها زیاد سر و کار دارند، قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی می باشد. تماشای تلویزیون، کار با کامپیوتر و استفاده از تلفن همراه یکی از رایج ترین فعالیت هایی است که فرد را در معرض دریافت بیشتر این امواج قرار می دهد، لذا فردی که منع سودازاها برایش تجویز می شود باید حتی الامکان خود را از آن ها دور کند؛ یعنی نه تنها از این تجهیزات استفاده نکند، بلکه خود را حتی الامکان در معرض این امواج نیز قرار ندهد، تلویزیون، کامپیوتر و گوشی تلفن همراهی که روشن هستند، همگی باعث افزایش سودا می گردند، حتی اگر از آن ها استفاده نیز نشود.
روشن بودن تلویزیون بدون حتی تماشای آن، خواباندن اطفال در کنار تلویزیونهای روشن، خوابیدن در کنار گوشی های تلفن همراه که کار ساعت زنگی را برای ما انجام می دهند، نصب آنتن های تلفن های همراه در پشت بام منازل و ... از عوامل سودازا هستند که باید مردم در این زمینه آگاه شوند و از آنها دوری کنند، این امواج برای بدن ما مضر هستند و ما همه تحت تاثیر این میدان های الکترومغناطیسی قرار می گیریم که همگی سودازا هستند، لذا هر چه کمتر در معرض آنها قرار بگیریم، بهتر هست.
.

2-    دیر خوابیدن و زایل کردن خواب شب، سودازا هست، لذا تنظیم خواب تاثیر خوبی برای افراد سودایی در پی خواهد داشت.
3-    کارهای فکری خسته کننده
4-    کارهای سخت جسمانی که باعث عرق کردن فراوان می شود
5-    آب و هوای خشک
6-    غم، غصه و استرس


توصیه هایی برای سودایی ها:
توصیه می شود افرادی که غلبه سودا دارند از سودازاها که در بالا شرح داده شد، دوری کنند و موارد ذیل را رعایت نمایند:
مواد غذایی با طبع گرم و تر زیاد بخورند. دستورات تغذیه را کاملاً مراعات نمایید، بدنشان را با روغن بادام شیرین، روغن مالی نمایید، از حمام گرم حتماً استفاده کنند و حجامت نیز به موقع انجام دهند.
سودایی ها اصلاً نباید از لحاظ جسمی و فکری خود را خسته کنند و هر وقت خسته می شوند باید به اندازه کافی استراحت نمایند، هنگام گرسنگی به اندازه کافی غذا میل نمایند، باید شرایط زندگی ایشان راحت و خوب باشد، در جای خوش آب و هوا زندگی کنند و روحیه خود را باید شاد نگهدارند و اطرافیانشان باید در این امر آن ها را یاری دهند، محل خوابشان نیز باید راحت باشد و از غم و غصه و استرس دور باشند و خوردن روزانه یک لیوان شیر سالم و یک لیوان آب هویج نیز برایشان مفید است.
موارد مذکور را تا زمان تعدیل طبع باید رعایت نمایند.

یکی از داروهای بسیار مفید برای ایشان نیز آب پنیر به همراه افتیمون است.
روش تهیه: 2 لیوان شیر را بجوشانید و در زمان نزدیک به جوش، قبل از آنکه بجوشد و سر ریز شود، دو  قاشق افتیمون را در یک پارچه بسته و 5 بار به مدت هر بار  30 ثانیه در شیر زده شود.
سپس در زمان جوش نیز یک قاشق سرکه خانگی به آن بزنید تا شیر ببرد. شعله را خاموش کنید و یک ساعت بعد آنرا صاف کنید، مایع حاصله را آب پنیر می گویند. هر روز صبح ناشتا یک لیوان از این آب پنیر را میل کنند. این درمان را ممکن است لازم باشد تا 6 ماه مصرف کنند.

/ 11 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هومن جلالی

با تشکر فراوان از مطلب آموزشی شما

حح

همش کپی برداریه متقلب

...

متاسفم برات که توی پنجاه سال پیش موندی. بابا نظام عوض شده. حالا دیگه دانشگاه الزهرا باید بره توی پرانتز و دانشگاه فرح رو اسم اصلیش بنویسی؟! چقدر شماها خودتونو کوچیک میکنید با این کارا... آدم به عقلتون شک میکنه

ثنا

عالی بود مرسی بانو

محمد

سلام مگه غلبه سودا سبب ایجاد سرطان نمیشه؟ مگه پیاز و کلم بروکلی خاصیت ضد سرطان ندارن؟پس چرا گذاشتینشون در لیست غذاهای سودازا؟؟؟ پس اینهمه در نت نوشته از خواص ضد سرطانی پیاز و کلم بروکلی الکی نوشته؟؟؟

ایمان

ظاهرا دکتر روازاده تو سایتشون از شما کپی برداری کردن

ایمان

حداقل یه لینک بزن به سایت دکتر روازاده. تو اصلا چه تخصصی در حوزه طب سنتی داره

خودم

مطلب میزاری منبعشم بگو ... تازه دانشگاه فرح کدوم قبرستونیه؟ واقعا بعضیا تو عهد دقیانوس زنگی می کنن

واقعابرای طرزتفکرت متاسفم(دانشگاه فرح)الزهرا؟!خودتون بیشتربه درمان نیاز دارید!خداشفابده فرزانه

مهدی

عالی بود مخصوصن روش درمان با ماء الجبن یا همون آب پنیر.خیلی ممنون