انواع غذا در طب اسلامی :
در طب اسلامی از 8 نوع غذا نام برده شده است :
1- غذاهای خوراکی ، نوشیدنی و بلعیدنی 5- غذاهای جذبی (لمسی)
2- غذاهای شنیداری 6- غذاهای بویایی
3- غذاهای پنداری 7- غذاهای جنسی
4- غذاهای دیداری 8- غذاهای انسی

غذاهای خوراکی :‌
مجموعه بهره¬مندی¬های انسان از آنچه که می¬نوشد و می¬بلعد را می¬گویند که خود به دو گروه عمده تقسیم می¬شوند :
الف) غذاهای برتر (سیدالاغذیه) : این غذاها اعلاء هستند و شامل آب ، عسل ، نان ، خرما ، انجیر، زیتون، انار ، سیب ، انگور (کشمش) ، شیر و بادام .
ب) غذاهای پست : در قرآن کریم سوره بقره از آنها بعنوان غذای پست یاد شده است .
پیامبر اکرم (ص) فرمودند : سیر سبزی خوبی است لکن من از آن نمی-خورم و آب زیاد می¬خورم تا بتوانم خرما بخورم.
همه گیاهان دارای درک و معنویت می¬باشند . اگر با گیاهان صحبت کنید و یا در موقع کاشتن کلمات مثبت بگویید ، یا در هنگام کاشت نام خدا آورده شود و صلوات فرستاده شود ، گیاه رشد بیشتری پیدا می¬کند و در شرایط آب و هوایی مختلف خود را نگاه داشته و میوه¬های بهتری می¬دهند . اما بعضی از گیاهان دارای درک و فهم بیشتری نسبت به سایر گیاهان می¬باشند مانند خرما و زیتون . تمام گیاهان اگر شاخه¬ها و سر آن را هرس کنند رشد بیشتری می¬کند و محصول بهتری می-دهد به غیر از خرما که اگر سر آن را بزنند از بین می¬رود . کود انسان به عنوان یکی از بهترین کودها برای رشد گیاهان می¬باشد منتهی اگر به درخت زیتون کود انسانی داده شود محصول نمی¬دهد . در جنوب کشورمان برای کاشتن خرما از افراد مخصوص استفاده می¬کنند که وقتی این افراد درخت را می¬کارند خرما محصول بیشتری می¬دهد . در یونان قدیم نیز برای کاشتن درخت زیتون از دختران باکره استفاده می¬کردند زیرا گناه کمتری مرتکب شده بودند .

عسل :
در قرآن دو جا کلمه شفاء به کار برده شده است ، یکی خود قرآن که شفا برای مومنان است و دوم عسل که شفا برای همه مردم است . خداوند تبارک و تعالی می¬فرمایند : ما به او وحی کردیم تا خاضعانه راههای ما را بپیماید تسبیح¬گوی پروردگارش باشد .
حضرت علیع فرمودند : عسل 1000 بیماری را درمان و از هزار بیماری پیشگیری می¬کند . رسول اکرمص می¬فرمایند : بر شما باد نوشیدن عسل و قسم به کسی که جانم در دست اوست . هیچ خانه¬ای نیست که عسل در آن باشد مگر اینکه ملائک برای اهل آن خانه طلب استغار می¬کنند و اگر مردی عسل بنوشد هزار نوع دارو وارد بدنش می¬شود و هزار نوع درد از بدنش خارج می¬شود و اگر بمیرد در بدنش باقی می¬ماند و همچنین اضافه می¬نماید که قلب مؤمن شیرینی است و شیرینی را دوست دارد .
امام رضا(ع): نیز در مورد عسل می¬فرمایند : بر شما باد خوردن عسل و سیاه دانه . عسل براساس متن قرآن شفاء دهندة همه بیماری¬ها است و هر کس عسل را در ناشتا و یا گرسنگی میل کند بلغم خونش قطع می¬گردد و صفرایش می¬شکند و کاهش می¬یابد و سودایش نیز قطع می¬شود .
بوعلی¬سینا معتقد است که عسل حامل دارو به موضع درد است (Carrier) ، از این جهت وقتی که بخواهیم اثرات درمانی یک دارو را سریعتر دریابیم این دارو را با عسل مخلوط می¬کنیم .
خواص عسل :‌
- عسل دافع بلغم است و به همین علت بسیاری از بیماری¬هایی که منشاء بلغم دارند با خوردن عسل بهبود پیدا می¬کند و یا پیشگیری می-شود مانند افسردگی¬ها و ناراحتی¬های گوارشی و نفخ شکم و ……
- عسل خیلی سریع جذب خون می¬شود و در خونسازی اثر بسیار مطلوبی دارد و در افت فشارخون باعث بالا رفتن سریع فشارخون می¬شود و از کاهش فشارخون جلوگیری می¬کند .
- عسل شامل انواع اقسام پروتئین¬ها و Ca است و باعث افزایش کلسیم خون می¬شود .
- عسل برای درمان شب ادراری کودکان مؤثر است . باید از خوردن غذای سرد در شب پرهیز کنند .
- عسل در سالخوردگان باعث افزایش قدرت جسمی و ذهنی می¬شود .
- عسل خاصیت آنتی¬بیوتیکی بالایی دارد و برای عفونت¬های پوستی و داخلی بسیار مؤثر است .
- عسل خراب نمی¬شود و سالهای سال ماندگاری دارد .
- عسل بهترین دارو جهت سوختگی¬ها و زخم¬ها مثل زخم بستر می¬باشد به طوری که وقتی روی زخمی عسل می¬ریزند از درونی¬ترین لایه شروع به بسترسازی می¬کند و باعث بهبود زخم می¬شود . در سوختگی عمیق عسل را با روغن زیتون مخلوط می¬کنند .
- عسل خاصیت نگهدارندگی قوی دارد . اگر عضوی از بدن قطع شده باشد و دسترسی به پزشک نیز نیز مقدور
نمی¬باشد می¬توان آن را برای مدتهای طولانی در عسل نگاه داشت . قرار دادن جسد در عسل مانع فساد آن می¬شود .
- عسل برای خشک کردن گیاهان نیز به کار می¬رود .
- عسل در جراحاتی که نیاز به بخیه دارند اگر در محل ابتدا عسل بریزند و بعد بخیه کنند ، بخیه زود جوش می¬خورد و عوارض بعد از عمل را نیز کم می¬کند .
- عسل برای عفونت¬های واژینال ، شستشوی رحم و همچنین نازایی بسیار مفید است .
- عسل بیماریهای ریوی ، گرفتگی صدا ، عفونت¬های چشم و گوش با عسل قابل درمان است .
- عسل زدایندة مزاج بلغم و سپس سودا است .
- عسل باز کننده عروق است و در بیماران مبتلا به بیماری قلبی و عروقی بسیار مفید است . عسل دافع رطوبت از ژرفای بدن است .
- عسل پادزهر سم است و در مسمومیت بسیار کارایی دارد .
ترجمه آیه¬ای از قرآن :
پروردگار تو به زنبور عسل الهام کرده که از کوه خانه بگیرد و آنچه بنیاد می¬کنند . سپس از همة میوه¬ها بخورد و راه¬های پروردگارش را فرمان بردارانه بپوید . (آنگاه) از درون (شکم) آن شهدی که با رنگ¬های گوناگون است بیرون می¬آید . در آن برای مردم درمانی است . راستی در این (زندگی زنبوران) برای مردمی که تفکر می¬کنند نشانه-هایی (از قدرت الهی) است . نحل آیه 68 و 69
پیامبر اکرمص : بر شما باد بر دو درمان ، عسل و قران . همچنین در جای دیگر می¬فرمایند نزد من برای زن تازه زا درمانی همانند خرما و برای بیماری درمانی همانند عسل وجود ندارد . باز می¬فرمایند : اگر در چیزی درمان باشد در نیشتر حجامتگر یا نوشیدنی از عسل است .
امام علیع : عسل شفای هر بیماری است و بیماری هم در آن نیست بلغم را کم می¬کند و دل را جلا می¬دهد .
امام جعفرصادقع : مردم به چیزی همانند عسل درمان نجسته¬اند .
نحوه و زمان غذا خوردن :
باید از تمام ابزارهای جذب استفاده کرد؛ لب ، زبان و غدد بزاقی و ….. . لقمه¬های باید کوچک بوده و آرام آرام جویده شود . تا گرسنه نشده¬اید وارد سفره نشوید و تا سیر نشدید دست از طعام بکشید زیرا زمانی که گرسنه شده¬اید غدد بزاقی فعال می¬شوند و شروع به ترشح می¬کنند که باعث هضم بهتر غذا می¬شود و همچنین قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید زیرا همچنان غدد بزاقی فعال می¬مانند .
خوردن نمک قبل و بعد از صرف غذا باعث ترشح غدد بزاقی ، استریل کردن فضای دهان می¬شود . نمک بزرگترین داروی بلغم¬ و سواد زدا است .
غذا باید آرام آرام مصرف شود و برای غذا خوردن باید وقت گذاشت و عجله نکرد و باید در محیطی آرام . با نشاط و با افرادی که آنها را دوست دارید نشسته بر روی زمین ، کفش¬ها و حتی جوراب¬ها را در آورده و بعد شروع به خوردن غذا کرد . در غذا خوردن باید غذا را خوب جوید و قبل از آن نباید آن را بلعید .
آب را باید جرعه جرعه نوشید و مزه آن را احساس کرد . بهتر است آب در جام فیروزه¬ای رنگ (آبی و سبز بهترین رنگ برای جامها هستند) باشد . سعی کنید هرگز از نی برای نوشیدن استفاده نکنید زیرا آب قبل از تماس با دهان به سمت حلق می¬رود . آب باید بعد از غذا نوشیده شود نه هنگام غذا خوردن زیرا مانع رابطه غذا و بزاق می¬شود . برای استریل کردن آب ، مقداری سرکه داخل یک پارچ آب می¬ریزیم .
آب ناشتا خوردن بلغم¬زا است . برای صفراوی¬ها و دموی¬ها آب درمانی مناسب است به شرط آن که معده سرد نداشته باشند ولی در بلغمی¬ها و سودایی¬ها آب درمانی بیماری¬زا است .
وعده¬های غذایی :
در طب اسلامی وعده¬های غذایی شامل صبحانه و شام می¬باشد وعدة غذایی نهار نداریم . شام باید بعد از غروب آفتاب و 4 ساعت قبل از خواب خورده شود . در طب اسلامی آمده است که نهار باعث چاقی
می¬شود . غذای حکماء و انبیاء 2 وعده بود و در بهشت نیز غذا 2 وعده است . صبح و شب غذا خوردن باعث تعادل در مزاج می¬شود . خورده خوری (بین این دو وعده غذا خوردن) باعث ایجاد بیماری می¬شود . بعد از خوردن غذا ، چند قدم راه بروید و اینکه بعد از خوردن غذا بلافاصله بخوابید بسیار مضر است . ترک کردن شام بیماری¬زا است چنانچه حضرت علی می¬فرمایند : اگر پول ندارید شام بخورید ، آب بخورید .
صبحانه چهار چوب بدن را می¬سازد و انرژی بدن را تأمین می¬کند و شام سوخت و ساز بدن را زیاد می¬کند . ولی ناهار باعث بزرگ شدن شکم می-شود .
غذاها را می¬توان به دو گروه تقسیم کرد (از لحاظ گرمی و سردی) :
1- گرمی¬ها : کلیه شیرینی¬ها ، تلخی¬ها (به غیر از کافور) شوری¬ها ، قندی¬ها گرم هستند .
2- سردی¬ها : ترشی¬ها ، گس مزه¬ها (مانند خیار ، کیوی) ، بی¬¬مزه¬ها مانند آب سرد هستند .
آب دریاها و اقیانوس¬ها گرم هستند همچنین سفارش به خوردن آب دریا شده است .
به نقل از شهاب بن عبد ربه :‌ نزد امام صادق از دردها و بدگواری-هایی که داشتم اظهار ناراحتی کردم به من فرمود : صبحانه بخور و شام بخور و در فاصلة میان آنها چیزی مخور چرا که موجب تباهی تن است . مگر نشنیده¬ای خداوند می¬فرماید :‌ روزی آنها هر صبح و شب آماده است .
پیامبر خداص : خوردن شام را وا مگذارید هر چند به خوردن دانه¬ای خرمای خشکیده باشد . من بر امت خویش از این بیم دارم که از واگذاردن شام پیری به سراغتان آید چرا که شام مایة نیرومندی پیر و جوان است . باز در جای دیگر می¬فرمایند به زنان خود در دورة نزدیک زایمان خرما بدهید زیرا هر کس که در دورة نزدیک زایمان غذایش خرما باشد فرزندش بردبار زاده خواهد شد . خوراک مریمع هنگامی که عیسی را زاد همین بود .
در حالی که اگر خدا غذای الهی بهتر از خرما برای او سراغ داشت همان را به وی می¬داد .
امام علیع : خرما بخورید که در آن شفای دردها است . کام کودکان خویش را با خرما بگشایید . پیامبر با حسن و حسین چنین کرد .
بسیاری از بیماران می¬باشند که با تمام تلاش¬ها و داروها درمان نمی-شوند زیرا ما فقط به یک بعد قضیه نگاه می¬کنیم و غذاها و داروهای غیر خوراکی مانند غذای انس را در مورد آنها در نظر نمی¬گیریم .

سیاه دانه :
بعد از غذاهای اعلاء می¬توان سیاهدانه را نام برد . پیام آسمانی نیز در مورد سیاهدانه وجود دارد . پیامبر می¬فرماید در شب معراج به سه چیز امر شدم : 1- انجام حجامت 2- خوردن سیاه دانه 3- خوردن قسد (نام یک گیاه)

ویژگی¬ها :‌
- بهترین دارو برای کنترل فشارخون است .
- برای درمان بیماری پروستات به کار می¬رود .
- برای درمان بیماری قلبی و عروقی نیز به کار می¬رود .
- برای درمان شب ادراری مفید است و همچنین در شکستگی¬ها با عسل مخلوط می¬کنند که باعث می¬شود که شکستگی زود جوش بخورد .
پیامبر اکرمص : سیاه دانه درمان تمام بیماری¬هاست به غیر از مرگ .
امام صادقع : درمان مرگ دعا است .
توصیه شده است که روزی نصف قاشق چای خوری بعد از خوردن غذا صرف شود .
خانم¬ها باید کمتر از سیاهدانه استفاده کنند زیرا باعث ازدیاد خونریزی در عادات ماهیانه می¬شود و عادات ماهیانه را به هم می¬زند .
سیاهدانه دانه¬های ریز و سیاه رنگی است که معمولاً در قدیم در نان می¬ریختند و گفته می¬شود خوردن حتی سه دانه سیاه دانه در روز بسیار مفید است .

/ 0 نظر / 9 بازدید